Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Deshira per privilegje dhe shija per barazi kane qene pasionet dominuese te francezeve te te gjitha koherave.
--- de Gaulle

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 126 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Sulejman Pitarka
Nė 2 shkurt 1924 lindi nė Dibėr Artisti i Popullit Sulejman Pitarka, njėri nga aktorėt tanė mė tė mirė, qė skaliti nė skenėn e teatrit kombėtar dhe nė ekran role tė pavdekshme: Jonuz Bruga, Zheleznovi, xha Lipja, etj. ndersa ėshtė autor i disa pjesėve teatrale, ndėr tė cilat spikat drama "Familja e peshkatarit".

Falja e gjaqeve
Nė 2 shkurt 1990 me nismėn e Anton Ēetės nisi nė Kosovė aksioni atdhetar e humanitar i faljes sė gjaqeve, qė mori pėrmasa tė gjera, duke u pėrhapur anembanė vendit.

Beteja e Stalingradit
Nė 2 shkurt 1943 nė Stalingrad tė Rusisė u zhvillua njė nga betejat mė tė ashpra tė Luftės sė Dytė Botėrore ndėrmjet forcave naziste dhe atyre ruse, e cila pėrfundoi me fitoren e lavdishme tė forcave ruse dhe hyri nė histori si "Beteja e Stalingradit", duke shėnuar dhe fillimin e disfatės sė Koalicionit nazi-fashist dhe fitoren e Aleancės antifashite.

Dimitėr Mendelejev
Nė 2 shkurt 1907 u lind kimisti i madh rus, ndėr mė tė shquarit nė botė, Dimitėr Mendelejev, shkencėtari qė zbuloi ligjin periodik tė elementeve dhe llogariti peshėn atomike tė tyre, duke hartuar edhe njė tabelė, qė njihet si "Tabela e Mendelejevit", si dhe formuloi teorinė e tretėsirave, etj.

2008
2 shkurt 1536 - Eksploruesi spanjoll Pedro de Mendoza themeloi Buenos Airesin.
2 shkurt 1556- Tėrmeti mė i madh nė botė goditi provincat kineze Shanxhi, Shansi dhe Henan, duke shkaktuar 830 000 tė vdekur.
2 shkurt 1931 - Lindi njeriu mė i rėndėsishėm i shtetit rus presidenti Boris Jelcin.
2 shkurt 1970 - Vdiq nė moshėn 97-vjeōare filozofi britanik Bertrand Rasell. Ai fitoi nė vitin 1950 ōmimin Nobel pėr letėrsinė. Rasell njihet si njė luftėtar pėr ōarmatimin bėrthamor nė vitet e fundit tė jetės. Ai u burgos pėr pjesėmarrje nė protestėn e Londrės nė vitin 1950.
2 shkurt 1978 - Dy kozmonautėt sovjetikė bėnė furnizimin e parė me karburant nė hapėsirė tė anijes "Saljut".
2 shkurt 1997 - 10 deri ne 15 mijė simpatizantė tė opozitės manifestuan nė Sofje pėr 28 ditė rradhazi duke kėrkuar mbajtjen e zgjedhjeve tė parakohėshme nė Bullgari.
2 shkurt 1997 - Qyteti grek i Selanikut shpallet solemnisht ‘kryeqyteti kulturor i Europės’ pėr vitin 1997. Metropoli i madh i Greqisė veriore bėhet kėshtu kryeqyteti i 13-tė i Bashkimit Europian, duke pasuar Kopenhagenin.
2 shkurt 1998 - Njė zyrtar i Ministrisė irakene tė Punėve tė Jashtme pėrgėnjeshtroi se vendi i tij ka dhėnė pėlqimin pėr inspektimin e tetė qendrave presidenciale, siō kishte pohuar Kremlini. Sipas tij, njė ōėshtje e tillė nuk ishte diskutuar kurrė me emisarin rus nė Bagdat, Viktor Posouvaliouk.
2 shkurt 1998 - Qeveria spanjolle theksoi se ka shtypur njė celulė separatiste baske tė ETA-s fajtore pėr vrasjen e tre policėve dhe njė rojeje civile paraushtarake vitin e kaluar.
2 shkurt 1999 - Gjykata kushtetuese ruse vendosi tė pezullojė dėnimet me vdekje deri nė krijimin e gjykatave penale pėr krime tė rėnda, me juri nė tė gjitha rajonet e vendit.
2 shkurt 2000 - Greqia nėnshkruan tre marrėveshje bashkepunimi dypalesh me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Bėhet fjalė pėr njė marrėveshje ushtarake qė lidhet me funksionimin e bazės ajrodetare tė Gjirit tė Sudas, nė Kretė, njė marrėveshje bashkėpunimi policor dhe mbrojtjen e pasurisė intelektuale

