Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Dy te rrahura te bejne dem, por jo dy te ngrena.
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 119 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Gazeta "L'albanese d'Italia"
Nė 23 shkurt 1918 doli nė Napoli numri i parė i gazetės "L'albanese d'Italia" (Shqiptari i Italisė), qė njihet si gazeta e parė nė shtypin shqiptar. Ishte njė organ politik, shoqėror, letrar dhe kulturor nė arbėrisht dhe pjesėrisht nė italisht, e drejtuar nga Jeronim de Rada.

Aleks Ēaēi
Nė 23 shkurt 1989 u nda nga jeta shkrimtari Aleks Ēaēi, ish-shkrimtar i viteve '30, dhe mė pas me njė krijimtari tė gjatė letrare ( rreth 60 vjet), kur shkroi pėr tė rritur dhe fėmijė veprat: "Kėngėt e dheut", "Bisedė me diellin", "Ėndrrat e mia", "Aroma e bukės", "Na hoqėn ēatinė", "Kanish", "Shtėpia pėrballė diellit", etj.

Xhovani Batista Pelegrini
Nė 23 shkurt 1921 u lind nė Beluno tė Italisė Xhovani Batista Pelegrini, gjuhėtar, balkanolog i njohur dhe albanolog i cili dha njė ndihmesė tė vlefshme pėr gjuhėn shqipe, kryesisht nė planin historik, dhe i shoqėroi veprat e veta pėr Shqipėrinė me harta tė ndryshme mbi vendin tonė.

Karl Liberman
Nė 23 shkurt 1842 u lind kimisti gjerman Karl Liberman, shkencėtari qė zbuloi reaksionin e komponenteve nitrike, i cili mban emrin e tij, si dhe procesin e prodhimit tė ngjyrosėsve kimikė.

Festa kombėtare e Guajanės
23 Shkurti ėshtė festa kombėtare e Guajanės, e cila pėrkon me shpalljen e republikės sė kėtij vendi.

 
Albasoul :: 28 nėntor 2008, 96 vjetori i Pavarėsisė sė Shqipėrisė
Postuar nga: Albo te Premte, 28 Nendor 2008 - 14:36 -- (17664 Lexime)
Albasoul 28 nėntori ėshtė njė nga ditėt mė tė bekuara te kalendarit shqiptar. Kjo ditė ėshtė festa mė e madhe kombėtare pėr ne shqiptarėt pasi brenda saj festojmė shumė festa.

- 28 nėntor, 1443 - Rikthimi triumfant i Gjergj Kastriotit nė Kruje (Nentori i Pare)
- 28 nėntor 1912 - Ngritja e flamurit nė Vlorė dhe shpallja e pavarėsisė (Nėntori i Dytė)
- 28 nėntor 1944 - Clirimi i Shqiperisė nga pushtimi nazifashist (Nėntori i Tretė)

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Albasoul :: Gėzuar 8 marsin - Dita ndėrkombėtare e Gruas
Postuar nga: Albo te Shtune, 08 Mars 2008 - 15:51 -- (29077 Lexime)
Albasoul Sot ėshtė 8 marsi, Dita Ndėrkombėtare e Gruas, qė shqiptarėt e njohin edhe si Ditėn e Nėnės, dita ku nderohet sakrifica dhe pėrkushtimi i gjithė grave nė botė, nė familje, nė shoqėri, nė punė e kudo. Pėrfitoj nga ky rast qė krahas urimit pėr nėnėn time, tė uroj edhe tė gjitha nėnat shqiptare nė veēanti:

Gėzuar 8 Marsin nė ngrohtėsinė familjare tė njerėzve tė zemrės suaj!


Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Albasoul :: 9 vjetori i krijimit tė Albasoul
Postuar nga: Albo te Marte, 25 Dhjetor 2007 - 13:51 -- (6588 Lexime)
Albasoul Ėshtė gati e pabesueshme por 25 dhjetori 2007 pėrkon me 9 vjetorin e krijimit tė Albasoul. 9 vjet mė parė, njė 18 vjeēar shqiptar mori inisiativėn pėr tė krijuar njė faqe shqiptare nė Internet qė ishte e tillė jo vetėm nė emėr por edhe nė pėrmbajtje. Misioni ishte i thjeshtė: publikimi i trashėgimisė sonė kulturore dhe artistike nė Internet. E veēanta e Albasoul.com ishte se ishte faqja e parė shqiptare nė Internet qė nuk pėrpiqej tė prezantonte Shqipėrinė e shqiptarėt tek njė publik i huaj, por njė faqe kushtuar e dedikuar ekskluzivisht shqiptarėve nė mbarė botėn. Tė merrje pjesė nė kėtė faqe duhet tė dije tė lexoje e shkruaje shqip. Dhe e veēanta tjetėr ishte se kjo faqe nuk ishte konceptuar si njė faqe personale por si njė projekt, qė ftonte tė gjithė shqiptarėt qė tė ndihmonin nė publikimin e trashėgimisė sonė kulturore nė Internet.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Albasoul :: 7 Marsi, festa e arsimtarėve dhe arsimdashėsve
Postuar nga: Albo te Merkure, 07 Mars 2007 - 16:53 -- (44638 Lexime)
Albasoul Nė traditėn shqiptare, 7 marsi njihet si Dita e Mėsuesve, ditė nė tė cilėn tė gjithė arsimtarėt shqiptarė marrin urimet mė tė pėrzemėrta nga nxėnėsit e tyre dhe mbarė shoqėria.

