Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Kritika eshte si nje lime, qe lemon ate qe kafshon>
--- Legouve

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 121 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Sulejman Pitarka
Nė 2 shkurt 1924 lindi nė Dibėr Artisti i Popullit Sulejman Pitarka, njėri nga aktorėt tanė mė tė mirė, qė skaliti nė skenėn e teatrit kombėtar dhe nė ekran role tė pavdekshme: Jonuz Bruga, Zheleznovi, xha Lipja, etj. ndersa ėshtė autor i disa pjesėve teatrale, ndėr tė cilat spikat drama "Familja e peshkatarit".

Falja e gjaqeve
Nė 2 shkurt 1990 me nismėn e Anton Ēetės nisi nė Kosovė aksioni atdhetar e humanitar i faljes sė gjaqeve, qė mori pėrmasa tė gjera, duke u pėrhapur anembanė vendit.

Beteja e Stalingradit
Nė 2 shkurt 1943 nė Stalingrad tė Rusisė u zhvillua njė nga betejat mė tė ashpra tė Luftės sė Dytė Botėrore ndėrmjet forcave naziste dhe atyre ruse, e cila pėrfundoi me fitoren e lavdishme tė forcave ruse dhe hyri nė histori si "Beteja e Stalingradit", duke shėnuar dhe fillimin e disfatės sė Koalicionit nazi-fashist dhe fitoren e Aleancės antifashite.

Dimitėr Mendelejev
Nė 2 shkurt 1907 u lind kimisti i madh rus, ndėr mė tė shquarit nė botė, Dimitėr Mendelejev, shkencėtari qė zbuloi ligjin periodik tė elementeve dhe llogariti peshėn atomike tė tyre, duke hartuar edhe njė tabelė, qė njihet si "Tabela e Mendelejevit", si dhe formuloi teorinė e tretėsirave, etj.

2008
2 shkurt 1536 - Eksploruesi spanjoll Pedro de Mendoza themeloi Buenos Airesin.
2 shkurt 1556- Tėrmeti mė i madh nė botė goditi provincat kineze Shanxhi, Shansi dhe Henan, duke shkaktuar 830 000 tė vdekur.
2 shkurt 1931 - Lindi njeriu mė i rėndėsishėm i shtetit rus presidenti Boris Jelcin.
2 shkurt 1970 - Vdiq nė moshėn 97-vjeōare filozofi britanik Bertrand Rasell. Ai fitoi nė vitin 1950 ōmimin Nobel pėr letėrsinė. Rasell njihet si njė luftėtar pėr ōarmatimin bėrthamor nė vitet e fundit tė jetės. Ai u burgos pėr pjesėmarrje nė protestėn e Londrės nė vitin 1950.
2 shkurt 1978 - Dy kozmonautėt sovjetikė bėnė furnizimin e parė me karburant nė hapėsirė tė anijes "Saljut".
2 shkurt 1997 - 10 deri ne 15 mijė simpatizantė tė opozitės manifestuan nė Sofje pėr 28 ditė rradhazi duke kėrkuar mbajtjen e zgjedhjeve tė parakohėshme nė Bullgari.
2 shkurt 1997 - Qyteti grek i Selanikut shpallet solemnisht ‘kryeqyteti kulturor i Europės’ pėr vitin 1997. Metropoli i madh i Greqisė veriore bėhet kėshtu kryeqyteti i 13-tė i Bashkimit Europian, duke pasuar Kopenhagenin.
2 shkurt 1998 - Njė zyrtar i Ministrisė irakene tė Punėve tė Jashtme pėrgėnjeshtroi se vendi i tij ka dhėnė pėlqimin pėr inspektimin e tetė qendrave presidenciale, siō kishte pohuar Kremlini. Sipas tij, njė ōėshtje e tillė nuk ishte diskutuar kurrė me emisarin rus nė Bagdat, Viktor Posouvaliouk.
2 shkurt 1998 - Qeveria spanjolle theksoi se ka shtypur njė celulė separatiste baske tė ETA-s fajtore pėr vrasjen e tre policėve dhe njė rojeje civile paraushtarake vitin e kaluar.
2 shkurt 1999 - Gjykata kushtetuese ruse vendosi tė pezullojė dėnimet me vdekje deri nė krijimin e gjykatave penale pėr krime tė rėnda, me juri nė tė gjitha rajonet e vendit.
2 shkurt 2000 - Greqia nėnshkruan tre marrėveshje bashkepunimi dypalesh me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Bėhet fjalė pėr njė marrėveshje ushtarake qė lidhet me funksionimin e bazės ajrodetare tė Gjirit tė Sudas, nė Kretė, njė marrėveshje bashkėpunimi policor dhe mbrojtjen e pasurisė intelektuale

