Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Antikiteti eshte aristokracia e historise.
--- A.Dumas

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 118 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Sulejman Pitarka
Nė 2 shkurt 1924 lindi nė Dibėr Artisti i Popullit Sulejman Pitarka, njėri nga aktorėt tanė mė tė mirė, qė skaliti nė skenėn e teatrit kombėtar dhe nė ekran role tė pavdekshme: Jonuz Bruga, Zheleznovi, xha Lipja, etj. ndersa ėshtė autor i disa pjesėve teatrale, ndėr tė cilat spikat drama "Familja e peshkatarit".

Falja e gjaqeve
Nė 2 shkurt 1990 me nismėn e Anton Ēetės nisi nė Kosovė aksioni atdhetar e humanitar i faljes sė gjaqeve, qė mori pėrmasa tė gjera, duke u pėrhapur anembanė vendit.

Beteja e Stalingradit
Nė 2 shkurt 1943 nė Stalingrad tė Rusisė u zhvillua njė nga betejat mė tė ashpra tė Luftės sė Dytė Botėrore ndėrmjet forcave naziste dhe atyre ruse, e cila pėrfundoi me fitoren e lavdishme tė forcave ruse dhe hyri nė histori si "Beteja e Stalingradit", duke shėnuar dhe fillimin e disfatės sė Koalicionit nazi-fashist dhe fitoren e Aleancės antifashite.

Dimitėr Mendelejev
Nė 2 shkurt 1907 u lind kimisti i madh rus, ndėr mė tė shquarit nė botė, Dimitėr Mendelejev, shkencėtari qė zbuloi ligjin periodik tė elementeve dhe llogariti peshėn atomike tė tyre, duke hartuar edhe njė tabelė, qė njihet si "Tabela e Mendelejevit", si dhe formuloi teorinė e tretėsirave, etj.

2008
2 shkurt 1536 - Eksploruesi spanjoll Pedro de Mendoza themeloi Buenos Airesin.
2 shkurt 1556- Tėrmeti mė i madh nė botė goditi provincat kineze Shanxhi, Shansi dhe Henan, duke shkaktuar 830 000 tė vdekur.
2 shkurt 1931 - Lindi njeriu mė i rėndėsishėm i shtetit rus presidenti Boris Jelcin.
2 shkurt 1970 - Vdiq nė moshėn 97-vjeōare filozofi britanik Bertrand Rasell. Ai fitoi nė vitin 1950 ōmimin Nobel pėr letėrsinė. Rasell njihet si njė luftėtar pėr ōarmatimin bėrthamor nė vitet e fundit tė jetės. Ai u burgos pėr pjesėmarrje nė protestėn e Londrės nė vitin 1950.
2 shkurt 1978 - Dy kozmonautėt sovjetikė bėnė furnizimin e parė me karburant nė hapėsirė tė anijes "Saljut".
2 shkurt 1997 - 10 deri ne 15 mijė simpatizantė tė opozitės manifestuan nė Sofje pėr 28 ditė rradhazi duke kėrkuar mbajtjen e zgjedhjeve tė parakohėshme nė Bullgari.
2 shkurt 1997 - Qyteti grek i Selanikut shpallet solemnisht ‘kryeqyteti kulturor i Europės’ pėr vitin 1997. Metropoli i madh i Greqisė veriore bėhet kėshtu kryeqyteti i 13-tė i Bashkimit Europian, duke pasuar Kopenhagenin.
2 shkurt 1998 - Njė zyrtar i Ministrisė irakene tė Punėve tė Jashtme pėrgėnjeshtroi se vendi i tij ka dhėnė pėlqimin pėr inspektimin e tetė qendrave presidenciale, siō kishte pohuar Kremlini. Sipas tij, njė ōėshtje e tillė nuk ishte diskutuar kurrė me emisarin rus nė Bagdat, Viktor Posouvaliouk.
2 shkurt 1998 - Qeveria spanjolle theksoi se ka shtypur njė celulė separatiste baske tė ETA-s fajtore pėr vrasjen e tre policėve dhe njė rojeje civile paraushtarake vitin e kaluar.
2 shkurt 1999 - Gjykata kushtetuese ruse vendosi tė pezullojė dėnimet me vdekje deri nė krijimin e gjykatave penale pėr krime tė rėnda, me juri nė tė gjitha rajonet e vendit.
2 shkurt 2000 - Greqia nėnshkruan tre marrėveshje bashkepunimi dypalesh me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Bėhet fjalė pėr njė marrėveshje ushtarake qė lidhet me funksionimin e bazės ajrodetare tė Gjirit tė Sudas, nė Kretė, njė marrėveshje bashkėpunimi policor dhe mbrojtjen e pasurisė intelektuale

