Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
E keqja vjen shpesh nga ata qė janė shumė tė uritur so shumė tė ngopur
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 121 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Sulejman Pitarka
Nė 2 shkurt 1924 lindi nė Dibėr Artisti i Popullit Sulejman Pitarka, njėri nga aktorėt tanė mė tė mirė, qė skaliti nė skenėn e teatrit kombėtar dhe nė ekran role tė pavdekshme: Jonuz Bruga, Zheleznovi, xha Lipja, etj. ndersa ėshtė autor i disa pjesėve teatrale, ndėr tė cilat spikat drama "Familja e peshkatarit".

Falja e gjaqeve
Nė 2 shkurt 1990 me nismėn e Anton Ēetės nisi nė Kosovė aksioni atdhetar e humanitar i faljes sė gjaqeve, qė mori pėrmasa tė gjera, duke u pėrhapur anembanė vendit.

Beteja e Stalingradit
Nė 2 shkurt 1943 nė Stalingrad tė Rusisė u zhvillua njė nga betejat mė tė ashpra tė Luftės sė Dytė Botėrore ndėrmjet forcave naziste dhe atyre ruse, e cila pėrfundoi me fitoren e lavdishme tė forcave ruse dhe hyri nė histori si "Beteja e Stalingradit", duke shėnuar dhe fillimin e disfatės sė Koalicionit nazi-fashist dhe fitoren e Aleancės antifashite.

Dimitėr Mendelejev
Nė 2 shkurt 1907 u lind kimisti i madh rus, ndėr mė tė shquarit nė botė, Dimitėr Mendelejev, shkencėtari qė zbuloi ligjin periodik tė elementeve dhe llogariti peshėn atomike tė tyre, duke hartuar edhe njė tabelė, qė njihet si "Tabela e Mendelejevit", si dhe formuloi teorinė e tretėsirave, etj.

2008
2 shkurt 1536 - Eksploruesi spanjoll Pedro de Mendoza themeloi Buenos Airesin.
2 shkurt 1556- Tėrmeti mė i madh nė botė goditi provincat kineze Shanxhi, Shansi dhe Henan, duke shkaktuar 830 000 tė vdekur.
2 shkurt 1931 - Lindi njeriu mė i rėndėsishėm i shtetit rus presidenti Boris Jelcin.
2 shkurt 1970 - Vdiq nė moshėn 97-vjeōare filozofi britanik Bertrand Rasell. Ai fitoi nė vitin 1950 ōmimin Nobel pėr letėrsinė. Rasell njihet si njė luftėtar pėr ōarmatimin bėrthamor nė vitet e fundit tė jetės. Ai u burgos pėr pjesėmarrje nė protestėn e Londrės nė vitin 1950.
2 shkurt 1978 - Dy kozmonautėt sovjetikė bėnė furnizimin e parė me karburant nė hapėsirė tė anijes "Saljut".
2 shkurt 1997 - 10 deri ne 15 mijė simpatizantė tė opozitės manifestuan nė Sofje pėr 28 ditė rradhazi duke kėrkuar mbajtjen e zgjedhjeve tė parakohėshme nė Bullgari.
2 shkurt 1997 - Qyteti grek i Selanikut shpallet solemnisht ‘kryeqyteti kulturor i Europės’ pėr vitin 1997. Metropoli i madh i Greqisė veriore bėhet kėshtu kryeqyteti i 13-tė i Bashkimit Europian, duke pasuar Kopenhagenin.
2 shkurt 1998 - Njė zyrtar i Ministrisė irakene tė Punėve tė Jashtme pėrgėnjeshtroi se vendi i tij ka dhėnė pėlqimin pėr inspektimin e tetė qendrave presidenciale, siō kishte pohuar Kremlini. Sipas tij, njė ōėshtje e tillė nuk ishte diskutuar kurrė me emisarin rus nė Bagdat, Viktor Posouvaliouk.
2 shkurt 1998 - Qeveria spanjolle theksoi se ka shtypur njė celulė separatiste baske tė ETA-s fajtore pėr vrasjen e tre policėve dhe njė rojeje civile paraushtarake vitin e kaluar.
2 shkurt 1999 - Gjykata kushtetuese ruse vendosi tė pezullojė dėnimet me vdekje deri nė krijimin e gjykatave penale pėr krime tė rėnda, me juri nė tė gjitha rajonet e vendit.
2 shkurt 2000 - Greqia nėnshkruan tre marrėveshje bashkepunimi dypalesh me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Bėhet fjalė pėr njė marrėveshje ushtarake qė lidhet me funksionimin e bazės ajrodetare tė Gjirit tė Sudas, nė Kretė, njė marrėveshje bashkėpunimi policor dhe mbrojtjen e pasurisė intelektuale

