Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Fatkeqesia me e madhe eshte humbja e shpreses
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 95 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Sulejman Pitarka
Nė 2 shkurt 1924 lindi nė Dibėr Artisti i Popullit Sulejman Pitarka, njėri nga aktorėt tanė mė tė mirė, qė skaliti nė skenėn e teatrit kombėtar dhe nė ekran role tė pavdekshme: Jonuz Bruga, Zheleznovi, xha Lipja, etj. ndersa ėshtė autor i disa pjesėve teatrale, ndėr tė cilat spikat drama "Familja e peshkatarit".

Falja e gjaqeve
Nė 2 shkurt 1990 me nismėn e Anton Ēetės nisi nė Kosovė aksioni atdhetar e humanitar i faljes sė gjaqeve, qė mori pėrmasa tė gjera, duke u pėrhapur anembanė vendit.

Beteja e Stalingradit
Nė 2 shkurt 1943 nė Stalingrad tė Rusisė u zhvillua njė nga betejat mė tė ashpra tė Luftės sė Dytė Botėrore ndėrmjet forcave naziste dhe atyre ruse, e cila pėrfundoi me fitoren e lavdishme tė forcave ruse dhe hyri nė histori si "Beteja e Stalingradit", duke shėnuar dhe fillimin e disfatės sė Koalicionit nazi-fashist dhe fitoren e Aleancės antifashite.

Dimitėr Mendelejev
Nė 2 shkurt 1907 u lind kimisti i madh rus, ndėr mė tė shquarit nė botė, Dimitėr Mendelejev, shkencėtari qė zbuloi ligjin periodik tė elementeve dhe llogariti peshėn atomike tė tyre, duke hartuar edhe njė tabelė, qė njihet si "Tabela e Mendelejevit", si dhe formuloi teorinė e tretėsirave, etj.

2008
2 shkurt 1536 - Eksploruesi spanjoll Pedro de Mendoza themeloi Buenos Airesin.
2 shkurt 1556- Tėrmeti mė i madh nė botė goditi provincat kineze Shanxhi, Shansi dhe Henan, duke shkaktuar 830 000 tė vdekur.
2 shkurt 1931 - Lindi njeriu mė i rėndėsishėm i shtetit rus presidenti Boris Jelcin.
2 shkurt 1970 - Vdiq nė moshėn 97-vjeōare filozofi britanik Bertrand Rasell. Ai fitoi nė vitin 1950 ōmimin Nobel pėr letėrsinė. Rasell njihet si njė luftėtar pėr ōarmatimin bėrthamor nė vitet e fundit tė jetės. Ai u burgos pėr pjesėmarrje nė protestėn e Londrės nė vitin 1950.
2 shkurt 1978 - Dy kozmonautėt sovjetikė bėnė furnizimin e parė me karburant nė hapėsirė tė anijes "Saljut".
2 shkurt 1997 - 10 deri ne 15 mijė simpatizantė tė opozitės manifestuan nė Sofje pėr 28 ditė rradhazi duke kėrkuar mbajtjen e zgjedhjeve tė parakohėshme nė Bullgari.
2 shkurt 1997 - Qyteti grek i Selanikut shpallet solemnisht ‘kryeqyteti kulturor i Europės’ pėr vitin 1997. Metropoli i madh i Greqisė veriore bėhet kėshtu kryeqyteti i 13-tė i Bashkimit Europian, duke pasuar Kopenhagenin.
2 shkurt 1998 - Njė zyrtar i Ministrisė irakene tė Punėve tė Jashtme pėrgėnjeshtroi se vendi i tij ka dhėnė pėlqimin pėr inspektimin e tetė qendrave presidenciale, siō kishte pohuar Kremlini. Sipas tij, njė ōėshtje e tillė nuk ishte diskutuar kurrė me emisarin rus nė Bagdat, Viktor Posouvaliouk.
2 shkurt 1998 - Qeveria spanjolle theksoi se ka shtypur njė celulė separatiste baske tė ETA-s fajtore pėr vrasjen e tre policėve dhe njė rojeje civile paraushtarake vitin e kaluar.
2 shkurt 1999 - Gjykata kushtetuese ruse vendosi tė pezullojė dėnimet me vdekje deri nė krijimin e gjykatave penale pėr krime tė rėnda, me juri nė tė gjitha rajonet e vendit.
2 shkurt 2000 - Greqia nėnshkruan tre marrėveshje bashkepunimi dypalesh me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Bėhet fjalė pėr njė marrėveshje ushtarake qė lidhet me funksionimin e bazės ajrodetare tė Gjirit tė Sudas, nė Kretė, njė marrėveshje bashkėpunimi policor dhe mbrojtjen e pasurisė intelektuale

