Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Bukė e kripė e zemėr
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 61 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Gjergj Kastrioti Skėnderbeu
Nė 17 janar 1465 mbylli sytė nė Lezhė i madhi Gjergj Kastrioti Skėnderbeu, heroi ynė legjendar, i cili pėr mbi 25 vjet nė krye tė luftėtarėve shqiptarė mundi t'u bėjė ballė ushtrivė turke, duke i pėnguar nė marshimin e tyre pushtues drejt Europės Perėndimore.

Jusuf Gėrvalla
Nė 17 janar 1982 u nda nga jeta njė fshat afėr Shtutgardit nė Gjermani Jusuf Gėrvalla, poet, publicist, pėrkthyes e kitarist, autor i veprave: "Fluturojnė e bien", "Bekimi i nėnės", "Rrotull", etj. I ndjekur nga serbėt mėrgoi dhe botoi atje gazetėn "Lajmėtari i lirisė" dhe "Zėri i Kosovės". U vra nga armiqtė e Kosovės.

Kongresi i parė Bektashian Shqiptar
Nė 17 janar 1921 u hap nė teqenė e Prishtinės Kongresi i parė Bektashian Shqiptar, ku u sanksionua krijimi i Komunitetit Bektashian Shqiptar.

Arma e Artilerisė e Ushtrisė Shqiptare
Nė 17 janar 1921 u formua Arma e Artilerisė e Ushtrisė Shqiptare, e cila ka njė traditė qė nga koha e Skėnderbeut. Fridrih Kyning Nė 17 janar 1834 u nda nga jeta Fridrih Kyning, matematikan, i cili bėri njė varg shpikjesh nė fushėn e tipografisė dhe u bė i famshėm pėr shpikjen e makinės sė parė tipografike nė botė.
Njoftime :: Prof. Saimir Lolja pranohet ne Bordin Drejtues
Postuar nga: Albo

Albasoul Listes se Bordit Drejtues i shtohet edhe profesori Saimir Lolja i cili na nderon me pjesemarrjen dhe kontributin e tij. Bordit i shtohet nje intelektual tjeter i nderuar qe perfaqeson me se miri komunitetin shqiptar ne Kanada. Sic mund ta keni vene re, po rritet shtrirja gjeografike e anetareve te bordit ashtu sic gjithesecili prej tyre sjell kulturen dhe traditen e nje krahine te caktuar shqiptare. Mirepresim aplikante te rinj, vecanerisht te seksit femer. Deshira jone eshte perfaqesimi sa me i denje i komunitetit ne kete bord. Bordi tashme numeron 7 anetare gjithsej.

Saimir Lolja
Department of Chemistry, Biology, Chemical Engineering
Ryerson Polytechnic University
350 Victoria Street, Toronto
ON M5B 2K3, CANADA
Email:slolja@hotmail.com

Emri: Saimir Lolja

Email: slolja@hotmail.com

Pjesmarrja: Artikujt kryesorė tė freskėt, histori, muzika, etj.

Mosha: 40 vjeē

Seksi: Mashkull

Statusi shoqeror: I martur me femijė.

Vendodhja: Toronto, Kanada.

Profesioni: Mė parė professor nė Universitetin e Tiranės, tani nė Universitetin Rajėrson (Ryerson) nė Toronto, Kanada, nė Inxhinieri Kimike.

Besimi: Nė natyrė, ashtu si pellazgė-arbėreshėt.

Arsimi: Kimi Industriale nga Universiteti i Tiranės 1987; Doktor i Shkencave nga Universiteti i Tiranės mė 1996; Nėn-Profesor nga Universiteti i Tiranės me 1999; Inxhinier Profesionist nė Inxhinieri Kimike nga Shoqata e Inxhinierve te Ontarios, Kanada mė 2002.

Autobiografi: Botuar ne shqip nje liber me titull ‘Bazat e Projektimit nė Industrinė Kimike” me 1998 dhe shume artikuj shkencore ne revista te rėndėsishme shkencore nderkombetare dhe Shqiptare, si per shembull nė Fuel, Fuel Processing Technology, Petroleum Science and Technology, Albanian Journal of Natural and Technical Sciences, Buletini i Shkencave Bujqėsore. Thellim i vazhdueshem njohurie nėpėrmjet leximit ne profesion dhe drejtime te tjera.

Per komunitetin: Vazhdim tradite. Mė shume informacion te ri dhe te sakte. Mė shume dituri dhe arėsye. Mė shumė vlerė dhe vetėdije kombėtare. Mė shumė kujtesė. Mė shumė respekt dhe bashkėpunim, sepse s’ka bashkėsi pa kėto.

Motoja ime: Bashkimi ban fuqinė ! Puno Ha Pi Rro !


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.