Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Qejfi i hasmit eshte kur te sheh me fytyre te parruar dhe kepuce te pallustruara.
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 112 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Sulejman Pitarka
Nė 2 shkurt 1924 lindi nė Dibėr Artisti i Popullit Sulejman Pitarka, njėri nga aktorėt tanė mė tė mirė, qė skaliti nė skenėn e teatrit kombėtar dhe nė ekran role tė pavdekshme: Jonuz Bruga, Zheleznovi, xha Lipja, etj. ndersa ėshtė autor i disa pjesėve teatrale, ndėr tė cilat spikat drama "Familja e peshkatarit".

Falja e gjaqeve
Nė 2 shkurt 1990 me nismėn e Anton Ēetės nisi nė Kosovė aksioni atdhetar e humanitar i faljes sė gjaqeve, qė mori pėrmasa tė gjera, duke u pėrhapur anembanė vendit.

Beteja e Stalingradit
Nė 2 shkurt 1943 nė Stalingrad tė Rusisė u zhvillua njė nga betejat mė tė ashpra tė Luftės sė Dytė Botėrore ndėrmjet forcave naziste dhe atyre ruse, e cila pėrfundoi me fitoren e lavdishme tė forcave ruse dhe hyri nė histori si "Beteja e Stalingradit", duke shėnuar dhe fillimin e disfatės sė Koalicionit nazi-fashist dhe fitoren e Aleancės antifashite.

Dimitėr Mendelejev
Nė 2 shkurt 1907 u lind kimisti i madh rus, ndėr mė tė shquarit nė botė, Dimitėr Mendelejev, shkencėtari qė zbuloi ligjin periodik tė elementeve dhe llogariti peshėn atomike tė tyre, duke hartuar edhe njė tabelė, qė njihet si "Tabela e Mendelejevit", si dhe formuloi teorinė e tretėsirave, etj.

2008
2 shkurt 1536 - Eksploruesi spanjoll Pedro de Mendoza themeloi Buenos Airesin.
2 shkurt 1556- Tėrmeti mė i madh nė botė goditi provincat kineze Shanxhi, Shansi dhe Henan, duke shkaktuar 830 000 tė vdekur.
2 shkurt 1931 - Lindi njeriu mė i rėndėsishėm i shtetit rus presidenti Boris Jelcin.
2 shkurt 1970 - Vdiq nė moshėn 97-vjeōare filozofi britanik Bertrand Rasell. Ai fitoi nė vitin 1950 ōmimin Nobel pėr letėrsinė. Rasell njihet si njė luftėtar pėr ōarmatimin bėrthamor nė vitet e fundit tė jetės. Ai u burgos pėr pjesėmarrje nė protestėn e Londrės nė vitin 1950.
2 shkurt 1978 - Dy kozmonautėt sovjetikė bėnė furnizimin e parė me karburant nė hapėsirė tė anijes "Saljut".
2 shkurt 1997 - 10 deri ne 15 mijė simpatizantė tė opozitės manifestuan nė Sofje pėr 28 ditė rradhazi duke kėrkuar mbajtjen e zgjedhjeve tė parakohėshme nė Bullgari.
2 shkurt 1997 - Qyteti grek i Selanikut shpallet solemnisht ‘kryeqyteti kulturor i Europės’ pėr vitin 1997. Metropoli i madh i Greqisė veriore bėhet kėshtu kryeqyteti i 13-tė i Bashkimit Europian, duke pasuar Kopenhagenin.
2 shkurt 1998 - Njė zyrtar i Ministrisė irakene tė Punėve tė Jashtme pėrgėnjeshtroi se vendi i tij ka dhėnė pėlqimin pėr inspektimin e tetė qendrave presidenciale, siō kishte pohuar Kremlini. Sipas tij, njė ōėshtje e tillė nuk ishte diskutuar kurrė me emisarin rus nė Bagdat, Viktor Posouvaliouk.
2 shkurt 1998 - Qeveria spanjolle theksoi se ka shtypur njė celulė separatiste baske tė ETA-s fajtore pėr vrasjen e tre policėve dhe njė rojeje civile paraushtarake vitin e kaluar.
2 shkurt 1999 - Gjykata kushtetuese ruse vendosi tė pezullojė dėnimet me vdekje deri nė krijimin e gjykatave penale pėr krime tė rėnda, me juri nė tė gjitha rajonet e vendit.
2 shkurt 2000 - Greqia nėnshkruan tre marrėveshje bashkepunimi dypalesh me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Bėhet fjalė pėr njė marrėveshje ushtarake qė lidhet me funksionimin e bazės ajrodetare tė Gjirit tė Sudas, nė Kretė, njė marrėveshje bashkėpunimi policor dhe mbrojtjen e pasurisė intelektuale

