Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Ēka mos tė duash pėr vete, mos ia qit vėllait
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 119 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Sulejman Pitarka
Nė 2 shkurt 1924 lindi nė Dibėr Artisti i Popullit Sulejman Pitarka, njėri nga aktorėt tanė mė tė mirė, qė skaliti nė skenėn e teatrit kombėtar dhe nė ekran role tė pavdekshme: Jonuz Bruga, Zheleznovi, xha Lipja, etj. ndersa ėshtė autor i disa pjesėve teatrale, ndėr tė cilat spikat drama "Familja e peshkatarit".

Falja e gjaqeve
Nė 2 shkurt 1990 me nismėn e Anton Ēetės nisi nė Kosovė aksioni atdhetar e humanitar i faljes sė gjaqeve, qė mori pėrmasa tė gjera, duke u pėrhapur anembanė vendit.

Beteja e Stalingradit
Nė 2 shkurt 1943 nė Stalingrad tė Rusisė u zhvillua njė nga betejat mė tė ashpra tė Luftės sė Dytė Botėrore ndėrmjet forcave naziste dhe atyre ruse, e cila pėrfundoi me fitoren e lavdishme tė forcave ruse dhe hyri nė histori si "Beteja e Stalingradit", duke shėnuar dhe fillimin e disfatės sė Koalicionit nazi-fashist dhe fitoren e Aleancės antifashite.

Dimitėr Mendelejev
Nė 2 shkurt 1907 u lind kimisti i madh rus, ndėr mė tė shquarit nė botė, Dimitėr Mendelejev, shkencėtari qė zbuloi ligjin periodik tė elementeve dhe llogariti peshėn atomike tė tyre, duke hartuar edhe njė tabelė, qė njihet si "Tabela e Mendelejevit", si dhe formuloi teorinė e tretėsirave, etj.

2008
2 shkurt 1536 - Eksploruesi spanjoll Pedro de Mendoza themeloi Buenos Airesin.
2 shkurt 1556- Tėrmeti mė i madh nė botė goditi provincat kineze Shanxhi, Shansi dhe Henan, duke shkaktuar 830 000 tė vdekur.
2 shkurt 1931 - Lindi njeriu mė i rėndėsishėm i shtetit rus presidenti Boris Jelcin.
2 shkurt 1970 - Vdiq nė moshėn 97-vjeōare filozofi britanik Bertrand Rasell. Ai fitoi nė vitin 1950 ōmimin Nobel pėr letėrsinė. Rasell njihet si njė luftėtar pėr ōarmatimin bėrthamor nė vitet e fundit tė jetės. Ai u burgos pėr pjesėmarrje nė protestėn e Londrės nė vitin 1950.
2 shkurt 1978 - Dy kozmonautėt sovjetikė bėnė furnizimin e parė me karburant nė hapėsirė tė anijes "Saljut".
2 shkurt 1997 - 10 deri ne 15 mijė simpatizantė tė opozitės manifestuan nė Sofje pėr 28 ditė rradhazi duke kėrkuar mbajtjen e zgjedhjeve tė parakohėshme nė Bullgari.
2 shkurt 1997 - Qyteti grek i Selanikut shpallet solemnisht ‘kryeqyteti kulturor i Europės’ pėr vitin 1997. Metropoli i madh i Greqisė veriore bėhet kėshtu kryeqyteti i 13-tė i Bashkimit Europian, duke pasuar Kopenhagenin.
2 shkurt 1998 - Njė zyrtar i Ministrisė irakene tė Punėve tė Jashtme pėrgėnjeshtroi se vendi i tij ka dhėnė pėlqimin pėr inspektimin e tetė qendrave presidenciale, siō kishte pohuar Kremlini. Sipas tij, njė ōėshtje e tillė nuk ishte diskutuar kurrė me emisarin rus nė Bagdat, Viktor Posouvaliouk.
2 shkurt 1998 - Qeveria spanjolle theksoi se ka shtypur njė celulė separatiste baske tė ETA-s fajtore pėr vrasjen e tre policėve dhe njė rojeje civile paraushtarake vitin e kaluar.
2 shkurt 1999 - Gjykata kushtetuese ruse vendosi tė pezullojė dėnimet me vdekje deri nė krijimin e gjykatave penale pėr krime tė rėnda, me juri nė tė gjitha rajonet e vendit.
2 shkurt 2000 - Greqia nėnshkruan tre marrėveshje bashkepunimi dypalesh me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Bėhet fjalė pėr njė marrėveshje ushtarake qė lidhet me funksionimin e bazės ajrodetare tė Gjirit tė Sudas, nė Kretė, njė marrėveshje bashkėpunimi policor dhe mbrojtjen e pasurisė intelektuale