 
Art :: Drama e "Damjanit himarjot" ne oborrin e Sulltanit
Postuar nga: Albo te Merkure, 28 Maj 2008 - 21:19 -- (20771 Lexime)
Art Damjani nė oborrin e Sulltanit

Pėr dramėn e panjohur "Damjani himarjot" i Injac Zamputtit. Rrėfimi pėr djalin himarjot Damjanin, qė mori guximin tė hynte nė oborrin e Sulltanit pėr tė shpėtuar vajzat shqiptare nga haremi i pėrbindshėm

Pėr dramėn e panjohur "Damjani himarjot" i Injac Zamputtit. Rrėfimi pėr djalin himarjot Damjanin, qė mori guximin tė hynte nė oborrin e Sulltanit pėr tė shpėtuar vajzat shqiptare nga haremi i pėrbindshėm.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Art :: Stan Dragoti, nė Shqipėri pėr tre filma hollivudianė
Postuar nga: Albo te Djele, 20 Prill 2008 - 22:41 -- (20622 Lexime)
Art Stan Dragoti nė Shqipėri pėr tre filma hollivudianė

Stan Dragoti mbėrrin nė Shqipėri. Producenti dhe regjisori i njohur hollivudian me origjinė shqiptare, ka mė se dy ditė qė ndodhet nė kryeqytetin shqiptar, i shoqėruar nga njė grup producentėsh dhe artistėsh tė tjerė tė mbretėrisė kinematografike.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Art :: Avni Mula: 80-vjetori im i bardhė
Postuar nga: Albo te Merkure, 27 Shkurt 2008 - 16:06 -- (23099 Lexime)
Art Emocione qe te ndalin fjalen edhe kur ke shume per te thene, te ndrydhin shpirtin edhe kur ndjen shume. Por, asnje cast s'mund ta lene jashte tempullit te tij. Mbremja e sotme eshte e tija, dhe "Valsi i lumturise" eshte koncerti jubilar per 80-vjetorin e lindjes se Avni Mules. Korridoret e ngushta te Teatrit te Operes gumezhijne, skena zhurmon, ndersa Avni Mula, qe gjendet aty, nuk flet shume, e pas cdo fraze perlotet. Eshte i rrethuar jo vetem prej se bijes se tij, Inve, qe do te ngjitet ne skene per kete pervjetor te babait te saj ne skenen e operes, por edhe nipit, Anthony. Ndersa te tjeret, dirigjenti Ermir Krantja jane po prane. Mirepo, vec gezimit qe e rroku kete 80-vjetor, sic rreket ta quaje "80- vjetori im i bardhe", ndjen edhe dhembje. Dhembje per ata qe nuk jane me, shoket e tij qe kane shkuar, ata qe s'do te mund te jene ne sallen e operes ne kete moment te shenuar, por, sidoqofte, jane me Avniun ne kete dite te madhe e te vecante.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Art :: Sopranoja Ermonela Jaho, sukses nė skenat mė nė zė nė botė
Postuar nga: Fiori te Hene, 14 Janar 2008 - 11:16 -- (8712 Lexime)
Art Zėri i sopranos shqiptare Ermonela Jaho, kėsaj rradhe kumboi nė Berlin.

