Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Arti i tė recituarit konsiston nė ndalimin e kollitjeve nė sallė.
--- Ralph Richardson aktor anglez

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 115 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Sulejman Pitarka
Nė 2 shkurt 1924 lindi nė Dibėr Artisti i Popullit Sulejman Pitarka, njėri nga aktorėt tanė mė tė mirė, qė skaliti nė skenėn e teatrit kombėtar dhe nė ekran role tė pavdekshme: Jonuz Bruga, Zheleznovi, xha Lipja, etj. ndersa ėshtė autor i disa pjesėve teatrale, ndėr tė cilat spikat drama "Familja e peshkatarit".

Falja e gjaqeve
Nė 2 shkurt 1990 me nismėn e Anton Ēetės nisi nė Kosovė aksioni atdhetar e humanitar i faljes sė gjaqeve, qė mori pėrmasa tė gjera, duke u pėrhapur anembanė vendit.

Beteja e Stalingradit
Nė 2 shkurt 1943 nė Stalingrad tė Rusisė u zhvillua njė nga betejat mė tė ashpra tė Luftės sė Dytė Botėrore ndėrmjet forcave naziste dhe atyre ruse, e cila pėrfundoi me fitoren e lavdishme tė forcave ruse dhe hyri nė histori si "Beteja e Stalingradit", duke shėnuar dhe fillimin e disfatės sė Koalicionit nazi-fashist dhe fitoren e Aleancės antifashite.

Dimitėr Mendelejev
Nė 2 shkurt 1907 u lind kimisti i madh rus, ndėr mė tė shquarit nė botė, Dimitėr Mendelejev, shkencėtari qė zbuloi ligjin periodik tė elementeve dhe llogariti peshėn atomike tė tyre, duke hartuar edhe njė tabelė, qė njihet si "Tabela e Mendelejevit", si dhe formuloi teorinė e tretėsirave, etj.

2008
2 shkurt 1536 - Eksploruesi spanjoll Pedro de Mendoza themeloi Buenos Airesin.
2 shkurt 1556- Tėrmeti mė i madh nė botė goditi provincat kineze Shanxhi, Shansi dhe Henan, duke shkaktuar 830 000 tė vdekur.
2 shkurt 1931 - Lindi njeriu mė i rėndėsishėm i shtetit rus presidenti Boris Jelcin.
2 shkurt 1970 - Vdiq nė moshėn 97-vjeōare filozofi britanik Bertrand Rasell. Ai fitoi nė vitin 1950 ōmimin Nobel pėr letėrsinė. Rasell njihet si njė luftėtar pėr ōarmatimin bėrthamor nė vitet e fundit tė jetės. Ai u burgos pėr pjesėmarrje nė protestėn e Londrės nė vitin 1950.
2 shkurt 1978 - Dy kozmonautėt sovjetikė bėnė furnizimin e parė me karburant nė hapėsirė tė anijes "Saljut".
2 shkurt 1997 - 10 deri ne 15 mijė simpatizantė tė opozitės manifestuan nė Sofje pėr 28 ditė rradhazi duke kėrkuar mbajtjen e zgjedhjeve tė parakohėshme nė Bullgari.
2 shkurt 1997 - Qyteti grek i Selanikut shpallet solemnisht ‘kryeqyteti kulturor i Europės’ pėr vitin 1997. Metropoli i madh i Greqisė veriore bėhet kėshtu kryeqyteti i 13-tė i Bashkimit Europian, duke pasuar Kopenhagenin.
2 shkurt 1998 - Njė zyrtar i Ministrisė irakene tė Punėve tė Jashtme pėrgėnjeshtroi se vendi i tij ka dhėnė pėlqimin pėr inspektimin e tetė qendrave presidenciale, siō kishte pohuar Kremlini. Sipas tij, njė ōėshtje e tillė nuk ishte diskutuar kurrė me emisarin rus nė Bagdat, Viktor Posouvaliouk.
2 shkurt 1998 - Qeveria spanjolle theksoi se ka shtypur njė celulė separatiste baske tė ETA-s fajtore pėr vrasjen e tre policėve dhe njė rojeje civile paraushtarake vitin e kaluar.
2 shkurt 1999 - Gjykata kushtetuese ruse vendosi tė pezullojė dėnimet me vdekje deri nė krijimin e gjykatave penale pėr krime tė rėnda, me juri nė tė gjitha rajonet e vendit.
2 shkurt 2000 - Greqia nėnshkruan tre marrėveshje bashkepunimi dypalesh me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Bėhet fjalė pėr njė marrėveshje ushtarake qė lidhet me funksionimin e bazės ajrodetare tė Gjirit tė Sudas, nė Kretė, njė marrėveshje bashkėpunimi policor dhe mbrojtjen e pasurisė intelektuale

