Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Ēfarė tė jetė arti, pėrveē se njė mėnyrė e tė parit tė gjėrave?
--- Thomas Berger(1924)shkrimtar amerikan

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 118 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Sulejman Pitarka
Nė 2 shkurt 1924 lindi nė Dibėr Artisti i Popullit Sulejman Pitarka, njėri nga aktorėt tanė mė tė mirė, qė skaliti nė skenėn e teatrit kombėtar dhe nė ekran role tė pavdekshme: Jonuz Bruga, Zheleznovi, xha Lipja, etj. ndersa ėshtė autor i disa pjesėve teatrale, ndėr tė cilat spikat drama "Familja e peshkatarit".

Falja e gjaqeve
Nė 2 shkurt 1990 me nismėn e Anton Ēetės nisi nė Kosovė aksioni atdhetar e humanitar i faljes sė gjaqeve, qė mori pėrmasa tė gjera, duke u pėrhapur anembanė vendit.

Beteja e Stalingradit
Nė 2 shkurt 1943 nė Stalingrad tė Rusisė u zhvillua njė nga betejat mė tė ashpra tė Luftės sė Dytė Botėrore ndėrmjet forcave naziste dhe atyre ruse, e cila pėrfundoi me fitoren e lavdishme tė forcave ruse dhe hyri nė histori si "Beteja e Stalingradit", duke shėnuar dhe fillimin e disfatės sė Koalicionit nazi-fashist dhe fitoren e Aleancės antifashite.

Dimitėr Mendelejev
Nė 2 shkurt 1907 u lind kimisti i madh rus, ndėr mė tė shquarit nė botė, Dimitėr Mendelejev, shkencėtari qė zbuloi ligjin periodik tė elementeve dhe llogariti peshėn atomike tė tyre, duke hartuar edhe njė tabelė, qė njihet si "Tabela e Mendelejevit", si dhe formuloi teorinė e tretėsirave, etj.

2008
2 shkurt 1536 - Eksploruesi spanjoll Pedro de Mendoza themeloi Buenos Airesin.
2 shkurt 1556- Tėrmeti mė i madh nė botė goditi provincat kineze Shanxhi, Shansi dhe Henan, duke shkaktuar 830 000 tė vdekur.
2 shkurt 1931 - Lindi njeriu mė i rėndėsishėm i shtetit rus presidenti Boris Jelcin.
2 shkurt 1970 - Vdiq nė moshėn 97-vjeōare filozofi britanik Bertrand Rasell. Ai fitoi nė vitin 1950 ōmimin Nobel pėr letėrsinė. Rasell njihet si njė luftėtar pėr ōarmatimin bėrthamor nė vitet e fundit tė jetės. Ai u burgos pėr pjesėmarrje nė protestėn e Londrės nė vitin 1950.
2 shkurt 1978 - Dy kozmonautėt sovjetikė bėnė furnizimin e parė me karburant nė hapėsirė tė anijes "Saljut".
2 shkurt 1997 - 10 deri ne 15 mijė simpatizantė tė opozitės manifestuan nė Sofje pėr 28 ditė rradhazi duke kėrkuar mbajtjen e zgjedhjeve tė parakohėshme nė Bullgari.
2 shkurt 1997 - Qyteti grek i Selanikut shpallet solemnisht ‘kryeqyteti kulturor i Europės’ pėr vitin 1997. Metropoli i madh i Greqisė veriore bėhet kėshtu kryeqyteti i 13-tė i Bashkimit Europian, duke pasuar Kopenhagenin.
2 shkurt 1998 - Njė zyrtar i Ministrisė irakene tė Punėve tė Jashtme pėrgėnjeshtroi se vendi i tij ka dhėnė pėlqimin pėr inspektimin e tetė qendrave presidenciale, siō kishte pohuar Kremlini. Sipas tij, njė ōėshtje e tillė nuk ishte diskutuar kurrė me emisarin rus nė Bagdat, Viktor Posouvaliouk.
2 shkurt 1998 - Qeveria spanjolle theksoi se ka shtypur njė celulė separatiste baske tė ETA-s fajtore pėr vrasjen e tre policėve dhe njė rojeje civile paraushtarake vitin e kaluar.
2 shkurt 1999 - Gjykata kushtetuese ruse vendosi tė pezullojė dėnimet me vdekje deri nė krijimin e gjykatave penale pėr krime tė rėnda, me juri nė tė gjitha rajonet e vendit.
2 shkurt 2000 - Greqia nėnshkruan tre marrėveshje bashkepunimi dypalesh me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Bėhet fjalė pėr njė marrėveshje ushtarake qė lidhet me funksionimin e bazės ajrodetare tė Gjirit tė Sudas, nė Kretė, njė marrėveshje bashkėpunimi policor dhe mbrojtjen e pasurisė intelektuale