 
Ceshtje Kombetare :: Mali i Zi dhe FYROM njohin pavarėsinė e Kosovės
Postuar nga: Albo te Shtune, 11 Tetor 2008 - 11:34 -- (21045 Lexime)
Ceshtje Kombetare Deklaratė e pėrbashkėt e Malit tė Zi dhe Maqedonisė pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės

Podgoricė, 10 tetor - Mali i Zi dhe Maqedonia, pas vendimit pėr tė njohur nė tė njėjtėn kohė pavarėsinė e Kosovės, kanė lėshuar njė deklaratė tė pėrbashkėt, e cila ėshtė botuar nė sajtin e qeverisė sė Malit tė Zi. Ja teksti i plotė.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Ceshtje Kombetare :: Kuvendi i Kosovės shpall pavarėsinė - lind Republika e Kosovės
Postuar nga: Albo te Djele, 17 Shkurt 2008 - 16:40 -- (10451 Lexime)
Ceshtje Kombetare Deklarata e Pavarėsisė sė Kosovės

Tė mbledhur nė mbledhje tė jashtėzakonshme mė 17 shkurt 2008, nė kryeqytetin e Kosovės, nė Prishtinė,

Duke iu pėrgjigjur thirrjes sė popullit pėr tė ndėrtuar njė shoqėri qė respekton dinjitetin njerėzor dhe afirmon krenarinė dhe synimet e qytetarėve tė saj,

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Ceshtje Kombetare :: Fjalimi i kryeministrit Thaēi nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB
Postuar nga: Albo te Marte, 22 Janar 2008 - 12:29 -- (9170 Lexime)
Ceshtje Kombetare Fjala e Kryeministrit tė Kosovės, z. Hashim Thaēi, para anėtarėve tė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara

Nju Jork, 16 janar 2008

Dua t’ju falėnderoj sinqerisht qė mė dhatė mundėsinė qė tė artikuloj kėtu para jush zėrin e tė gjithė qytetarėve tė Kosovės. Kjo asamble e nderuar ka qenė vendi ku janė marrė vendime tė mėdha, qė kanė ndikuar nė stabilitetin dhe zhvillimin botėror, pėrfshirė edhe vendimet lidhur me ndarjen tragjike dhe tė dhunshme tė Jugosllavisė.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Ceshtje Kombetare :: Presidenti Sejdiu: Jemi tė raskapitur nga pritja e pavarėsisė
Postuar nga: Albo te Hene, 07 Janar 2008 - 13:56 -- (5768 Lexime)
Ceshtje Kombetare Fjala e Presidentit tė Kosovės, dr. Fatmir Sejdiu nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė, 19 dhjetor 2007

Faleminderit z. President! Ėshtė nder pėr mua tė jem para Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė nė kohėn kur po hyjmė nė njė periudhė vendimtare pėr Kosovėn.

Sot dėshiroj t’ju flas pėr historinė tragjike tė Kosovės dhe pėr aspiratat e popullit tė Kosovės.


Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Ceshtje Kombetare :: Gėzuar 95 vjetorin e pavarėsisė
Postuar nga: Albo te Merkure, 28 Nendor 2007 - 13:13 -- (9342 Lexime)
Ceshtje Kombetare FJALA E PRESIDENTIT TOPI NĖ VLORĖ ME RASTIN E 95 VJETORIT TĖ PAVARĖSISĖ SĖ SHQIPĖRISĖ.