 
Sport :: Shqiperi - Poloni = 0 - 1
Postuar nga: Albo te Merkure, 28 Maj 2008 - 21:11 -- (19647 Lexime)
Sport Ari Han debuton me humbje ne krye te kuqezinjve

Ari Han e nis me humbje aventuren e tij ne krye te Shqiperise, por, gjithsesi, eshte nje humbje qe nuk "djeg", sepse loja e zhvilluar nga kuqezinjte, sidomos ne pjesen e dyte, ishte argetuese. Polonia e meritoi fitoren, sepse u tregua me e ftohte perpara portes se Hidit, ndersa kuqezinjte shperdoruan vertet shume, sidomos ne momentin final te aksioneve.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Sport :: Kuqezinjtė e mbyllin me turp eleminatorin Euro 2008
Postuar nga: Albo te Hene, 26 Nendor 2007 - 00:10 -- (5559 Lexime)
Sport Kombėtarja shqiptare e futbollit i ka mbyllur me turp ndeshjet eliminatore pėr Euro 2008. Ajo ka humbur me rezultat tė thellė dy ndeshjet e fundit ndaj Bjellorusise dhe Rumanisė; ka humbur trajnerin Bariē i cili dha dorėheqjen dhe mbi tė gjitha ka humbur mbėshtetjen dhe respektin e qindra mijėra tifozėve tė saj anembanė botės qė i konsiderojnė ndeshjet tė shitura.

Mė poshtė do tė njiheni me rezultatet e dy takimeve tė fundit dhe shortin e sapohedhur pėr kampionatin botėror 2010.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Sport :: Shqiperi – Bullgari: 1-1
Postuar nga: Albo te Merkure, 17 Tetor 2007 - 22:12 -- (7633 Lexime)
Sport Shqiperia ngec 11 metra larg fitores

Shqiperia: Beqaj, Curri, Dallku, Dede, Vangjeli, K.Duro, Haxhi (46’ Mukaj) , Lala, Skela, Salihi (74’ Bulku), Bogdani

Trajner: Oto Baric

Bullgaria: Petkov, Tomasic, Iliev, Angelov, Kishishev, Petrov (46’ Yankov), Vagner, Telkiski (46’ Georgiev), Berbatov, Petrov, Popov (71’ Ivov).

Trajner: Dimitar Penev

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Sport :: Shqiperi - Holandė = 0 - 1
Postuar nga: Albo te Merkure, 10 Tetor 2007 - 12:17 -- (5254 Lexime)
Sport Shqiperi - Holandė, miqte fitojne mes polemikash

Kanė ndodhur nga tė gjitha nė “Qemal Stafa”, arbitri Majkėll Raili nė njė moment tejet tė dyshimtė ka shkuar deri nė anulimin e autogolit, ndėrkohė qė ndeshja ėshtė mbyllur dy minuta para kohe pėr shkak tė njė shashke qė ka rėnė pranė Mario Melkiot

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Sport :: Lindita Kodra, Kampione e Evropės nė qitje me pistoletė
Postuar nga: Albo te Merkure, 18 Korrik 2007 - 13:00 -- (9099 Lexime)
Sport Mbas 27 vjetėsh, Shqipėria ka njė kampione tė Evropės

* E quajnė Lindita Kodra - Kampione e Evropės nė qitjen me pistoletė 30 + 30
* Njė krahasim i detyruar midis sportit tė shoqėrisė komuniste dhe asaj demokratike
* Vetėm nė kėtė shkrim do tė gjeni pėrmitėsimin dhe kuptimin e kėsaj ngjarjeje

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Sport :: Fetie Kasaj, nėnkampione e Evropės nė peshėngritje
Postuar nga: Albo te Premte, 20 Prill 2007 - 00:08 -- (9546 Lexime)
Sport Peshėngritje/ Kampionati Evropian i 86-tė qė po zhvillohet nė Strasburg, femrat e nisin me medalje

Kasaj-Begaj, 3 medalje argjendi

Kampionia shqiptare sėrish s'e kalon dot rusen Shainova

Sporti i peshėngritjes ka arritur njė tjetėr rezultat tė mrekullueshėm nė arenėn ndėrkombėtare.


Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Sport :: Euro 2008: Bullgari - Shqipėri 0 - 0
Postuar nga: Albo te Enjte, 29 Mars 2007 - 13:41 -- (7394 Lexime)
Sport Shqiperia merr barazimin 0-0 ne Sofje perballe Bullgarise

Kombėtarja shqiptare merr njė barazim tė madh 0-0 nė Sofje pėrballė Bullgarisė sė Stoiēkov


Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Sport :: Euro 2008: Shqipėri - Slloveni 0 - 0
Postuar nga: Albo te Hene, 26 Mars 2007 - 10:38 -- (6229 Lexime)
Sport Shqipėria e pafat nė Shkodėr, s’ka fitore

TIRANĖ – Edhe Zoti nuk ka dashur, gjyqtari po ashtu, por edhe kombėtarja shqiptare nuk e kishte atė “marshin ekstra” qė tė arrinte fitoren ndaj Sllovenisė, dje nė “Loro Boriēi”. Stadiumi mitik shqiptar sėrish nuk pa gol, ashtu si edhe ndaj maqedonasve, ndėrsa kuqezinjtė e kanė kompromentuar edhe mė tej shansin e tyre pėr njė renditje tė mirė nė grupin G tė eliminatoreve tė Euro 2008-ės.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Sport :: Kreshnik Qato, sėrish kampion i Europės nė boks
Postuar nga: Skampa te Marte, 13 Mars 2007 - 16:03 -- (7880 Lexime)
Sport Kreshnik Qato ka fituar njė tjetėr titull kampion tė Europės nė versionin IBC nė peshėn super tė mesme. Ai ka mundur me pikė mbrėmė rusin Aleksandėr Zaitsev, nė njė duel tė madhėrishėm tė zhvilluar nė pallatin e sportit "Asllan Rusi" nė Tiranė.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Sport :: Ndahet nga jeta futbollisti i mirėnjohur Arben Minga
Postuar nga: Albo te Enjte, 01 Mars 2007 - 14:32 -- (15530 Lexime)
Sport Fjala*

Lamtumirė Beni!


Beni ynė i shtrenjtė!
Nuk e kisha menduar kurrė se do vinte njė ditė qė do tė pėrcillnim pėr nė banesėn e fundit, qė do tė ndaheshim nga ti, qė do tė ndaheshe nga jeta ime, nga djemtė tanė. Jo Beni, ti nuk kishe as moshėn dhe as fizikun pėr tė ikur nga ne. Ti dukeshe i pėrjetshėm dhe ne tė gjithė kėtė dėshironim.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

  Sensacioni ditor
Asgje sensacionale sot.

  Chat Shqip

Dhomat e bisedimit
· #shqiperia
· #dardania
· #albasoul
· #forumi
· #ndihme
· 

  Projekti
· Kredoja jone
· Vizioni Albasoul
· Historiku
· Bashkepunim
· Ndihma juaj
· Stafi yne
· Ndihme

Bordi Drejtues
· Statuti i Bordit
· Erion Malaj
· Adrian Kamenica
· Afrim Gashi
· Saimir Lolja
· Ervis Tusha
· Emri juaj
· Emri juaj

  Artikujt e shkuar
Marte, 30 Shtator
·Gėzuar festėn e Fiter Bajramit! (0)
Djele, 22 Qershor
·Pėrfundojnė zgjedhjet parlamentare nė Maqedoni (0)
·Abdyl Frashėri: Dhe rreziku islamik nė Lidhjen e Prizrenit (0)
·1908 - 2008, 100 vjetori i lindjes sė Eqrem Ēabej (0)
Merkure, 28 Maj
· 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri (0)
·Drama e "Damjanit himarjot" ne oborrin e Sulltanit (0)
·Shqiperi - Poloni = 0 - 1 (0)
·Shqiperia renditet e 17-ta ne naten finale te Eurovizion 2008 (0)
Djele, 27 Prill
·Gėzuar Pashkėn Orthodhokse! (0)
Djele, 20 Prill
·Shqiptaro-amerikani, teknologjia njė mėnyrė zhvillimi ekonomik pėr shqiptarėt (0)
·Ndėrron jetė i fotografi i mirėnjohur shkodran Angjelin Nėnshati (0)
·Stan Dragoti, nė Shqipėri pėr tre filma hollivudianė (0)
Enjte, 03 Prill
·Shqipėria merr ftesėn pėr tu anėtarėsuar nė NATO (0)
Djele, 23 Mars
·Gėzuar Ditėn e Sulltan Novruzit dhe Ditėn e Pashkės Katolike! (0)
Marte, 18 Mars
·Fushatė donacionesh pėr viktimat e tragjedisė sė Gėrdecit (0)
Shtune, 08 Mars
·Gėzuar 8 marsin - Dita ndėrkombėtare e Gruas (0)
Premte, 07 Mars
·7 marsi - Mėsuesi(a) juaj i/e preferuar (0)
Merkure, 27 Shkurt
·Avni Mula: 80-vjetori im i bardhė (0)
·Njė libėr pėr jetėn e Usta Laver Bariut (0)
·Tkurrja e shqipes vazhdon (0)
 Artikujt me te vjeter

© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.