Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Anglia s`eshte me nje vend i industrializuar, por eshte dicka midis nje salloni caji qe ka falimentuar, edhe nje terreni golfi.
--- J.B.Priestley

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 119 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Sulejman Pitarka
Nė 2 shkurt 1924 lindi nė Dibėr Artisti i Popullit Sulejman Pitarka, njėri nga aktorėt tanė mė tė mirė, qė skaliti nė skenėn e teatrit kombėtar dhe nė ekran role tė pavdekshme: Jonuz Bruga, Zheleznovi, xha Lipja, etj. ndersa ėshtė autor i disa pjesėve teatrale, ndėr tė cilat spikat drama "Familja e peshkatarit".

Falja e gjaqeve
Nė 2 shkurt 1990 me nismėn e Anton Ēetės nisi nė Kosovė aksioni atdhetar e humanitar i faljes sė gjaqeve, qė mori pėrmasa tė gjera, duke u pėrhapur anembanė vendit.

Beteja e Stalingradit
Nė 2 shkurt 1943 nė Stalingrad tė Rusisė u zhvillua njė nga betejat mė tė ashpra tė Luftės sė Dytė Botėrore ndėrmjet forcave naziste dhe atyre ruse, e cila pėrfundoi me fitoren e lavdishme tė forcave ruse dhe hyri nė histori si "Beteja e Stalingradit", duke shėnuar dhe fillimin e disfatės sė Koalicionit nazi-fashist dhe fitoren e Aleancės antifashite.

Dimitėr Mendelejev
Nė 2 shkurt 1907 u lind kimisti i madh rus, ndėr mė tė shquarit nė botė, Dimitėr Mendelejev, shkencėtari qė zbuloi ligjin periodik tė elementeve dhe llogariti peshėn atomike tė tyre, duke hartuar edhe njė tabelė, qė njihet si "Tabela e Mendelejevit", si dhe formuloi teorinė e tretėsirave, etj.

2008
2 shkurt 1536 - Eksploruesi spanjoll Pedro de Mendoza themeloi Buenos Airesin.
2 shkurt 1556- Tėrmeti mė i madh nė botė goditi provincat kineze Shanxhi, Shansi dhe Henan, duke shkaktuar 830 000 tė vdekur.
2 shkurt 1931 - Lindi njeriu mė i rėndėsishėm i shtetit rus presidenti Boris Jelcin.
2 shkurt 1970 - Vdiq nė moshėn 97-vjeōare filozofi britanik Bertrand Rasell. Ai fitoi nė vitin 1950 ōmimin Nobel pėr letėrsinė. Rasell njihet si njė luftėtar pėr ōarmatimin bėrthamor nė vitet e fundit tė jetės. Ai u burgos pėr pjesėmarrje nė protestėn e Londrės nė vitin 1950.
2 shkurt 1978 - Dy kozmonautėt sovjetikė bėnė furnizimin e parė me karburant nė hapėsirė tė anijes "Saljut".
2 shkurt 1997 - 10 deri ne 15 mijė simpatizantė tė opozitės manifestuan nė Sofje pėr 28 ditė rradhazi duke kėrkuar mbajtjen e zgjedhjeve tė parakohėshme nė Bullgari.
2 shkurt 1997 - Qyteti grek i Selanikut shpallet solemnisht ‘kryeqyteti kulturor i Europės’ pėr vitin 1997. Metropoli i madh i Greqisė veriore bėhet kėshtu kryeqyteti i 13-tė i Bashkimit Europian, duke pasuar Kopenhagenin.
2 shkurt 1998 - Njė zyrtar i Ministrisė irakene tė Punėve tė Jashtme pėrgėnjeshtroi se vendi i tij ka dhėnė pėlqimin pėr inspektimin e tetė qendrave presidenciale, siō kishte pohuar Kremlini. Sipas tij, njė ōėshtje e tillė nuk ishte diskutuar kurrė me emisarin rus nė Bagdat, Viktor Posouvaliouk.
2 shkurt 1998 - Qeveria spanjolle theksoi se ka shtypur njė celulė separatiste baske tė ETA-s fajtore pėr vrasjen e tre policėve dhe njė rojeje civile paraushtarake vitin e kaluar.
2 shkurt 1999 - Gjykata kushtetuese ruse vendosi tė pezullojė dėnimet me vdekje deri nė krijimin e gjykatave penale pėr krime tė rėnda, me juri nė tė gjitha rajonet e vendit.
2 shkurt 2000 - Greqia nėnshkruan tre marrėveshje bashkepunimi dypalesh me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Bėhet fjalė pėr njė marrėveshje ushtarake qė lidhet me funksionimin e bazės ajrodetare tė Gjirit tė Sudas, nė Kretė, njė marrėveshje bashkėpunimi policor dhe mbrojtjen e pasurisė intelektuale

