Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Zoti e krijoi boten, por djalli eshte ai qe e ben ate te jetoje.
--- Bernard

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 122 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Sulejman Pitarka
Nė 2 shkurt 1924 lindi nė Dibėr Artisti i Popullit Sulejman Pitarka, njėri nga aktorėt tanė mė tė mirė, qė skaliti nė skenėn e teatrit kombėtar dhe nė ekran role tė pavdekshme: Jonuz Bruga, Zheleznovi, xha Lipja, etj. ndersa ėshtė autor i disa pjesėve teatrale, ndėr tė cilat spikat drama "Familja e peshkatarit".

Falja e gjaqeve
Nė 2 shkurt 1990 me nismėn e Anton Ēetės nisi nė Kosovė aksioni atdhetar e humanitar i faljes sė gjaqeve, qė mori pėrmasa tė gjera, duke u pėrhapur anembanė vendit.

Beteja e Stalingradit
Nė 2 shkurt 1943 nė Stalingrad tė Rusisė u zhvillua njė nga betejat mė tė ashpra tė Luftės sė Dytė Botėrore ndėrmjet forcave naziste dhe atyre ruse, e cila pėrfundoi me fitoren e lavdishme tė forcave ruse dhe hyri nė histori si "Beteja e Stalingradit", duke shėnuar dhe fillimin e disfatės sė Koalicionit nazi-fashist dhe fitoren e Aleancės antifashite.

Dimitėr Mendelejev
Nė 2 shkurt 1907 u lind kimisti i madh rus, ndėr mė tė shquarit nė botė, Dimitėr Mendelejev, shkencėtari qė zbuloi ligjin periodik tė elementeve dhe llogariti peshėn atomike tė tyre, duke hartuar edhe njė tabelė, qė njihet si "Tabela e Mendelejevit", si dhe formuloi teorinė e tretėsirave, etj.

2008
2 shkurt 1536 - Eksploruesi spanjoll Pedro de Mendoza themeloi Buenos Airesin.
2 shkurt 1556- Tėrmeti mė i madh nė botė goditi provincat kineze Shanxhi, Shansi dhe Henan, duke shkaktuar 830 000 tė vdekur.
2 shkurt 1931 - Lindi njeriu mė i rėndėsishėm i shtetit rus presidenti Boris Jelcin.
2 shkurt 1970 - Vdiq nė moshėn 97-vjeōare filozofi britanik Bertrand Rasell. Ai fitoi nė vitin 1950 ōmimin Nobel pėr letėrsinė. Rasell njihet si njė luftėtar pėr ōarmatimin bėrthamor nė vitet e fundit tė jetės. Ai u burgos pėr pjesėmarrje nė protestėn e Londrės nė vitin 1950.
2 shkurt 1978 - Dy kozmonautėt sovjetikė bėnė furnizimin e parė me karburant nė hapėsirė tė anijes "Saljut".
2 shkurt 1997 - 10 deri ne 15 mijė simpatizantė tė opozitės manifestuan nė Sofje pėr 28 ditė rradhazi duke kėrkuar mbajtjen e zgjedhjeve tė parakohėshme nė Bullgari.
2 shkurt 1997 - Qyteti grek i Selanikut shpallet solemnisht ‘kryeqyteti kulturor i Europės’ pėr vitin 1997. Metropoli i madh i Greqisė veriore bėhet kėshtu kryeqyteti i 13-tė i Bashkimit Europian, duke pasuar Kopenhagenin.
2 shkurt 1998 - Njė zyrtar i Ministrisė irakene tė Punėve tė Jashtme pėrgėnjeshtroi se vendi i tij ka dhėnė pėlqimin pėr inspektimin e tetė qendrave presidenciale, siō kishte pohuar Kremlini. Sipas tij, njė ōėshtje e tillė nuk ishte diskutuar kurrė me emisarin rus nė Bagdat, Viktor Posouvaliouk.
2 shkurt 1998 - Qeveria spanjolle theksoi se ka shtypur njė celulė separatiste baske tė ETA-s fajtore pėr vrasjen e tre policėve dhe njė rojeje civile paraushtarake vitin e kaluar.
2 shkurt 1999 - Gjykata kushtetuese ruse vendosi tė pezullojė dėnimet me vdekje deri nė krijimin e gjykatave penale pėr krime tė rėnda, me juri nė tė gjitha rajonet e vendit.
2 shkurt 2000 - Greqia nėnshkruan tre marrėveshje bashkepunimi dypalesh me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Bėhet fjalė pėr njė marrėveshje ushtarake qė lidhet me funksionimin e bazės ajrodetare tė Gjirit tė Sudas, nė Kretė, njė marrėveshje bashkėpunimi policor dhe mbrojtjen e pasurisė intelektuale

