Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Mė mirė tė te rėshqasi kėmba se sa gjuha
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 123 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Sulejman Pitarka
Nė 2 shkurt 1924 lindi nė Dibėr Artisti i Popullit Sulejman Pitarka, njėri nga aktorėt tanė mė tė mirė, qė skaliti nė skenėn e teatrit kombėtar dhe nė ekran role tė pavdekshme: Jonuz Bruga, Zheleznovi, xha Lipja, etj. ndersa ėshtė autor i disa pjesėve teatrale, ndėr tė cilat spikat drama "Familja e peshkatarit".

Falja e gjaqeve
Nė 2 shkurt 1990 me nismėn e Anton Ēetės nisi nė Kosovė aksioni atdhetar e humanitar i faljes sė gjaqeve, qė mori pėrmasa tė gjera, duke u pėrhapur anembanė vendit.

Beteja e Stalingradit
Nė 2 shkurt 1943 nė Stalingrad tė Rusisė u zhvillua njė nga betejat mė tė ashpra tė Luftės sė Dytė Botėrore ndėrmjet forcave naziste dhe atyre ruse, e cila pėrfundoi me fitoren e lavdishme tė forcave ruse dhe hyri nė histori si "Beteja e Stalingradit", duke shėnuar dhe fillimin e disfatės sė Koalicionit nazi-fashist dhe fitoren e Aleancės antifashite.

Dimitėr Mendelejev
Nė 2 shkurt 1907 u lind kimisti i madh rus, ndėr mė tė shquarit nė botė, Dimitėr Mendelejev, shkencėtari qė zbuloi ligjin periodik tė elementeve dhe llogariti peshėn atomike tė tyre, duke hartuar edhe njė tabelė, qė njihet si "Tabela e Mendelejevit", si dhe formuloi teorinė e tretėsirave, etj.

2008
2 shkurt 1536 - Eksploruesi spanjoll Pedro de Mendoza themeloi Buenos Airesin.
2 shkurt 1556- Tėrmeti mė i madh nė botė goditi provincat kineze Shanxhi, Shansi dhe Henan, duke shkaktuar 830 000 tė vdekur.
2 shkurt 1931 - Lindi njeriu mė i rėndėsishėm i shtetit rus presidenti Boris Jelcin.
2 shkurt 1970 - Vdiq nė moshėn 97-vjeōare filozofi britanik Bertrand Rasell. Ai fitoi nė vitin 1950 ōmimin Nobel pėr letėrsinė. Rasell njihet si njė luftėtar pėr ōarmatimin bėrthamor nė vitet e fundit tė jetės. Ai u burgos pėr pjesėmarrje nė protestėn e Londrės nė vitin 1950.
2 shkurt 1978 - Dy kozmonautėt sovjetikė bėnė furnizimin e parė me karburant nė hapėsirė tė anijes "Saljut".
2 shkurt 1997 - 10 deri ne 15 mijė simpatizantė tė opozitės manifestuan nė Sofje pėr 28 ditė rradhazi duke kėrkuar mbajtjen e zgjedhjeve tė parakohėshme nė Bullgari.
2 shkurt 1997 - Qyteti grek i Selanikut shpallet solemnisht ‘kryeqyteti kulturor i Europės’ pėr vitin 1997. Metropoli i madh i Greqisė veriore bėhet kėshtu kryeqyteti i 13-tė i Bashkimit Europian, duke pasuar Kopenhagenin.
2 shkurt 1998 - Njė zyrtar i Ministrisė irakene tė Punėve tė Jashtme pėrgėnjeshtroi se vendi i tij ka dhėnė pėlqimin pėr inspektimin e tetė qendrave presidenciale, siō kishte pohuar Kremlini. Sipas tij, njė ōėshtje e tillė nuk ishte diskutuar kurrė me emisarin rus nė Bagdat, Viktor Posouvaliouk.
2 shkurt 1998 - Qeveria spanjolle theksoi se ka shtypur njė celulė separatiste baske tė ETA-s fajtore pėr vrasjen e tre policėve dhe njė rojeje civile paraushtarake vitin e kaluar.
2 shkurt 1999 - Gjykata kushtetuese ruse vendosi tė pezullojė dėnimet me vdekje deri nė krijimin e gjykatave penale pėr krime tė rėnda, me juri nė tė gjitha rajonet e vendit.
2 shkurt 2000 - Greqia nėnshkruan tre marrėveshje bashkepunimi dypalesh me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Bėhet fjalė pėr njė marrėveshje ushtarake qė lidhet me funksionimin e bazės ajrodetare tė Gjirit tė Sudas, nė Kretė, njė marrėveshje bashkėpunimi policor dhe mbrojtjen e pasurisė intelektuale

 
Forum :: 7 marsi - Mėsuesi(a) juaj i/e preferuar
Postuar nga: Albo te Premte, 07 Mars 2008 - 10:19 -- (24587 Lexime)
Forum Sot ėsht Festa e 7 marsit, Dita e Mėsuesve, dita e vitit qė tė gjithė nxėnėsit, si ata qė janė ende nė bankat e shkollės si ata qė nuk janė mė nė bankat e shkollės, kujtojnė, nderojnė, falėnderojnė mėsuesit e tyre pėr punėn dhe pėrkushtimin e treguar nė vite.

