Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Allegoria eshte nje lloj genjeshtre te cilen erresira e saj e shpeton nga perbuzja.
--- Diderot

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 102 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Sulejman Pitarka
Nė 2 shkurt 1924 lindi nė Dibėr Artisti i Popullit Sulejman Pitarka, njėri nga aktorėt tanė mė tė mirė, qė skaliti nė skenėn e teatrit kombėtar dhe nė ekran role tė pavdekshme: Jonuz Bruga, Zheleznovi, xha Lipja, etj. ndersa ėshtė autor i disa pjesėve teatrale, ndėr tė cilat spikat drama "Familja e peshkatarit".

Falja e gjaqeve
Nė 2 shkurt 1990 me nismėn e Anton Ēetės nisi nė Kosovė aksioni atdhetar e humanitar i faljes sė gjaqeve, qė mori pėrmasa tė gjera, duke u pėrhapur anembanė vendit.

Beteja e Stalingradit
Nė 2 shkurt 1943 nė Stalingrad tė Rusisė u zhvillua njė nga betejat mė tė ashpra tė Luftės sė Dytė Botėrore ndėrmjet forcave naziste dhe atyre ruse, e cila pėrfundoi me fitoren e lavdishme tė forcave ruse dhe hyri nė histori si "Beteja e Stalingradit", duke shėnuar dhe fillimin e disfatės sė Koalicionit nazi-fashist dhe fitoren e Aleancės antifashite.

Dimitėr Mendelejev
Nė 2 shkurt 1907 u lind kimisti i madh rus, ndėr mė tė shquarit nė botė, Dimitėr Mendelejev, shkencėtari qė zbuloi ligjin periodik tė elementeve dhe llogariti peshėn atomike tė tyre, duke hartuar edhe njė tabelė, qė njihet si "Tabela e Mendelejevit", si dhe formuloi teorinė e tretėsirave, etj.

2008
2 shkurt 1536 - Eksploruesi spanjoll Pedro de Mendoza themeloi Buenos Airesin.
2 shkurt 1556- Tėrmeti mė i madh nė botė goditi provincat kineze Shanxhi, Shansi dhe Henan, duke shkaktuar 830 000 tė vdekur.
2 shkurt 1931 - Lindi njeriu mė i rėndėsishėm i shtetit rus presidenti Boris Jelcin.
2 shkurt 1970 - Vdiq nė moshėn 97-vjeōare filozofi britanik Bertrand Rasell. Ai fitoi nė vitin 1950 ōmimin Nobel pėr letėrsinė. Rasell njihet si njė luftėtar pėr ōarmatimin bėrthamor nė vitet e fundit tė jetės. Ai u burgos pėr pjesėmarrje nė protestėn e Londrės nė vitin 1950.
2 shkurt 1978 - Dy kozmonautėt sovjetikė bėnė furnizimin e parė me karburant nė hapėsirė tė anijes "Saljut".
2 shkurt 1997 - 10 deri ne 15 mijė simpatizantė tė opozitės manifestuan nė Sofje pėr 28 ditė rradhazi duke kėrkuar mbajtjen e zgjedhjeve tė parakohėshme nė Bullgari.
2 shkurt 1997 - Qyteti grek i Selanikut shpallet solemnisht ‘kryeqyteti kulturor i Europės’ pėr vitin 1997. Metropoli i madh i Greqisė veriore bėhet kėshtu kryeqyteti i 13-tė i Bashkimit Europian, duke pasuar Kopenhagenin.
2 shkurt 1998 - Njė zyrtar i Ministrisė irakene tė Punėve tė Jashtme pėrgėnjeshtroi se vendi i tij ka dhėnė pėlqimin pėr inspektimin e tetė qendrave presidenciale, siō kishte pohuar Kremlini. Sipas tij, njė ōėshtje e tillė nuk ishte diskutuar kurrė me emisarin rus nė Bagdat, Viktor Posouvaliouk.
2 shkurt 1998 - Qeveria spanjolle theksoi se ka shtypur njė celulė separatiste baske tė ETA-s fajtore pėr vrasjen e tre policėve dhe njė rojeje civile paraushtarake vitin e kaluar.
2 shkurt 1999 - Gjykata kushtetuese ruse vendosi tė pezullojė dėnimet me vdekje deri nė krijimin e gjykatave penale pėr krime tė rėnda, me juri nė tė gjitha rajonet e vendit.
2 shkurt 2000 - Greqia nėnshkruan tre marrėveshje bashkepunimi dypalesh me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Bėhet fjalė pėr njė marrėveshje ushtarake qė lidhet me funksionimin e bazės ajrodetare tė Gjirit tė Sudas, nė Kretė, njė marrėveshje bashkėpunimi policor dhe mbrojtjen e pasurisė intelektuale