 
Intimitet :: Cila ėshtė historia juaj e dashurisė?
Postuar nga: Albo te Enjte, 14 Shkurt 2008 - 13:39 -- (14189 Lexime)
Intimitet Sot ėshtė 14 shkurt 2008, Dita e Shėn Valentinit ose siē njihet ndryshe si Dita e tė Dashuruarve. Pėrfitojmė nga rasti pėr tė pėrshėndetur tė gjithė vizitorėt tanė:

Gėzuar Shėn Valentinin!

Mė poshtė do tė mund tė lexoni disa histori dashurie tė disa prej shqiptarėve mė tė njohur dhe mė tė dashur pėr lexuesin shqiptar nė vite. Ashtu siē do tė gjeni edhe njė mundėsi pėr tė ndarė me komunitetin, historinė tuaj tė dashurisė.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Intimitet :: Ermira Babaliu mbi jetėn e saj artistike dhe private
Postuar nga: Albo te Hene, 26 Nendor 2007 - 00:59 -- (17818 Lexime)
Intimitet Ka nisur tė kėndojė aksidentalisht nė shkollė tė mesme.

Ermira Babaliu - Divorci i prinderve dhe jeta ne Amerikė

Nė njė nga festivalet nė Pogradec dėgjohet nga drejtori i televizionit, Virgjil Kule qė e sjell nga provinca nė skenėn e festivaleve tė interpretuesve, pėr tė marrė hov drejt suksesit. Ndėr vite Ermira ka krijuar njė karrierė kostante dhe tė pėlqyeshme. Edhe pse prej 12 vjetėsh jeton nė Detroit, nuk e ka harruar kurrė Shqipėrinė, muzikėn dhe filozofinė. Nė kthimin e saj nė skenėn e madhe, kėngėtarja rrėfen ekskluzivisht pėr gazetėn tonė jetėn e saj bashkėshortore, fėmijėrinė dhe interesat e saj qė nuk ndalen vetėm tek muzika….

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Intimitet :: Irsa Demneri, Miss Shqipėria 2007
Postuar nga: Albo te Premte, 06 Korrik 2007 - 11:52 -- (18041 Lexime)
Intimitet Nuk mjaftonte njė kurorė e “Miss Tirana”, as ajo e “Rin Fest”. Pretendimet e 17-vjeēares nga Tirana ishin mė tė mėdha se kaq. Njė konkurrim shtetėror do e plotėsonte mė shumė CV e modeles, apo vajzės qė ėshtė mėsuar tashmė me pasarelat, por edhe do ta lumturonte. Nė fakt, tanimė ėshtė mė shumė se e lumtur. Nga njė konkurrim rrėmbeu tre ēmime. Irsa Demneri, e shpallur mbrėmjen e sė shtunės nė kalanė e Elbasanit "Miss Shqipėria 2007", ėshtė njėkohėsisht edhe fituese e "Miss Buzeqeshja" dhe "Miss Publiku".