 
Gjuha :: 1908 - 2008, 100 vjetori i lindjes sė Eqrem Ēabej
Postuar nga: Albo te Djele, 22 Qershor 2008 - 00:42 -- (20354 Lexime)
Gjuha Nė 100 vjetorin e Eqrem Ēabejt ēfarė mendoni se do tė bėhet?

Ēabej, im at

Biseda me Brikena Ēabejn pati si shkas shpalljen qė bota e kulturės shqiptare nėpėrmjet ministrisė pėrkatėse, pritet t'i bė jė vitit 2008 si "Vit i Ēabejt", i shkencėtarit gjuhėtar, Eqrem Ēabej (1908-1980). Deri atėherė, duke i lėnė zyrtarė tė bėjnė punėn e tyre dhe duke e lėnė Ēabejn t'i flasė vepra, me ndihmėn dhe sugjerimet e tė bijės Brikena, po i japim nė dorė lexuesit, njė herė nė javė, njė cikėl shkrimesh deri-diku divulgative nė tė cilat albanisti ynė ka rrokur ēėshtje tė gjuhė shqipe, tė etnogjenezės, tė etnokulturės etj, si psh, problemi i origjinės sė gjuhės shqipe, emrat nacionalė tė shqiptarėve, ilirishtja dhe shqipja...

Brikena e cila ka trashėguar mbiemrin "Ēabej" nė botimet shqip, zbulon mė poshtė surprizėn e kėtij viti: njė Ēabej si nuk ėshtė njohur asnjėherė, njė Ēabej poet qė nė vitin 1949 shkruante sonete dashurie pėr gruan e tij tė jetės.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Gjuha :: Tkurrja e shqipes vazhdon
Postuar nga: Albo te Merkure, 27 Shkurt 2008 - 15:41 -- (20488 Lexime)
Gjuha Teksti "Rrezikimi i gjuhes shqipe" ka karakter kerkimor-shkencor, i perket fushes se studimeve sociolinguistike, por ka rendesi multidisiplinare. Libri eshte rezultat i hulumtimeve sistematike, shumevjecare, qe Haxhi Shabani beri gjate pergatitjes se tezes se magjistratures, te cilen e mbrojti me sukses ne vitin 2006 ne Universitetin e Prishtines.

(Haxhi Shabani, Rrezikimi i gjuhes shqipe - per dygjuhesine te shqiptaret e Ulqinit, studim, Toena, Tirane 2007)

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Gjuha :: Turqishtja, gjuhė zyrtare nė Kosovė
Postuar nga: Albo te Hene, 25 Shtator 2006 - 01:16 -- (9678 Lexime)
Gjuha Kuvendi i Kosovės ka miratuar me shumicėn e votave propozimin pėr tė njohur si gjuhė zyrtare edhe turqishten, duke e ēuar nė tre numrin e gjuhėve zyrtare nė Kosovė, pas shqipes dhe serbo-kroatishtes. Parlamenti i Kosovės e kishte refuzuar dy herė mė parė kėrkesėn. Refuzimi i fundit u bė mė 14 shtator, gjė e cila bėri Ankaranė tė shprehej “shumė e zhgėnjuer nga votimi”.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Gjuha :: Arbėreshėt, standardi shqip i pėrjashtuar
Postuar nga: Albo te Hene, 31 Korrik 2006 - 08:05 -- (6777 Lexime)
Gjuha Profesor Italo Fortino titullar prej vitesh i Katedrės sė Gjuhės Shqipe flet pėr “Shekullin”.