 
Elita :: Ndėrron jetė i fotografi i mirėnjohur shkodran Angjelin Nėnshati
Postuar nga: Albo te Djele, 20 Prill 2008 - 22:47 -- (20474 Lexime)
Elita Shuhet ikona e fotografise shkodrane, Angjelin Nenshati

Shuhet ikona e fundit e brezit te vjeter te fotografise shkodrane. Qyteti ku u shenua lindja e fotografise ne Ballkan, humbi edhe nje nga perfaqesuesit e zeshem, te fundmit te mbetur prej tyre. Angjelin Nenshati, fotografi me i vjeter shkodran, ka mbyllur syte ne oret e para te se premtes. Arkiva e tij i ka kaluar 500 mije fotografite, e te gjitha mbartin siglen e perbashket: "Nenshati". Kjo pasuri kulturore e vuri denjesisht artistin Nenshati perkrah emrave te medhenj te fotografise shqiptare, si Marubi, Pici, Jakova, Rraboshta. "Nuk ka ne Shkoder asnje shkodran a nip Shkodre qe te mos njohe fotografin Angjelin".

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Elita :: Intervistė me Prof. Peter Prifti, figurė e spikatur e diasporės nė Amerikė
Postuar nga: Albo te Premte, 01 Shkurt 2008 - 17:03 -- (9340 Lexime)
Elita Prof. Peter Prifti, nje nder bashkepunetoret e Nolit dhe Panaritit

Prof. Peter Prifti ėshtė njė nga figurat mė tė njohura tė Diasporės shqiptare nė Amerikė, ėshtė shkrimtari, studjuesi dhe bashkėpunėtori i imzot Fan Nolit, qe i kanė dhėnė aq shumė Kombit shqiptar.

Puna e tij studimore dhe akademike ka filluar me botimin e studimit: "Kosova nė Tronditje", qysh nė vitin 1969, qė bėri pėrshtypje ndėr intelektualėt e Amerikės. Nė bashkėpunimin me Nolin ai shkruan: …Gjatė intervistės Noli tha se ai e konsideronte anėtarėsimin e Shqipėrisė nė Lidhjen e Kombeve (mė 1920) si fitoren mė tė madhe nė veprimtarinė e tij kombėtare, ndėrsa trishtimi i tij mė i madh ishte largimi nga Shqipėria (mė 1924), sepse – sikundėr u shpreh ai – “ajo i dha fund punės sime nė Atdhe”.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Elita :: Stavro Skėndi, dekani i studimeve albanologjike nė SHBA
Postuar nga: Albo te Premte, 06 Korrik 2007 - 10:16 -- (9525 Lexime)
Elita Kontakti im i parė me profesor Skendin daton mė 1958 kur unė i shkrova njė letėr urimi mbi publikimin e librit Shqipėria. Ky libėr doli nė periudhėn kur unė po filloja tė merresha seriozisht me studimet pėr Shqipėrinė dhe ishte njė nga tė parėt nė koleksionin tim personal tė bibliotekės shqiptare. Ai mbetet edhe sot njė vepėr studimore me vlerė.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Elita :: Branko Merxhani, Neo-Shqiptarizma e viteve '30
Postuar nga: Albo te Enjte, 19 Prill 2007 - 23:34 -- (16238 Lexime)
Elita “Ēdo njeri, ēdo popull, qė tė rrojė dhe tė tregojė veten, mė parė nga tė gjitha duhet tė organizojė Kaosin, qė gjendet brenda nė “Unin” e tij”. (Niēe)

Dy pjesė tė mendimtarėve tė viteve ’30 mjaftojnė qė tė iluminojnė sot nė ditėt tona shqiptarėt e pasditeve 2000. “Pėrralla pellazgjike ėshtė njė hipotezė xhaba. Njė absurditet. Kėtė sofizmė duhet ta neveritim. Sot s’ka mbetur asnjė turk i ditur qė tė ėndėrrojė pėrrallat turanike. Asnjė grek, me mendje tė shėndoshė, sot nuk mburret se ėshtė stėrnipi i Periklidit. Edhe Romanėt e sotėm e kanė harruar prej shumė kohe origjinėn e tyre: jeta e popujve nuk ėshtė veēse Mrekullia e Zhvillimit, qė rregullon valėt e mėdha tė shekujve”, shprehet Branko Merxhani...

