Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Di te vjedhe ai qe di te fshehe.
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 124 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Sulejman Pitarka
Nė 2 shkurt 1924 lindi nė Dibėr Artisti i Popullit Sulejman Pitarka, njėri nga aktorėt tanė mė tė mirė, qė skaliti nė skenėn e teatrit kombėtar dhe nė ekran role tė pavdekshme: Jonuz Bruga, Zheleznovi, xha Lipja, etj. ndersa ėshtė autor i disa pjesėve teatrale, ndėr tė cilat spikat drama "Familja e peshkatarit".

Falja e gjaqeve
Nė 2 shkurt 1990 me nismėn e Anton Ēetės nisi nė Kosovė aksioni atdhetar e humanitar i faljes sė gjaqeve, qė mori pėrmasa tė gjera, duke u pėrhapur anembanė vendit.

Beteja e Stalingradit
Nė 2 shkurt 1943 nė Stalingrad tė Rusisė u zhvillua njė nga betejat mė tė ashpra tė Luftės sė Dytė Botėrore ndėrmjet forcave naziste dhe atyre ruse, e cila pėrfundoi me fitoren e lavdishme tė forcave ruse dhe hyri nė histori si "Beteja e Stalingradit", duke shėnuar dhe fillimin e disfatės sė Koalicionit nazi-fashist dhe fitoren e Aleancės antifashite.

Dimitėr Mendelejev
Nė 2 shkurt 1907 u lind kimisti i madh rus, ndėr mė tė shquarit nė botė, Dimitėr Mendelejev, shkencėtari qė zbuloi ligjin periodik tė elementeve dhe llogariti peshėn atomike tė tyre, duke hartuar edhe njė tabelė, qė njihet si "Tabela e Mendelejevit", si dhe formuloi teorinė e tretėsirave, etj.

2008
2 shkurt 1536 - Eksploruesi spanjoll Pedro de Mendoza themeloi Buenos Airesin.
2 shkurt 1556- Tėrmeti mė i madh nė botė goditi provincat kineze Shanxhi, Shansi dhe Henan, duke shkaktuar 830 000 tė vdekur.
2 shkurt 1931 - Lindi njeriu mė i rėndėsishėm i shtetit rus presidenti Boris Jelcin.
2 shkurt 1970 - Vdiq nė moshėn 97-vjeōare filozofi britanik Bertrand Rasell. Ai fitoi nė vitin 1950 ōmimin Nobel pėr letėrsinė. Rasell njihet si njė luftėtar pėr ōarmatimin bėrthamor nė vitet e fundit tė jetės. Ai u burgos pėr pjesėmarrje nė protestėn e Londrės nė vitin 1950.
2 shkurt 1978 - Dy kozmonautėt sovjetikė bėnė furnizimin e parė me karburant nė hapėsirė tė anijes "Saljut".
2 shkurt 1997 - 10 deri ne 15 mijė simpatizantė tė opozitės manifestuan nė Sofje pėr 28 ditė rradhazi duke kėrkuar mbajtjen e zgjedhjeve tė parakohėshme nė Bullgari.
2 shkurt 1997 - Qyteti grek i Selanikut shpallet solemnisht ‘kryeqyteti kulturor i Europės’ pėr vitin 1997. Metropoli i madh i Greqisė veriore bėhet kėshtu kryeqyteti i 13-tė i Bashkimit Europian, duke pasuar Kopenhagenin.
2 shkurt 1998 - Njė zyrtar i Ministrisė irakene tė Punėve tė Jashtme pėrgėnjeshtroi se vendi i tij ka dhėnė pėlqimin pėr inspektimin e tetė qendrave presidenciale, siō kishte pohuar Kremlini. Sipas tij, njė ōėshtje e tillė nuk ishte diskutuar kurrė me emisarin rus nė Bagdat, Viktor Posouvaliouk.
2 shkurt 1998 - Qeveria spanjolle theksoi se ka shtypur njė celulė separatiste baske tė ETA-s fajtore pėr vrasjen e tre policėve dhe njė rojeje civile paraushtarake vitin e kaluar.
2 shkurt 1999 - Gjykata kushtetuese ruse vendosi tė pezullojė dėnimet me vdekje deri nė krijimin e gjykatave penale pėr krime tė rėnda, me juri nė tė gjitha rajonet e vendit.
2 shkurt 2000 - Greqia nėnshkruan tre marrėveshje bashkepunimi dypalesh me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Bėhet fjalė pėr njė marrėveshje ushtarake qė lidhet me funksionimin e bazės ajrodetare tė Gjirit tė Sudas, nė Kretė, njė marrėveshje bashkėpunimi policor dhe mbrojtjen e pasurisė intelektuale

