Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Flirti eshte aquareli i dashurise.
--- Bourget

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 123 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Sulejman Pitarka
Nė 2 shkurt 1924 lindi nė Dibėr Artisti i Popullit Sulejman Pitarka, njėri nga aktorėt tanė mė tė mirė, qė skaliti nė skenėn e teatrit kombėtar dhe nė ekran role tė pavdekshme: Jonuz Bruga, Zheleznovi, xha Lipja, etj. ndersa ėshtė autor i disa pjesėve teatrale, ndėr tė cilat spikat drama "Familja e peshkatarit".

Falja e gjaqeve
Nė 2 shkurt 1990 me nismėn e Anton Ēetės nisi nė Kosovė aksioni atdhetar e humanitar i faljes sė gjaqeve, qė mori pėrmasa tė gjera, duke u pėrhapur anembanė vendit.

Beteja e Stalingradit
Nė 2 shkurt 1943 nė Stalingrad tė Rusisė u zhvillua njė nga betejat mė tė ashpra tė Luftės sė Dytė Botėrore ndėrmjet forcave naziste dhe atyre ruse, e cila pėrfundoi me fitoren e lavdishme tė forcave ruse dhe hyri nė histori si "Beteja e Stalingradit", duke shėnuar dhe fillimin e disfatės sė Koalicionit nazi-fashist dhe fitoren e Aleancės antifashite.

Dimitėr Mendelejev
Nė 2 shkurt 1907 u lind kimisti i madh rus, ndėr mė tė shquarit nė botė, Dimitėr Mendelejev, shkencėtari qė zbuloi ligjin periodik tė elementeve dhe llogariti peshėn atomike tė tyre, duke hartuar edhe njė tabelė, qė njihet si "Tabela e Mendelejevit", si dhe formuloi teorinė e tretėsirave, etj.

2008
2 shkurt 1536 - Eksploruesi spanjoll Pedro de Mendoza themeloi Buenos Airesin.
2 shkurt 1556- Tėrmeti mė i madh nė botė goditi provincat kineze Shanxhi, Shansi dhe Henan, duke shkaktuar 830 000 tė vdekur.
2 shkurt 1931 - Lindi njeriu mė i rėndėsishėm i shtetit rus presidenti Boris Jelcin.
2 shkurt 1970 - Vdiq nė moshėn 97-vjeōare filozofi britanik Bertrand Rasell. Ai fitoi nė vitin 1950 ōmimin Nobel pėr letėrsinė. Rasell njihet si njė luftėtar pėr ōarmatimin bėrthamor nė vitet e fundit tė jetės. Ai u burgos pėr pjesėmarrje nė protestėn e Londrės nė vitin 1950.
2 shkurt 1978 - Dy kozmonautėt sovjetikė bėnė furnizimin e parė me karburant nė hapėsirė tė anijes "Saljut".
2 shkurt 1997 - 10 deri ne 15 mijė simpatizantė tė opozitės manifestuan nė Sofje pėr 28 ditė rradhazi duke kėrkuar mbajtjen e zgjedhjeve tė parakohėshme nė Bullgari.
2 shkurt 1997 - Qyteti grek i Selanikut shpallet solemnisht ‘kryeqyteti kulturor i Europės’ pėr vitin 1997. Metropoli i madh i Greqisė veriore bėhet kėshtu kryeqyteti i 13-tė i Bashkimit Europian, duke pasuar Kopenhagenin.
2 shkurt 1998 - Njė zyrtar i Ministrisė irakene tė Punėve tė Jashtme pėrgėnjeshtroi se vendi i tij ka dhėnė pėlqimin pėr inspektimin e tetė qendrave presidenciale, siō kishte pohuar Kremlini. Sipas tij, njė ōėshtje e tillė nuk ishte diskutuar kurrė me emisarin rus nė Bagdat, Viktor Posouvaliouk.
2 shkurt 1998 - Qeveria spanjolle theksoi se ka shtypur njė celulė separatiste baske tė ETA-s fajtore pėr vrasjen e tre policėve dhe njė rojeje civile paraushtarake vitin e kaluar.
2 shkurt 1999 - Gjykata kushtetuese ruse vendosi tė pezullojė dėnimet me vdekje deri nė krijimin e gjykatave penale pėr krime tė rėnda, me juri nė tė gjitha rajonet e vendit.
2 shkurt 2000 - Greqia nėnshkruan tre marrėveshje bashkepunimi dypalesh me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Bėhet fjalė pėr njė marrėveshje ushtarake qė lidhet me funksionimin e bazės ajrodetare tė Gjirit tė Sudas, nė Kretė, njė marrėveshje bashkėpunimi policor dhe mbrojtjen e pasurisė intelektuale