 
Letersi :: Shpallen fituesit e konkursit letrar "Albasoul"
Postuar nga: Albo te Hene, 07 Janar 2008 - 16:58 -- (7454 Lexime)
Letersi Konkursi letrar "Albasoul" i organizuar nga stafi i Forumit Shqiptar ngjalli njė interes tė madh tek tė gjithė krijuesit letrarė shqiptarė qė frekuentojnė komunitetin tonė virtual. Edhe pse ky ishte konkursi i parė i kėtij lloji qė stafi i forumit ndėrmori, interesi ishte i madh. Na kanė mbėrritur njė numėr i madh krijimesh edhe pasi dita e fundit tė pranimit tė krijimeve kishte kaluar.

E veēanta e konkursit tonė letrar ėshtė se konkurentėt janė vetė anėtarėt dhe vizitorėt e komunitetit tonė virtual. Kurse juria janė anėtarėt e regjistruar tė forumit shqiptar. Kushdo mund tė marri pjesė nė konkurs dhe kushdo mund tė jepte votėn e tij publike pėr krijimin qė i pėlqeu mė shumė. Mė poshtė mund tė njiheni me fituesit:

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Letersi :: Botohet nė Itali “Antologjia e letėrsisė shqipe”
Postuar nga: Albo te Enjte, 19 Prill 2007 - 23:20 -- (13225 Lexime)
Letersi Kohėt e fundit u botua nė Itali “Antologjia e Letėrsisė shqipe” nga Shtėpia Botuese “Luigi Pelegrini”. E zgjedhur dhe e pėrgatitur nga prof. Nasho Jorgaqi, ajo pėrfshin letėrsinė shqipe nga shekulli i XVIII e deri nė fund tė viteve 80 tė shekullit tė XX. E pėrfaqėsuar nė krye nga poezia popullore, lėnda e antologjisė ndjek vijėn historike tė zhvillimit tė saj nga letėrsia e vjetėr nė letėrsinė e Rilindjes dhe nga letėrsia e Pavarėsisė nė letėrsinė e Pas luftės.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Letersi :: Cikėl letrar: Prezantojmė poetin arbėresh Vorea Ujko
Postuar nga: Fiori te Premte, 23 Shkurt 2007 - 18:51 -- (8476 Lexime)
Letersi Nė vazhdim tė ciklit "Tė Njohim Shkrimtarėt Shqiptarė", sjellim sot me rastin e pėrvjetorit tė vdekjes autorin:

Vorea Ujko

… ėshtė pseudonimi i Domeniko Beliēit. Vorea, ka lindur nė fshatin Frasnita (Frascineto, Kalabri, Itali) mė 1931. Ai ka qėnė prift si dhe ka studiuar pėr letėrsi dhe ka punuar si mėsues i letėrsisė nė Firmo.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Letersi :: Cikėl letrar: Prezantojmė poetin Bardhyl Londo
Postuar nga: shigjeta te Merkure, 17 Janar 2007 - 12:58 -- (8525 Lexime)
Letersi Nė vazhdim tė ciklit "Tė Njohim Shkrimtarėt Shqiptarė", sjellim njė tjetėr autor tė njohur:

