Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Bėj gosti, qė tė provosh mikun
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 115 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Sulejman Pitarka
Nė 2 shkurt 1924 lindi nė Dibėr Artisti i Popullit Sulejman Pitarka, njėri nga aktorėt tanė mė tė mirė, qė skaliti nė skenėn e teatrit kombėtar dhe nė ekran role tė pavdekshme: Jonuz Bruga, Zheleznovi, xha Lipja, etj. ndersa ėshtė autor i disa pjesėve teatrale, ndėr tė cilat spikat drama "Familja e peshkatarit".

Falja e gjaqeve
Nė 2 shkurt 1990 me nismėn e Anton Ēetės nisi nė Kosovė aksioni atdhetar e humanitar i faljes sė gjaqeve, qė mori pėrmasa tė gjera, duke u pėrhapur anembanė vendit.

Beteja e Stalingradit
Nė 2 shkurt 1943 nė Stalingrad tė Rusisė u zhvillua njė nga betejat mė tė ashpra tė Luftės sė Dytė Botėrore ndėrmjet forcave naziste dhe atyre ruse, e cila pėrfundoi me fitoren e lavdishme tė forcave ruse dhe hyri nė histori si "Beteja e Stalingradit", duke shėnuar dhe fillimin e disfatės sė Koalicionit nazi-fashist dhe fitoren e Aleancės antifashite.

Dimitėr Mendelejev
Nė 2 shkurt 1907 u lind kimisti i madh rus, ndėr mė tė shquarit nė botė, Dimitėr Mendelejev, shkencėtari qė zbuloi ligjin periodik tė elementeve dhe llogariti peshėn atomike tė tyre, duke hartuar edhe njė tabelė, qė njihet si "Tabela e Mendelejevit", si dhe formuloi teorinė e tretėsirave, etj.

2008
2 shkurt 1536 - Eksploruesi spanjoll Pedro de Mendoza themeloi Buenos Airesin.
2 shkurt 1556- Tėrmeti mė i madh nė botė goditi provincat kineze Shanxhi, Shansi dhe Henan, duke shkaktuar 830 000 tė vdekur.
2 shkurt 1931 - Lindi njeriu mė i rėndėsishėm i shtetit rus presidenti Boris Jelcin.
2 shkurt 1970 - Vdiq nė moshėn 97-vjeōare filozofi britanik Bertrand Rasell. Ai fitoi nė vitin 1950 ōmimin Nobel pėr letėrsinė. Rasell njihet si njė luftėtar pėr ōarmatimin bėrthamor nė vitet e fundit tė jetės. Ai u burgos pėr pjesėmarrje nė protestėn e Londrės nė vitin 1950.
2 shkurt 1978 - Dy kozmonautėt sovjetikė bėnė furnizimin e parė me karburant nė hapėsirė tė anijes "Saljut".
2 shkurt 1997 - 10 deri ne 15 mijė simpatizantė tė opozitės manifestuan nė Sofje pėr 28 ditė rradhazi duke kėrkuar mbajtjen e zgjedhjeve tė parakohėshme nė Bullgari.
2 shkurt 1997 - Qyteti grek i Selanikut shpallet solemnisht ‘kryeqyteti kulturor i Europės’ pėr vitin 1997. Metropoli i madh i Greqisė veriore bėhet kėshtu kryeqyteti i 13-tė i Bashkimit Europian, duke pasuar Kopenhagenin.
2 shkurt 1998 - Njė zyrtar i Ministrisė irakene tė Punėve tė Jashtme pėrgėnjeshtroi se vendi i tij ka dhėnė pėlqimin pėr inspektimin e tetė qendrave presidenciale, siō kishte pohuar Kremlini. Sipas tij, njė ōėshtje e tillė nuk ishte diskutuar kurrė me emisarin rus nė Bagdat, Viktor Posouvaliouk.
2 shkurt 1998 - Qeveria spanjolle theksoi se ka shtypur njė celulė separatiste baske tė ETA-s fajtore pėr vrasjen e tre policėve dhe njė rojeje civile paraushtarake vitin e kaluar.
2 shkurt 1999 - Gjykata kushtetuese ruse vendosi tė pezullojė dėnimet me vdekje deri nė krijimin e gjykatave penale pėr krime tė rėnda, me juri nė tė gjitha rajonet e vendit.
2 shkurt 2000 - Greqia nėnshkruan tre marrėveshje bashkepunimi dypalesh me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Bėhet fjalė pėr njė marrėveshje ushtarake qė lidhet me funksionimin e bazės ajrodetare tė Gjirit tė Sudas, nė Kretė, njė marrėveshje bashkėpunimi policor dhe mbrojtjen e pasurisė intelektuale