 
Politike :: Pėrfundojnė zgjedhjet parlamentare nė Maqedoni
Postuar nga: Albo te Djele, 22 Qershor 2008 - 01:12 -- (27016 Lexime)
Politike Mė poshtė do tė njiheni me njė pėrmbledhje kronologjike tė zgjedhjeve tė parakohshme parlamentare tė mbajtura nė Maqedoni, proces i cili sapo ka pėrfunduar. Bie nė sy lufta e ashpėr politike brenda faktorit shqiptar qė u pėrshkallėzua deri nė dhunė e nė viktima. Raundi i dytė i zgjedhjeve qė sapo pėrfundoi nuk shėnoi incidente dhe atmosfera ishte kryesisht e qetė.

Mė poshtė do tė njiheni me ngjarjet, aktorėt, reagimet dhe rezultatet e zgjedhjeve nė Maqedoni.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Politike :: Kuveni i Kosovės mandaton kryeministėr Thaēin, rizgjedh president Sejdiun
Postuar nga: Albo te Hene, 14 Janar 2008 - 13:40 -- (8982 Lexime)
Politike Hashim Thaēi zgjidhet Kryeministėr i Kosovės

Kryetari i Partisė Demokratike tė Kosovės dhe ish udhėheqėsi politik i ish Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės Hashim Thaēi, nga sot ėshtė kryeministėr i vendit. Kabineti i tij qeverisės i pėrbėrė nga Partia e tij, Lidhja Demokratike e Kosovės dhe tre ministra tė pakicave kombėtare u votuan nė orėt e mbrėmjes nė Parlamentin e ri tė Kosovės.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Politike :: Arrihet marrėveshja, koalicion qeverisės PDK-LDK
Postuar nga: Albo te Hene, 07 Janar 2008 - 14:04 -- (6641 Lexime)
Politike Prishtinė, PDK e LDK arrijnė marrėveshjen pėr qeverinė

Prishtinė, PDK e LDK arrijnė marrėveshjen pėr qeverinė

Partia Demokratike e Kosovės njoftoi dje se ėshtė arritur pėrfundimisht marrėveshja me Lidhjen Demokratike tė Kosovės pėr koalicionin qeverisės. Nėnkryetari i PDK-sė, Fatmir Limaj, ka konfirmuar dje pėr radion Europa e Lirė, se tani pritet vetėm zyrtarizimi i marrėveshjes. Limaj ka cituar tė mandatuarin pėr postin e kryeministrit, kryetar i PDK-sė, Hashim Thaēin, tė ketė thėnė se koha e nėnshkrimit tė marrėveshjes do tė caktohet nga vetė kryetarėt e PDK-sė dhe LDK-sė - pra nga Thaēi e presidenti Fatmir Sjediu.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Politike :: KQZ publikon rezultatin e zgjedhjeve parlamentare nė Kosovė
Postuar nga: Albo te Hene, 03 Dhjetor 2007 - 13:33 -- (9663 Lexime)
Politike Komiteti Qėndror i zgjedhjeve ka publikuar rezultatin final tė zgjedhjeve tė mbajtura nė Kosovė mė 17 nėntor 2007. Asnjė prej partive politike tė Kosovės nuk ka arritur tė fitojė shumicėn e votave nė zgjedhje, dhe Partia Demokratike e Kosovės kryeson me 34% te votave. Vetėm 40% e zgjedhėsve kanė votuar nė kėto zgjedhje. Mė poshtė mund tė njiheni me dokumentat zyrtare tė rezultatit tė zgjedhjeve publikuar sot nga KQZ.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Politike :: Prof. Dr. Bamir Topi, presidenti i ri i Republikės sė Shqipėrisė
Postuar nga: Albo te Djele, 22 Korrik 2007 - 23:03 -- (10520 Lexime)
Politike Kurorezimi i Bamirit