 
Demokraci :: Barak Obama zgjidhet president i Shteteve tė Bashkuara
Postuar nga: Albo te Premte, 07 Nendor 2008 - 12:35 -- (21476 Lexime)
Demokraci Barak Obama u bė presidenti i parė afrikano-amerikan i Shteteve tė Bashkuara.

Senatori demokrat hyri nė histori duke marrė shumė mė tepėr se sa 270 votat elektorale qė duheshin pėr tė fituar Shtėpinė e Bardhė. Pas shpalljes sė rezultatit nė tė gjitha shtetet me pėrjashtim tė katėr prej tyre, presidenti i zgjedhur arriti tė grumbullojė 338 vota elektorale kundrejt 159 tė rivalit tė tij republikan, Senatori Xhon Mekein.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Demokraci :: Marti Ahtisari fitues i Ēmimit Nobel tė Paqes pėr vitin 2008
Postuar nga: Albo te Shtune, 11 Tetor 2008 - 11:42 -- (18915 Lexime)
Demokraci Ēmimi prestigjoz Nobel i Paqes i ėshtė dhėnė ish presidentit tė Finlandės, Marti Ahtisari, pėr punėn e tij nė negocimin e zgjidhjeve paqėsore nga Kosova nė Nigeri.

Komiteti norvegjez i Ēmimit Nobel vuri nė dukje se pėrpjekjet e zotit Ahtisari gjatė njė periudhe mbi 30 vjeēare kanė kontribuar drejt njė bote mė paqėsore.

Ky komitet thotė se 71 vjeēari Ahtisari hartoi njė plan, qė Kosovės t’i jepej pavarėsia e mbikqyrur nga komuniteti ndėrkombėtar, plan qė po zbatohet.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Demokraci :: Fjala e kryeministrit Berisha pėrpara NATO
Postuar nga: Albo te Premte, 01 Shkurt 2008 - 17:08 -- (6898 Lexime)
Demokraci Fjala e Kryeministrit Berisha nė Konferencėn e Kėshillit tė Atlantikut tė Veriut me Shqipėrinė

"I nderuar Sekretar i Pergjithshėm,

Shkėlqesi ambasadorė!

Jam shumė i kėnaqur qė ndodhem kėtu sot dhe ndaj me ju rezultatet dhe arritjet e reformave tė ndėrmarra nga vendi ynė gjate ciklit tė 9-tė tė Planit tė Veprimit pėr Anėtarėsimin (MAP). Nė kėto tetė muaj, Shqipėria ka shėnuar progres nė ēdo fushė. Por, mė e rėndėsishme ėshtė se ne ndihemi mė tė sigurt se kurrė se procesi i reformave ėshtė i pakthyeshėm dhe i qėndrueshėm dhe do tė vazhdojė edhe nė muajt e ardhshėm, edhe pas Samitit te Bukureshtit. Ne besojmė se reformat makro-strukturale qė kemi ndėrmarrė janė mėnyra mė e mirė e vendit tonė pėr tė ecur pėrpara, si edhe do tė na ndihmojė nė realizimin e dy projekteve tona kombėtare mė madhore, anėtarėsimin nė NATO dhe BE.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Demokraci :: Fjala e Kryeministrit Berisha nė Universitetin e Oksfordit
Postuar nga: Albo te Merkure, 17 Tetor 2007 - 22:24 -- (8052 Lexime)
Demokraci Zoti President,