 
Njoftime :: GĖZUAR VITI I RI 2009!
Postuar nga: Albo te Enjte, 01 Janar 2009 - 03:59 -- (22836 Lexime)
Njoftime Stafi i Albasoul, nė emėr edhe tė gjithė komunitetit tonė virtual, ju uron ju dhe familjes suaj:

GEZUAR VITIN E RI 2009!
Shėndet, paqe, prosperitet nė jetėn tuaj!


Dhe asnjėherė mos harroni, se pavarėsisht se ku iu ka hedhur jeta nė botė, pavarėsisht se sa larg mund tė ndodheni fizikisht nga familja dhe njerėzit e zemrės, jeni gjithmonė tė mirėpritur nė familjen tonė tė madhe virtuale nė Internet. Albasoul ėshtė gjithmonė vetėm njė klikim larg jush dhe ndihma e anėtarėve tė komunitetit tonė nga mbarė bota asnjėherė nuk ka pėr t'iu munguar.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Njoftime :: Shqipėria merr ftesėn pėr tu anėtarėsuar nė NATO
Postuar nga: Albo te Enjte, 03 Prill 2008 - 14:47 -- (19120 Lexime)
Njoftime Shqipėria merr ftesėn pėr anėtarėsim nė NATO

Pas pėrfundimit tė punimeve tė seancės sė parė tė Samitit tė NATO-s, i cili u zhvillua nė Bukuresht tė Rumanisė, Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, Jaap de Hoop Scheffer, bėri tė ditur nė njė konferencė pėr shtyp se tė 26 vendet anėtare tė NATO-s, miratuan ftesėn pėr anėtarėsim tė Shqipėrisė, si anėtare me tė drejta tė plota nė Aleancėn e Atlantikut tė Veriut.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Njoftime :: Fushatė donacionesh pėr viktimat e tragjedisė sė Gėrdecit
Postuar nga: Albo te Marte, 18 Mars 2008 - 17:53 -- (20115 Lexime)
Njoftime FUSHATĖ DONACIONESH PĖR TRAGJEDINĖ E GĖRDECITAlbasoul.com dhe ForumiShqiptar.com i apelon tė gjithė anėtarėve, vizitorėve dhe tė gjithė shqiptarėve nė botė qė tė ndihmojnė financiarisht viktimat e tragjedisė sė Gėrdecit. Tragjedi tė tilla pėr njė popull tė vogėl e tė varfėr kėrkojnė ndihmėn e tė gjithė shqiptarėve nė botė. Kush mė shumė e kush mė pak, tė gjithė kemi diēka pėr tė ofruar nė ndihmė tė viktimave dhe tė lėnduarve qė janė motrat e vėllezėrit tanė. Lexoni nė vazhdim...

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Njoftime :: Protesta nė NY, Londėr, Prishtinė nė mbrojtje tė pavarėsisė sė Kosovės
Postuar nga: Albo te Premte, 07 Dhjetor 2007 - 11:39 -- (8903 Lexime)
Njoftime I bėjmė thirrje tė gjithė anėtarėve dhe vizitorėve tanė nė ēdo cep tė botės, qė nė datėn 10 dhjetor 2007, tė organizojnė protesta paqėsore sensibilizuese mbi nevojėn e zgjidhjes pėrfundimtare tė ēėshtjes sė Kosovės, njohjen dhe mbėshtetjen e pavarėsisė sė shtetit tė ri tė Kosovės nė Ballkan.

10 dhjetori ėshtė dita kur treshja e diplomatėve do tė paraqesin raportin final mbi statusin e bisedimeve nė OKB, raport tė cilit do t'ia dorėzojnė kreut tė OKB. Ėshtė njė ditė historike nė tė cilėn tė gjithė sė bashku duhet tė ngrejmė zėrin nė mbrojtje tė interesave tona kombėtare.