Arian Madhi e shqiptoi plot 84 here togfjaleshin "Topi Bamir" dhe ne salle ushtuan brohoritjet. Ora ishte rreth 21.13 dhe Shqiperia u be me nje President. Quhej Bamir Topi. Kuvendi vendosi dje ne darke, qe kreu i ri i shtetit te jete nenkryetari i Partise Demokratike, njekohesisht dhe kryetar i grupit parlamentar, te marre ne dore drejtimin e vendit per pese vitet e ardhshme. Topi ka marre votat e 85 ligjvenesve shqiptare, nje me shume se c'sanksionohet ne Kushtetuten e vendit. Ndersa kandidati tjeter, kryetari i Aleances Demokratike, Neritan Ceka, mundi te merrte 5 vota.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Politike :: Kongresi socialist, intensifikohet lufta pėr pushtet
Postuar nga: Albo te Enjte, 19 Prill 2007 - 23:59 -- (6506 Lexime)
Politike Grupi i mbėshtetėsve tė Koēit e Majkos, drejt njė vendimi tė ri

Deputetėt kundėr, drejt njė Kongresi tė jashtėzakonshėm

Deputetėt qė humbėn dje nė kongresin e Partisė Socialiste do tė shfrytėzojnė tė gjitha hapėsirat qė u jep statuti i PS-sė pėr tė kėrkuar votim tė fshehtė nė njė kongres tė jashtėzakonshėm.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Politike :: KQZ publikon rezultatet e deritanishme tė zgjedhjeve lokale
Postuar nga: Albo te Premte, 23 Shkurt 2007 - 19:41 -- (41889 Lexime)
Politike Ndryshe nga burimet e tjera mediatike shqiptare, Albasoul ka vendosur tu sjelli vetėm rezultatet zyrtare tė publikuara nga Komisioni Qėndror i Zgjedhjeve tė Republikės sė Shqipėrisė. Interpretimin e rezultateve e lėmė nė dorėn e lexuesve tanė dhe rezultatet do tė publikohen pa komente apo analiza politike. Me poshte do tė gjeni informacionet e deritanishme zyrtare te publikuara nga KQZ nė Internet.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Politike :: Teksti i marrėveshjes sė partive politike mbi zgjedhjet vendore
Postuar nga: Albo te Marte, 23 Janar 2007 - 23:08 -- (7732 Lexime)
Politike Marrėveshja e plotė e partive politike

Me iniciativen dhe nen drejtimin e Presidentit te Republikes, Alfred Moisiu, nga data 9-12 janar 2007, u zhvillua tryeza e 12 partive politike parlamentare. Ne perfundim te saj dhe pas diskutimeve lidhur me problematiken dhe reformen zgjedhore, te gjitha partite vleresuan iniciativen e Presidentit te Republikes dhe ne prani te tij bien dakord:

• te miratojne akordin, i cili i ben interpretimin dhe garanton zbatimin e nenit 1(a) Marreveshjen e nenshkruar nga PD dhe PS me 30 dhjetor 2006, si me poshte;

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Politike :: Berisha e Nano: Mbajtja e zgjedhjeve, vendimtare pėr tė ardhmen e vendit
Postuar nga: Albo te Premte, 12 Janar 2007 - 11:58 -- (6496 Lexime)
Politike Deklaratė e pėrbashkėt e Kryeministrit tė Shqipėrisė zotit Sali Berisha dhe ish-Kryeministrit tė Shqipėrisė zotit Fatos Nano