"Maria Stuart", ishte opera e rradhės qė do t“i shtohej repertorit tė sopranos shqiptare, Ermonela Jaho. Oper kjo, qė renditet ndėr mė tė vėshtirat e kompozimeve klasike. Pėr tė parėn herė, kjo oper vjen nė skenė nga njė soprano kaq e re, 33 vjeēare, pasi deri mė parė ishte interpretuar nga artiste me pėrvojė mė tė madhe skenike dhe moshė mbi 40 vjeēare. Kjo pėr faktin, qė vėshtirėsia e saj ka lidhje si me anėn vokale, ashtu edhe me atė psikologjike.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Art :: "Eduard", shqiptari qė kėrkon Oskarin
Postuar nga: Albo te Hene, 26 Nendor 2007 - 01:33 -- (8163 Lexime)
Art Flet Eshref Durmishi, aktori kryesor nė filmin greko–gjerman 'Eduard', i regjisores greke, Angeliki Antoniou. Shpreson qė emocionet qė njerėzit i shfaqėn gjatė shfaqjes sė filmit tė jenė tė sinqerta. Nė njė intervistė pėr Expres nė Prishtinė ai thotė se shpreson qė 'Eduard' tė nominohet pėr Oscar.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Art :: Ndėrron jetė e paharruara Teto Ollga
Postuar nga: Albo te Djele, 19 Gusht 2007 - 22:31 -- (11743 Lexime)
Art Ndahet nga jeta “Artistja e Popullit” Violeta Manushi

26 korrik 2007

Eshte ndare nga jeta sot ne moshen 81-vjecare nje nga ikonat e Teatrit Kombetar, Violeta Manushi. Artistja e Popullit e nderuar edhe me titullin qytetare nderi e Tiranes eshte shuar sot ne Tirane, ne shtepine e saj, pasi prej vitesh vuante nga nje semundje

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Art :: Ēmimet "Oskar" pėr 2006, triumfon filmi "The departed"
Postuar nga: Albo te Enjte, 01 Mars 2007 - 14:21 -- (7490 Lexime)
Art Helen Mirren dhe Forest Whitaker zgjidhen aktorėt mė tė mirė

“Oscar”, triumfon Martin Scorsese

Njėzet e gjashtė vite pas nominimit tė tij tė parė pėr njė ēmim “Oscar” me filmin “Demi i tėrbuar”, Martin Scorsese ka triumfuar ditėn e diel nė ceremoninė e ndajres sė ēmimeve mė tė rėndėsishme kinematografike. Ai ka marrė ēmimin e madh si regjisori mė i mirė dhe filmi i tij me temė mafioze “The Departed” ka fituar gjithashtu si filmi mė i mirė.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Art :: Ndahet nga jeta artisti i mirėnjohur Kadri Roshi
Postuar nga: Albo te Enjte, 08 Shkurt 2007 - 16:46 -- (13206 Lexime)
Art Shuhet Kadri Roshi, “Ezopi” i skenes shqiptare

Semundja e gjate dhe e pasherueshme qe e kishte kapluar prej kohesh, i mpaku frymen, ndersa paraditen e djeshme, i paperseritshmi i skenes teatrore shqiptare, aktori Kadri Roshi, pushoi se marri fryme. Percjellesi i fundit do te jete Teatri Kombetar, ku mbahen homazhet mesditen e sotme

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Art :: Historia e shqiptarit "Eduart", filmi mė i mirė i vitit nė Greqi
Postuar nga: Albo te Premte, 01 Dhjetor 2006 - 15:47 -- (9730 Lexime)
Art “Popullata greke ėshtė raciste, e di kėtė”, tha pėr gazetėn regjisorja Angeliki Antoniou dy netė para se “Eduart” tė vlerėsohej si filmi mė i mirė grek. “Por ky nuk ėshtė film pėr racizmin. Ėshtė historia e vėrtetė e njė shqiptari qė dorėzohet para ndėrgjegjes. Njė rast qė ndodh njė herė nė njėqind vjet”