 
Chat :: Shqipet nga Kosova mblidhen tek #dardania
Postuar nga: Albo te Premte, 14 Prill 2006 - 09:11 -- (13010 Lexime)
Chat Shqipet nga Kosova mblidhen tek #dardania

Tė gjithė vizitorėt tanė janė tė ftuar qė tė bisedojnė nė ēdo orė tė ditės nė dhomėn mė tė re tė bisedimit tė hapur nė rrjetin tonė tė IRC, dhomėn #dardania. Kjo dhomė mbledh shqiptarė nga Kosova dhe mbarė bota dhe ka njė pjesmarrje tė madhe nė ēdo orė tė ditės. Kjo dhomė u hap falė bashkėpunimit tė Albasoul.com dhe Dardania.de qė janė edhe dy nga komunitet shqiptare mė tė mėdha dhe mė tė vjetra nė Internet. Ajo qė na gėzon ėshtė fakti se tė paktėn nė Internet, shqiptarėt nuk janė mė tė ndarė nga njėri-tjetri.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Chat :: Shqipet nga Kosova mblidhen tek Albasoul
Postuar nga: Albo te Shtune, 16 Tetor 2004 - 12:15 -- (14488 Lexime)
Chat Eshte hapur tashme edhe kanali i bisedimit (chat) ne rrjetin e IRC te Albasoul, kanali #kosova. Ne kete kanal jane mbledhur shqiptare nga Kosova qe vizitojne Albasoul dhe Forumin Shqiptar. Jeni te gjithe te ftuar qe te merrni pjese ne te dhe te njoftoni edhe miqte e te afermit tuaj qe ta frekuentojne ate kanal. Ne te do te gjeni shqiptare nga cdo qytet i Kosoves dhe nga gjithe bota, Zvicer, Gjermani, Austri, Itali, Australi, etj.

Jeni te gjithe te mirepritur tek #kosova. Mund te lidheni edhe me mIRC tek irc.albasoul.com

Printo artikullin 

 
Chat :: Albasoul Network, rrjeti i pare kombetar ne IRC
Postuar nga: Albo te Marte, 30 Mars 2004 - 11:31 -- (17653 Lexime)
Chat Ju njoftojme se me ne fund kemi arritur te realizojme rrjetin e pare kombetar shqiptar ne IRC qe eshte nje rrjet profesional dhe shume komod per vizitoret tane.

Rrjeti yne perbehet nga 5 servera qe mbajne emrat e 5 krahinave te Shqiperise, te lidhur me njeri tjetrin. Ne kete menyre te gjithe shqiptaret nga te gjitha krahinat e Shqiperise nuk kane perse qendrojne te ndare neper serverat e tyre lokale, por te bashkuar ne nje rrjet te madh IRC.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Chat :: Ndryshimet me te fundit ne kanalin #shqiperia
Postuar nga: Albo te Enjte, 26 Qershor 2003 - 16:12 -- (9232 Lexime)
Chat Stafi i kanalit ka vendosur qe te marri disa ndryshime radikale ne menyren se si eshte mirembajtur kanali deri me sot. Keto ndryshime u ndermoren teksa kerkonim te gjenim nje zgjidhje sa me te mire per te adresuar problemet e dhomes. Si gjithmone, te gjitha vendimet qe stafi merr, prioritet kryesor u jep vete vizitoreve te dhomes. Me poshte mund te njiheni me ndryshimet me te fundit ne dhomen #shqiperia dhe shpresoj qe te ngeleni te kenaqur.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Chat :: Probleme te perkohshme me dhomen #shqiperia
Postuar nga: Albo te Premte, 25 Prill 2003 - 12:49 -- (7906 Lexime)
Chat Sic mudn ta keni vene re, dy-tre ditet e fundit sherbimi i dhomes #shqiperia ka patur disa probleme dhe shume prej jush nuk keni mundur per tu futur ne dhome. Rrjeti ka pesuar nje anomali dhe ne jemi duke punuar per ta zgjidhur ate. Per momentin, mund te futeni ne dhome duke vizituar Dhomen #shqiperia @Albasoul. Ata qe duan te futen me mirc mund te perdorin dy serverat qe te lidhin me dhomen:
/server irc.untamedshadow.net
/server irc.vietsweet.com


Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Chat :: Ndyshim i serverit te dhomes #shqiperia
Postuar nga: Albo te Marte, 04 Shkurt 2003 - 23:02 -- (9709 Lexime)
Chat Ky eshte nje njoftim i rendesishem pasi kanali #shqiperia ka ndryshuar adresen e serverit. Vizitoret tane qe lidhen me dhomen nga faqja e dhomes, nuk do te shohin asnje ndryshim, mjafton te vizitojne dhomen duke klikuar mbi butonin 'Chat' me lart ose duke shkruar direkt ne adresen http://chat.albasoul.com/ . Kurse ata vizitore qe lidhen me dhomen me mIRC, qe sot e tutje duhet te lidhen me /server irc.unitedchat.net ose /server clients.unitedchat.net. Lexoni ne vazhdim per me teper informacion.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Chat :: Nje aplete e re per tu futur ne chat
Postuar nga: Albo te Enjte, 12 Shtator 2002 - 11:29 -- (10083 Lexime)
Chat Meqenese shume prej jush here pas here kishit pasur probleme per tu futur ne kanal, ne e ndryshuam apleten qe ju lidh me kanalin ne nje aplete me te vogel, me te thjeshte dhe qe ju ludh shume here me shpejt se e para. Lexoni me poshte per me shume.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Projekti :: Chati funksionon normalisht
Postuar nga: Albo te Merkure, 24 Korrik 2002 - 14:48 -- (9572 Lexime)
Chat Pasi disa ditesh problemesh me dritaren e chatit, ato u zgjidhen sot. Tashme mund te futeni ne dhome normalisht, duke klikuar mbi butonin "Chat" me siper. Nje dritare e re do tu hapet ne te cilin mjafton te zgjidhni nje pseudonim dhe te klikoni butonin "Connect".

Argetim te kendshem !


Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Projekti :: Dokumentimi i komandava ne mIRC
Postuar nga: Albo te Merkure, 26 Qershor 2002 - 06:31 -- (10494 Lexime)
Chat Nese keni nje mIRC program te instaluar ne kompjuterin tuaj hapeni ate dhe beni vetem /server irc.webchat.org per tu lidhur me serverin me pas /join #Shqiperia me poshte vijojne te gjithe komadat e serverit.Nqs nuk keni nje mIRC fail ne kompjuterin tuaj bejeni ate Download tek www.mirc.com

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Projekti :: Rregullat e operatoreve ne kanal
Postuar nga: Albo te Premte, 12 Prill 2002 - 09:54 -- (7993 Lexime)
Chat Lexoni me poshte rregullat qe cdo operator ndjek ne kanalin #shqiperia ne cdo kohe. Nese vereni shkelje nga ana e operatoreve te caktuar mos nguroni te vizitoni kanalin #ndihme dhe te flisni menje SOP (super operator) me shkeljet e nje operatori te caktuar. Dhoma duhet te jete e kendshme per te gjithe vizitoret.

P.S Operatore jane ata qe kane nje @ para emrit ne kanal.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

  Sensacioni ditor
Asgje sensacionale sot.

  Chat Shqip

Dhomat e bisedimit
· #shqiperia
· #dardania
· #albasoul
· #forumi
· #ndihme
· 

  Projekti
· Kredoja jone
· Vizioni Albasoul
· Historiku
· Bashkepunim
· Ndihma juaj
· Stafi yne
· Ndihme

Bordi Drejtues
· Statuti i Bordit
· Erion Malaj
· Adrian Kamenica
· Afrim Gashi
· Saimir Lolja
· Ervis Tusha
· Emri juaj
· Emri juaj

  Artikujt e shkuar
Marte, 30 Shtator
·Gėzuar festėn e Fiter Bajramit! (0)
Djele, 22 Qershor
·Pėrfundojnė zgjedhjet parlamentare nė Maqedoni (0)
·Abdyl Frashėri: Dhe rreziku islamik nė Lidhjen e Prizrenit (0)
·1908 - 2008, 100 vjetori i lindjes sė Eqrem Ēabej (0)
Merkure, 28 Maj
· 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri (0)
·Drama e "Damjanit himarjot" ne oborrin e Sulltanit (0)
·Shqiperi - Poloni = 0 - 1 (0)
·Shqiperia renditet e 17-ta ne naten finale te Eurovizion 2008 (0)
Djele, 27 Prill
·Gėzuar Pashkėn Orthodhokse! (0)
Djele, 20 Prill
·Shqiptaro-amerikani, teknologjia njė mėnyrė zhvillimi ekonomik pėr shqiptarėt (0)
·Ndėrron jetė i fotografi i mirėnjohur shkodran Angjelin Nėnshati (0)
·Stan Dragoti, nė Shqipėri pėr tre filma hollivudianė (0)
Enjte, 03 Prill
·Shqipėria merr ftesėn pėr tu anėtarėsuar nė NATO (0)
Djele, 23 Mars
·Gėzuar Ditėn e Sulltan Novruzit dhe Ditėn e Pashkės Katolike! (0)
Marte, 18 Mars
·Fushatė donacionesh pėr viktimat e tragjedisė sė Gėrdecit (0)
Shtune, 08 Mars
·Gėzuar 8 marsin - Dita ndėrkombėtare e Gruas (0)
Premte, 07 Mars
·7 marsi - Mėsuesi(a) juaj i/e preferuar (0)
Merkure, 27 Shkurt
·Avni Mula: 80-vjetori im i bardhė (0)
·Njė libėr pėr jetėn e Usta Laver Bariut (0)
·Tkurrja e shqipes vazhdon (0)
 Artikujt me te vjeter

© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.