Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Zilia jone zgjat gjithnje me shume se sa lumturia e atyre qe ne kemi zili.
--- La Rochefoucauld

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 123 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Sulejman Pitarka
Nė 2 shkurt 1924 lindi nė Dibėr Artisti i Popullit Sulejman Pitarka, njėri nga aktorėt tanė mė tė mirė, qė skaliti nė skenėn e teatrit kombėtar dhe nė ekran role tė pavdekshme: Jonuz Bruga, Zheleznovi, xha Lipja, etj. ndersa ėshtė autor i disa pjesėve teatrale, ndėr tė cilat spikat drama "Familja e peshkatarit".

Falja e gjaqeve
Nė 2 shkurt 1990 me nismėn e Anton Ēetės nisi nė Kosovė aksioni atdhetar e humanitar i faljes sė gjaqeve, qė mori pėrmasa tė gjera, duke u pėrhapur anembanė vendit.

Beteja e Stalingradit
Nė 2 shkurt 1943 nė Stalingrad tė Rusisė u zhvillua njė nga betejat mė tė ashpra tė Luftės sė Dytė Botėrore ndėrmjet forcave naziste dhe atyre ruse, e cila pėrfundoi me fitoren e lavdishme tė forcave ruse dhe hyri nė histori si "Beteja e Stalingradit", duke shėnuar dhe fillimin e disfatės sė Koalicionit nazi-fashist dhe fitoren e Aleancės antifashite.

Dimitėr Mendelejev
Nė 2 shkurt 1907 u lind kimisti i madh rus, ndėr mė tė shquarit nė botė, Dimitėr Mendelejev, shkencėtari qė zbuloi ligjin periodik tė elementeve dhe llogariti peshėn atomike tė tyre, duke hartuar edhe njė tabelė, qė njihet si "Tabela e Mendelejevit", si dhe formuloi teorinė e tretėsirave, etj.

2008
2 shkurt 1536 - Eksploruesi spanjoll Pedro de Mendoza themeloi Buenos Airesin.
2 shkurt 1556- Tėrmeti mė i madh nė botė goditi provincat kineze Shanxhi, Shansi dhe Henan, duke shkaktuar 830 000 tė vdekur.
2 shkurt 1931 - Lindi njeriu mė i rėndėsishėm i shtetit rus presidenti Boris Jelcin.
2 shkurt 1970 - Vdiq nė moshėn 97-vjeōare filozofi britanik Bertrand Rasell. Ai fitoi nė vitin 1950 ōmimin Nobel pėr letėrsinė. Rasell njihet si njė luftėtar pėr ōarmatimin bėrthamor nė vitet e fundit tė jetės. Ai u burgos pėr pjesėmarrje nė protestėn e Londrės nė vitin 1950.
2 shkurt 1978 - Dy kozmonautėt sovjetikė bėnė furnizimin e parė me karburant nė hapėsirė tė anijes "Saljut".
2 shkurt 1997 - 10 deri ne 15 mijė simpatizantė tė opozitės manifestuan nė Sofje pėr 28 ditė rradhazi duke kėrkuar mbajtjen e zgjedhjeve tė parakohėshme nė Bullgari.
2 shkurt 1997 - Qyteti grek i Selanikut shpallet solemnisht ‘kryeqyteti kulturor i Europės’ pėr vitin 1997. Metropoli i madh i Greqisė veriore bėhet kėshtu kryeqyteti i 13-tė i Bashkimit Europian, duke pasuar Kopenhagenin.
2 shkurt 1998 - Njė zyrtar i Ministrisė irakene tė Punėve tė Jashtme pėrgėnjeshtroi se vendi i tij ka dhėnė pėlqimin pėr inspektimin e tetė qendrave presidenciale, siō kishte pohuar Kremlini. Sipas tij, njė ōėshtje e tillė nuk ishte diskutuar kurrė me emisarin rus nė Bagdat, Viktor Posouvaliouk.
2 shkurt 1998 - Qeveria spanjolle theksoi se ka shtypur njė celulė separatiste baske tė ETA-s fajtore pėr vrasjen e tre policėve dhe njė rojeje civile paraushtarake vitin e kaluar.
2 shkurt 1999 - Gjykata kushtetuese ruse vendosi tė pezullojė dėnimet me vdekje deri nė krijimin e gjykatave penale pėr krime tė rėnda, me juri nė tė gjitha rajonet e vendit.
2 shkurt 2000 - Greqia nėnshkruan tre marrėveshje bashkepunimi dypalesh me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Bėhet fjalė pėr njė marrėveshje ushtarake qė lidhet me funksionimin e bazės ajrodetare tė Gjirit tė Sudas, nė Kretė, njė marrėveshje bashkėpunimi policor dhe mbrojtjen e pasurisė intelektuale

 
Lajme :: Presidenti Sejdiu, vizitė zyrtare nė Republikėn e Shqipėrisė
Postuar nga: Albo te Premte, 07 Nendor 2008 - 12:56 -- (24090 Lexime)
Lajme Presidenti Topi priti sot Presidentin e Kosovės, Fatmir Sejdiu.