Mė poshtė do tė njiheni me tubime tė planifikuara pėr tu mbajtur nė New York, Londėr dhe Prishtinė.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Njoftime :: Krijues shqiptarė, merrni pjesė nė konkursin e letėrsisė "Albasoul"
Postuar nga: Albo te Premte, 30 Nendor 2007 - 16:19 -- (7420 Lexime)
Njoftime Ju pėlqen letėrsia? Shkruani poezi ose prozė? Ju ftojmė tė merrni pjesė nė konkursin e letėrsisė "Albasoul" tė organizuar nga Forumi Shqiptar. Tė gjithė krijuesit shqiptarė tė vjetėr e tė rinj janė tė mirėpritur tė dėrgojnė krijimet e tyre qė nuk e kanė parė ende dritėn e botimit, pėr tu vlerėsuar nga njė publik i gjerė shqiptar nė mbarė botėn.

Krijuesit kanė afat deri nė datėn 4 dhjetor 2007 qė tė dėrgojnė krijimet e tyre. Kurse dashamirėsit e letėrsisė kanė afat deri nė 25 dhjetor, dita kur do tė shpallen fituesit, qė tė lexojnė e vlerėsojnė gjithė krijimtarinė tuaj.

Pėr tu njohur me rregullat e konkurimit, klikoni kėtu.

Printo artikullin 

 
Njoftime :: Gėzuar Fiter Bajramin!
Postuar nga: Albo te Shtune, 13 Tetor 2007 - 21:01 -- (10670 Lexime)
Njoftime Presidenti Topi viziton Selinė e Komunitetit Mysliman Shqiptar me rastin e festės sė Fiter Bajramit.

Me rastin e festės sė Fiter Bajramit, Presidenti i Republikės, Bamir Topi sė bashku me Zonjėn e Parė, Teuta Topi, vizituan sot Selinė e Komunitetit Mysliman Shqiptar, ku u pritėn nga Kryetari i kėtij Komuniteti, Haxhi ing. Selim Muēa. Urimet mė tė mira pėr besimtarėt myslimanė shqiptarė, Presidenti Topi i shprehu edhe nė pėrfundim tė vizitės, pėrmes mediave:

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Njoftime :: Presidenti amerikan Bush, vizitė historike nė Shqipėri
Postuar nga: Albo te Premte, 08 Qershor 2007 - 12:08 -- (12011 Lexime)
Njoftime Mund tė ndiqni intervistėn e parė ekskluzive tė njė presidenti amerikan pėr popullin shqiptar nga Shtėpia e Bardhė nė Washington. Presidenti Bush i jep njė intervistė gazetarit Andi Bejtja pak ditė para vizitės sė tij nė Shqipėri, intervistė e transmetuar nga televizioni Vizion Plus. Vizita e parė kjo nė histori e njė presidenti amerikan nė Shqipėri.

Mund ta shikoni tė regjistruar intervistėn kėtu. Me poshte do tė mund tė lexoni edhe transkriptin e intervistės dhe pėrgatitjet qė po bėhen nė Shqipėri nė lidhje me vizitėn historike.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Njoftime :: SHBA: FBI arreston 4 shqiptarė, pjesėtarė tė njė celule terroriste
Postuar nga: Albo te Merkure, 09 Maj 2007 - 13:24 -- (12270 Lexime)
Njoftime SHBA: Gjashtė persona tė arrestuar pėr komplot terrorist dalin para gjykatės

Nė Shtetet e Bashkuara, 6 persona tė arrestuar nėn akuzat pėr planifikimin e njė komploti terrorist, pėr tė sulmiuar ushtarė amerikanė nė bazėn ushtarake tė Fort Dixit, nė shtetin verilindor tė New Jerseyt, iu ngrit dje padia. Njė zėdhėnės i zyrės sė prokurorit tha se 4 prej tė dyshuarve janė shqiptarė, njė tjetėr i lindur nė Jordani dhe i gjashti nė Turqi. Akuza i identifikon katėr shqiptarėt si Dritan Duka, Elvir Duka, Shain Duka dhe Agron Abdullahu.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Njoftime :: Shuhet njė nga ikonat e skenės shqiptare, Sulejman Pitarka
Postuar nga: Albo te Hene, 26 Mars 2007 - 10:34 -- (11752 Lexime)
Njoftime U shua Sul Pitarka nėn tisin e pėrjetėsisė