GĖZUAR 7 MARSIN TĖ DASHUR MĖSUES!

Kėtė vit, ne kemi zgjedhur njė mėnyrė paksa tė veēantė pėr tė festuar kėtė festė. Ju ftojmė tė gjithė ju, anėtarėt e komunitetit, qė tė na tregoni se cilėt janė (apo kanė qėnė) mėsuesit mė tė respektuar nė jetėn tuaj shkollore. Vizitoni temėn e hapur tė forumi shqiptar kėtu pėr tė shprehur mendimin tuaj.

Printo artikullin 

 
Forum :: Zotimet personale pėr vitin e ri 2007
Postuar nga: Albo te Hene, 08 Janar 2007 - 12:15 -- (6747 Lexime)
Forum Fundviti ėshtė jo vetėm njė kohė festive por edhe njė kohė ku njerėzit ulen e reflektojnė pak mbi atė qė kanė arritur tė realizojnė nė jetėn e tyre nė atė vit qė po lėnė pas, dhe gjėrat qė u kanė mbetur pa realizuar, apo qė do tu pėlqente t'i realizonin nė vitin e ri qė po vjen.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Forum :: Nė kėrkim tė personave tė humbur tek Forumi Shqiptar
Postuar nga: Albo te Marte, 29 Gusht 2006 - 11:08 -- (9682 Lexime)
Forum Falė njė sugjerimi tė njė anėtari tė forumit shqiptar, njė nėnforum i ri u krijua nė seksionin "Mė pranė njėri-tjetrit". Ky forum i ri titullohet "Nė kėrkim tė personave tė humbur" dhe ka pėr qėllim qė tu vijė nė ndihmė tė gjithė atyre shqiptarėve qė kanė humbur kontaktet me miq e tė afėrm nė emigrim.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Forum :: Kadare: E keqja prapa njė abuzimi tė madh
Postuar nga: Albo te Premte, 23 Qershor 2006 - 08:31 -- (8198 Lexime)
Forum Pėrshtatur nga fjala e mbajtur dje nė Tiranė nė takimin “Identiteti ynė evropian dhe inteligjenca e sotme,” mbi librin “Identiteti evropian i shqiptarėve” i Ismail Kadaresė

Shenim: Ndiqni debatin tė plotė nė Forumin Shqiptar
Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Forum :: Librat si njerėzit apo njerėzit si librat?!
Postuar nga: Fiori te Marte, 10 Janar 2006 - 13:04 -- (11325 Lexime)
Forum Pėrkujtimore pėr motrėn e komunitetit tonė, Feride Dervishi (Mjellma).


Dua tė lindi atėherė kur tė vdes !

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Forum :: “Fshati Ndėrkombėtar” pranė Prishtinės
Postuar nga: Skampa te Marte, 16 Gusht 2005 - 08:39 -- (15007 Lexime)
Forum Pyetja qė me te drejtė ngrihet ėshtė se si ka mundėsi qė komuniteti ndėrkombėtar kėrkon te izolojė veten nga realiteti i hidhur nė Kosovė, nė nje kohė kur pėr mė shumė se pesė vjet ka qeverisur me dorė tė hekurt kėtė krahinė.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Forum :: Pasojat e "reformes se pushtetit vendor" nė Kosovė
Postuar nga: Skampa te Merkure, 03 Gusht 2005 - 22:33 -- (8561 Lexime)
Forum Fati politik i Kosovės do tė pėrcaktohet nga strategjia e politikanėve shqiptarė nė Kosovė qė tė mos bien pre e presioneve dhe tė mos lejojnė zbatimin e projekteve pilot tė decentralizimit qė nuk i shėrbejnė aspak Kosovės dhe tė ardhmes sė saj.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Forum :: Shqiptarėt dhe hebrenjtė
Postuar nga: Skampa te Djele, 31 Korrik 2005 - 20:18 -- (11740 Lexime)
Forum Nuk eshte shume i njohur fakti, por eshte e dokumentuar mjaft mire, qe Shqiperia shpetoi te gjithe hebrenjte e saj e gjithashtu te gjithe hebrenjte qe kerkuan strehim e mbrojtje ne Shqiperi.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Forum :: Sondazhi i FSH: PD gėzon mė shumė mbėshtetje nė zgjedhje
Postuar nga: Albo te Hene, 04 Korrik 2005 - 16:03 -- (6946 Lexime)
Forum Pėrfundon nė datėn 3 korrik sondazhi i mbajtur nga Forumi Shqiptar me anetarėt e tij nė lidhje me zgjedhjet parlamentare tė mbajtura nė Shqipėri. Sondazhi qėndroi i hapur pėr njė muaj dhe nė tė morėn pjesė 450 anėtarė tė rregjistruar tė forumit shqiptar tė cilėt votuan nė lidhje me subjektin politik tė cilit do t'i jepnin votėn nė zgjedhjet e 3 korrikut. Siē u bė e qartė qė nė hapjen e sondazhit, ky sondazh nuk ėshtė njė sondazh shkencor dhe nuk kish pėr qėllim nxjerrjen e rezultatit tė saktė tė zgjedhjeve, por kish pėr qėllim qė tė testonte mbėshtetjen politike qė gezon ēdo parti politike qė merr pjesė nė zgjedhje.