Nė kėtė ditė feste, tė gjithė ne sjellim ndėrmend tė gjithė ata mėsues tė dashur qė kemi patur nė vite, prej tė cilėve kemi mėsuar jashtė mase shumė, mė shume se sa ne u japim kredi. Sot ėshtė dita pėr ti kujtuar, falenderuar dhe respektuar pasi ata janė pjesė e pandarė e jetės dhe suksesit tonė.

Gėzuar tė dashur mėsues dhe Faleminderit pėr gjithēka!

Printo artikullin 

 
Albasoul :: Gėzuar 8 vjetorin e komunitetit Albasoul
Postuar nga: Albo te Hene, 25 Dhjetor 2006 - 15:43 -- (5533 Lexime)
Albasoul Mė 25 dhjetor, ditėn e lindjes sė Krishtit, 8 vjet mė parė, lindi njė faqe e thjeshtė nė Internet nė gjuhėn shqipe qė kish vetėm 4 albume me muzikė shqiptare. Risia e asaj faqeje te thjeshtė ishin jo vetem tingujt e parė nė gjuhėn shqipe nė Internet, por edhe vetė gjuha shqipe e pėrdorur nė tė gjithė faqen. Faqja e Albasoul nuk ishte faqja e parė e ndėrtuar nga shqiptarė nė Internet, por ishte faqja e parė shqiptare 100% nė gjuhėn shqipe qė nuk pėrpiqej tė prezantonte Shqipėrinė e shqiptarėt tek tė huajt, por kish pėr qėllim krijimin e njė komuniteti shqiptar nė Internet; njė vend ku shqiptarėt nga mbarė bota do tė mund tė mblidheshin pėr tė dėgjuar njė kėngė shqiptare, pėr tė diskutuar mbi problematikėn shqiptare, pėr tė biseduar me njėri-tjetrin, pėr tė krijuar njohje dhe shoqėri tė reja.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Albasoul :: Gėzuar Krishtlindjen dhe 7 vjetorin e Albasoul!
Postuar nga: Albo te Djele, 25 Dhjetor 2005 - 03:01 -- (5644 Lexime)
Albasoul Stafi i Albasoul, nė emėr edhe tė gjithė komunitetit, i uron tė gjithė besimtarėt e krishterė Gėzuar Krishtlindjen dhe Perėndia u dhėntė paqe, shėndet e dashuri nė familjet tuaja. Lindja e Krishtit ėshtė lindja e shpresės dhe Perėndia e di qė ne shqiptarėt kemi nevojė mė shumė se ēdo popull tjetėr pėr atė shpresė qė buron nga lart.

Por 25 dhjetori pėrkon edhe me ditėlindjen e Albasoul. 7 vjet mė parė lindi nė internet njė faqe e thjeshtė, qė me kohėn u kthye nė njė projekt, dhe sot pas 7 vjetėsh ėshtė komuniteti shqiptar mė i madh, mė i vjetėr dhe mė divers nė Internet.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Albasoul :: Bli dy fjalorė anglisht-shqip pėr ēmimin e njėrit
Postuar nga: Albo te Premte, 16 Dhjetor 2005 - 02:31 -- (11682 Lexime)
Albasoul Kompania Ectaco Inc. edhe kėtė vit u bėn vizitorėve tė Albasoul njė ofertė speciale me shumė leverdi me rastin e festave te fundvitit. Sic e dini, Ectaco prodhon fjalore elektronike per mesimin e te gjithė gjuhėve te huaja tė botės, mes tyre edhe shqip.

Ajo ju ofron ju fjalorė elektronikė xhepi me zė qė janė tė domosdoshėm pėr mėsimin e gjuhės angleze. Fjalorėt bėjnė tė mundur pėrkthimin nga anglishtja nė shqip dhe nga shqipja nė anglisht, plus shqiptimin e fjalėve nė anglisht me zė. Lexoni mė poshtė se si mund tė blini fjalorėt me ēmim tė leverdisshėm.


Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Albasoul :: Gėzuar 28 Nėntorin, 93 vjetorin e pavarėsisė
Postuar nga: Albo te Hene, 28 Nendor 2005 - 13:04 -- (9765 Lexime)
Albasoul Krujė, 28 nėntor 1443

FJALIMI I GJERGJ KASTRIOTIT PARA TRIMAVE TĖ TIJ PAS KTHIMIT NĖ ATDHE

"Kapedanė dhe ushtarė trima.