3 nėntor 2008

Me ftesė tė Presidentit tė Republikės sė Shqipėrisė, Prof. Dr. Bamir Topi ka nisur sot njė vizitė 3 ditore nė Shqipėri, Presidenti i Republikės sė Kosovės, Dr. Fatmir Sejdiu. Kjo ėshtė vizita e parė e z. Sejdiu si President i Republikės sė Kosovės nė vendin tonė.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Lajme :: OKB: Asambleja e Pėrgjithėshme voton pro kėrkesės sė Serbisė
Postuar nga: Albo te Shtune, 11 Tetor 2008 - 11:56 -- (24135 Lexime)
Lajme Asambleja e Pėrgjithėshme e Kombeve tė Bashkuara miratoi kėrkesėn qė Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė tė japė opinionin e saj, nėse shpallja e pavarėsisė nga Kosova pėrputhet apo jo, me tė drejtėn ndėrkombėtare.

Rezultati i votimit sot nė Asamblenė e Pėrgjithshme ishte 77 vota pro, 74 abstenime dhe 6 vota kundėr.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Lajme :: Presidenti i Shqipėrisė Bamir Topi, vizitė zyrtare nė Kosovė
Postuar nga: Albo te Merkure, 30 Janar 2008 - 17:31 -- (9056 Lexime)
Lajme Presidenti i Republikės sė Shqipėrisė, Prof. Dr. Bamir Topi pėrfundoi vizitėn e tij tė parė zyrtare nė Kosovė, njė vizitė tre ditore. Mė poshtė mund tė lexoni fjalimin e tij tė plotė pėrpara Kuvendit tė Kosovės dhe intervistėn e tij me RTK.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Lajme :: Kush ėshtė Ina Rama, kryeprokuroria e re e Shqipėrisė?
Postuar nga: Albo te Premte, 07 Dhjetor 2007 - 11:19 -- (18513 Lexime)
Lajme Kryeprokurorja Rama: Nuk e ndjej veten tė zgjedhur nga e djathta

Nė Shqipėri debati mbi Prokurorin e Pėrgjithshme vazhdon tė mbetet nė qėndėr tė vėmendjes. Ndėrsa pėrfaqėsuesit e tė djathtės nė pushtet por dhe vetė presidenti Bamir Topi kanė vlerėsuar emėrimin e zonjės Ina Rama, opozita nga ana tjetėr ka sulmuar ashpėr kreun e shtetit pėr mėnyrėn sesi ai veproi pėr shkarkimin e ish Prokurorit tė Pėrgjithshėm Theodhori Sollaku.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Lajme :: Parlamenti italian e britanik, ratifikojnė marėveshjen e BE me Shqipėrinė
Postuar nga: Albo te Merkure, 17 Tetor 2007 - 22:32 -- (9842 Lexime)
Lajme Basha: Italia e Britania ratifikojne MSA

Qeveria italiane dhe ajo britanike ratifikojne Marreveshjen e Asocim Stabilizimit me Shqiperine. Ministri i Puneve te Jashtme, Lulzim Basha, ne nje konference per shtyp ka pershendetur ratifikimin e MSA-se nga Parlamenti italian dhe Parlamenti britanik. “Deshiroj te shpreh kenaqesine dhe te pershendes ratifikimin e MSA-se nga Parlamenti italian dhe nga Parlamenti britanik ne kuadrin e vizites qe Kryeministri Berisha po zhvillon ne Mbreterine e Bashkuar te Britanise se Madhe”, u shpreh Basha.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Lajme :: Raporti i shėrbimeve sekrete: 15 klanet mafioze shqiptare - II
Postuar nga: Albo te Shtune, 26 Maj 2007 - 21:21 -- (18275 Lexime)
Lajme Politikanet, financime nga krimi

E Diele, 13 Maj 2007

Publikohet pjesa e fundit e raportit te hartuar nga specialistet franceze te krimit te organizuar, bazuar ne informacionet e sherbimeve sekrete. Dokumenti i Institutit te Menaxhimit te Rrezikut Kriminal analizon lidhjet e politikes me krimin

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Lajme :: Raporti i shėrbimeve sekrete: 15 klanet mafioze shqiptare - I
Postuar nga: Albo te Shtune, 26 Maj 2007 - 21:14 -- (28680 Lexime)
Lajme Raporti: 15 klanet mafioze shqiptare

E Marte, 08 Maj 2007

"Koha Jone" siguron dokumentin e specialisteve franceze te krimit te organizuar, bazuar ne te dhenat e sherbimeve sekrete. Analizohen ne menyre te detajuar strukturimi i organizatave kriminale ne Shqiperi, fushat e tyre te veprimit, fuqia ekonomike dhe lidhjet me pushtetin politik

