Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
"Bashkimi ben fuqine"
--- Gjergj Kastrioti

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 122 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Sulejman Pitarka
Nė 2 shkurt 1924 lindi nė Dibėr Artisti i Popullit Sulejman Pitarka, njėri nga aktorėt tanė mė tė mirė, qė skaliti nė skenėn e teatrit kombėtar dhe nė ekran role tė pavdekshme: Jonuz Bruga, Zheleznovi, xha Lipja, etj. ndersa ėshtė autor i disa pjesėve teatrale, ndėr tė cilat spikat drama "Familja e peshkatarit".

Falja e gjaqeve
Nė 2 shkurt 1990 me nismėn e Anton Ēetės nisi nė Kosovė aksioni atdhetar e humanitar i faljes sė gjaqeve, qė mori pėrmasa tė gjera, duke u pėrhapur anembanė vendit.

Beteja e Stalingradit
Nė 2 shkurt 1943 nė Stalingrad tė Rusisė u zhvillua njė nga betejat mė tė ashpra tė Luftės sė Dytė Botėrore ndėrmjet forcave naziste dhe atyre ruse, e cila pėrfundoi me fitoren e lavdishme tė forcave ruse dhe hyri nė histori si "Beteja e Stalingradit", duke shėnuar dhe fillimin e disfatės sė Koalicionit nazi-fashist dhe fitoren e Aleancės antifashite.

Dimitėr Mendelejev
Nė 2 shkurt 1907 u lind kimisti i madh rus, ndėr mė tė shquarit nė botė, Dimitėr Mendelejev, shkencėtari qė zbuloi ligjin periodik tė elementeve dhe llogariti peshėn atomike tė tyre, duke hartuar edhe njė tabelė, qė njihet si "Tabela e Mendelejevit", si dhe formuloi teorinė e tretėsirave, etj.

2008
2 shkurt 1536 - Eksploruesi spanjoll Pedro de Mendoza themeloi Buenos Airesin.
2 shkurt 1556- Tėrmeti mė i madh nė botė goditi provincat kineze Shanxhi, Shansi dhe Henan, duke shkaktuar 830 000 tė vdekur.
2 shkurt 1931 - Lindi njeriu mė i rėndėsishėm i shtetit rus presidenti Boris Jelcin.
2 shkurt 1970 - Vdiq nė moshėn 97-vjeōare filozofi britanik Bertrand Rasell. Ai fitoi nė vitin 1950 ōmimin Nobel pėr letėrsinė. Rasell njihet si njė luftėtar pėr ōarmatimin bėrthamor nė vitet e fundit tė jetės. Ai u burgos pėr pjesėmarrje nė protestėn e Londrės nė vitin 1950.
2 shkurt 1978 - Dy kozmonautėt sovjetikė bėnė furnizimin e parė me karburant nė hapėsirė tė anijes "Saljut".
2 shkurt 1997 - 10 deri ne 15 mijė simpatizantė tė opozitės manifestuan nė Sofje pėr 28 ditė rradhazi duke kėrkuar mbajtjen e zgjedhjeve tė parakohėshme nė Bullgari.
2 shkurt 1997 - Qyteti grek i Selanikut shpallet solemnisht ‘kryeqyteti kulturor i Europės’ pėr vitin 1997. Metropoli i madh i Greqisė veriore bėhet kėshtu kryeqyteti i 13-tė i Bashkimit Europian, duke pasuar Kopenhagenin.
2 shkurt 1998 - Njė zyrtar i Ministrisė irakene tė Punėve tė Jashtme pėrgėnjeshtroi se vendi i tij ka dhėnė pėlqimin pėr inspektimin e tetė qendrave presidenciale, siō kishte pohuar Kremlini. Sipas tij, njė ōėshtje e tillė nuk ishte diskutuar kurrė me emisarin rus nė Bagdat, Viktor Posouvaliouk.
2 shkurt 1998 - Qeveria spanjolle theksoi se ka shtypur njė celulė separatiste baske tė ETA-s fajtore pėr vrasjen e tre policėve dhe njė rojeje civile paraushtarake vitin e kaluar.
2 shkurt 1999 - Gjykata kushtetuese ruse vendosi tė pezullojė dėnimet me vdekje deri nė krijimin e gjykatave penale pėr krime tė rėnda, me juri nė tė gjitha rajonet e vendit.
2 shkurt 2000 - Greqia nėnshkruan tre marrėveshje bashkepunimi dypalesh me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Bėhet fjalė pėr njė marrėveshje ushtarake qė lidhet me funksionimin e bazės ajrodetare tė Gjirit tė Sudas, nė Kretė, njė marrėveshje bashkėpunimi policor dhe mbrojtjen e pasurisė intelektuale