S'ėshtė as e re, as e papritun pamja qė kam sot pėrpara syve. Ashtu si ju kujtonja, ashtu ju gjeta, stėrnipėr tė thjeshtė tė njė race tė vjetėr dhe bujare, trima dhe besnikė tė patronditur tė vendit dhe tė mbretit tuaj. Edhe jam i lumtur tani qė mund t'ju hap zemrėn time.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Albasoul :: Vetėm shqiptarėt mund t'i fitojnė kėto zgjedhje
Postuar nga: Albo te Shtune, 18 Qershor 2005 - 03:13 -- (6854 Lexime)
Albasoul Zgjedhjet parlamentare nė Shqipėri janė vetėm pak javė larg dhe retorika e temperatura politike nė vend ėshtė rritur ndjeshėm. Kjo duket nė faqet e shtypit shqiptar, nė aktivitetet elektorale tė subjekteve politike edhe nė debatet dhe diskutimet qė vetė shqiptarėt bėjnė si brenda edhe jashtė Shqipėrisė. Pyetja qė unė kam dėgjuar tė bėhet mė shpesh ėshtė: Kush do t'i fitojė zgjedhjet? Secili mundohet t'i japi njė pėrgjigje kėsaj pyetjeje nė mėnyrėn e vetė, por nga tė gjitha pėrgjigjet qė unė kam lexuar deri mė sot nė faqet e shtypit apo nė diskutime tė ndryshme, ende nuk kam lexuar apo dėgjuar njė pėrgjigje tė pranueshme. Njė gjė ėshtė e dukshme, interesi ndaj kėtyre zgjedhjeve ėshtė i jashtėzakonshėm si nė rradhėt e vetė shqiptarėve edhe nė rradhėt e institucioneve ndėrkombėtare.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Albasoul :: Frutet e dashurisė tė Albasoul
Postuar nga: Albo te Hene, 14 Shkurt 2005 - 13:27 -- (8258 Lexime)
Albasoul Sot eshte dita e te dashuruarve, Shėn Valentini, dhe ndryshe nga vitet e tjera, kėtė vit ne kemi njė urim special. Kėtė vit urimi nuk do t'u drejtohet thjeshte atyre qe jane te dashuruar, por atyre cifteve te reja shqiptare qe jane dashuruar tek Albasoul.

Jane me qindra cifte te reja shqiptaresh nga gjithe bota qe kontaktin e pare me njeri-tjetrin, shkendijen e pare te dashurise e kane ndezur ne faqet dhe sherbimet e Albasoul. Ky komunitet virtual ka qene vendtakimi i pare per mijra shqiptare qe sot e gjejne veten si shoke, te fejuar, martuar apo prinder.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

  Sensacioni ditor
Asgje sensacionale sot.

  Chat Shqip

Dhomat e bisedimit
· #shqiperia
· #dardania
· #albasoul
· #forumi
· #ndihme
· 

  Projekti
· Kredoja jone
· Vizioni Albasoul
· Historiku
· Bashkepunim
· Ndihma juaj
· Stafi yne
· Ndihme

Bordi Drejtues
· Statuti i Bordit
· Erion Malaj
· Adrian Kamenica
· Afrim Gashi
· Saimir Lolja
· Ervis Tusha
· Emri juaj
· Emri juaj

  Artikujt e shkuar
Marte, 30 Shtator
·Gėzuar festėn e Fiter Bajramit! (0)
Djele, 22 Qershor
·Pėrfundojnė zgjedhjet parlamentare nė Maqedoni (0)
·Abdyl Frashėri: Dhe rreziku islamik nė Lidhjen e Prizrenit (0)
·1908 - 2008, 100 vjetori i lindjes sė Eqrem Ēabej (0)
Merkure, 28 Maj
· 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri (0)
·Drama e "Damjanit himarjot" ne oborrin e Sulltanit (0)
·Shqiperi - Poloni = 0 - 1 (0)
·Shqiperia renditet e 17-ta ne naten finale te Eurovizion 2008 (0)
Djele, 27 Prill
·Gėzuar Pashkėn Orthodhokse! (0)
Djele, 20 Prill
·Shqiptaro-amerikani, teknologjia njė mėnyrė zhvillimi ekonomik pėr shqiptarėt (0)
·Ndėrron jetė i fotografi i mirėnjohur shkodran Angjelin Nėnshati (0)
·Stan Dragoti, nė Shqipėri pėr tre filma hollivudianė (0)
Enjte, 03 Prill
·Shqipėria merr ftesėn pėr tu anėtarėsuar nė NATO (0)
Djele, 23 Mars
·Gėzuar Ditėn e Sulltan Novruzit dhe Ditėn e Pashkės Katolike! (0)
Marte, 18 Mars
·Fushatė donacionesh pėr viktimat e tragjedisė sė Gėrdecit (0)
Shtune, 08 Mars
·Gėzuar 8 marsin - Dita ndėrkombėtare e Gruas (0)
Premte, 07 Mars
·7 marsi - Mėsuesi(a) juaj i/e preferuar (0)
Merkure, 27 Shkurt
·Avni Mula: 80-vjetori im i bardhė (0)
·Njė libėr pėr jetėn e Usta Laver Bariut (0)
·Tkurrja e shqipes vazhdon (0)
 Artikujt me te vjeter

© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.