Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Forca lind prej dhunes dhe vdes prej lirise.
--- da Vinci

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 119 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Sulejman Pitarka
Nė 2 shkurt 1924 lindi nė Dibėr Artisti i Popullit Sulejman Pitarka, njėri nga aktorėt tanė mė tė mirė, qė skaliti nė skenėn e teatrit kombėtar dhe nė ekran role tė pavdekshme: Jonuz Bruga, Zheleznovi, xha Lipja, etj. ndersa ėshtė autor i disa pjesėve teatrale, ndėr tė cilat spikat drama "Familja e peshkatarit".

Falja e gjaqeve
Nė 2 shkurt 1990 me nismėn e Anton Ēetės nisi nė Kosovė aksioni atdhetar e humanitar i faljes sė gjaqeve, qė mori pėrmasa tė gjera, duke u pėrhapur anembanė vendit.

Beteja e Stalingradit
Nė 2 shkurt 1943 nė Stalingrad tė Rusisė u zhvillua njė nga betejat mė tė ashpra tė Luftės sė Dytė Botėrore ndėrmjet forcave naziste dhe atyre ruse, e cila pėrfundoi me fitoren e lavdishme tė forcave ruse dhe hyri nė histori si "Beteja e Stalingradit", duke shėnuar dhe fillimin e disfatės sė Koalicionit nazi-fashist dhe fitoren e Aleancės antifashite.

Dimitėr Mendelejev
Nė 2 shkurt 1907 u lind kimisti i madh rus, ndėr mė tė shquarit nė botė, Dimitėr Mendelejev, shkencėtari qė zbuloi ligjin periodik tė elementeve dhe llogariti peshėn atomike tė tyre, duke hartuar edhe njė tabelė, qė njihet si "Tabela e Mendelejevit", si dhe formuloi teorinė e tretėsirave, etj.

2008
2 shkurt 1536 - Eksploruesi spanjoll Pedro de Mendoza themeloi Buenos Airesin.
2 shkurt 1556- Tėrmeti mė i madh nė botė goditi provincat kineze Shanxhi, Shansi dhe Henan, duke shkaktuar 830 000 tė vdekur.
2 shkurt 1931 - Lindi njeriu mė i rėndėsishėm i shtetit rus presidenti Boris Jelcin.
2 shkurt 1970 - Vdiq nė moshėn 97-vjeōare filozofi britanik Bertrand Rasell. Ai fitoi nė vitin 1950 ōmimin Nobel pėr letėrsinė. Rasell njihet si njė luftėtar pėr ōarmatimin bėrthamor nė vitet e fundit tė jetės. Ai u burgos pėr pjesėmarrje nė protestėn e Londrės nė vitin 1950.
2 shkurt 1978 - Dy kozmonautėt sovjetikė bėnė furnizimin e parė me karburant nė hapėsirė tė anijes "Saljut".
2 shkurt 1997 - 10 deri ne 15 mijė simpatizantė tė opozitės manifestuan nė Sofje pėr 28 ditė rradhazi duke kėrkuar mbajtjen e zgjedhjeve tė parakohėshme nė Bullgari.
2 shkurt 1997 - Qyteti grek i Selanikut shpallet solemnisht ‘kryeqyteti kulturor i Europės’ pėr vitin 1997. Metropoli i madh i Greqisė veriore bėhet kėshtu kryeqyteti i 13-tė i Bashkimit Europian, duke pasuar Kopenhagenin.
2 shkurt 1998 - Njė zyrtar i Ministrisė irakene tė Punėve tė Jashtme pėrgėnjeshtroi se vendi i tij ka dhėnė pėlqimin pėr inspektimin e tetė qendrave presidenciale, siō kishte pohuar Kremlini. Sipas tij, njė ōėshtje e tillė nuk ishte diskutuar kurrė me emisarin rus nė Bagdat, Viktor Posouvaliouk.
2 shkurt 1998 - Qeveria spanjolle theksoi se ka shtypur njė celulė separatiste baske tė ETA-s fajtore pėr vrasjen e tre policėve dhe njė rojeje civile paraushtarake vitin e kaluar.
2 shkurt 1999 - Gjykata kushtetuese ruse vendosi tė pezullojė dėnimet me vdekje deri nė krijimin e gjykatave penale pėr krime tė rėnda, me juri nė tė gjitha rajonet e vendit.
2 shkurt 2000 - Greqia nėnshkruan tre marrėveshje bashkepunimi dypalesh me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Bėhet fjalė pėr njė marrėveshje ushtarake qė lidhet me funksionimin e bazės ajrodetare tė Gjirit tė Sudas, nė Kretė, njė marrėveshje bashkėpunimi policor dhe mbrojtjen e pasurisė intelektuale