 
Histori :: 7 prill 2009 - Dita e Anėtarėsimit tė Shqipėrisė nė NATO
Postuar nga: Albo te Djele, 12 Prill 2009 - 20:07 -- (26332 Lexime)
Histori Urimet mė tė pėrzemėrta pėr tė gjithė shqiptarėt kudo nė botė me rastin e anėtarėsimit tė Shqiperisė si anėtare me tė drejta tė plota ne Aleancėn Ushtarake tė Atlantikut tė Veriut, NATO. Kjo ėshtė njė ditė historike pėr mbarė popullin shqiptar pasi nėnvizon jo vetėm arritjet e Shqipėrisė nė kėto dekadat e fundit, nėnvizon edhe integrimin e popullit shqiptar ne familjen e madhe tė popujve tė qytetėruar, popujve qė mbi tė gjitha vlerėsojnė atė tė shenjtėn, jetėn nė liri. Misioni i NATO ėshtė pikėrisht mbrojtja e paqes dhe lirisė.

Mė poshtė do tė lexoni, dėgjoni dhe reagoni mbi kėtė ditė historike. Jemi pėrpjekur tė dokumentojmė pėr brezat e rinj tė shqiptarėve kėtė moment historik qė ne tė gjithė pėrjetuam.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Histori :: Abdyl Frashėri: Dhe rreziku islamik nė Lidhjen e Prizrenit
Postuar nga: Albo te Djele, 22 Qershor 2008 - 00:51 -- (33136 Lexime)
Histori Historia e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, ėshtė e lidhur aq ngushtė, me emrin e Abdyl Frashėrit, sa qė kur shqiptojmė emrin e saj, na shfaqet para syve, silueta e patriotit frashėrlli. Nė tė vėrtetė Lidhjen Shqiptare tė Prizrenit nuk e themeloi Abdyl Frashėri, dhe askush tjetėr, nga ata qė morėn pjesė nė mbledhjen historike tė Prizrenit, mė 10 Qershor 1878. Lidhjen Shqiptare tė Prizrenit e themeloi, e ēimentoi dhe e pėrjetėsoi Rilindja Kombėtare Shqiptare, mė saktė, vrulli patriotik i shtresave tė gjera shqiptare, tė cilat iu pėrgjigjen kushtrimit qė erdhi nga ndėrgjegjja historike, pėr tė kundėrshtuar rrezikun e copėtimit tė trojeve amtare dhe nė tė njėjtėn kohė pėr tė realizuar tė drejtat kombėtare, ashtu siē i kishin fituar kombėsitė e tjera tė Gadishullit Ballkanik.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Histori :: Fjalimet historike nė Kuvendin e Kosovės Ditėn e Pavarėsisė
Postuar nga: Albo te Hene, 18 Shkurt 2008 - 17:01 -- (10787 Lexime)
Histori Mė poshtė do tė njiheni me fjalimet historike tė tre krerėve tė institucioneve demokratike tė Kosovės mbajtur nė Kuvendin e Kosovės pak minuta para shpalljes sė pavarėsisė mė 18 shkurt 2008.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Histori :: Jeta dhe vdekja e Isa Boletinit
Postuar nga: Albo te Premte, 01 Shkurt 2008 - 16:42 -- (19447 Lexime)
Histori Quhej Isa Boletini, i njėjti shqiptar nga Mitrovica, qė u shfaq nė njė nga faqet mė tė ndritura tė kombit tonė si krahu i djathtė i Ismail Qemal Vlorės. Ndėrsa ngjarja, e njohur mbase nga vetėm njė numėr i kufizuar tė interesuarish, ka nė qendėr pikėrisht ekzekutimin e tij mė 23 janar tė vitit 1916, saktėsisht 92 vite mė parė, nė Podgoricė, tashmė kryeqytet i Malit tė Zi. Bėhet fjalė mbase pėr njė sekuencė, sė cilės fare pak i afrohen versione tė ngjashme tė historisė botėrore, qofshin tė hiperbolizuara nga fantazistė. Ja skena e papėrsėritshme: "I futur nė kurth, Isa Boletini qėllohet nga tė gjitha anėt me plumba, por nuk bie teksa arrin tė qėllojė deri nė fund mbi ekzekutorėt e vet. I bėrė sallatė nga predhat, ai nuk shtrihet, nuk nxjerr zė, nuk dridhet, nuk bėn asnjė hap pas, si tė ishte prej shkėmbi. Dikur plagėt e rrėzojnė nė gjunjė, por sėrish ai arrin tė mbajė armėn nė duar duke qėlluar... Dhe nė momentin qė dora e djathtė i copėtohet, e kalon revolen nė tė majtėn...".