 
Feja :: Komuniteti Orthodhoks: Gėzuar Ditėn e Ringjalljes sė Krishtit!
Postuar nga: Albo te Djele, 19 Prill 2009 - 20:32 -- (154080 Lexime)
Feja Nė emėr tė gjithė komunitetit, urojmė tė gjithė besimtarėt orthodhoksė shqiptarė, nė ditėn e festės mė tė madhe tė vitit, Ditėn e Pashkės:

Krishti u ngjall!
Me tė vėrtetė u ngjall!Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipėrisė

tė lirė nga frika

† Anastasi
Kryepiskop i Tiranės, Durrėsit dhe i gjithė Shqipėrisė

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Feja :: Komuniteti Katolik: Pėr shumė mot Gėzuar Pashkėn!
Postuar nga: Albo te Djele, 12 Prill 2009 - 20:17 -- (23402 Lexime)
Feja Stafi i Albasoul, nė emėr edhe tė gjithė komunitetit tonė, i uron tė gjithė besimtarėt e krishterė katolikė shqiptarė:

Gėzuar Pashkėn!
Krishti u Ngjall!


Gėzimi dhe shpresa e triumfit tė jetės mbi vdekjen le tė mbushi zemrat tuaja dhe ju sjelltė paqe e prosperitet edhe nė familjet tuaja. Tė gjithė shqiptarėt, pavarėsisht nga besimi, marrin pjesė nė gėzimin tuaj nė kėtė ditė tė shėnuar.

Printo artikullin 

 
Feja :: Gėzuar festėn e Fiter Bajramit!
Postuar nga: Albo te Marte, 30 Shtator 2008 - 17:34 -- (24097 Lexime)
Feja Kryeministri Berisha i uron besimtarėve myslimanė Ditėn e Fiter Bajramit

Me rastin e Ditės sė Fiter Bajramit, Kryeministri Berisha vizitoi sot nė mesditė selinė e Komunitetit Mysliman nė Tiranė. Kryeministri Berisha u prit nga Kryetari i kėtij Komuniteti Haxhi Selim Muēa dhe besimtarė tė tjerė, tė cilėve i pėrcolli urimet mė tė pėrzemėrta pėr kėtė ditė, tė cilėn ai e cilėsoi njė ditė tė shenjtė, ku njeriu nderon sakrificėn pėr Zotin, pėr veten, shoqėrinė dhe kombin.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Feja :: Gėzuar Pashkėn Orthodhokse!
Postuar nga: Albo te Djele, 27 Prill 2008 - 10:35 -- (18973 Lexime)
Feja I urojmė tė gjithė besimtarėt orthodhoksė shqiptarė, nė emėr tė gjithė komunitetit tonė:

GĖZUAR PASHKĖN!
KRISHTI U NGJALL!


Predikimi i Pashkės nga Shėn Joan Gojarti

Shėn Joan Gojarti, Kryepeshkopi i Konstandinopojės

Ai qė ėshtė besimtar i devotshėm dhe e do Perėndinė, le tė gėzojė nė kėtė panair dhe festė vezulluese e triumfale. Ai qė ėshtė shėrbėtor i urtė, le tė hyjė gėzueshėm nė gėzimin e Zotit tė tij. Ai qė ėshtė munduar pėr njė kohė tė gjatė duke kreshmuar, le ta marri tani shpėrblimin.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Feja :: Gėzuar Ditėn e Sulltan Novruzit dhe Ditėn e Pashkės Katolike!
Postuar nga: Albo te Djele, 23 Mars 2008 - 23:19 -- (19734 Lexime)
Feja Pėrfitojmė nga rasti pėr ti uruar tė gjithė besimtarėt bektashij shqiptarė, Gėzuar Ditėn e Sulltan Novruzit dhe tė gjithė besimtarėve katolikė shqiptarė, Gėzuar Pashkėn, Ditėn e Ringjalljes sė Krishtit.