 
Humor :: Fjalori Shqip - Turqisht
Postuar nga: Albo te Merkure, 10 Tetor 2007 - 14:21 -- (17392 Lexime)
Humor Pasaporta -> Tefter per ryshfet (kurbet tefter)
Leternjoftimi - Surrat tapi
Disko -> Gjullurdi bodrum.
Rrobalares -> Bulldum kazan.
Radio -> Aheng dallap.
Raki -> U deme shyqyr.
Doganier -> Shejtan Hesap.
Celular -> muhabet hava.
Penallti -> Serbez hyxhym.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Humor :: Pak humor ju bėn mirė pėr shėndetin
Postuar nga: Fiori te Merkure, 23 Gusht 2006 - 14:21 -- (20038 Lexime)
Humor Mė poshtė po u japim vetėm njė garruzhde tė mbushur me grimca humoristike nga ai kazani i madh i humorit shqiptar qė e gjeni vetėm tek Forumi Shqiptar.


Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Humor :: Ndėron jetė nė skenė Artisti i Meritur Aleko Prodani
Postuar nga: Albo te Merkure, 03 Maj 2006 - 08:45 -- (21795 Lexime)
Humor U nda nga jeta dje ne qytetin e Korēes aktori i mirenjohur i komedise

Aleko Prodani, vdekje tragjike nė skenė

I ndaloi zemra nė mes tė premierės

Jeta e tij ėshtė mbyllur aty ku ai jetoi pjesėn mė tė madhe tė saj. Aktori i njohur korēar, Aleko Prodani ka rėnė nė skenė pėr tė mos u ngritur mė. Sė bashku me aktorėt e teatrit “Andon Zako Ēajupi” tė Korēės ėshtė ngjitur nė premierėn e komedisė “Tre gra pėr njė burrė” tė Dario Fo-sė.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Humor :: Intervistė me shkrimtarin satirik, Luan Laze
Postuar nga: Albo te Marte, 25 Prill 2006 - 10:53 -- (12041 Lexime)
Humor Intervistė me shkrimtarin satirik, gazetarin dhe drejtuesin televiziv, Luan Laze.

Kėtu nuk njihen tė drejtat e njeriut, jo tė autorit

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Humor :: "Bukė me djathė nė Hollivud" me Elza Zagreda
Postuar nga: Albo te Premte, 10 Mars 2006 - 10:11 -- (13782 Lexime)
Humor Aktorja e njohur televizive, Elza Zagreda, sjell episode komike nga stereotipet e traditės shqiptare pėr femrėn qė duhet tė jetė nikoqire dhe e zonja pėr punė shtėpie. Nė teatrot e Los Anxhelosit, Bostonit e Nju Jorkut

Bukė e djathė nė Hollivud

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Humor :: Ndėron jetė publicisti i mirėnjohur i "Hosteni" Niko Nikolla
Postuar nga: Albo te Enjte, 05 Janar 2006 - 11:11 -- (17145 Lexime)
Humor Publicisti, shkrimtari, kryeredaktori i revistės “Hosteni” nė gjurmė qė nuk zhduken

Niko Nikolla, faraoni i tetė

Shuhet Niko Nikolla

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Humor :: Kur tė qeshni mbani barkun me dorė - vazhdim
Postuar nga: Fiori te Merkure, 08 Qershor 2005 - 18:49 -- (18400 Lexime)
Humor - Cfare po han o Sejdin?
- Kos me fruta te fabrikes Tlyni Tirones o Nuredin, po mbaj diete, ja lexoji c'thote.
- 30% me pak karbohidrate. 75% me pak sheqer. Aaaa. Fjaline e pare e kuptoj more Sejdin, por te dyten jo, 75% me pak sheqer, po se kush se?
- Po se sheqeri o Nuredin, se sheqeri.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Humor :: Nė 70-vjetorin e humoristit Skėnder Sallaku
Postuar nga: Albo te Merkure, 26 Janar 2005 - 11:50 -- (14730 Lexime)
Humor Balerini qe u be humorist