 
Muzika :: Shqiperia renditet e 17-ta ne naten finale te Eurovizion 2008
Postuar nga: Albo te Merkure, 28 Maj 2008 - 21:03 -- (20096 Lexime)
Muzika Kengetarja e re ne moshe, Olta Boka, arrin kualifikimin ne naten finale te festivalit te kenges evropiane, Eurovizion 2008. Ne fund te konkurimit, ajo eshte e renditur e 17-ta dhe krahas bujes qe suksesi i saj beri ne opinionin publik shqiptar, po aq buje beri edhe pritja jo fort e kendshme qe ju be trupes shqiptare ne skenen e Eurovizionit ne Beograd.

Me poshte do te njiheni me rrefimin e vete kengetares pas kthimit ne Atdhe.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Muzika :: Njė libėr pėr jetėn e Usta Laver Bariut
Postuar nga: Albo te Merkure, 27 Shkurt 2008 - 15:52 -- (18110 Lexime)
Muzika Libri fjalepake per gerneten e Ustait

Liber fjalepake! Mund fare mire te kishte arritur ne qindra faqe monografia per Usta Laver Bariun, por ja qe autori, studiuesi Vasil Tole, ka shkuar shkurt per te fundmin e mjeshtrave te medhenj te sazeve. Gjithcka nis me jeten e tij, ku mund te gjenden jo pak copeza interesante. Per te vijuar me vlerat e medha, dhe kontributin teper te cmuar per trashegimine tone shpirterore. Shume vite pune dhe pse jo, nje ndjenje frike duket se e ka shoqeruar autorin, duke e bere ate te mbledhe materiale nxitimthi, por te shkruaje ngadale.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Muzika :: Aurela Gaēe fiton trofeun e “Kėnga Magjike”
Postuar nga: Albo te Hene, 03 Dhjetor 2007 - 14:02 -- (10734 Lexime)
Muzika Fenomeni Aurela Gaēe rrėmben trofeun e “Kėnga Magjike”.

E rikthyer nga Amerika enkas pėr kėtė festival tė mrekullueshėm me kėngėn “Hape veten”, kėngėtarja e njohur vlonjate, me zėrin e saj potent, ka ngritur nė kėmbė sallėn e Pallatit tė Kongreseve. “Hape veten”, njė kėngė e shkruar nga Timo Flloko, orkestruar nga Darko Dimitrov dhe me muzikė tė Flori Mumajezit, ka rrėmbyer pėrveē ēmimit tė parė me 529 pikė edhe ēmimin e kritikės.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Muzika :: "Kėngė Magjike", mbledh emrat mė tė spikatur tė skenės shqiptare
Postuar nga: Albo te Merkure, 10 Tetor 2007 - 14:48 -- (6889 Lexime)
Muzika “Kėnga magjike” tri ditė te kompleksi “Tropikal”

Ka treguar se gjithmonė ėshtė nė gjendje tė arrijė mė tė mirėn. E kėshtu do tė ndodhė edhe kėtė herė, nė mėnyrė tė padiskutueshme. Sepse realisht Ardit Gjebrea ka jo vetėm pėrvojėn e duhur pėr tė organizuar njė eveniment tė pėrmasave mbarėkombėtare, por edhe idetė e njerėzit e zgjedhur pėr t’i bėrė ato konkrete. Producentin dhe drejtuesin e “Kėnga magjike” e kemi gjetur mbrėmjen e sė enjtes nė ambientet e kompleksit “Tropikal” nė Durrės, duke xhiruar pėr netėt e prezantimit.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Muzika :: Intervistė me kėngėtaren e mirėnjohur Eli Fara
Postuar nga: Albo te Djele, 19 Gusht 2007 - 22:36 -- (11315 Lexime)
Muzika Ruan akoma bukurinė e saj tė spikatur femėrore edhe pse ka disa vite qė i ka kaluar tė dyzetat. Gjithnjė me modesti dhe thjeshtėsi tregon se jeta e saj kryhet nė lėvizje mes Tiranės ku banon prej shumė vjetėsh dhe turneve jashtė Shqipėrisė, njė jetė mes kėngės, siē e quan ajo. Ėshtė nė prag tė nxjerrjes sė njė albumi tė ri, ku pėrveē krijimeve tė reja do tė pėrfshijė edhe perlat e repertorit tė saj. Jeton prej vitesh me tė bijėn, studente nė Juridik, e cila tashmė i ėshtė bėrė si motėr. Ndėrsa pėrgatitet pėr tė hedhur nė treg albumin e pestė tė saj, paraqet dhe njė imazh tė pėrkryer kontemporean, foto tė tanishme tė kėngėtares dyzetvjeēare….