 
Albasoul :: 28 nėntor 2008, 96 vjetori i Pavarėsisė sė Shqipėrisė
Postuar nga: Albo te Premte, 28 Nendor 2008 - 14:36 -- (28317 Lexime)
Albasoul 28 nėntori ėshtė njė nga ditėt mė tė bekuara te kalendarit shqiptar. Kjo ditė ėshtė festa mė e madhe kombėtare pėr ne shqiptarėt pasi brenda saj festojmė shumė festa.

- 28 nėntor, 1443 - Rikthimi triumfant i Gjergj Kastriotit nė Kruje (Nentori i Pare)
- 28 nėntor 1912 - Ngritja e flamurit nė Vlorė dhe shpallja e pavarėsisė (Nėntori i Dytė)
- 28 nėntor 1944 - Clirimi i Shqiperisė nga pushtimi nazifashist (Nėntori i Tretė)

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Albasoul :: Gėzuar 8 marsin - Dita ndėrkombėtare e Gruas
Postuar nga: Albo te Shtune, 08 Mars 2008 - 15:51 -- (33917 Lexime)
Albasoul Sot ėshtė 8 marsi, Dita Ndėrkombėtare e Gruas, qė shqiptarėt e njohin edhe si Ditėn e Nėnės, dita ku nderohet sakrifica dhe pėrkushtimi i gjithė grave nė botė, nė familje, nė shoqėri, nė punė e kudo. Pėrfitoj nga ky rast qė krahas urimit pėr nėnėn time, tė uroj edhe tė gjitha nėnat shqiptare nė veēanti:

Gėzuar 8 Marsin nė ngrohtėsinė familjare tė njerėzve tė zemrės suaj!


Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Albasoul :: 9 vjetori i krijimit tė Albasoul
Postuar nga: Albo te Marte, 25 Dhjetor 2007 - 13:51 -- (8208 Lexime)
Albasoul Ėshtė gati e pabesueshme por 25 dhjetori 2007 pėrkon me 9 vjetorin e krijimit tė Albasoul. 9 vjet mė parė, njė 18 vjeēar shqiptar mori inisiativėn pėr tė krijuar njė faqe shqiptare nė Internet qė ishte e tillė jo vetėm nė emėr por edhe nė pėrmbajtje. Misioni ishte i thjeshtė: publikimi i trashėgimisė sonė kulturore dhe artistike nė Internet. E veēanta e Albasoul.com ishte se ishte faqja e parė shqiptare nė Internet qė nuk pėrpiqej tė prezantonte Shqipėrinė e shqiptarėt tek njė publik i huaj, por njė faqe kushtuar e dedikuar ekskluzivisht shqiptarėve nė mbarė botėn. Tė merrje pjesė nė kėtė faqe duhet tė dije tė lexoje e shkruaje shqip. Dhe e veēanta tjetėr ishte se kjo faqe nuk ishte konceptuar si njė faqe personale por si njė projekt, qė ftonte tė gjithė shqiptarėt qė tė ndihmonin nė publikimin e trashėgimisė sonė kulturore nė Internet.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Albasoul :: 7 Marsi, festa e arsimtarėve dhe arsimdashėsve
Postuar nga: Albo te Merkure, 07 Mars 2007 - 16:53 -- (46490 Lexime)
Albasoul Nė traditėn shqiptare, 7 marsi njihet si Dita e Mėsuesve, ditė nė tė cilėn tė gjithė arsimtarėt shqiptarė marrin urimet mė tė pėrzemėrta nga nxėnėsit e tyre dhe mbarė shoqėria.

Nė kėtė ditė feste, tė gjithė ne sjellim ndėrmend tė gjithė ata mėsues tė dashur qė kemi patur nė vite, prej tė cilėve kemi mėsuar jashtė mase shumė, mė shume se sa ne u japim kredi. Sot ėshtė dita pėr ti kujtuar, falenderuar dhe respektuar pasi ata janė pjesė e pandarė e jetės dhe suksesit tonė.

Gėzuar tė dashur mėsues dhe Faleminderit pėr gjithēka!