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Intimitet :: Jim Belushi, "Burrat e vėrtetė nuk thonė kurrė mė fal"
Postuar nga: Albo te Enjte, 01 Mars 2007 - 14:42 -- (12509 Lexime)
Intimitet Drejtorja e "Ombra GVG": Realizova amanetin e tim eti

Jim Belushi, njė libėr nė shqip pėr jetėn e tij

Jim Belushi, aktori i madh hollivudian vjen sė shpejti nė vendin e origjinės sė tij, Shqipėri, si autor i librit "Burrat e vėrtetė nuk thonė kurrė mė fal". Lajmin e konfirmon Vasilika Tafa, drejtorja e shtėpisė sė librit "Ombra GVG" e cila do mundėsojė publikimin e tij. Tafa me kėtė botim, realizon edhe njė amanet qė i ati ia ka lėnė asaj, pėr kushėririn Jim Belushi. Pėr librin dhe pėr kėtė lidhje shpirtėrore, ajo do flasė mė shumė nė shkrimin e mėposhtėm.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Intimitet :: Myfarete Laze: Kam mėsuar ta dua mė shumė veten
Postuar nga: Albo te Hene, 11 Shtator 2006 - 23:11 -- (13311 Lexime)
Intimitet Kėngėtarja e muzikės sė lehtė shqiptare, Myfarete Laze, i ka kaluar tė 40-tat. Eshtė e martuar dhe nėnė e dy vajzave. Ka dalė nė skenė pėr herė tė parė nė vitin 1978 dhe ka marrė pjesė nė 17 festivale, nė tė cilat ėshtė vlerėsuar me 13 ēmime. Eshtė lindur e rritur nė Shkodėr, por vitet e fundit ka zgjedhur tė jetojė nė Tiranė.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Intimitet :: Intervistė me "Shakirėn" shqiptare, Blerina Braka
Postuar nga: Albo te Shtune, 02 Shtator 2006 - 20:06 -- (11252 Lexime)
Intimitet Blerina Braka pėrse mė quajnė Shakira shqiptare

U bėnė dy vjet qė nga pėrfundimi i studimeve tė larta pėr kanto dhe kjo periudhė i ka shėrbyer pėr tė vendosur se cilėn alternativė muzikore do tė ndjekė, atė klasiken, apo muzikėn e lehtė. Akoma e vret ndėrgjegja pėr tradhtinė qė i ka bėrė muzikės klasike, por kur sheh kėngėtaret dhe klipet qė janė nė treg, i kushtohet mė shumė kėsaj gjinie. Tre muaj mė parė ėshtė paraqitur nė njė konkurs pėr zėrat e rinj nė Maqedoni, duke u vlerėsuar me ēmimin e tretė.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Intimitet :: Stilisti i Armanit, Joni Peēi, hap linjėn e vetė tė modės
Postuar nga: Albo te Enjte, 03 Gusht 2006 - 09:04 -- (14159 Lexime)
Intimitet Stilisti i Armanit prezaton i pavarur linjėn mė tė re tė modės “Vjeshtė- Dimėr 2007-2008”

Joni Peēi, moda flet shqip nė Londėr

Joni Peēi ėshtė stilisti i parė shqiptar qė hap njė linjė me emrin e tij dhe qė prezantohet nė pasarelat evropiane. Stilistin e njohur shqiptar shumė shpejt do ta gjeni edhe nė website-n e tij, ku do tė jetė i prezantuar me linjėn mė tė re tė modės “Vjeshtė- Dimėr 2007-2008”. Nė njė konferencė pėr shtyp, tė ditės sė martė nė Galerinė Kombėtare tė Arteve, Joni Peēi ka bėrė tė ditur se veshjet do tė jenė tipike shqiptare.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Intimitet :: Eralda Hitaj do tė pėrfaqėsojė Shqipėrinė te "Miss Universe"
Postuar nga: Albo te Enjte, 06 Korrik 2006 - 09:09 -- (15864 Lexime)
Intimitet 19-vjeēarja nga Tirana kėtė vit nė "Miss Universe"

Eralda, sozia shqiptare e Angeline Jolie

Dikush mund ta ngatėrronte me Angeline Jolie, me tė parėn. Sigurisht nuk ėshtė ajo, por gjithsesi bukuroshja 19-vjeēare zotėron hire mjaft tė lakmueshme. Quhet Eralda Hitaj.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Intimitet :: Eliza Dushku viziton pėr herė tė parė Shqipėrinė
Postuar nga: Albo te Marte, 06 Qershor 2006 - 09:18 -- (17240 Lexime)
Intimitet Grabocka e sjell nė Tiranė. Deklaratat e para nė aeroport

