Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Ai qė han hudėr nuk e ndien erėn e vet, por ia ndijnė tė tjerėt
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 120 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Sulejman Pitarka
Nė 2 shkurt 1924 lindi nė Dibėr Artisti i Popullit Sulejman Pitarka, njėri nga aktorėt tanė mė tė mirė, qė skaliti nė skenėn e teatrit kombėtar dhe nė ekran role tė pavdekshme: Jonuz Bruga, Zheleznovi, xha Lipja, etj. ndersa ėshtė autor i disa pjesėve teatrale, ndėr tė cilat spikat drama "Familja e peshkatarit".

Falja e gjaqeve
Nė 2 shkurt 1990 me nismėn e Anton Ēetės nisi nė Kosovė aksioni atdhetar e humanitar i faljes sė gjaqeve, qė mori pėrmasa tė gjera, duke u pėrhapur anembanė vendit.

Beteja e Stalingradit
Nė 2 shkurt 1943 nė Stalingrad tė Rusisė u zhvillua njė nga betejat mė tė ashpra tė Luftės sė Dytė Botėrore ndėrmjet forcave naziste dhe atyre ruse, e cila pėrfundoi me fitoren e lavdishme tė forcave ruse dhe hyri nė histori si "Beteja e Stalingradit", duke shėnuar dhe fillimin e disfatės sė Koalicionit nazi-fashist dhe fitoren e Aleancės antifashite.

Dimitėr Mendelejev
Nė 2 shkurt 1907 u lind kimisti i madh rus, ndėr mė tė shquarit nė botė, Dimitėr Mendelejev, shkencėtari qė zbuloi ligjin periodik tė elementeve dhe llogariti peshėn atomike tė tyre, duke hartuar edhe njė tabelė, qė njihet si "Tabela e Mendelejevit", si dhe formuloi teorinė e tretėsirave, etj.

2008
2 shkurt 1536 - Eksploruesi spanjoll Pedro de Mendoza themeloi Buenos Airesin.
2 shkurt 1556- Tėrmeti mė i madh nė botė goditi provincat kineze Shanxhi, Shansi dhe Henan, duke shkaktuar 830 000 tė vdekur.
2 shkurt 1931 - Lindi njeriu mė i rėndėsishėm i shtetit rus presidenti Boris Jelcin.
2 shkurt 1970 - Vdiq nė moshėn 97-vjeōare filozofi britanik Bertrand Rasell. Ai fitoi nė vitin 1950 ōmimin Nobel pėr letėrsinė. Rasell njihet si njė luftėtar pėr ōarmatimin bėrthamor nė vitet e fundit tė jetės. Ai u burgos pėr pjesėmarrje nė protestėn e Londrės nė vitin 1950.
2 shkurt 1978 - Dy kozmonautėt sovjetikė bėnė furnizimin e parė me karburant nė hapėsirė tė anijes "Saljut".
2 shkurt 1997 - 10 deri ne 15 mijė simpatizantė tė opozitės manifestuan nė Sofje pėr 28 ditė rradhazi duke kėrkuar mbajtjen e zgjedhjeve tė parakohėshme nė Bullgari.
2 shkurt 1997 - Qyteti grek i Selanikut shpallet solemnisht ‘kryeqyteti kulturor i Europės’ pėr vitin 1997. Metropoli i madh i Greqisė veriore bėhet kėshtu kryeqyteti i 13-tė i Bashkimit Europian, duke pasuar Kopenhagenin.
2 shkurt 1998 - Njė zyrtar i Ministrisė irakene tė Punėve tė Jashtme pėrgėnjeshtroi se vendi i tij ka dhėnė pėlqimin pėr inspektimin e tetė qendrave presidenciale, siō kishte pohuar Kremlini. Sipas tij, njė ōėshtje e tillė nuk ishte diskutuar kurrė me emisarin rus nė Bagdat, Viktor Posouvaliouk.
2 shkurt 1998 - Qeveria spanjolle theksoi se ka shtypur njė celulė separatiste baske tė ETA-s fajtore pėr vrasjen e tre policėve dhe njė rojeje civile paraushtarake vitin e kaluar.
2 shkurt 1999 - Gjykata kushtetuese ruse vendosi tė pezullojė dėnimet me vdekje deri nė krijimin e gjykatave penale pėr krime tė rėnda, me juri nė tė gjitha rajonet e vendit.
2 shkurt 2000 - Greqia nėnshkruan tre marrėveshje bashkepunimi dypalesh me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Bėhet fjalė pėr njė marrėveshje ushtarake qė lidhet me funksionimin e bazės ajrodetare tė Gjirit tė Sudas, nė Kretė, njė marrėveshje bashkėpunimi policor dhe mbrojtjen e pasurisė intelektuale

 
Shendeti :: A na bėn mirė ēokollata pėr shėndetin?
Postuar nga: Albo te Premte, 01 Shkurt 2008 - 16:56 -- (15555 Lexime)
Shendeti Ēokollata, efektet pėr shendetin e fėmijėve dhe te rriturve