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Histori :: Nick Kukich: “Unė, agjenti i parė i CIA-s nė Shqipėri“
Postuar nga: Albo te Hene, 26 Nendor 2007 - 00:25 -- (10417 Lexime)
Histori Gazetari Peter Lucas po boton librin qė flet pėr SHBA-nė dhe Shqipėrinė gjatė luftės sė dytė botėrore

“Unė, agjenti i parė i CIA-s nė Shqipėri“Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Histori :: Beteja e Kosovės, viti 1389 dhe shqiptarėt
Postuar nga: Albo te Premte, 06 Korrik 2007 - 10:11 -- (16791 Lexime)
Histori Beteja e Kosovės, viti 1389 dhe shqiptarėt

Burimet e kohės qė ruhen nė arkiva, kisha dhe biblioteka japin tė dhėna krejtėsisht tė tjera nga ato qė na i afron historiografia serbe.

Historiografia serbe vazhdimisht ėshtė pėrpjekur dhe po pėrpiqet qė Kosovėn gjatė sundimit tė Nemanjidėve (fundi i shek. XII deri nė vitin 1371) dhe nė pėrgjithėsi nė periudhėn para sundimit osman, ta paraqesė tė banuar vetėm nga serbėt. Pretendimeve tė kėtilla tendencioze njė pėrgjigje tė merituar shkencore u ka dhėnė medievisti ynė J. Dranēolli, i cili thekson: “Burimet e kohės qė ruhen nė arkiva, kisha dhe biblioteka japin tė dhėna krejtėsisht tė tjera nga ato qė na i afron historiografia serbe”.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Histori :: Burimet pėr Betejėn e Kosovės tė vitit 1389
Postuar nga: Skampa te Merkure, 14 Shkurt 2007 - 09:52 -- (9060 Lexime)
Histori Pėr shkencėn e historisė nuk ėshtė i njohur asnjė dokument nga dita e ngjarjes dhe me burime nuk mund tė saktėsohet dita kur ndodhi ajo. Vidovdani serb i datės 15 pėrkatėsisht i 28 qershorit 1389, ėshtė shpikje e kishės dhe e politikės serbe nga fundi i shekullit XVIII - fillimi i shekullit XIX, njėsoj si edhe Kulti i Lararit dhe Miti i Kosovės.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Histori :: 17 janar 2006, 539 vjetori i vdekjes sė Gjergj Kastriotit
Postuar nga: Albo te Merkure, 17 Janar 2007 - 13:04 -- (6894 Lexime)
Histori Skėnderbeu dhe Evropa, nė 500 faqe

Njė sesion shkencor organizuar nga Instituti i Historisė zhvillohet sot nė Akademinė e Shkencave, nė kuadrin e 539- vjetorit tė vdekjes sė Heroit Kombėtar, Gjergj Kastriot Skėnderbeu. Referojnė drejtori i Institutit tė Historisė prof. Marenglen Verli, historiani prof. Ferid Duka, Dritan Egro, Kasėm Biēoku, etj.. Referencat e tė pranishmėve janė pak a shumė ato qė janė pėrmbledhur nė veprėn "Skėnderbeu dhe Europa", njė libėr me 500 faqe, referenca qė janė mbajtur nė konferencėn ndėrkombėtare zhvilluar nė dhjetor 2005 me rastin e 600- vjetorit tė lindjes sė Skėnderbeut. Gjatė kėsaj konference, figura e Heroit Kombėtar u trajtua nė kėndvėshtrimin historik, letrar dhe enciklopedik me pjesėmarjen e akademikėve, historianėve tė njohur nga Shqipėria, Kosova, Mali i Zi, Gjermania, Italia, Austria, Maqedonia, Hungaria, SHBA, etj. Gjergj Kastrioti Skėnderbeu vdiq mė 17 janar 1486.