Tė vetėdijshėm pėr thellėsinė e krizės zgjedhore dhe rrezikun qė mund tė paraqesė pėr vendin dhe stabilitetin politik tė tij, po ashtu ndikimin negativ nė rajon,

Tė vetėdijshėm se kėto zgjedhje dhe mėnyra si do tė mbahen ato janė vendimtare pėr tė ardhmen europiane tė vendit, por nė veēanti pėr mundėsitė e anėtarėsimit tė afėrt nė NATO dhe pėr plotėsimin e detyrimeve tė vendit kundrejt BE-sė, detyrime qė rrjedhin nga MSA,

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Politike :: Kongresi i LDK-sė zgjedh Fatmir Sejdiun si kryetar tė partisė
Postuar nga: Albo te Premte, 15 Dhjetor 2006 - 23:10 -- (10108 Lexime)
Politike Fatmir Sejdiu pasardhesi i Rugovės edhe ne LDK, zgjidhet kryetar

PRISHTINE (9 Dhjetor), Ina Koxha

Ora: 17:30

Nexhat Daci uron Sejdiun per fitoren: Nuk kam asnje ankese per votimin e sotem, ka qene shume korrekt

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

  Sensacioni ditor
Asgje sensacionale sot.

  Chat Shqip

Dhomat e bisedimit
· #shqiperia
· #dardania
· #albasoul
· #forumi
· #ndihme
· 

  Projekti
· Kredoja jone
· Vizioni Albasoul
· Historiku
· Bashkepunim
· Ndihma juaj
· Stafi yne
· Ndihme

Bordi Drejtues
· Statuti i Bordit
· Erion Malaj
· Adrian Kamenica
· Afrim Gashi
· Saimir Lolja
· Ervis Tusha
· Emri juaj
· Emri juaj

  Artikujt e shkuar
Marte, 30 Shtator
·Gėzuar festėn e Fiter Bajramit! (0)
Djele, 22 Qershor
·Pėrfundojnė zgjedhjet parlamentare nė Maqedoni (0)
·Abdyl Frashėri: Dhe rreziku islamik nė Lidhjen e Prizrenit (0)
·1908 - 2008, 100 vjetori i lindjes sė Eqrem Ēabej (0)
Merkure, 28 Maj
· 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri (0)
·Drama e "Damjanit himarjot" ne oborrin e Sulltanit (0)
·Shqiperi - Poloni = 0 - 1 (0)
·Shqiperia renditet e 17-ta ne naten finale te Eurovizion 2008 (0)
Djele, 27 Prill
·Gėzuar Pashkėn Orthodhokse! (0)
Djele, 20 Prill
·Shqiptaro-amerikani, teknologjia njė mėnyrė zhvillimi ekonomik pėr shqiptarėt (0)
·Ndėrron jetė i fotografi i mirėnjohur shkodran Angjelin Nėnshati (0)
·Stan Dragoti, nė Shqipėri pėr tre filma hollivudianė (0)
Enjte, 03 Prill
·Shqipėria merr ftesėn pėr tu anėtarėsuar nė NATO (0)
Djele, 23 Mars
·Gėzuar Ditėn e Sulltan Novruzit dhe Ditėn e Pashkės Katolike! (0)
Marte, 18 Mars
·Fushatė donacionesh pėr viktimat e tragjedisė sė Gėrdecit (0)
Shtune, 08 Mars
·Gėzuar 8 marsin - Dita ndėrkombėtare e Gruas (0)
Premte, 07 Mars
·7 marsi - Mėsuesi(a) juaj i/e preferuar (0)
Merkure, 27 Shkurt
·Avni Mula: 80-vjetori im i bardhė (0)
·Njė libėr pėr jetėn e Usta Laver Bariut (0)
·Tkurrja e shqipes vazhdon (0)
 Artikujt me te vjeter

© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.