Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
E vėrteta s'i pėlqen gjithkujt
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 63 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Marrėveshje aleance ndėrmjet Skėnderbeut dhe Alfonsit tė Parė
Nė 26 mars 1451 nė Gaeta tė Italisė u nėnshkrua njė marrėveshje aleance ndėrmjet Skėnderbeut dhe Alfonsit tė Parė, mbret i Aragonės dhe i Napolit, sipas sė cilės, ky i fundit merrte pėrsipėr t'i jepte prijėsit shqiptar ndihmė ushtarake dhe financiare pėr pėrballimin e ushtrive turke. Por ndihma e dhėnė nga pala italiane ishte e e pamjaftueshme, dhe, veēanėrisht pas betejės sė Beratit, Alfonsi nuk u angazhua mė ndaj Shqipėrisė.

Hamit Kokalari
Nė 26 mars 1989 u nda nga jeta Hamit Kokalari, intelektuali qė iu kushtua fushės sė letrave dhe shkėlqeu me pėrkthimet e mjaft veprave madhore tė letėrsisė botėrore si: "Dhe yjet rrinė e vėshtrojnė", "Aivenhoi", "Diplomati", "Ēitadela", etj.

Konventa mbi armet bakteriologjike dhe toksike
Nė 26 mars 1975 hyri nė fuqi Konventa pėr ndalimin e prodhimit, tw pėrpunimit dhe grumbullimit tė rezervave tė armėve bakteriologjike dhe toksike, si dhe pėr shfarosjen e tyre .

Ludvig Van Beethoven
Nė 26 mars 1827 mbylli sytė njėri nga gjenitė e muzikės, Ludvig Van Beethoven, i cili qė 12 vjeē nisi rrugėn e kompozimit pėr tė arritur nė majat mė tė larta me: operėn "Egmonti", "Eleonora"; me baletin "Krijimet e Prometeut", me shumė fantazi e pjesė tė tjera muzikore, e sigurisht me simfonitė e tij tė pavdekshme, njė pjesė tė sė cilave i kompozoi kur ishte krejtėsisht i shurdhėr.Lajmet me te fundit

Shtypi i Majte Shtypi i Pavarur Shtypi i Djathte
Agjensi Lajmesh
 
   


   

  

© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.