Angeliki Antoniou: Ju rrėfej ndėrgjegjen e shqiptarit Eduart

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Art :: Ermonela Jaho, sopranoja shqiptare nė skenėn amerikane
Postuar nga: Albo te Djele, 22 Tetor 2006 - 21:25 -- (6588 Lexime)
Art Sopranoja shqiptare, Ermonela Jaho, ka mė shumė se dhjetė vjet qe kėndon nė skena tė ndryshme tė botės. Kėtė fundmuaji ajo do tė kėndojė nė skenat e Akademisė sė Muzikės "Opera Company of Philadelphia" tek Kimmel Center, Philadelphia, SHBA.

La Bohčme
GIACOMO PUCCINI

Italisht dhe Anglisht
27, 29 Tetor dhe 1,3,5 dhe 11 Nėntor
Artistėt pjesmarrės: Roger Honeywell, Ermonela Jaho, Troy Cook dhe Sari Gruber.

Pėr bileta dhe mė shumė informacione rreth kėtyre koncerteve mund tė shkoni kėtu.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

  Sensacioni ditor
Asgje sensacionale sot.

  Chat Shqip

Dhomat e bisedimit
· #shqiperia
· #dardania
· #albasoul
· #forumi
· #ndihme
· 

  Projekti
· Kredoja jone
· Vizioni Albasoul
· Historiku
· Bashkepunim
· Ndihma juaj
· Stafi yne
· Ndihme

Bordi Drejtues
· Statuti i Bordit
· Erion Malaj
· Adrian Kamenica
· Afrim Gashi
· Saimir Lolja
· Ervis Tusha
· Emri juaj
· Emri juaj

  Artikujt e shkuar
Marte, 30 Shtator
·Gėzuar festėn e Fiter Bajramit! (0)
Djele, 22 Qershor
·Pėrfundojnė zgjedhjet parlamentare nė Maqedoni (0)
·Abdyl Frashėri: Dhe rreziku islamik nė Lidhjen e Prizrenit (0)
·1908 - 2008, 100 vjetori i lindjes sė Eqrem Ēabej (0)
Merkure, 28 Maj
· 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri (0)
·Drama e "Damjanit himarjot" ne oborrin e Sulltanit (0)
·Shqiperi - Poloni = 0 - 1 (0)
·Shqiperia renditet e 17-ta ne naten finale te Eurovizion 2008 (0)
Djele, 27 Prill
·Gėzuar Pashkėn Orthodhokse! (0)
Djele, 20 Prill
·Shqiptaro-amerikani, teknologjia njė mėnyrė zhvillimi ekonomik pėr shqiptarėt (0)
·Ndėrron jetė i fotografi i mirėnjohur shkodran Angjelin Nėnshati (0)
·Stan Dragoti, nė Shqipėri pėr tre filma hollivudianė (0)
Enjte, 03 Prill
·Shqipėria merr ftesėn pėr tu anėtarėsuar nė NATO (0)
Djele, 23 Mars
·Gėzuar Ditėn e Sulltan Novruzit dhe Ditėn e Pashkės Katolike! (0)
Marte, 18 Mars
·Fushatė donacionesh pėr viktimat e tragjedisė sė Gėrdecit (0)
Shtune, 08 Mars
·Gėzuar 8 marsin - Dita ndėrkombėtare e Gruas (0)
Premte, 07 Mars
·7 marsi - Mėsuesi(a) juaj i/e preferuar (0)
Merkure, 27 Shkurt
·Avni Mula: 80-vjetori im i bardhė (0)
·Njė libėr pėr jetėn e Usta Laver Bariut (0)
·Tkurrja e shqipes vazhdon (0)
 Artikujt me te vjeter

© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.