Fryma e dashurisė, urtėsisė dhe respektit pėr njėri-tjetrin le tė bėhet njė shembull pėr brezat e rinj tė shqiptarėve dhe mbarė popujt e botės.

Paqja e Perėndisė qoftė me ju dhe mbarė popullin shqiptar.


Printo artikullin 

 
Feja :: Gėzuar Kurban Bajramin! Gėzuar Krishtlindjen!
Postuar nga: Albo te Marte, 25 Dhjetor 2007 - 12:57 -- (9236 Lexime)
Feja Si rrallė herė mė parė, nė kėtė fundviti, tė gjitha komunitetet tradicionale fetare nė Shqipėri janė duke festuar. I urojmė besimtarėt myslimanė "Gėzuar Kurban Bajramin" ashtu sic urojmė sot tė gjithė besimtarėt e krishterė "Gėzuar Krishtlindjen".

Le ti lutemi Perėndisė sė bashku pėr mė shumė paqe, dashuri, drejtėsi e mirėsi nė jetėn tonė dhe nė jetėn e mbarė popullit shqiptar. Le tė bėhemi ne shqiptarėt shembull i bashkėjetesės dhe harmonisė ndėrfetare jo vetėm pėr brezat tanė tė rinj, por edhe pėr mbarė botėn.

Gėzuar! Gėzuar! Pėr shumė vjet gėzuar!

Printo artikullin 

 
Feja :: Shqiptarėt myslimanė shpėtojnė hebrejtė nga vdekja
Postuar nga: Albo te Hene, 26 Nendor 2007 - 01:24 -- (10195 Lexime)
Feja Mė 1 nėntor, nė Jeruzalem u hap ekspozita e Norman Gershman, pėr shqiptarėt myslimanė qė shpėtuan hebrenjtė nga nazizmi

Besa e shqiptarėve shpėtoi hebrenjtė nga nazizmi

"Bėhet fjalė pėr historinė e njė kombi qė i ka shpėtuar tė gjithė hebrenjtė e tij, falė kodit tė tij tė nderit"

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Feja :: Ndahet nga jeta At Zef Pllumi
Postuar nga: Albo te Merkure, 10 Tetor 2007 - 14:52 -- (8227 Lexime)
Feja At Zef Pllumit, lamtumira ne atdhe

E Enjte, 27 Shtator 2007

Duket se rrojti vetem per me tregue, e tregoi aq sa mujti. Solli edhe Shqiperine e tij nepermjet nje vepre teper voluminoze, “Histori, kurr e shkrueme” e afer mesit te nates te se martes pushoi se marri fryme. At Zef Pllumi, Ati i vuajtjeve e i qendreses, u shua larg strehezes se tij, larg godines se Kuvendit Franceskan ne Shkoder, larg kishes se meshave te tij, larg oborrit te kuvendit, larg Shqiperise. S’pati rruge tjeter, pasi gjendja e rende shendetesore duhej te mbahej nen kontroll, ndaj edhe u shua ne spitalin “Gemelli” te Romes. S’ka dyshim qe trupi i tij, eshtrat e tij, do te prehen ne atdhe. Trupi i tij i pa jete pritet te preke atdheun sot. Ndersa s’do te mungoje per At-in e qendreses ceremonia e lamtumires nen hijen e kishes.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Feja :: Bota pėrkujton 10 vjetorin e fjetjes nė Zot tė Nėnė Terezės
Postuar nga: Albo te Shtune, 08 Shtator 2007 - 20:35 -- (10648 Lexime)
Feja 5 shtatori 2007 shėnon 10 vjetorin e fjetjes nė Zot tė nėnės mė tė dashur tė mbarė shekullit tė XX, Nėnė Terezės.