Printo artikullin 

 
Albasoul :: Gėzuar 8 vjetorin e komunitetit Albasoul
Postuar nga: Albo te Hene, 25 Dhjetor 2006 - 15:43 -- (7163 Lexime)
Albasoul Mė 25 dhjetor, ditėn e lindjes sė Krishtit, 8 vjet mė parė, lindi njė faqe e thjeshtė nė Internet nė gjuhėn shqipe qė kish vetėm 4 albume me muzikė shqiptare. Risia e asaj faqeje te thjeshtė ishin jo vetem tingujt e parė nė gjuhėn shqipe nė Internet, por edhe vetė gjuha shqipe e pėrdorur nė tė gjithė faqen. Faqja e Albasoul nuk ishte faqja e parė e ndėrtuar nga shqiptarė nė Internet, por ishte faqja e parė shqiptare 100% nė gjuhėn shqipe qė nuk pėrpiqej tė prezantonte Shqipėrinė e shqiptarėt tek tė huajt, por kish pėr qėllim krijimin e njė komuniteti shqiptar nė Internet; njė vend ku shqiptarėt nga mbarė bota do tė mund tė mblidheshin pėr tė dėgjuar njė kėngė shqiptare, pėr tė diskutuar mbi problematikėn shqiptare, pėr tė biseduar me njėri-tjetrin, pėr tė krijuar njohje dhe shoqėri tė reja.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Albasoul :: Gėzuar Krishtlindjen dhe 7 vjetorin e Albasoul!
Postuar nga: Albo te Djele, 25 Dhjetor 2005 - 03:01 -- (7003 Lexime)
Albasoul Stafi i Albasoul, nė emėr edhe tė gjithė komunitetit, i uron tė gjithė besimtarėt e krishterė Gėzuar Krishtlindjen dhe Perėndia u dhėntė paqe, shėndet e dashuri nė familjet tuaja. Lindja e Krishtit ėshtė lindja e shpresės dhe Perėndia e di qė ne shqiptarėt kemi nevojė mė shumė se ēdo popull tjetėr pėr atė shpresė qė buron nga lart.

Por 25 dhjetori pėrkon edhe me ditėlindjen e Albasoul. 7 vjet mė parė lindi nė internet njė faqe e thjeshtė, qė me kohėn u kthye nė njė projekt, dhe sot pas 7 vjetėsh ėshtė komuniteti shqiptar mė i madh, mė i vjetėr dhe mė divers nė Internet.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Albasoul :: Bli dy fjalorė anglisht-shqip pėr ēmimin e njėrit
Postuar nga: Albo te Premte, 16 Dhjetor 2005 - 02:31 -- (13335 Lexime)
Albasoul Kompania Ectaco Inc. edhe kėtė vit u bėn vizitorėve tė Albasoul njė ofertė speciale me shumė leverdi me rastin e festave te fundvitit. Sic e dini, Ectaco prodhon fjalore elektronike per mesimin e te gjithė gjuhėve te huaja tė botės, mes tyre edhe shqip.

Ajo ju ofron ju fjalorė elektronikė xhepi me zė qė janė tė domosdoshėm pėr mėsimin e gjuhės angleze. Fjalorėt bėjnė tė mundur pėrkthimin nga anglishtja nė shqip dhe nga shqipja nė anglisht, plus shqiptimin e fjalėve nė anglisht me zė. Lexoni mė poshtė se si mund tė blini fjalorėt me ēmim tė leverdisshėm.


Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Albasoul :: Gėzuar 28 Nėntorin, 93 vjetorin e pavarėsisė
Postuar nga: Albo te Hene, 28 Nendor 2005 - 13:04 -- (11305 Lexime)
Albasoul Krujė, 28 nėntor 1443

FJALIMI I GJERGJ KASTRIOTIT PARA TRIMAVE TĖ TIJ PAS KTHIMIT NĖ ATDHE

"Kapedanė dhe ushtarė trima.