Ndjehem shumė i nderuar qė ndodhem sot kėtu, i ftuar nė Oksford Union, jo vetėm se nė kėtė tribunė kanė folur personalitete botėrore, disa prej tė cilėve i kam njohur dhe tė tjerė admiruar, ndėr ta edhe gruaja mė e shquar e shekullit qė kaloi, bashkėkombėsja ime, Nėnė Tereza, por nė veēanti se unė flas kėtu nė njė tribunė qė pothuaj pėr rreth dy shekuj ėshtė njohur dhe bėri e famshme si tribunė e fjalės sė lirė.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Demokraci :: Qeveria shqiptare, transparencė me pasurinė e ministrave
Postuar nga: Albo te Premte, 04 Maj 2007 - 02:05 -- (9991 Lexime)
Demokraci Nga kryeministri deri te ministri mė i varfėr

Zbulohet pasuria qė deklaruan Berisha e ministrat nė 2006

Kryeministri Sali Berisha ka kursyer 1.35 milionė lekė tė reja gjatė vitit 2006. Gazeta boton sot tė ardhurat vjetore dhe kursimet e kryeministrit, si dhe tė gjithė ministrave tė kabinetit qeveritar pėr vitin 2006.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Demokraci :: 8 marsi, Dita Ndėrkombėtare e Gruas
Postuar nga: Fiori te Enjte, 08 Mars 2007 - 12:05 -- (67727 Lexime)
Demokraci Dita Ndėrkombėtare e Gruas – Gėzuar Grave Shqiptare

8 Marsi njihet si ‘Dita e Gruas’, nė tė gjithė Botėn. Madje nė shtete tė ndryshme kjo ditė festohet si festė kombėtare. Kjo ditė shėrben jo vetėm pėr bashkimin e grave pa dallim feje, race, kulture, gjuhe dhe prejardhjeje, por dhe pėr tė kujtuar pėrpjekjet pėr barazi, paqe, drejtėsi dhe ndėrtim nė gati 9tė dekada.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Demokraci :: Liria ekonomike nė botė, Shqipėria renditet e 66-ta
Postuar nga: Albo te Marte, 23 Janar 2007 - 10:02 -- (10517 Lexime)
Demokraci Punetore ne ndertim

Sipas njė klasifikimi pėr vitin 2007, tė publikuar ditėn e sotme nga Fondacioni Amerikan "Heritage", Shqipėria renditet vendi i 66-tė nė botė pėr nga liria ekonomike, me 61.4 pikė. Nė kėtė studim janė pėrfshirė 157 vende nga e gjithė bota. Shqipėria renditet nė vendin e 30, mes 41 shteteve evropiane qė gjendet nė listėn e Fondacionit Amerikan.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Demokraci :: SHBA mbėshtet anėtarėsimin e Shqipėrisė nė NATO nė 2008
Postuar nga: Albo te Premte, 01 Dhjetor 2006 - 15:58 -- (6133 Lexime)
Demokraci Samiti i Rigės do tė pėrcaktojė sot, kohėn se kur Shqipėria, Kroacia dhe Maqedonia, do tė marrin ftesėn pėr t’u anėtarėsuar nė Aleancė

SHBA, pro anėtarėsimit tė Shqipėrisė nė NATO

TIRANĖ- “Dyert e NATO-s do tė jenė tė hapura pėr Shqipėrinė, Maqedoninė dhe Kroacinė”,- kėshtu ka deklaruar dje, Presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, George W. Bush, gjatė Samitit tė NATO-s nė Riga tė Letonisė. Bush ėshtė shprehur se Shtetet e Bashkuara, janė tė hapura qė kėto vende tė anėtarėsohen deri nė vitin 2008 nė Aleancė.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Demokraci :: Kongresi amerikan, rezolutė nderi ndaj sakrificės shqiptare
Postuar nga: Skampa te Merkure, 26 Korrik 2006 - 21:21 -- (9091 Lexime)
Demokraci Njė rezolutė nderimi