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Lajme :: SHBA: Mbėshtesim Shqipėrinė nė rrugėn drejt NATO e BE
Postuar nga: Albo te Merkure, 09 Maj 2007 - 13:20 -- (8367 Lexime)
Lajme Ministri i Jashtėm, Lulzim Basha, takon sekretaren amerikane tė Shtetit. Vlerėsim pėr reformat

Rajs: Mbėshtetje Shqipėrisė nė NATO

Sekretarja amerikane e Shtetit vlerėson luftėn ndaj korrupsionit

Shtetet e Bashkuara tė Amerikės vlerėsojnė reformat e ndėrmarra nga qeveria shqiptare nė luftėn kundėr korrupsionit dhe konfirmojnė mbėshtetjen pėr anėtarėsimin e Shqipėrisė nė NATO.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Lajme :: Gumball 3000, pėr herė tė parė edhe nė Shqipėri
Postuar nga: Albo te Premte, 04 Maj 2007 - 02:01 -- (11461 Lexime)
Lajme Berisha njė xhiro me “Gumball” te “Nėnė Tereza”

Makinat VIP “pushtojnė” Shqipėrinė

Ēmendet Tirana! “Lamborghini”, “Rolls-Royce”, “Ferrari”, “Bugatti”, “Fiat”, “Land Rover”, “Porsche” e deri te “London Taxi” pushtojnė Tiranėn.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Lajme :: Pėrurohet terminali i ri modern nė aeroportin e Rinasit
Postuar nga: Albo te Hene, 26 Mars 2007 - 10:56 -- (13648 Lexime)
Lajme Terminali i ri, dje nisi fluturimi i pare

Nga terminali i ri i Rinasit nisi dje fluturimi i pare me linjen ajrore "Austria Airlines", Tirane - Vjene, e cila provoi nisjen nga pista e re ne oren 14:20. Ceremonia u zhvillua ne nje atmosfere festive dhe me pjesemarrjen e rreth 250 femijeve nga shkollat e Tiranes dhe Rinasit, me flamuj, balona e aeroplane festive.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

  Sensacioni ditor
Asgje sensacionale sot.

  Chat Shqip

Dhomat e bisedimit
· #shqiperia
· #dardania
· #albasoul
· #forumi
· #ndihme
· 

  Projekti
· Kredoja jone
· Vizioni Albasoul
· Historiku
· Bashkepunim
· Ndihma juaj
· Stafi yne
· Ndihme

Bordi Drejtues
· Statuti i Bordit
· Erion Malaj
· Adrian Kamenica
· Afrim Gashi
· Saimir Lolja
· Ervis Tusha
· Emri juaj
· Emri juaj

  Artikujt e shkuar
Marte, 30 Shtator
·Gėzuar festėn e Fiter Bajramit! (0)
Djele, 22 Qershor
·Pėrfundojnė zgjedhjet parlamentare nė Maqedoni (0)
·Abdyl Frashėri: Dhe rreziku islamik nė Lidhjen e Prizrenit (0)
·1908 - 2008, 100 vjetori i lindjes sė Eqrem Ēabej (0)
Merkure, 28 Maj
· 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri (0)
·Drama e "Damjanit himarjot" ne oborrin e Sulltanit (0)
·Shqiperi - Poloni = 0 - 1 (0)
·Shqiperia renditet e 17-ta ne naten finale te Eurovizion 2008 (0)
Djele, 27 Prill
·Gėzuar Pashkėn Orthodhokse! (0)
Djele, 20 Prill
·Shqiptaro-amerikani, teknologjia njė mėnyrė zhvillimi ekonomik pėr shqiptarėt (0)
·Ndėrron jetė i fotografi i mirėnjohur shkodran Angjelin Nėnshati (0)
·Stan Dragoti, nė Shqipėri pėr tre filma hollivudianė (0)
Enjte, 03 Prill
·Shqipėria merr ftesėn pėr tu anėtarėsuar nė NATO (0)
Djele, 23 Mars
·Gėzuar Ditėn e Sulltan Novruzit dhe Ditėn e Pashkės Katolike! (0)
Marte, 18 Mars
·Fushatė donacionesh pėr viktimat e tragjedisė sė Gėrdecit (0)
Shtune, 08 Mars
·Gėzuar 8 marsin - Dita ndėrkombėtare e Gruas (0)
Premte, 07 Mars
·7 marsi - Mėsuesi(a) juaj i/e preferuar (0)
Merkure, 27 Shkurt
·Avni Mula: 80-vjetori im i bardhė (0)
·Njė libėr pėr jetėn e Usta Laver Bariut (0)
·Tkurrja e shqipes vazhdon (0)
 Artikujt me te vjeter

© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.