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Muzika :: Pianistia Hermira Gjoni, koncert i suksesshėm nė New York
Postuar nga: Albo te Premte, 06 Korrik 2007 - 11:10 -- (7111 Lexime)
Muzika Piano shqiptare nė Fifth Avenue

Tingujt e butė, por dhe shpėrthyes tė pianos, sikur e thyenin akullin qė krijonin kostumet shik qė mbanin veshur njerėzit. Muzikantė, njerėz tė njohur tė artit, ku nuk mungonte edhe familja e guvernatorit tė shtetit tė Nju Jorkut, Papaki, ndodheshin nė sallėn luksoze tė Columbus Fondacion, nė Fifth Avenue, nė Manhatan, e njohur si zemra e qytetit mė kozmopolit tė SHBA, simboli i jetės amerikane.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Muzika :: Anida Take, njė jetė nė skenėn artistike shqiptare
Postuar nga: Albo te Shtune, 26 Maj 2007 - 20:53 -- (6846 Lexime)
Muzika Agim Prodanin nuk ma zėvendėson dot askush

Emri i saj nė fakt nuk ėshtė Anita siē shumė kush mund tė jetė mėsuar ta thėrrasė, por Anida. Kjo ishte surprizė edhe pėr mua, pasi kėtė e mėsova vetėm nga biseda me tė. Nė trinitetin e saj si artiste nėnė dhe bashkėshorte, Anida pėrcillet nė kėtė intervistė nė lartėsinė e njė gruaje qė me tė vėrtetė e ka merituar suksesin dhe respektin. Udhėtojmė nė jetėn e saj mes tė kaluarės dhe tė sotmes dhe njohim jo vetėm recetėn e njė modeli femėror tė suksesshėm, por dhe tė njė gruaje qė i ka mbijetuar kohės, qė ka gėlltitur dhimbjen fizike dhe ka prekur lumturinė njerėzore. Ashtu e bukur, e respektueshme, e ėmbėl, e menēur me emocionin dhe turpin e saj akoma vashėror Anida mbetet krenari nė plejadėn e femrave shqiptare.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Muzika :: Tre shqiptarė marrin pjesė nė festivalin e Sanremos
Postuar nga: Albo te Enjte, 01 Mars 2007 - 14:51 -- (8265 Lexime)
Muzika Kledi Kadiu dhe Ambeta Toromani tė ftuar nė natėn e tretė tė festivalit

Tre shqiptarė nė festivalin e Sanremos

Elsa Lila nuk do tė jetė shqiptarja e vetme qė do tė prekė skenėn Ariston javėn e ardhshme. Do tė jenė edhe balerinėt Kledi Kadiu dhe Ambeta Toromani, jo si konkurrentė, por si tė ftuar pėr tė performuar nė festivalin e Sanremos. Ata do tė shfaqen nė natėn e tretė tė festivalit tė kėngės sė lehtė italiane, mė njė mars.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Muzika :: Nė 45 vjetorin e Festivalit tė Radio Televizionit Shqiptar
Postuar nga: Albo te Premte, 15 Dhjetor 2006 - 23:22 -- (7563 Lexime)
Muzika “Trashėgimia shpirtėrore shqiptare nė fushėn e kėngės dhe nevoja pėr standarte nė mbrojtjen, ruajtjen dhe popullarizimin e saj”