Mėsoni mė shumė mbi jetėn dhe veprėn e heroit tonė kombėtar duke shfletuar Forumin Shqiptar

Printo artikullin 

 
Histori :: Ludvig Fon Taloci pėr ilirėt dhe shqiptarėt
Postuar nga: Albo te Premte, 17 Nendor 2006 - 00:28 -- (12554 Lexime)
Histori LUDVIG FON TALOCI
(1854-1916)

Taloci pėr nga origjina ishte hungarez i lindur nė Ofen (Hungari) mė 8 dhjetor 1854. Ishte themeluesi i kėrkimeve dhe hulumtimeve hungareze mbi Balkanin. Studimet i kreu nė Universitetin e Budapestit. Mė vonė punoi nė Arkivin Shtetėror tė Hungarisė. Viti 1877 e gjen si docent nė Universitetin e Budapestit. Punoi edhe si drejtor i Arkivit tė Financave tė Vjenės. Taloci ka qenė president i Shoqatės sė Historianėve Hungarezė dhe gjithashtu bashkėthemelues i Akademisė sė Shkencave Hungareze. Fatkeqėsisht gjatė kthimit nga varrimi i perandorit tė Austro-Hungarisė, Franc Jozefit I, gjen vdekjen nė njė aksident me tren mė 1 dhjetor 1916, nė Herceghalom(1).

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Histori :: Arthur Evans: Shqiptarėt pasardhės tė ilirėve
Postuar nga: Skampa te Enjte, 12 Tetor 2006 - 15:07 -- (10006 Lexime)
Histori Ati i arkeologjisė moderne, britaniku Arthur Evans, qe i pari qė provoi vazhdimėsinė arbnore nė trevė. Tri javė mė parė nė Angli u botua njė libėr i pashoq pėr Ilirinė e lashtė: "Ancient Illyria".

Tri javė mė parė nė Angli u botua njė libėr i pashoq pėr Ilirinė e lashtė: "Ancient Illyria" (an archaeological exploration). Shtėpia botuese prestigjioze "I.B.Tauris" me qendėr nė Londėr, pranoi ofertėn kulturore tė njė grupi miks shqiptaro-amerikan, kryesuar nga Auron Tare, tė cilėt mbėshtetėn kėtė pėrshfaqje qė prej mė se njė shekulli e gjysmė mungonte nė libraritė botėrore.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

  Sensacioni ditor
Asgje sensacionale sot.

  Chat Shqip

Dhomat e bisedimit
· #shqiperia
· #dardania
· #albasoul
· #forumi
· #ndihme
· 

  Projekti
· Kredoja jone
· Vizioni Albasoul
· Historiku
· Bashkepunim
· Ndihma juaj
· Stafi yne
· Ndihme

Bordi Drejtues
· Statuti i Bordit
· Erion Malaj
· Adrian Kamenica
· Afrim Gashi
· Saimir Lolja
· Ervis Tusha
· Emri juaj
· Emri juaj

  Artikujt e shkuar
Marte, 30 Shtator
·Gėzuar festėn e Fiter Bajramit! (0)
Djele, 22 Qershor
·Pėrfundojnė zgjedhjet parlamentare nė Maqedoni (0)
·Abdyl Frashėri: Dhe rreziku islamik nė Lidhjen e Prizrenit (0)
·1908 - 2008, 100 vjetori i lindjes sė Eqrem Ēabej (0)
Merkure, 28 Maj
· 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri (0)
·Drama e "Damjanit himarjot" ne oborrin e Sulltanit (0)
·Shqiperi - Poloni = 0 - 1 (0)
·Shqiperia renditet e 17-ta ne naten finale te Eurovizion 2008 (0)
Djele, 27 Prill
·Gėzuar Pashkėn Orthodhokse! (0)
Djele, 20 Prill
·Shqiptaro-amerikani, teknologjia njė mėnyrė zhvillimi ekonomik pėr shqiptarėt (0)
·Ndėrron jetė i fotografi i mirėnjohur shkodran Angjelin Nėnshati (0)
·Stan Dragoti, nė Shqipėri pėr tre filma hollivudianė (0)
Enjte, 03 Prill
·Shqipėria merr ftesėn pėr tu anėtarėsuar nė NATO (0)
Djele, 23 Mars
·Gėzuar Ditėn e Sulltan Novruzit dhe Ditėn e Pashkės Katolike! (0)
Marte, 18 Mars
·Fushatė donacionesh pėr viktimat e tragjedisė sė Gėrdecit (0)
Shtune, 08 Mars
·Gėzuar 8 marsin - Dita ndėrkombėtare e Gruas (0)
Premte, 07 Mars
·7 marsi - Mėsuesi(a) juaj i/e preferuar (0)
Merkure, 27 Shkurt
·Avni Mula: 80-vjetori im i bardhė (0)
·Njė libėr pėr jetėn e Usta Laver Bariut (0)
·Tkurrja e shqipes vazhdon (0)
 Artikujt me te vjeter

© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.