Bardhyl Londo

Bardhyl Londo ka lindur ne 1948 ne Pėrmet. Vazhdoi studimet pėr Gjuhė-Letėrsi nė Universitetin e Tiranės. Pas mbarimit tė fakultetit ai punoi pėr disa vite mėsues nė Pėrmet dhe mė pas pėr gazetėn letrare “Drita”. Pėr disa kohė ka qėnė kryetar i “Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve”. Krijmtaria e tij letrare pėrfshin 8 vėllime me poezi si edhe disa romane. Ėshtė fitues i ēmimit “Migjeni”.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Letersi :: Kadare u jep pėrgjigje kritikėve tė tij
Postuar nga: Albo te Premte, 03 Nendor 2006 - 09:12 -- (10197 Lexime)
Letersi Shkrimtari i njohur shprehet se hapja e arkivave dhe dosjeve tė ish-Sigurimit ėshtė e dosmosdsohme.

Kadare: Qosja e Lubonja kanė zili ndaj meje

TIRANĖ- “Rexhep Qosja dhe Fatos Lubonja kanė zili njerėzore ndaj meje”-tha dje Ismail Kadare nė njė intervistė tė gjatė pėr “Opinion”, nė TV Klan. Kadare zbuloi dje edhe njėherė qėndrimin e tij pėr hapjen e dosjeve tė Sigurimit tė Shtetit, iu pėrgjij akuzave tė Rexhep Qoses, Kristo Frashėrit dhe Fatos Lubonjės dhe foli pėr herė tė parė pėr ngjarjen e konfliktin me familjen Rrapi. Shkrimtari preku nė kėtė bisedė dhe raportet me Dritėro Agollin dhe idenė tij rreth identitetit evropian tė shqiptarėve. Mė poshtė po japinm tė plotė intervistėn etij.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Letersi :: Cikėl letrar: Prezantojmė poetin Koēi Petriti
Postuar nga: Fiori te Djele, 22 Tetor 2006 - 21:09 -- (9812 Lexime)
Letersi Tė Njohim Shkrimtarėt Shqiptarė

Albasoul nė bashkėpunim me anėtarėt dhe moderatorėt e forumit tė Letėrsisė ka krijuar njė kėnd letrar kushtuar autorėve shqiptarė. Cikli do tė ketė pėr qėllim t'ju jap lexuesve kėnaqsinė tė njihen me veprat dhe krijmtarinė e autorėve tė mirėnjohur, si dhe tė atyre qė janė akoma nė hapat e para nė rrugėn e bukur por edhe tė vėshtire tė artit tė fjalės.

Nė kėtė artikull do tė njiheni me krijimtarinė e shkrimtarit Koēi Petriti.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Letersi :: Flurans Ilia: Rruga e Qumėshtit
Postuar nga: Fiori te Merkure, 06 Shtator 2006 - 23:41 -- (8437 Lexime)
Letersi - Tregim -

...fėmijė mes muzgut
qė aq pa zor janė pranė dheut
dhe Secili i fortė
rend tė kridhet nė gjumin e tij
mė i sigurt se kurrė
tė kridhet nė ringjallje.