Pėrfundimet e sondazhit nė shifra dhe komentet e anetareve mund ti lexoni kėtu.

Shenim: Pėr ata qe janė tė interesuar qė tė mėsojnė lajmet mė tė fundit mbi rezultatin e zgjedhjeve, mund tė vizitoni nė ēdo moment tė ditės forumin shqiptar pėr lajmin mė tė fundit nga burime tė shumėllojshme. Klikoni kėtu. Albasoul do tė presi publikimin e rezultateve zyrtare tė KQZ dhe do t'ua pėrcjellim tė plota sapo tė ketė pėrfunduar numėrimi i votave.
Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Forum :: Ditėt kur masakronte Nebojsha Miniēi nė Pejė
Postuar nga: Skampa te Premte, 10 Qershor 2005 - 11:27 -- (9370 Lexime)
Forum Matthew McAllester, gazetari britanik qė mbuloi luftėn e Kosovės pėr tė pėrditshmen amerikane “Newsday”. Pas pėrfundimit tė luftės botoi librin "Matanė maleve tė tė nėmurve - Lufta brenda Kosovės” pėr luftėn qė preku nė terren.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

  Sensacioni ditor
Asgje sensacionale sot.

  Chat Shqip

Dhomat e bisedimit
· #shqiperia
· #dardania
· #albasoul
· #forumi
· #ndihme
· 

  Projekti
· Kredoja jone
· Vizioni Albasoul
· Historiku
· Bashkepunim
· Ndihma juaj
· Stafi yne
· Ndihme

Bordi Drejtues
· Statuti i Bordit
· Erion Malaj
· Adrian Kamenica
· Afrim Gashi
· Saimir Lolja
· Ervis Tusha
· Emri juaj
· Emri juaj

  Artikujt e shkuar
Marte, 30 Shtator
·Gėzuar festėn e Fiter Bajramit! (0)
Djele, 22 Qershor
·Pėrfundojnė zgjedhjet parlamentare nė Maqedoni (0)
·Abdyl Frashėri: Dhe rreziku islamik nė Lidhjen e Prizrenit (0)
·1908 - 2008, 100 vjetori i lindjes sė Eqrem Ēabej (0)
Merkure, 28 Maj
· 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri (0)
·Drama e "Damjanit himarjot" ne oborrin e Sulltanit (0)
·Shqiperi - Poloni = 0 - 1 (0)
·Shqiperia renditet e 17-ta ne naten finale te Eurovizion 2008 (0)
Djele, 27 Prill
·Gėzuar Pashkėn Orthodhokse! (0)
Djele, 20 Prill
·Shqiptaro-amerikani, teknologjia njė mėnyrė zhvillimi ekonomik pėr shqiptarėt (0)
·Ndėrron jetė i fotografi i mirėnjohur shkodran Angjelin Nėnshati (0)
·Stan Dragoti, nė Shqipėri pėr tre filma hollivudianė (0)
Enjte, 03 Prill
·Shqipėria merr ftesėn pėr tu anėtarėsuar nė NATO (0)
Djele, 23 Mars
·Gėzuar Ditėn e Sulltan Novruzit dhe Ditėn e Pashkės Katolike! (0)
Marte, 18 Mars
·Fushatė donacionesh pėr viktimat e tragjedisė sė Gėrdecit (0)
Shtune, 08 Mars
·Gėzuar 8 marsin - Dita ndėrkombėtare e Gruas (0)
Premte, 07 Mars
·7 marsi - Mėsuesi(a) juaj i/e preferuar (0)
Merkure, 27 Shkurt
·Avni Mula: 80-vjetori im i bardhė (0)
·Njė libėr pėr jetėn e Usta Laver Bariut (0)
·Tkurrja e shqipes vazhdon (0)
 Artikujt me te vjeter

© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.