S'ėshtė as e re, as e papritun pamja qė kam sot pėrpara syve. Ashtu si ju kujtonja, ashtu ju gjeta, stėrnipėr tė thjeshtė tė njė race tė vjetėr dhe bujare, trima dhe besnikė tė patronditur tė vendit dhe tė mbretit tuaj. Edhe jam i lumtur tani qė mund t'ju hap zemrėn time.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Albasoul :: Vetėm shqiptarėt mund t'i fitojnė kėto zgjedhje
Postuar nga: Albo te Shtune, 18 Qershor 2005 - 03:13 -- (9141 Lexime)
Albasoul Zgjedhjet parlamentare nė Shqipėri janė vetėm pak javė larg dhe retorika e temperatura politike nė vend ėshtė rritur ndjeshėm. Kjo duket nė faqet e shtypit shqiptar, nė aktivitetet elektorale tė subjekteve politike edhe nė debatet dhe diskutimet qė vetė shqiptarėt bėjnė si brenda edhe jashtė Shqipėrisė. Pyetja qė unė kam dėgjuar tė bėhet mė shpesh ėshtė: Kush do t'i fitojė zgjedhjet? Secili mundohet t'i japi njė pėrgjigje kėsaj pyetjeje nė mėnyrėn e vetė, por nga tė gjitha pėrgjigjet qė unė kam lexuar deri mė sot nė faqet e shtypit apo nė diskutime tė ndryshme, ende nuk kam lexuar apo dėgjuar njė pėrgjigje tė pranueshme. Njė gjė ėshtė e dukshme, interesi ndaj kėtyre zgjedhjeve ėshtė i jashtėzakonshėm si nė rradhėt e vetė shqiptarėve edhe nė rradhėt e institucioneve ndėrkombėtare.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Albasoul :: Frutet e dashurisė tė Albasoul
Postuar nga: Albo te Hene, 14 Shkurt 2005 - 13:27 -- (9863 Lexime)
Albasoul Sot eshte dita e te dashuruarve, Shėn Valentini, dhe ndryshe nga vitet e tjera, kėtė vit ne kemi njė urim special. Kėtė vit urimi nuk do t'u drejtohet thjeshte atyre qe jane te dashuruar, por atyre cifteve te reja shqiptare qe jane dashuruar tek Albasoul.

Jane me qindra cifte te reja shqiptaresh nga gjithe bota qe kontaktin e pare me njeri-tjetrin, shkendijen e pare te dashurise e kane ndezur ne faqet dhe sherbimet e Albasoul. Ky komunitet virtual ka qene vendtakimi i pare per mijra shqiptare qe sot e gjejne veten si shoke, te fejuar, martuar apo prinder.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

  Sensacioni ditor
Asgje sensacionale sot.

  Chat Shqip

Dhomat e bisedimit
· #shqiperia
· #dardania
· #albasoul
· #forumi
· #ndihme
· 

  Projekti
· Kredoja jone
· Vizioni Albasoul
· Historiku
· Bashkepunim
· Ndihma juaj
· Stafi yne
· Ndihme

Bordi Drejtues
· Statuti i Bordit
· Erion Malaj
· Adrian Kamenica
· Afrim Gashi
· Saimir Lolja
· Ervis Tusha
· Emri juaj
· Emri juaj

  Artikujt e shkuar
Marte, 30 Shtator
·Gėzuar festėn e Fiter Bajramit! (0)
Djele, 22 Qershor
·Pėrfundojnė zgjedhjet parlamentare nė Maqedoni (0)
·Abdyl Frashėri: Dhe rreziku islamik nė Lidhjen e Prizrenit (0)
·1908 - 2008, 100 vjetori i lindjes sė Eqrem Ēabej (0)
Merkure, 28 Maj
· 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri (0)
·Drama e "Damjanit himarjot" ne oborrin e Sulltanit (0)
·Shqiperi - Poloni = 0 - 1 (0)
·Shqiperia renditet e 17-ta ne naten finale te Eurovizion 2008 (0)
Djele, 27 Prill
·Gėzuar Pashkėn Orthodhokse! (0)
Djele, 20 Prill
·Shqiptaro-amerikani, teknologjia njė mėnyrė zhvillimi ekonomik pėr shqiptarėt (0)
·Ndėrron jetė i fotografi i mirėnjohur shkodran Angjelin Nėnshati (0)
·Stan Dragoti, nė Shqipėri pėr tre filma hollivudianė (0)
Enjte, 03 Prill
·Shqipėria merr ftesėn pėr tu anėtarėsuar nė NATO (0)
Djele, 23 Mars
·Gėzuar Ditėn e Sulltan Novruzit dhe Ditėn e Pashkės Katolike! (0)
Marte, 18 Mars
·Fushatė donacionesh pėr viktimat e tragjedisė sė Gėrdecit (0)
Shtune, 08 Mars
·Gėzuar 8 marsin - Dita ndėrkombėtare e Gruas (0)
Premte, 07 Mars
·7 marsi - Mėsuesi(a) juaj i/e preferuar (0)
Merkure, 27 Shkurt
·Avni Mula: 80-vjetori im i bardhė (0)
·Njė libėr pėr jetėn e Usta Laver Bariut (0)
·Tkurrja e shqipes vazhdon (0)
 Artikujt me te vjeter

© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.