“Nė njė fshat arbėresh ku studiuesit arbėreshė flitnin nė njė arbėrishte tė pėrbashkėt, njerėzit e pranishėm kuptuam mjaft mirė, ndėrsa kur folėn studiuesit shqiptarė patėm nevojė pėr pėrkthimin, pėr tė ndjekur punimet. Prandaj parimi themelor ėshtė tė kuptuarit: nuk dėshirojmė tė shkruajmė pėr njė pakicė ekstreme, pėr njė elitė studiuesish shumė tė kufizuar”

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Gjuha :: Del ne shitje studimi i Anila Omarit mbi "Ēetėn e Profetėve"
Postuar nga: Albo te Merkure, 28 Qershor 2006 - 15:48 -- (11199 Lexime)
Gjuha Pas njė punė disavjeēare, studiuesja Anila Omari, promovoi dje nė Akademinė e Shkencave studimin e saj kritik mbi “Ēetėn e profetėve”

Shqipja fle tek “Ēeta e profetėve”

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Gjuha :: Ndahet nga jeta babai i abetares shqipe
Postuar nga: Albo te Hene, 01 Maj 2006 - 20:45 -- (8253 Lexime)
Gjuha Dje eshte ndare nga jeta ne moshen 94 vjecare, nje nga themeluesit kryesore te abetares shqipe, Kole Xhumari, me abetaren e te cilit kane mesuar breza te tere. Gjate ceremonise se varrimit ka qene i pranishem edhe ministri i Arsimit, Genc Pollo, i cili ne fjalen e tij, nder te tjera tha: “Duket se mesuesi i madh, punetori i madh, gjeti pikerisht diten e punes per t’u prehur ne paqe.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Gjuha :: Arbėrishtja qė vjen nga shekujt
Postuar nga: Albo te Hene, 27 Mars 2006 - 10:54 -- (13024 Lexime)
Gjuha
ARBERISHTJA, KONOTACIONI I EMBEL I SHQIPES QE MBERRIN NGA SHEKUJT.

Me te drejte, profesori Eqerem Cabej do te thoshte se nje shqiptar i Shqiperise duke degjuar nje arberesh te San Marzanos, do te kishte pershtypjen qe nje italiani te sotem i le degjimi i gjuhes italiane te kohes se Dantes.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Gjuha :: Fjalori i Toskėrishtes nga Pano Tase
Postuar nga: Albo te Enjte, 02 Mars 2006 - 09:38 -- (11039 Lexime)
Gjuha
Duke pritur fjalorin e toskėrishtes

Gjymtyra toskėrishte e shqipes fshihet nė fjalorin dorėshkrim tė Pano Tases. Toskėrishtja “e butė dhe plot ngjyra” siē e quan gjuhėtarja Ledi Shamku-Shkreli e cila u kujdes qė ku fjalor tė rizbulohet plot 65 vjet mė pas. Me rastin e botimit tė tij Shkreli njofton ardhjen e njė vepre radikale pėr gjuhėn shqipe, njė nga dy fjalorėt dialektorė tė saj, pas botimit tė fjalorit tė gegėrishtes i Gazullit. “Fjalorth i Ri. Fjalė tė rralla tė pėrdoruna nė Jug tė Shqipnisė”, i botuar, vetėm me njė tė tretėn e lėndės nė vitin 1941, dhe “Rilindja” e Prishtinės e riboton nė 1969, tre tė katėrtat e tij ruheshin dorėshkrim nė njė bllok llogarish e tė zverdhur “hyrje-daljesh” nga i biri i Tases, Pirro.
Ledi Shamku-Shkreli nė prag tė kėsaj feste qė sapo nis tė zbulojė ca sekrete larushane tė shqipes, komenton ardhjen e kėtij fjalori si nevojė “e Standardit tė Shqipes pėr t’u ripėrkufizuar po me lėndėn e vet”.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Gjuha :: Shqipja standarde vlerė kombėtare
Postuar nga: Albo te Marte, 27 Dhjetor 2005 - 15:24 -- (8560 Lexime)
Gjuha Dikush qė ka patur rastin tė njihet me shkrimet e mia pėr shqipen standarde, me analizėn kritike tė bėrė prej meje historisė sė formimit tė saj, ndoshta do tė befasohet nga titulli i kėtij shkrimi. Po e vėrteta ėshtė se ky titull ėshtė marrė nga artikulli im i parė kontestues pėr historinė e formimit tė shqipes standarde i botuar nė dhjetor tė vitit 1992.