Sot ēokollata llogaritet si ushqim luksoz me te cilin duhet te keni kujdes pasi shkakton migrene dhe shendoshje. Pėr disa mjeke, kjo mbetet e diskutueshme, por sipas disa hulumtimeve tė reja shkencore ėshtė vėrtetuar se ēokollata ose kakaoja, nėse konsumohen ne sasi te kufizuara, janė te dobishme pėr organizmin dhe ndihmojne ne mosshfaqjen e semundjeve te zemrės, kancerit dhe disa semundjeve te tjera.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Shendeti :: Intervistė me Dr. Gani Abazin nė universitetin Harvard
Postuar nga: Albo te Premte, 04 Maj 2007 - 01:50 -- (12851 Lexime)
Shendeti Interviste me Dr. Gani Abazin, i cili gjendet me studime pasunivesitare ne Universitetin e Harvardit.

Doktori nga Kosova Z.Gani Abazi pas nje trajnimi intensiv ne Qendren per Kontrollin e Semundjeve CDC (Centers for Disease Control) ne Atlanta mbi parandalimin e helmimeve nga plumbi, dhene nga profesoret e Harvardit dhe ekspertet e CDC-se, mendon qe te parandaloje helmimin nga plumbi ne rajonin e Mitrovices ne Kosove ku gjendet miniera e Trepces, pasi gjendja atje eshte shume alarmante.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Shendeti :: Diabeti, sėmundja e sheqerit nė gjak
Postuar nga: Fiori te Premte, 23 Shkurt 2007 - 19:00 -- (97392 Lexime)
Shendeti HYRJE

Diabeti eshte nje semundje qe karakterizohet nga nivel i larte glukoze( ose sheqeri) ne gjak. Ky nivel i larte glukose eshte i shkaktuar nga paftesia e organizmit per te perdorur insulinen e vet per te tretur sheqerin. Mjekesia akoma nuk e di me saktesi perse ndodh nje gje e tille dhe e kane quajtur shkakun: sindroma x, por pergjithsisht besohet se faktoret kryesore qe cojne ne diabet jane : gjenet e predispozuara, ushqim jo i ushqyeshem, mungese aktiviteti fizik, mbipesha.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Shendeti :: Fėmijėt, viktimat mė tė shumtė tė dhunės nė botė
Postuar nga: Albo te Premte, 13 Tetor 2006 - 10:14 -- (14914 Lexime)
Shendeti Raport tronditės pėr dhunėn kundėr fėmijėve: 150 milionė tė mitur abuzohen seksualisht

OKB: Dhunohen 220 milionė fėmijė nė botė

Mbi 220 milionė fėmijė janė pre e dhunės sė ushtruar ndaj tyre. Kėshtu thuhet nė statistikat e frikshme, tė publikuara nga Kombet e Bashkuara. Nėn nismėn e sekretarit tė pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara, Kofi Annan, ėshtė publikuar raporti i dhunės sė ushtruar ndaj fėmijėve, pėr tė cilin kanė kryer hetime katėr grupe tė specializuara. Rezulton se ēdo vit, rreth 150 milionė fėmijė, ose 14% e popullsisė sė brishtė nė planet janė viktimė e abuzimeve seksuale.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Shendeti :: Shėndeti i tepruar, shqetėsues nė shoqėrinė shqiptare
Postuar nga: Albo te Merkure, 23 Gusht 2006 - 14:29 -- (13130 Lexime)
Shendeti reaporti i shendetesise

Nga tė dhėnat e OBSH, 22% e popullatės obeze

Raporti: Shqiptarėt, mė tė shėndoshėt nė tė gjithė rajonin

Nė vendin tonė 24% e meshkujve dhe 19% e femrave janė obezė. Ndėrkohė qė pas moshės 55 vjeē pjesa mė e madhe e kėtyre personave kanė nevojė pėr trajtim klinik.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Shendeti :: 8 maji, dita ndėrkombėtare e luftės kundėr talasemisė
Postuar nga: Albo te Marte, 09 Maj 2006 - 09:33 -- (14240 Lexime)
Shendeti "SI MUND TE KUROHET SEMUNDJA E GJAKUT, TALASEMIA"

Federata Nderkombetare e Talasemise, ne te cilen perfshihen 91 shtete, po lufton per te gjetur metoda te reja per trajtimin dhe kurimin e talasemikeve, pjesa me e madhe e te cileve jane femije, por edhe adoleshente dhe te moshes madhore.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Shendeti :: 40000 pėrdorues droge nė Shqipėri
Postuar nga: Albo te Premte, 14 Prill 2006 - 08:50 -- (15468 Lexime)
Shendeti Flet presidenti i “Aksion plus”, Genc Muēollari

“10 % e tė droguarve janė fėmijė politikanėsh”

