Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Pasuria me e madhe e te varferit eshte nderi.
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 44 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Gjergj Kastrioti Skėnderbeu
Nė 17 janar 1465 mbylli sytė nė Lezhė i madhi Gjergj Kastrioti Skėnderbeu, heroi ynė legjendar, i cili pėr mbi 25 vjet nė krye tė luftėtarėve shqiptarė mundi t'u bėjė ballė ushtrivė turke, duke i pėnguar nė marshimin e tyre pushtues drejt Europės Perėndimore.

Jusuf Gėrvalla
Nė 17 janar 1982 u nda nga jeta njė fshat afėr Shtutgardit nė Gjermani Jusuf Gėrvalla, poet, publicist, pėrkthyes e kitarist, autor i veprave: "Fluturojnė e bien", "Bekimi i nėnės", "Rrotull", etj. I ndjekur nga serbėt mėrgoi dhe botoi atje gazetėn "Lajmėtari i lirisė" dhe "Zėri i Kosovės". U vra nga armiqtė e Kosovės.

Kongresi i parė Bektashian Shqiptar
Nė 17 janar 1921 u hap nė teqenė e Prishtinės Kongresi i parė Bektashian Shqiptar, ku u sanksionua krijimi i Komunitetit Bektashian Shqiptar.

Arma e Artilerisė e Ushtrisė Shqiptare
Nė 17 janar 1921 u formua Arma e Artilerisė e Ushtrisė Shqiptare, e cila ka njė traditė qė nga koha e Skėnderbeut. Fridrih Kyning Nė 17 janar 1834 u nda nga jeta Fridrih Kyning, matematikan, i cili bėri njė varg shpikjesh nė fushėn e tipografisė dhe u bė i famshėm pėr shpikjen e makinės sė parė tipografike nė botė.
Projekti :: Afrim Gashi pranohet ne Bordin Drejtues
Postuar nga: Albo

Albasoul Anetari me i ri i Bordit Drejtues eshte Z. Afrim Gashi i cili ka frekuentuar komunitetin tone per nje kohe te gjate tashme. Pjekuria dhe eksperienca e tij e jetes, do te jene nje kontribut i cmuar per mbarevajtjen e punes se bordit dhe mbare komunitetit.

Ne emer te gjithe bordit dhe mbare komunitetit, i percjellim Afrimit urimet me te mira ne detyren e re. Me poshte do te gjeni formularin e tij.

Emri: Afrim Gashi

Email: agmaler@online.no

Pjesėmarrja: letėrsi, histori, muzikė etj.

Mosha: 43 vjec

Seksi: mashkull

Statusi shoqėror: i martuar, 5 femijė

Vendndodhja: Oslo, Norvegji, Europė

Profesioni: Profesor letėrsie nė Kosovė, Drejtor administrativ nė Oslo.

Besimi: musliman (duke i dhėnė pėrparėsi cėshtjes kombėtare dhe kulturės pėrendimore shqiptare).

Arsimi: shkollėn fillore tetėvjeqare, gjimnazin (drejtimin natyror), Fakultetin Filologjik, Dega e Letėrsisė dhe Gjuhės shqipe(diplomuar 1983) nė Prishtinė, Studimet posuniversitare 81986-1988) Prishtinė.

Autobiografi: lindur mė 3 mars 1959 nė Kopiliq tė Poshtėm, komuna Skėnderaj, Drenicė. Rrjedh nga njė familje me tradita kombėtare dhe me autoritet. Kam punuar 2 vite si mėsimdhėnės nė fshatin Turiqevc, pastaj mėsimdhėnės letėrsie pėr 10 vite nė Skėnderaj.Anėtarė i Kėshillit pėr pajtimin e gjaqeve nė Drenicė, Anėtarė i Kryesisė sė LDK-sė pėr Skenderaj dhe anėtarė i Kėshillit iniciativ, Delegat nė Kongresin e Parė tė sindikatave tė Pamvarura nė Gjakovė (reprezentoja arsimin e Skėnderajt), momentalisht nuk i takoj asnjė grupimi politik, nga viti 1994 jetoj dhe punoj nė Oslo, Norvegji. Momentalisht punoj si Drejtor Administrativ nė njė kompani ndėrtimore nė Oslo (jam pronar 60% i akcizave nė kompani).Pra, mirrem me profesionin e trasheguar nga gjyshi dhe babai. Gjyshi im ėshtė i njohur nė ndertimet me nė Drenicė dhe Kosovė (kullėn e Azem Bejtės, minare xhamish, etj. emri i tij ėshtė i skalitur edhe nė libra).Kompania qė unė drejtoj ėshtė me renome nė Norvegji duke i pėrmend si referanca: Pallatin Mbretėror, Gjykatėn e lartė mbretėrore, Teatrin e Kukullave, Kisha tė ndryshme, ndėrtesa tėvjetra me rėndėsi artitektonike etj.Pra nė gyrbet vazhdoj traditėn familjare, gjithashtu baza e shkollimit mė ka mundėsuar tė jam drejtues ku pėr pronarė ka edhe vendės norvegjez.

Pėr komunitetin: Albasoul ka fituar respektin tim dhe konsideroj pėr komunitetin mė serioz virtual. Besoj qė aftėsitė e mija organizative qė kam ( edhe pse caloj nė informatikė) do tė shprehėn nė kėtė komunitet, me theks tė vecantė ta japė ndihmesėn time qė gjithė shqiptarėt kudo janė ta gjejnė vetėn e tyre kėtu.Lideret e Albasoulit duhet tė inkurajohen dhe tė ndihmohen pėr ecje tė mbarė.

Motoja ime: Puna e fisnikėron njeriun.© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.