Dy senatorėt amerikanė, republikani John McCain dhe demokrati Charles Schumer, jane iniciatoret e paraqitjes te nje rezolute qe synon nderimin e Shqipėrisė pėr shpėtimin e hebrenjve gjate Luftes se Dyte Botėrore. Kjo ndodhi te marten, me 27 qershor 2006. Rezoluta pergezon popullin e Shqiperise me rastin e 61-vjetorit te shpetimit te hebrenjve gjate Luftes se Dyte Botėrore. Kjo rezolute mban numrin S.es 521 IS dhe ndodhet per referim ne duart e Komitetit te Marrėdhenieve Nderkombetare ne Senat. Ky dokument ka per autore Lidhjen Qytetare Shqiptaro-Amerikane me president Joe DioGuardi, e cila ka zhvilluar nje aktivitet te ngjeshur me kėtė synim, ku ka ftuar personalitete tė larta politike tė Amerikės, veēanerisht ata me origjine hebraike dhe ka sjelle gjithashtu shume deshmi te kualifikuara qė deshmojnė rolin e Shqiperise nė shpetimin e hebrenjve.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Demokraci :: Presidenti Moisiu, fjalim mbi tolerancen fetare nė Oxford
Postuar nga: Albo te Marte, 15 Nendor 2005 - 02:37 -- (10112 Lexime)
Demokraci FJALA E PRESIDENTIT MOISIU NĖ FORUMIN E OXFORDIT

“Toleranca ndėrfetare nė traditėn e popullit shqiptar”.

Dėshiroj tė shpreh kėnaqėsinė e veēantė pėr mundėsinė e krijuar pėr tė folur sot pėrpara kėtij auditori tė nderuar.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

  Sensacioni ditor
Asgje sensacionale sot.

  Chat Shqip

Dhomat e bisedimit
· #shqiperia
· #dardania
· #albasoul
· #forumi
· #ndihme
· 

  Projekti
· Kredoja jone
· Vizioni Albasoul
· Historiku
· Bashkepunim
· Ndihma juaj
· Stafi yne
· Ndihme

Bordi Drejtues
· Statuti i Bordit
· Erion Malaj
· Adrian Kamenica
· Afrim Gashi
· Saimir Lolja
· Ervis Tusha
· Emri juaj
· Emri juaj

  Artikujt e shkuar
Marte, 30 Shtator
·Gėzuar festėn e Fiter Bajramit! (0)
Djele, 22 Qershor
·Pėrfundojnė zgjedhjet parlamentare nė Maqedoni (0)
·Abdyl Frashėri: Dhe rreziku islamik nė Lidhjen e Prizrenit (0)
·1908 - 2008, 100 vjetori i lindjes sė Eqrem Ēabej (0)
Merkure, 28 Maj
· 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri (0)
·Drama e "Damjanit himarjot" ne oborrin e Sulltanit (0)
·Shqiperi - Poloni = 0 - 1 (0)
·Shqiperia renditet e 17-ta ne naten finale te Eurovizion 2008 (0)
Djele, 27 Prill
·Gėzuar Pashkėn Orthodhokse! (0)
Djele, 20 Prill
·Shqiptaro-amerikani, teknologjia njė mėnyrė zhvillimi ekonomik pėr shqiptarėt (0)
·Ndėrron jetė i fotografi i mirėnjohur shkodran Angjelin Nėnshati (0)
·Stan Dragoti, nė Shqipėri pėr tre filma hollivudianė (0)
Enjte, 03 Prill
·Shqipėria merr ftesėn pėr tu anėtarėsuar nė NATO (0)
Djele, 23 Mars
·Gėzuar Ditėn e Sulltan Novruzit dhe Ditėn e Pashkės Katolike! (0)
Marte, 18 Mars
·Fushatė donacionesh pėr viktimat e tragjedisė sė Gėrdecit (0)
Shtune, 08 Mars
·Gėzuar 8 marsin - Dita ndėrkombėtare e Gruas (0)
Premte, 07 Mars
·7 marsi - Mėsuesi(a) juaj i/e preferuar (0)
Merkure, 27 Shkurt
·Avni Mula: 80-vjetori im i bardhė (0)
·Njė libėr pėr jetėn e Usta Laver Bariut (0)
·Tkurrja e shqipes vazhdon (0)
 Artikujt me te vjeter

© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.