Kėtė vit do tė organizohet festivali i 45 i kėngės nė RTV publik shqiptar dhe kėsaj ngjarjeje tė rėndėsishme tė jetės sonė kulturore po i paraprihet me festime dhe pėrkujtimore tė lllojeve tė ndryshme, tė cilat nė thelb konsistojnė nė lartėsimin e vlerave tė kėtij aktiviteti dhe tė artistėve qė e krijuan dhe e lartėsuan atė. Nuk ėshtė e tepėr tė themi se Festivali i Kėngės nė Radio-Televizionin Publik Shqiptar vazhdon tė mbetet tribuna mė e rėndėsishme e kultivimit tė kėngės sonė.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Muzika :: Studim mbi iso-polifoninė shqiptare
Postuar nga: Albo te Premte, 17 Nendor 2006 - 00:53 -- (8512 Lexime)
Muzika 1 vjetori i shpalljes sė iso polifonisė "kryevepėr e trashėgimisė gojore tė njerėzimit"

"E qara me bote-me ulėrimė" dhe origjina e iso-polifonisė popullore shqiptare

HYRJE: Mbi vajin dhe vajtimin nė traditėn shqiptare


Vetė koncepti i "tė qarės" rrjedh prej vajit , kėngėtimit tė vajtorėve dhe vajtojcave. Tė frymėzuara prej dhimbjes vajtorėt apo vajtojcat krijojnė muzikėn dhe vargjet mė patetike tė mundshme. Nė mbėshtetje tė arsyetimeve tona tė mėpastajme, nė kėtė pikė, na duket se ėshtė shumė i rėndėsishėm konstatimi i E. Koliqit se i vdekuri nė fantazin` e saj tė tronditun asht nji gjasend qė ndien dhe arsyeton: prandaj zen me pėrligjėrue me tė e i thotė e e porosit njė mijė gjana pėr vendėsit e mbretėnisė sė pėrjetshme, tue i pėrcjellė ato fjalė me lot e me britma .


Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

  Sensacioni ditor
Asgje sensacionale sot.

  Chat Shqip

Dhomat e bisedimit
· #shqiperia
· #dardania
· #albasoul
· #forumi
· #ndihme
· 

  Projekti
· Kredoja jone
· Vizioni Albasoul
· Historiku
· Bashkepunim
· Ndihma juaj
· Stafi yne
· Ndihme

Bordi Drejtues
· Statuti i Bordit
· Erion Malaj
· Adrian Kamenica
· Afrim Gashi
· Saimir Lolja
· Ervis Tusha
· Emri juaj
· Emri juaj

  Artikujt e shkuar
Marte, 30 Shtator
·Gėzuar festėn e Fiter Bajramit! (0)
Djele, 22 Qershor
·Pėrfundojnė zgjedhjet parlamentare nė Maqedoni (0)
·Abdyl Frashėri: Dhe rreziku islamik nė Lidhjen e Prizrenit (0)
·1908 - 2008, 100 vjetori i lindjes sė Eqrem Ēabej (0)
Merkure, 28 Maj
· 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri (0)
·Drama e "Damjanit himarjot" ne oborrin e Sulltanit (0)
·Shqiperi - Poloni = 0 - 1 (0)
·Shqiperia renditet e 17-ta ne naten finale te Eurovizion 2008 (0)
Djele, 27 Prill
·Gėzuar Pashkėn Orthodhokse! (0)
Djele, 20 Prill
·Shqiptaro-amerikani, teknologjia njė mėnyrė zhvillimi ekonomik pėr shqiptarėt (0)
·Ndėrron jetė i fotografi i mirėnjohur shkodran Angjelin Nėnshati (0)
·Stan Dragoti, nė Shqipėri pėr tre filma hollivudianė (0)
Enjte, 03 Prill
·Shqipėria merr ftesėn pėr tu anėtarėsuar nė NATO (0)
Djele, 23 Mars
·Gėzuar Ditėn e Sulltan Novruzit dhe Ditėn e Pashkės Katolike! (0)
Marte, 18 Mars
·Fushatė donacionesh pėr viktimat e tragjedisė sė Gėrdecit (0)
Shtune, 08 Mars
·Gėzuar 8 marsin - Dita ndėrkombėtare e Gruas (0)
Premte, 07 Mars
·7 marsi - Mėsuesi(a) juaj i/e preferuar (0)
Merkure, 27 Shkurt
·Avni Mula: 80-vjetori im i bardhė (0)
·Njė libėr pėr jetėn e Usta Laver Bariut (0)
·Tkurrja e shqipes vazhdon (0)
 Artikujt me te vjeter

© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.