Mbėrrin ylli shqiptar i Hollivudit

Pėrshėndetje” nga Eliza Dushku. Jo nga ekrani, por nė tokėn shqiptare. Kishte ditė qė flitej pėr mbėrritjen e saj. Pas 26 vjetėsh aktorja e njohur hollivudiane Eliza Dushku do tė zbriste nė vendin e origjinės. Njė fluturim nga Amerika e largėt e solli mbrėmė nė tokėn e tė parėve.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Intimitet :: 80 vjetori i aktores Violeta Manushi: "Dua tė vdes nė skenė"
Postuar nga: Albo te Premte, 10 Mars 2006 - 11:38 -- (16421 Lexime)
Intimitet “Kam Dėshirė tė vdes nė skenė. Unė u lidha me skenėn. Skena ishte shtėpia ime, rolet ishin fėmijėt e mi, ndėrsa kolektivi–familja ime”. Kėshtu ėshtė shprehur herė pas here ajo nėpėr biseda e intervistat qė ka dhėnė. E identifikuar me emra tė ndryshėm personazhesh, jo rrallė atė e thėrrasin Teto Ollga, Zonja Olimbi, Rita, Sofka, Tana e plotė tė tjerė

Intervista nė 80 vjetorin e lindjes sė Artistes sė Popullit, Violeta Manushi

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

  Sensacioni ditor
Asgje sensacionale sot.

  Chat Shqip

Dhomat e bisedimit
· #shqiperia
· #dardania
· #albasoul
· #forumi
· #ndihme
· 

  Projekti
· Kredoja jone
· Vizioni Albasoul
· Historiku
· Bashkepunim
· Ndihma juaj
· Stafi yne
· Ndihme

Bordi Drejtues
· Statuti i Bordit
· Erion Malaj
· Adrian Kamenica
· Afrim Gashi
· Saimir Lolja
· Ervis Tusha
· Emri juaj
· Emri juaj

  Artikujt e shkuar
Marte, 30 Shtator
·Gėzuar festėn e Fiter Bajramit! (0)
Djele, 22 Qershor
·Pėrfundojnė zgjedhjet parlamentare nė Maqedoni (0)
·Abdyl Frashėri: Dhe rreziku islamik nė Lidhjen e Prizrenit (0)
·1908 - 2008, 100 vjetori i lindjes sė Eqrem Ēabej (0)
Merkure, 28 Maj
· 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri (0)
·Drama e "Damjanit himarjot" ne oborrin e Sulltanit (0)
·Shqiperi - Poloni = 0 - 1 (0)
·Shqiperia renditet e 17-ta ne naten finale te Eurovizion 2008 (0)
Djele, 27 Prill
·Gėzuar Pashkėn Orthodhokse! (0)
Djele, 20 Prill
·Shqiptaro-amerikani, teknologjia njė mėnyrė zhvillimi ekonomik pėr shqiptarėt (0)
·Ndėrron jetė i fotografi i mirėnjohur shkodran Angjelin Nėnshati (0)
·Stan Dragoti, nė Shqipėri pėr tre filma hollivudianė (0)
Enjte, 03 Prill
·Shqipėria merr ftesėn pėr tu anėtarėsuar nė NATO (0)
Djele, 23 Mars
·Gėzuar Ditėn e Sulltan Novruzit dhe Ditėn e Pashkės Katolike! (0)
Marte, 18 Mars
·Fushatė donacionesh pėr viktimat e tragjedisė sė Gėrdecit (0)
Shtune, 08 Mars
·Gėzuar 8 marsin - Dita ndėrkombėtare e Gruas (0)
Premte, 07 Mars
·7 marsi - Mėsuesi(a) juaj i/e preferuar (0)
Merkure, 27 Shkurt
·Avni Mula: 80-vjetori im i bardhė (0)
·Njė libėr pėr jetėn e Usta Laver Bariut (0)
·Tkurrja e shqipes vazhdon (0)
 Artikujt me te vjeter

© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.