Vlorė, mė 28 nėntor 2007

Tė nderuar bashkėkombas,
Tė nderuar autoritete tė pranishme,
Miq, dashamirės, motra e vėllezėr shqiptarė kudo ndodheni.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Ceshtje Kombetare :: Vizioni amerikan pėr Kosovėn dhe Ballkanin
Postuar nga: Albo te Merkure, 09 Maj 2007 - 13:17 -- (6961 Lexime)
Ceshtje Kombetare Qė nga rėnia e komunizmit nė vitin 1989, treshja e presidentėve amerikanė Xhorxh Bush, Klinton e Xh.W. Bush, kanė patur tė njėjtin vizion pėr Evropėn. Kjo ambicie ėshtė qėllimi mė i rėndėsishėm i politikės sė jashtme tė vendit tonė nė 100 vitet e fundit. Kjo, sepse tė dyja luftėrat e botėrore dhe luftėn e ftohtė, i kemi zhvilluar duke pritur ditėn, kur Evropa do tė ishte pėrfundimisht e lirė, nė paqe dhe e pandarė. Ky qėllim , nuk mund tė realizohet pa paqe e stabilitet nė Ballkan.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Ceshtje Kombetare :: Nė pėrvjetorin e vdekjes, ish-presidenti Rugova shpallet Hero i Kosovės
Postuar nga: Albo te Merkure, 24 Janar 2007 - 15:00 -- (8363 Lexime)
Ceshtje Kombetare Kosovė: Pėrkujtohet njė vit pas vdekjes ish-Presidenti Rugova

Ish-presidenti Ibrahim Rugova ėshtė shpallur sot hero i Kosovės nė pėrvjetorin e vdekjes sė tij. Ai vdiq mė 21 janar tė vitit tė kaluar pas njė sėmundjeje tė rėndė. Qė nga orėt e mėngjesit nė Prishtinė filluan veprimtaritė pėrkujtimore pėr nder tė ish presidentit Rugova, i cili u cilėsua si president historik i Kosovės dhe udhėheqės historik i Lidhjes Demokratike tė Kosovės. Pasuesi i tij nė postin e presidentit, Fatmir Sejdiu tha sot nė njė akademi pėrkujtimore se 21 janari i vitit tė kaluar ishte goditje e rėndė pėr institucionet dhe popullin e Kosovės.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Ceshtje Kombetare :: Ahtisari propozon pavarėsi tė mbikėqyrur pėr Kosovėn
Postuar nga: Albo te Hene, 08 Janar 2007 - 12:10 -- (6201 Lexime)
Ceshtje Kombetare Shtypi austriak: Ahtisari propozon pavarėsi tė mbikėqyrur pėr Kosovėn

Dy redaktorėt e gazetės sė njohur vjeneze “Die Presse” Viland Shnajder dhe Norbert Rif nė numrin e sotėm tė kėsaj gazete botojnė artikullin “Kosova nė rrugėn e shtetit tė mėvetėsishėm”. Konstatimin e tyre ata e mbėshtesin nė burime diplomatike qė ka gazeta “Die Presse”.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Ceshtje Kombetare :: Gjergj Kastrioti - Skenderbeu mbėrrin nė Shkup
Postuar nga: Albo te Premte, 01 Dhjetor 2006 - 15:42 -- (8549 Lexime)
Ceshtje Kombetare 3 mije shqiptare te Maqedonise presin Skenderbeun

26 Nentor 2006

Skenderbeu, monumenti madheshtor i realizuar nga skulptori i Monumentit te Pavaresise ne Vlore, Thoma Thomai ka shkelur Maqedonine pasditen e djeshme. Kane qene rreth 3 mije shqiptare qe e kane pritur mberritjen e Heroit tone Kombetar, ne piken doganore te Qafe Thanes, thone burime zyretare te kesaj pike kalimi nga Shqiperia ne drejtim te Maqedonise. Dita e Pavaresise do festohet me Skwnderbeun ne kete 84-vjetor te saj edhe ne Shkup, pasi monumenti do te perurohet pikerisht ne diten kur shqiptaret festojne festen e Flamurit. Tanime, edhe ne kete qytet ku jetojne shqiptare do te kete nje monument te Skenderbeut, pas atyre te vendosur vite me pare ne Diber te Madhe dhe ne Prishtine. I realizuar nga skulptori Thoma Thomai, ky monumat u formesua ne bronx ne nje prej 4 fonderive private qe jane celur se fundi ne Shqiperi krahas asaj shteterore.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Ceshtje Kombetare :: Gėzuar Ditėn e Flamurit, 94 vjetorin e lirisė
Postuar nga: Albo te Marte, 28 Nendor 2006 - 10:21 -- (7505 Lexime)
Ceshtje Kombetare Tė dashur bashkėatdhetarė kudo qė jeni,