 
Internet :: Shqiptaro-amerikani, teknologjia njė mėnyrė zhvillimi ekonomik pėr shqiptarėt
Postuar nga: Albo te Djele, 20 Prill 2008 - 22:56 -- (22471 Lexime)
Internet Shqiptaro-amerikani Donald Leka dhe sistemi Glide

Donald Leka, i lindur nga dy prindėr shqiptarė, ėshtė shefi ekzekutiv i njė kompanie qė rritet ēdo ditė. Sistemi GLIDE qė ofron kompania e tij i ndihmon njerėzit pėr t’u lidhur nga telefoni i tyre celular, nga njė kompjuter portativ me dokumentet qė ruajnė nė kompjuterin e tyre tė shtėpisė .

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Internet :: Nje virus i ri po shperndahet ne Internet
Postuar nga: Albo te Merkure, 28 Janar 2004 - 04:20 -- (9966 Lexime)
Internet Sot ėshtė zbuluar njė virus i ri qė ka filluar tė qarkullojė nė internet nėpėrmjet emaileve. Virusi ka marrė emrin MyDoom nga McAfee ndėrsa Symantec e quan Novarg.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Internet :: Virus: Nuk me hapet Albasoul ose Forumi
Postuar nga: Albo te Merkure, 19 Nendor 2003 - 12:20 -- (7774 Lexime)
Internet Nese ju jeni nje vizitor i rregullt i Albasoul dhe keni disa dite qe nuk ju hapet fare Albasoul ose forumi, ka shume te ngjare qe ju te jeni infektuar me nje virus qe ka krijuar jo pak anomali ne Internet.

Per tu ardhur ne ndihme te gjitheve ju per te adresuar sa me pare dhe sa me shpejt kete problem, ju ftojme te lexoni rrugen e pastrimit te kompjuterit tuaj nga ky virus. Nje teme e vecante eshte hapur per kete problem tek forumi shqiptar dhe ju mund ta vizitoni ate duke klikuar ketu.

Printo artikullin 

 
Internet :: Blaster, virusi qe ka shkaktuar anomali ne Internet
Postuar nga: Albo te Enjte, 14 Gusht 2003 - 14:18 -- (11727 Lexime)
Internet Javen e fundit nje virus eshte shperndare me shpejtesi neper Internet duke krijuar anomali teper te medha qe kane prekur dhe shume prej jush, vizitoreve tane. Per tu ardhur ne ndihme te gjitheve ju, ne po u japim skedaret qe u duhen per tu mbrojtur nga virusi. Lexoni me vemendje ne vazhdim.Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Internet :: Gjuha Shqipe tani pjesė e Microsoft-it
Postuar nga: Skampa te Enjte, 17 Korrik 2003 - 14:30 -- (13228 Lexime)
Internet Shqipja dhe Microsofti, nė njė nga hapat e fundit tė pėrparimit tė gjuhės Shqipe nė botė.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Internet :: Albtelekom ofron sherbimin e Internetit
Postuar nga: Albo te Hene, 16 Qershor 2003 - 16:04 -- (16701 Lexime)
Internet Albtelekom, internet me Dial-up nė 8 qytete tė vendit

Kompania shtetėrore e telefonisė fikse, konkurrentja kryesore e operatorėve privatė tė internetit

Bledjana Beqiri


Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Internet :: Pse nuk mund ta kem emrin tim .al ne internet
Postuar nga: isli te Djele, 08 Shtator 2002 - 08:55 -- (10951 Lexime)
Internet "Trafikut" nė WEB i mungon adresa me .AL. E kanė vetėm Parlamenti, qeveria, Presidenca, Telekomi...