Me kėtė rast, po iu sjellim njė seri artikujsh e materialesh lidhur me jetėn dhe veprėn e Nėnė Terezės.

I pėrjetshėm qoftė kujtimi i saj!

Album me foto nga Nėnė Tereza
Video tribut pėr Nėnė Terezėn


Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Feja :: Kisha Orthodhokse kremton 70 vjetorin e Autoqefalisė
Postuar nga: Albo te Premte, 04 Maj 2007 - 01:57 -- (8034 Lexime)
Feja 70 - vjetori i Autoqefalisė

Prilli i sivjetshėm shėnon 70-vjetorin e njė ngjarje epokale pėr Komunitetin Orthodhoks tė Shqipėrisė, atė tė dhėnies sė Autoqefalisė sė Kishės sonė nga Patriarkana Ekumenike, qė e futi atė si tė barabartė nė familjen e Kishave. Ishte kurorėzuar ėndrra e besimtarėve orthodhoksė dhe pėrpjekjet e filluara nga komuniteti i Amerikės dhe Imzot Theofani (Noli), pėr tė vazhduar mė pas me kongreset e viteve 1922 dhe 1929, tė cilat gjetėn realizimin e tyre kanonik me kėtė akt tepėr tė rėndėsishėm dhe historik.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

  Sensacioni ditor
Asgje sensacionale sot.

  Chat Shqip

Dhomat e bisedimit
· #shqiperia
· #dardania
· #albasoul
· #forumi
· #ndihme
· 

  Projekti
· Kredoja jone
· Vizioni Albasoul
· Historiku
· Bashkepunim
· Ndihma juaj
· Stafi yne
· Ndihme

Bordi Drejtues
· Statuti i Bordit
· Erion Malaj
· Adrian Kamenica
· Afrim Gashi
· Saimir Lolja
· Ervis Tusha
· Emri juaj
· Emri juaj

  Artikujt e shkuar
Marte, 30 Shtator
·Gėzuar festėn e Fiter Bajramit! (0)
Djele, 22 Qershor
·Pėrfundojnė zgjedhjet parlamentare nė Maqedoni (0)
·Abdyl Frashėri: Dhe rreziku islamik nė Lidhjen e Prizrenit (0)
·1908 - 2008, 100 vjetori i lindjes sė Eqrem Ēabej (0)
Merkure, 28 Maj
· 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri (0)
·Drama e "Damjanit himarjot" ne oborrin e Sulltanit (0)
·Shqiperi - Poloni = 0 - 1 (0)
·Shqiperia renditet e 17-ta ne naten finale te Eurovizion 2008 (0)
Djele, 27 Prill
·Gėzuar Pashkėn Orthodhokse! (0)
Djele, 20 Prill
·Shqiptaro-amerikani, teknologjia njė mėnyrė zhvillimi ekonomik pėr shqiptarėt (0)
·Ndėrron jetė i fotografi i mirėnjohur shkodran Angjelin Nėnshati (0)
·Stan Dragoti, nė Shqipėri pėr tre filma hollivudianė (0)
Enjte, 03 Prill
·Shqipėria merr ftesėn pėr tu anėtarėsuar nė NATO (0)
Djele, 23 Mars
·Gėzuar Ditėn e Sulltan Novruzit dhe Ditėn e Pashkės Katolike! (0)
Marte, 18 Mars
·Fushatė donacionesh pėr viktimat e tragjedisė sė Gėrdecit (0)
Shtune, 08 Mars
·Gėzuar 8 marsin - Dita ndėrkombėtare e Gruas (0)
Premte, 07 Mars
·7 marsi - Mėsuesi(a) juaj i/e preferuar (0)
Merkure, 27 Shkurt
·Avni Mula: 80-vjetori im i bardhė (0)
·Njė libėr pėr jetėn e Usta Laver Bariut (0)
·Tkurrja e shqipes vazhdon (0)
 Artikujt me te vjeter

© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.