Sot ėshtė 28 nėntor 2006. 94 vjet mė parė, nė po kėtė ditė tė bekuar, patriotėt shqiptarė me nė krye plakun e urtė Ismail Bej Vlora, nė prani tė qindra delegatėve tė ardhur nga gjithė krahinat shqiptare, shpallėn nė Vlorė pavarėsinė e vendit. Kėtė imazh historik e gjeni tė pėrjetėsuar edhe nė atė tablonė artistike qė gjeni nė krye tė faqes sė Albasoul. Ju ftoj qė tė ndaleni pėr njė moment dhe ta vendosni veten tuaj nė atė moment nė kohė dhe nė atė shesh, pėrballė atij flamuri qė valėvitet pėrsėri i lirė pas 500 vjetėsh nė tokėn e Arbėrit. Sillni ndėr mend sakrificėn e atyre patriotėve pėr tė realizuar njė ėndėrr 500 vjeēare, ndjeni mbi supe barrėn e rėndė tė pėrgjegjegjėsisė historike qė ēdo brez i shqiptarėve ndjen karshi brezave para nesh tė cilėt na kanė lėnė amanete qė nuk i tret as varri.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

  Sensacioni ditor
Asgje sensacionale sot.

  Chat Shqip

Dhomat e bisedimit
· #shqiperia
· #dardania
· #albasoul
· #forumi
· #ndihme
· 

  Projekti
· Kredoja jone
· Vizioni Albasoul
· Historiku
· Bashkepunim
· Ndihma juaj
· Stafi yne
· Ndihme

Bordi Drejtues
· Statuti i Bordit
· Erion Malaj
· Adrian Kamenica
· Afrim Gashi
· Saimir Lolja
· Ervis Tusha
· Emri juaj
· Emri juaj

  Artikujt e shkuar
Marte, 30 Shtator
·Gėzuar festėn e Fiter Bajramit! (0)
Djele, 22 Qershor
·Pėrfundojnė zgjedhjet parlamentare nė Maqedoni (0)
·Abdyl Frashėri: Dhe rreziku islamik nė Lidhjen e Prizrenit (0)
·1908 - 2008, 100 vjetori i lindjes sė Eqrem Ēabej (0)
Merkure, 28 Maj
· 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri (0)
·Drama e "Damjanit himarjot" ne oborrin e Sulltanit (0)
·Shqiperi - Poloni = 0 - 1 (0)
·Shqiperia renditet e 17-ta ne naten finale te Eurovizion 2008 (0)
Djele, 27 Prill
·Gėzuar Pashkėn Orthodhokse! (0)
Djele, 20 Prill
·Shqiptaro-amerikani, teknologjia njė mėnyrė zhvillimi ekonomik pėr shqiptarėt (0)
·Ndėrron jetė i fotografi i mirėnjohur shkodran Angjelin Nėnshati (0)
·Stan Dragoti, nė Shqipėri pėr tre filma hollivudianė (0)
Enjte, 03 Prill
·Shqipėria merr ftesėn pėr tu anėtarėsuar nė NATO (0)
Djele, 23 Mars
·Gėzuar Ditėn e Sulltan Novruzit dhe Ditėn e Pashkės Katolike! (0)
Marte, 18 Mars
·Fushatė donacionesh pėr viktimat e tragjedisė sė Gėrdecit (0)
Shtune, 08 Mars
·Gėzuar 8 marsin - Dita ndėrkombėtare e Gruas (0)
Premte, 07 Mars
·7 marsi - Mėsuesi(a) juaj i/e preferuar (0)
Merkure, 27 Shkurt
·Avni Mula: 80-vjetori im i bardhė (0)
·Njė libėr pėr jetėn e Usta Laver Bariut (0)
·Tkurrja e shqipes vazhdon (0)
 Artikujt me te vjeter

© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.