U shua Sul Pitarka, por 71 rolet e tij nė teatėr dhe 20 nė kinematografi flasin pėr pėrjetėsinė e njė aktori tė madh, pėr tė cilin pagėzimi “ikonė” ėshtė fare pak. Ndonėse me frymė tė mpakur dhe hapa tė ngadalėsuar, teksa ka shkelur dėrrasat e skenės sė Teatrit Kombėtar si “amanet” ka lėnė: “Mbajeni tė pastėr kėtė skenė”

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Njoftime :: Paketa e propozuar nga Ahtisari pėr statusin final tė Kosovės
Postuar nga: Albo te Shtune, 03 Shkurt 2007 - 20:51 -- (8355 Lexime)
Njoftime PROPOZIMI GJITHĖPRĖFSHIRĖS PĖR MARRĖVESHJEN PĖR STAUSIN E KOSOVĖS

Neni 1 - Parimet e pėrgjithshme

1.1 Kosova do tė jetė shoqėri shumetnike qė do tė vetėqeveriset nė mėnyrė demokratike, dhe me respektim tė plotė tė sundimit tė ligjit, pėrmes institucioneve tė saj legjislative, ekzekutive dhe juridike.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

  Sensacioni ditor
Asgje sensacionale sot.

  Chat Shqip

Dhomat e bisedimit
· #shqiperia
· #dardania
· #albasoul
· #forumi
· #ndihme
· 

  Projekti
· Kredoja jone
· Vizioni Albasoul
· Historiku
· Bashkepunim
· Ndihma juaj
· Stafi yne
· Ndihme

Bordi Drejtues
· Statuti i Bordit
· Erion Malaj
· Adrian Kamenica
· Afrim Gashi
· Saimir Lolja
· Ervis Tusha
· Emri juaj
· Emri juaj

  Artikujt e shkuar
Marte, 30 Shtator
·Gėzuar festėn e Fiter Bajramit! (0)
Djele, 22 Qershor
·Pėrfundojnė zgjedhjet parlamentare nė Maqedoni (0)
·Abdyl Frashėri: Dhe rreziku islamik nė Lidhjen e Prizrenit (0)
·1908 - 2008, 100 vjetori i lindjes sė Eqrem Ēabej (0)
Merkure, 28 Maj
· 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri (0)
·Drama e "Damjanit himarjot" ne oborrin e Sulltanit (0)
·Shqiperi - Poloni = 0 - 1 (0)
·Shqiperia renditet e 17-ta ne naten finale te Eurovizion 2008 (0)
Djele, 27 Prill
·Gėzuar Pashkėn Orthodhokse! (0)
Djele, 20 Prill
·Shqiptaro-amerikani, teknologjia njė mėnyrė zhvillimi ekonomik pėr shqiptarėt (0)
·Ndėrron jetė i fotografi i mirėnjohur shkodran Angjelin Nėnshati (0)
·Stan Dragoti, nė Shqipėri pėr tre filma hollivudianė (0)
Enjte, 03 Prill
·Shqipėria merr ftesėn pėr tu anėtarėsuar nė NATO (0)
Djele, 23 Mars
·Gėzuar Ditėn e Sulltan Novruzit dhe Ditėn e Pashkės Katolike! (0)
Marte, 18 Mars
·Fushatė donacionesh pėr viktimat e tragjedisė sė Gėrdecit (0)
Shtune, 08 Mars
·Gėzuar 8 marsin - Dita ndėrkombėtare e Gruas (0)
Premte, 07 Mars
·7 marsi - Mėsuesi(a) juaj i/e preferuar (0)
Merkure, 27 Shkurt
·Avni Mula: 80-vjetori im i bardhė (0)
·Njė libėr pėr jetėn e Usta Laver Bariut (0)
·Tkurrja e shqipes vazhdon (0)
 Artikujt me te vjeter

© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.