Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
I zgjuari nuk kerkon kryevend, nuk ha me teper se duhet dhe trurit nuk i ngarkon me shume se mban.
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 111 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Revoltė e punėtorėve gurthyes
Nė 8 gusht 1929 shpėrtheu njė revoltė e punėtorėve gurthyes shqiptarė qė punonin nė njė shoqėri italiane afėr Shėn Gjergjit, tė cilėt kėrkonin pagat e papaguara dhe kushte mė tė mira pune. Kjo revoltė u shkri me plotėsimin e njė pjese tė kėrkesave tė tyre nga punėdhėnėsit italianė.

Kasem Trebeshina
Nė 8 gusht 1926 lindi nė Berat shkrimtari Kasem Trebeshina, i cili vuajti persekutimin e gjatė nga diktatura, por bėri emėr me veprat e tij, romane: "Mbarimi i njė mbretėrie", "Rinia e kohės sonė", "Stina e stinėve", etj.

Ēesk Zadeja
Nė 8 gusht 1927 lindi nė Shkodėr kompozitori i njohur Ēesk Zadeja, artist i Popullit, njėri nga themeluesit e Konservatorit tė Tiranės, pėr shumė kohė udhėheqės artistik nė Teatrin e Operės dhe Baletit dhe autor i mjaft pjesėve muzikore e vokale, muzikė skenike apo filmash, baletit "Delina", etj.

Bashkepunoni me AlbasoulTe gjithe webmaster shqiptare qe do te kishin deshire te bashkepunojne me Albasoul.com, se shpejti do te gjejne me shume informacion ne kete teme. Eshte vetem pune ditesh dhe jemi ne perfundim e siper...

(34 fjale si total ne kete tekst)
(21935 Lexime)   Printo artikullin

  

[ Shko mbrapa tek Albasoul | Indeksi i Seksioneve ]

© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.