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Elita :: Deputeti Aleksandėr Biberaj zgjidhet zv/president i Asamblesė Parlamentare tė KE
Postuar nga: Albo te Marte, 23 Janar 2007 - 10:13 -- (8011 Lexime)
Elita Biberaj, zevendespresident i grupit parlamentar te PPE

Per here te pare Shqiperia perfaqesohet ne grupin e Partive Popullore Evropiane me nje zevendespresident. Keshtu, deputeti demokrat Aleksander Biberaj, eshte zgjedhur ne postin e zevendespresidentit te grupit parlamentar te Partive Popullore Evropiane ne Keshillin e Evropes. Ne nje prononcim per mediat, Biberaj eshte shprehur se, zgjidhja e tij ne kete post eshte mbeshtetje per Parlamentin shqiptar, sidomos per Partine Demokratike te Shqiperise. “Mendoj se eshte shume i rendesishem perfaqesimi i Shqiperise ne te gjithe institucionet evropiane, aq me teper po te kemi parasysh, qe kemi perpara tre zhvillime shume te rendesishme, sic jane pavaresia e Kosoves qe pritet te zgjidhet brenda ketij viti, anetaresimi i Shqiperise ne BE dhe ne NATO”, u shpreh ai.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Elita :: Gjon Mili, artisti gjenial shqiptaro-amerikan
Postuar nga: Albo te Hene, 08 Janar 2007 - 13:24 -- (9719 Lexime)
Elita Dhe pse nje fotograf madheshtor, qe eshte cilesuar si shqiptari me i madh ne Amerike, Gjon Mili eshte njohur ne Shqiperi vetem ne rreth te ngushte fotografesh profesioniste. Vetem dy dite me pare, pas 15 vjetesh komunikim me boten u realizua ne Galerine Kombetare te Arteve nje ekspozite e pare me fotografi te zgjedhura te fotografit te madh. Nje nisme e fotografit Roland Tasho, i cili nje album te zakonshem me 32 foto nga arkivi i vet, e riprodhoi dhe e paraqiti per publikun kurioz shqiptar.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Elita :: Lidia Capa, shqiptarja qė komunikon nėpėrmjet artit
Postuar nga: Albo te Premte, 01 Dhjetor 2006 - 16:09 -- (8858 Lexime)
Elita Piktorja shqiptare Lidia Capa, ēmim nga Shtėpia e Bardhė

Ne boten e saj mungojne fjalet. As realiteti i zhurmshem nuk deperton dot tek ajo. Cdo gje qe sheh, per te eshte si nje film pa ze. Por nuk i mungon ndjesia. Ajo "flet" permes ngjyrave te piktures se saj. Lidia Capa eshte nje vajze gjimnaziste. Por jeta e ka privuar. Nuk mund te flase dhe as te degjoje. Jo rralle kjo gje e ka bere te ndjehet keq, por jo te dorezohet. Ajo eshte dhene me pasion pas piktures, ku talenti nuk i mungon. Ndjek liceun artistik "Jordan Misja" ne klasen e piktures. Fillimisht, per te, te pikturuarit ka lindur si nje domosdoshmeri shprehese. Tani mund te thuhet se ka marre permasa te verteta perfaqesuese.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Elita :: At Stath Melani (1858-1917)
Postuar nga: Skampa te Premte, 17 Nendor 2006 - 00:39 -- (8627 Lexime)
Elita E paharruar do te mbetet veprimtaria kombetare e At Stath Melanit nga Permeti.

Historia e lavdishme e popullit shqiptar eshte e mbushur plot me ngjarja dhe figura te shquara, qe per geshtjen e shenjte te Atdheut, shkrine gjithe jeten e tyre dhe nuk u perkulen perpara asnje veshtiresie deri ne flijimin e jetes se tyre. Nder kleriket ortodokse qe njeh historia si martire te kombit radhiten: Papa Kristo Negovani, At Stath Melani, Dhimiter Misha, Papa Llambro Ballamaci etj., te cilet ashtu si patriote te tjere te shquar te fjales e te shkolles shqipe si Naum Veqilharxhi, Petro Nini Luarasi, Koto Hoxhi, Pandeli Sotiri e dhjetra te tjere, u ndoqen tere jeten, u burgosen, u torturuan e u helmuan ose u vrane barbarisht nga armiqte e kombit, sidomos nga grekėrit, vetem e vetem se donin qe ashtu si ne familje, edhe ne shkolle e ne kishe, shoqeri e kudo te flitej e te shkruhej ne gjuhen shqipe, sepse luftonin kunder pretendimeve dhe synimeve shoviniste, luftonin per tė drejtat legjitime, lirine, pavaresine dhe teresine tokesore te Shqiperise.


Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Elita :: Nexhmie Zaimi, gazetarja e parė shqiptare e CNN dhe "Zėri i Amerikės"
Postuar nga: Albo te Hene, 14 Gusht 2006 - 07:47 -- (14451 Lexime)
Elita Historia e panjohur e vajzės nga Libohova qė bėri emėr nė median e SHBA nėpėrmjet dėshmive, dokumenteve dhe kujtimeve tė tė birit, Erik Margolis

Nexhmije Zaimi, gazetarja e parė shqiptare qė punoi pėr "CNN" dhe "Zėrin e Amerikės"

Nė arkivin e “CNN” dhe “Zėrit tė Amerikės”, njė vend tė veēantė zė dhe dosja e gazetares shqiptare, Nexhmije Zaimi.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Elita :: Naim Frashėri, apostulli i shqiptarizmės
Postuar nga: Albo te Enjte, 03 Gusht 2006 - 12:51 -- (32283 Lexime)
Elita Naim Frasheri eshte poeti me i madh i Rilindjes Kombetare shqiptare, atdhetar mendimtar dhe veprimtar i shquar i arsimit dhe kultures shqiptare. Me veprimtarine e dendur letrare dhe me punen, si nje nga udheheqesit kryesore te levizjes per clirim kombetar, ai me te drejte eshte cilesuar "frymezues i te gjithe Rilindjes", dhe si "apostull i shqiptarizmes".

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

  Sensacioni ditor
Asgje sensacionale sot.

  Chat Shqip

Dhomat e bisedimit
· #shqiperia
· #dardania
· #albasoul
· #forumi
· #ndihme
· 

  Projekti
· Kredoja jone
· Vizioni Albasoul
· Historiku
· Bashkepunim
· Ndihma juaj
· Stafi yne
· Ndihme

Bordi Drejtues
· Statuti i Bordit
· Erion Malaj
· Adrian Kamenica
· Afrim Gashi
· Saimir Lolja
· Ervis Tusha
· Emri juaj
· Emri juaj

  Artikujt e shkuar
Marte, 30 Shtator
·Gėzuar festėn e Fiter Bajramit! (0)
Djele, 22 Qershor
·Pėrfundojnė zgjedhjet parlamentare nė Maqedoni (0)
·Abdyl Frashėri: Dhe rreziku islamik nė Lidhjen e Prizrenit (0)
·1908 - 2008, 100 vjetori i lindjes sė Eqrem Ēabej (0)
Merkure, 28 Maj
· 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri (0)
·Drama e "Damjanit himarjot" ne oborrin e Sulltanit (0)
·Shqiperi - Poloni = 0 - 1 (0)
·Shqiperia renditet e 17-ta ne naten finale te Eurovizion 2008 (0)
Djele, 27 Prill
·Gėzuar Pashkėn Orthodhokse! (0)
Djele, 20 Prill
·Shqiptaro-amerikani, teknologjia njė mėnyrė zhvillimi ekonomik pėr shqiptarėt (0)
·Ndėrron jetė i fotografi i mirėnjohur shkodran Angjelin Nėnshati (0)
·Stan Dragoti, nė Shqipėri pėr tre filma hollivudianė (0)
Enjte, 03 Prill
·Shqipėria merr ftesėn pėr tu anėtarėsuar nė NATO (0)
Djele, 23 Mars
·Gėzuar Ditėn e Sulltan Novruzit dhe Ditėn e Pashkės Katolike! (0)
Marte, 18 Mars
·Fushatė donacionesh pėr viktimat e tragjedisė sė Gėrdecit (0)
Shtune, 08 Mars
·Gėzuar 8 marsin - Dita ndėrkombėtare e Gruas (0)
Premte, 07 Mars
·7 marsi - Mėsuesi(a) juaj i/e preferuar (0)
Merkure, 27 Shkurt
·Avni Mula: 80-vjetori im i bardhė (0)
·Njė libėr pėr jetėn e Usta Laver Bariut (0)
·Tkurrja e shqipes vazhdon (0)
 Artikujt me te vjeter

© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.