Prof. Bahri Beci

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Gjuha :: Pėrkujtohet vepra e albanalogut dhe akademikut Eqrem Ēabej
Postuar nga: Albo te Enjte, 11 Gusht 2005 - 22:13 -- (10802 Lexime)
Gjuha 25 vjet, pa dijetarin Eqrem Ēabej

25 vjet mė parė, mė 13 gusht 1980, nė njė spital tė Romės u nda nga jeta Eqrem Ēabej, figurė e shquar, e shkencės, e arsimit dhe e kulturės shqiptare, anėtar themelues i Akademisė sė Shkencave tė Shqipėrisė, Mėsues i Popullit.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

  Sensacioni ditor
Asgje sensacionale sot.

  Chat Shqip

Dhomat e bisedimit
· #shqiperia
· #dardania
· #albasoul
· #forumi
· #ndihme
· 

  Projekti
· Kredoja jone
· Vizioni Albasoul
· Historiku
· Bashkepunim
· Ndihma juaj
· Stafi yne
· Ndihme

Bordi Drejtues
· Statuti i Bordit
· Erion Malaj
· Adrian Kamenica
· Afrim Gashi
· Saimir Lolja
· Ervis Tusha
· Emri juaj
· Emri juaj

  Artikujt e shkuar
Marte, 30 Shtator
·Gėzuar festėn e Fiter Bajramit! (0)
Djele, 22 Qershor
·Pėrfundojnė zgjedhjet parlamentare nė Maqedoni (0)
·Abdyl Frashėri: Dhe rreziku islamik nė Lidhjen e Prizrenit (0)
·1908 - 2008, 100 vjetori i lindjes sė Eqrem Ēabej (0)
Merkure, 28 Maj
· 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri (0)
·Drama e "Damjanit himarjot" ne oborrin e Sulltanit (0)
·Shqiperi - Poloni = 0 - 1 (0)
·Shqiperia renditet e 17-ta ne naten finale te Eurovizion 2008 (0)
Djele, 27 Prill
·Gėzuar Pashkėn Orthodhokse! (0)
Djele, 20 Prill
·Shqiptaro-amerikani, teknologjia njė mėnyrė zhvillimi ekonomik pėr shqiptarėt (0)
·Ndėrron jetė i fotografi i mirėnjohur shkodran Angjelin Nėnshati (0)
·Stan Dragoti, nė Shqipėri pėr tre filma hollivudianė (0)
Enjte, 03 Prill
·Shqipėria merr ftesėn pėr tu anėtarėsuar nė NATO (0)
Djele, 23 Mars
·Gėzuar Ditėn e Sulltan Novruzit dhe Ditėn e Pashkės Katolike! (0)
Marte, 18 Mars
·Fushatė donacionesh pėr viktimat e tragjedisė sė Gėrdecit (0)
Shtune, 08 Mars
·Gėzuar 8 marsin - Dita ndėrkombėtare e Gruas (0)
Premte, 07 Mars
·7 marsi - Mėsuesi(a) juaj i/e preferuar (0)
Merkure, 27 Shkurt
·Avni Mula: 80-vjetori im i bardhė (0)
·Njė libėr pėr jetėn e Usta Laver Bariut (0)
·Tkurrja e shqipes vazhdon (0)
 Artikujt me te vjeter

© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.