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Internet :: Si te mbrohemi nga viruset - III
Postuar nga: Albo te Premte, 30 Gusht 2002 - 23:36 -- (15811 Lexime)
Internet Ne kete artikull te trete do te mesoni se si mund te parandaloni viruset qe arrijne deri ne kutitet tuaja postare. Masat parandaluese qe ju mund te merrni ne lidhje me posten tuaj elektronike.


Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Internet :: Echelon, misteret njerėzore
Postuar nga: Albo te Hene, 12 Gusht 2002 - 01:32 -- (8933 Lexime)
Internet Niki Hager

Marrė nga semestralja "Covert Action"Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Internet :: Si te mbrohemi nga viruset - II
Postuar nga: Albo te Marte, 16 Korrik 2002 - 16:08 -- (18373 Lexime)
Internet Programet e Anti-Viruseve dhe perdorimi i tyre

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

  Sensacioni ditor
Asgje sensacionale sot.

  Chat Shqip

Dhomat e bisedimit
· #shqiperia
· #dardania
· #albasoul
· #forumi
· #ndihme
· 

  Projekti
· Kredoja jone
· Vizioni Albasoul
· Historiku
· Bashkepunim
· Ndihma juaj
· Stafi yne
· Ndihme

Bordi Drejtues
· Statuti i Bordit
· Erion Malaj
· Adrian Kamenica
· Afrim Gashi
· Saimir Lolja
· Ervis Tusha
· Emri juaj
· Emri juaj

  Artikujt e shkuar
Marte, 30 Shtator
·Gėzuar festėn e Fiter Bajramit! (0)
Djele, 22 Qershor
·Pėrfundojnė zgjedhjet parlamentare nė Maqedoni (0)
·Abdyl Frashėri: Dhe rreziku islamik nė Lidhjen e Prizrenit (0)
·1908 - 2008, 100 vjetori i lindjes sė Eqrem Ēabej (0)
Merkure, 28 Maj
· 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri (0)
·Drama e "Damjanit himarjot" ne oborrin e Sulltanit (0)
·Shqiperi - Poloni = 0 - 1 (0)
·Shqiperia renditet e 17-ta ne naten finale te Eurovizion 2008 (0)
Djele, 27 Prill
·Gėzuar Pashkėn Orthodhokse! (0)
Djele, 20 Prill
·Shqiptaro-amerikani, teknologjia njė mėnyrė zhvillimi ekonomik pėr shqiptarėt (0)
·Ndėrron jetė i fotografi i mirėnjohur shkodran Angjelin Nėnshati (0)
·Stan Dragoti, nė Shqipėri pėr tre filma hollivudianė (0)
Enjte, 03 Prill
·Shqipėria merr ftesėn pėr tu anėtarėsuar nė NATO (0)
Djele, 23 Mars
·Gėzuar Ditėn e Sulltan Novruzit dhe Ditėn e Pashkės Katolike! (0)
Marte, 18 Mars
·Fushatė donacionesh pėr viktimat e tragjedisė sė Gėrdecit (0)
Shtune, 08 Mars
·Gėzuar 8 marsin - Dita ndėrkombėtare e Gruas (0)
Premte, 07 Mars
·7 marsi - Mėsuesi(a) juaj i/e preferuar (0)
Merkure, 27 Shkurt
·Avni Mula: 80-vjetori im i bardhė (0)
·Njė libėr pėr jetėn e Usta Laver Bariut (0)
·Tkurrja e shqipes vazhdon (0)
 Artikujt me te vjeter

© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.