Publiku e ka pak te veshtire ta mendoje ne nje rol tjeter, ndryshe nga ai i humoristit. Por Skender Sallaku, pervecse nje kampion ne mundje ka provuar te beje dhe balerinin. "Ne skene per here te pare jam ngjitur si balerin. Atehere isha vetem 16 vjec dhe nuk mund ta imagjinoja qe ai podium do te shoqeronte jeten time per 52 vjet me rradhe; jo me si balerin, por si aktor humori", pohon Sallaku ne 70 vjetorin e lindjes se tij.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Humor :: Kur tė qeshni mbani barkun me dorė - vazhdim
Postuar nga: Fiori te Hene, 27 Dhjetor 2004 - 13:51 -- (20654 Lexime)
Humor - Vdiq gjyshja.
- Mos,... po si.
- Po ja gjyshi, po lexonte temėn "Kur tė qeshni mbani barkun me dorė".
- Po mirė gjyshi, gjyshja, gjyshja si ndroi jetė?
- Po ja gjyshi,...
- More po gjyshi apo gjyshja?
- Po ja gjyshi,
- Hė
- Po mbante barkun me dorė duke lexuar atė temėn e po qeshte aq me tė madhe sa i fluturan dhėmbėt e vėna nga goja e drejt e nė ballin e gjyshes.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Humor :: Fjalor Shqip-Turqisht (c) Forumi Shqiptar
Postuar nga: Albo te Marte, 27 Korrik 2004 - 12:58 -- (61416 Lexime)
Humor Antaret e forumit shqiptar jane duke punuar ne perpilimin e nje fjalori Shqip-Turqisht qe ka per tu ardhur shume ne ndihme te gjitheve. Jo vetem qe do te mesoni turqisht, por te mesoni edhe te qeshni gjithashtu :)

Ku tjeter pervec se ne forumin shqiptar ....Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

  Sensacioni ditor
Asgje sensacionale sot.

  Chat Shqip

Dhomat e bisedimit
· #shqiperia
· #dardania
· #albasoul
· #forumi
· #ndihme
· 

  Projekti
· Kredoja jone
· Vizioni Albasoul
· Historiku
· Bashkepunim
· Ndihma juaj
· Stafi yne
· Ndihme

Bordi Drejtues
· Statuti i Bordit
· Erion Malaj
· Adrian Kamenica
· Afrim Gashi
· Saimir Lolja
· Ervis Tusha
· Emri juaj
· Emri juaj

  Artikujt e shkuar
Marte, 30 Shtator
·Gėzuar festėn e Fiter Bajramit! (0)
Djele, 22 Qershor
·Pėrfundojnė zgjedhjet parlamentare nė Maqedoni (0)
·Abdyl Frashėri: Dhe rreziku islamik nė Lidhjen e Prizrenit (0)
·1908 - 2008, 100 vjetori i lindjes sė Eqrem Ēabej (0)
Merkure, 28 Maj
· 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri (0)
·Drama e "Damjanit himarjot" ne oborrin e Sulltanit (0)
·Shqiperi - Poloni = 0 - 1 (0)
·Shqiperia renditet e 17-ta ne naten finale te Eurovizion 2008 (0)
Djele, 27 Prill
·Gėzuar Pashkėn Orthodhokse! (0)
Djele, 20 Prill
·Shqiptaro-amerikani, teknologjia njė mėnyrė zhvillimi ekonomik pėr shqiptarėt (0)
·Ndėrron jetė i fotografi i mirėnjohur shkodran Angjelin Nėnshati (0)
·Stan Dragoti, nė Shqipėri pėr tre filma hollivudianė (0)
Enjte, 03 Prill
·Shqipėria merr ftesėn pėr tu anėtarėsuar nė NATO (0)
Djele, 23 Mars
·Gėzuar Ditėn e Sulltan Novruzit dhe Ditėn e Pashkės Katolike! (0)
Marte, 18 Mars
·Fushatė donacionesh pėr viktimat e tragjedisė sė Gėrdecit (0)
Shtune, 08 Mars
·Gėzuar 8 marsin - Dita ndėrkombėtare e Gruas (0)
Premte, 07 Mars
·7 marsi - Mėsuesi(a) juaj i/e preferuar (0)
Merkure, 27 Shkurt
·Avni Mula: 80-vjetori im i bardhė (0)
·Njė libėr pėr jetėn e Usta Laver Bariut (0)
·Tkurrja e shqipes vazhdon (0)
 Artikujt me te vjeter

© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.