Rudian Zekthi


Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Letersi :: Eris Rusi: I vdekuri qė qesh
Postuar nga: Fiori te Merkure, 23 Gusht 2006 - 13:51 -- (8272 Lexime)
Letersi Cdo ēast merrnim guxim te shkėmbenim tė puthura. Unė ndjeja se si nė ēdo prekje duarsh elektrizohesha aq sa i shkatėrroja me njė valė ngazėllimi neuronet dhe harroja gjithēka.
Mė dukej se kėshtu shkonte dhe puna e Inės.
Kur po afrohej kafshimi i parė i mbrėmjes dhe dielli po rrėzohej pas shpinės sonė, i tregoj Inės ankthin tim, pagjumėsinė e natės.
Ajo nuk qesh, unė pėrpiqem atėhere ta ndėrroj temėn, por e vendosur, ajo mė pėshpėrit:
-Nuk duhet tė tallesh me kėto gjėra.
- Perndryshe?!
-Nė rregull…!-dhe Ina nėnqesh, sikur ta dijė mė tė gjatė se unė.
Marrim ėmbėlsirėn. Nė darkė na ofrojnė njė pije afrodisiake, unė bėhem qiell i shtatė. Megjithatė e ndiej qė s’mund t’i kapėrcej nga pesė e nga gjashtė shkallėt.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Letersi :: Letėrsia e shqiptarėve tė Greqisė
Postuar nga: Skampa te Enjte, 22 Qershor 2006 - 12:52 -- (9123 Lexime)
Letersi Libri i sapo dalė i autorit Arben P. Llalla me titull “Gjurmė tė letėrsisė sė vjetėr tė shqiptarėve tė Greqisė 1860-1889” u kushtohet pėrpjekjeve tė shqiptarėve tė Greqisė qė punuan dhe luftuan pėr ruajtjen dhe pasurimin e historisė dhe gjuhės shqipe. Pjesė tė shkėputura nga ky libėr jepen mė poshtė.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Letersi :: Piktoria Ornela Vorpsi rigjen vetveten edhe si shkrimtare
Postuar nga: Albo te Marte, 25 Prill 2006 - 11:10 -- (8681 Lexime)
Letersi Ornela Vorpsi dhe karriera nė art pas daljes nga hermetika komuniste


“Vendi ku nuk vdes kurrė” vjen nė gjuhėn gjermanen

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

  Sensacioni ditor
Asgje sensacionale sot.

  Chat Shqip

Dhomat e bisedimit
· #shqiperia
· #dardania
· #albasoul
· #forumi
· #ndihme
· 

  Projekti
· Kredoja jone
· Vizioni Albasoul
· Historiku
· Bashkepunim
· Ndihma juaj
· Stafi yne
· Ndihme

Bordi Drejtues
· Statuti i Bordit
· Erion Malaj
· Adrian Kamenica
· Afrim Gashi
· Saimir Lolja
· Ervis Tusha
· Emri juaj
· Emri juaj

  Artikujt e shkuar
Marte, 30 Shtator
·Gėzuar festėn e Fiter Bajramit! (0)
Djele, 22 Qershor
·Pėrfundojnė zgjedhjet parlamentare nė Maqedoni (0)
·Abdyl Frashėri: Dhe rreziku islamik nė Lidhjen e Prizrenit (0)
·1908 - 2008, 100 vjetori i lindjes sė Eqrem Ēabej (0)
Merkure, 28 Maj
· 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri (0)
·Drama e "Damjanit himarjot" ne oborrin e Sulltanit (0)
·Shqiperi - Poloni = 0 - 1 (0)
·Shqiperia renditet e 17-ta ne naten finale te Eurovizion 2008 (0)
Djele, 27 Prill
·Gėzuar Pashkėn Orthodhokse! (0)
Djele, 20 Prill
·Shqiptaro-amerikani, teknologjia njė mėnyrė zhvillimi ekonomik pėr shqiptarėt (0)
·Ndėrron jetė i fotografi i mirėnjohur shkodran Angjelin Nėnshati (0)
·Stan Dragoti, nė Shqipėri pėr tre filma hollivudianė (0)
Enjte, 03 Prill
·Shqipėria merr ftesėn pėr tu anėtarėsuar nė NATO (0)
Djele, 23 Mars
·Gėzuar Ditėn e Sulltan Novruzit dhe Ditėn e Pashkės Katolike! (0)
Marte, 18 Mars
·Fushatė donacionesh pėr viktimat e tragjedisė sė Gėrdecit (0)
Shtune, 08 Mars
·Gėzuar 8 marsin - Dita ndėrkombėtare e Gruas (0)
Premte, 07 Mars
·7 marsi - Mėsuesi(a) juaj i/e preferuar (0)
Merkure, 27 Shkurt
·Avni Mula: 80-vjetori im i bardhė (0)
·Njė libėr pėr jetėn e Usta Laver Bariut (0)
·Tkurrja e shqipes vazhdon (0)
 Artikujt me te vjeter

© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.