Shqipėria numėron rreth 40 mijė pėrdorues tė drogės, prej tė cilėve numrin mė tė madh e zė grupmosha 15-20 vjeē. Ndryshe nga vendet e tjera tė botės, pėrdoruesit e drogės nė vendin tonė, marrin kryesisht drogė tė rėndė, si heroinė dhe kokainė.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Shendeti :: OKB: Ēdo vit nga Shqipėria trafikohen 2000 fėmijė
Postuar nga: Albo te Merkure, 09 Nendor 2005 - 10:20 -- (7544 Lexime)
Shendeti Petit: Cdo vit, nga Shqiperia trafikohen 2000 femije

Cdo vit, nga Shqiperia trafikohen rreth 2000 femije shqiptare drejt Greqise, Italise dhe vendeve te tjera fqinje. Gjendjen kritike te fenomenit te trafikimit te femijeve ne Shqiperi e beri publike i derguari special i Organizates se Kombeve te Bashkuara mbi shitjen, prostitucionin dhe pornografine e femijeve.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Shendeti :: Suksesi mė i fundit nė luftėn kundėr kancerit tė gjirit
Postuar nga: Albo te Marte, 25 Tetor 2005 - 23:01 -- (11118 Lexime)
Shendeti Ilaēi quhet Herceptin. Dhe ka filluar tė pėrdoret pėr tė kuruar fazat e avancuara tė kancerit. Nė studimet e pasqyruara nė numrin e fundit tė revistės sė mjekėsisė sė New Englandit, pėr gratė qė vuajnė nga formė e hershme, agresive e kancerit tė gjirit, tė cilėve iu dha Herceptin njėkohėsisht me kemioterapinė, pėrqindja e rikthimit tė kancerit ra me 50 pėr qind. Doktorėt po i cilėsojnė rezultatet tė jashtėzakonshme.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Shendeti :: Alarmi, mjeket: Lambia po perhapet ne mase ne Shqiperi
Postuar nga: Albo te Enjte, 14 Korrik 2005 - 14:23 -- (50258 Lexime)
Shendeti Alarmi, mjeket: Lambia po perhapet ne mase

Pa dallim moshe ne fshat dhe ne qytet, Lambia apo krimbat po perhapen ne menyre te shpejte duke rrezikuar shendetin. Infeskionistja: Ndotja e ushqimeve, mungesa e higjenes vetjake, arsyet e semundjes infektive. Pacientet te kryejne analiza te shpeshta per kapjen e parazitit


Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

  Sensacioni ditor
Asgje sensacionale sot.

  Chat Shqip

Dhomat e bisedimit
· #shqiperia
· #dardania
· #albasoul
· #forumi
· #ndihme
· 

  Projekti
· Kredoja jone
· Vizioni Albasoul
· Historiku
· Bashkepunim
· Ndihma juaj
· Stafi yne
· Ndihme

Bordi Drejtues
· Statuti i Bordit
· Erion Malaj
· Adrian Kamenica
· Afrim Gashi
· Saimir Lolja
· Ervis Tusha
· Emri juaj
· Emri juaj

  Artikujt e shkuar
Marte, 30 Shtator
·Gėzuar festėn e Fiter Bajramit! (0)
Djele, 22 Qershor
·Pėrfundojnė zgjedhjet parlamentare nė Maqedoni (0)
·Abdyl Frashėri: Dhe rreziku islamik nė Lidhjen e Prizrenit (0)
·1908 - 2008, 100 vjetori i lindjes sė Eqrem Ēabej (0)
Merkure, 28 Maj
· 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri (0)
·Drama e "Damjanit himarjot" ne oborrin e Sulltanit (0)
·Shqiperi - Poloni = 0 - 1 (0)
·Shqiperia renditet e 17-ta ne naten finale te Eurovizion 2008 (0)
Djele, 27 Prill
·Gėzuar Pashkėn Orthodhokse! (0)
Djele, 20 Prill
·Shqiptaro-amerikani, teknologjia njė mėnyrė zhvillimi ekonomik pėr shqiptarėt (0)
·Ndėrron jetė i fotografi i mirėnjohur shkodran Angjelin Nėnshati (0)
·Stan Dragoti, nė Shqipėri pėr tre filma hollivudianė (0)
Enjte, 03 Prill
·Shqipėria merr ftesėn pėr tu anėtarėsuar nė NATO (0)
Djele, 23 Mars
·Gėzuar Ditėn e Sulltan Novruzit dhe Ditėn e Pashkės Katolike! (0)
Marte, 18 Mars
·Fushatė donacionesh pėr viktimat e tragjedisė sė Gėrdecit (0)
Shtune, 08 Mars
·Gėzuar 8 marsin - Dita ndėrkombėtare e Gruas (0)
Premte, 07 Mars
·7 marsi - Mėsuesi(a) juaj i/e preferuar (0)
Merkure, 27 Shkurt
·Avni Mula: 80-vjetori im i bardhė (0)
·Njė libėr pėr jetėn e Usta Laver Bariut (0)
·Tkurrja e shqipes vazhdon (0)
 Artikujt me te vjeter

© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.