Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Mendja e madhe te pret fatin.
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 102 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Gazeta "L'albanese d'Italia"
Nė 23 shkurt 1918 doli nė Napoli numri i parė i gazetės "L'albanese d'Italia" (Shqiptari i Italisė), qė njihet si gazeta e parė nė shtypin shqiptar. Ishte njė organ politik, shoqėror, letrar dhe kulturor nė arbėrisht dhe pjesėrisht nė italisht, e drejtuar nga Jeronim de Rada.

Aleks Ēaēi
Nė 23 shkurt 1989 u nda nga jeta shkrimtari Aleks Ēaēi, ish-shkrimtar i viteve '30, dhe mė pas me njė krijimtari tė gjatė letrare ( rreth 60 vjet), kur shkroi pėr tė rritur dhe fėmijė veprat: "Kėngėt e dheut", "Bisedė me diellin", "Ėndrrat e mia", "Aroma e bukės", "Na hoqėn ēatinė", "Kanish", "Shtėpia pėrballė diellit", etj.

Xhovani Batista Pelegrini
Nė 23 shkurt 1921 u lind nė Beluno tė Italisė Xhovani Batista Pelegrini, gjuhėtar, balkanolog i njohur dhe albanolog i cili dha njė ndihmesė tė vlefshme pėr gjuhėn shqipe, kryesisht nė planin historik, dhe i shoqėroi veprat e veta pėr Shqipėrinė me harta tė ndryshme mbi vendin tonė.

Karl Liberman
Nė 23 shkurt 1842 u lind kimisti gjerman Karl Liberman, shkencėtari qė zbuloi reaksionin e komponenteve nitrike, i cili mban emrin e tij, si dhe procesin e prodhimit tė ngjyrosėsve kimikė.

Festa kombėtare e Guajanės
23 Shkurti ėshtė festa kombėtare e Guajanės, e cila pėrkon me shpalljen e republikės sė kėtij vendi.

Arkiva e Artikujve


Artikujt e renditur sipas muajit

 • Prill, 2009
 • Janar, 2009
 • Nendor, 2008
 • Tetor, 2008
 • Shtator, 2008
 • Qershor, 2008
 • Maj, 2008
 • Prill, 2008
 • Mars, 2008
 • Shkurt, 2008
 • Janar, 2008
 • Dhjetor, 2007
 • Nendor, 2007
 • Tetor, 2007
 • Shtator, 2007
 • Gusht, 2007
 • Korrik, 2007
 • Qershor, 2007
 • Maj, 2007
 • Prill, 2007
 • Mars, 2007
 • Shkurt, 2007
 • Janar, 2007
 • Dhjetor, 2006
 • Nendor, 2006
 • Tetor, 2006
 • Shtator, 2006
 • Gusht, 2006
 • Korrik, 2006
 • Qershor, 2006
 • Maj, 2006
 • Prill, 2006
 • Mars, 2006
 • Shkurt, 2006
 • Janar, 2006
 • Dhjetor, 2005
 • Nendor, 2005
 • Tetor, 2005
 • Shtator, 2005
 • Gusht, 2005
 • Korrik, 2005
 • Qershor, 2005
 • Maj, 2005
 • Prill, 2005
 • Mars, 2005
 • Shkurt, 2005
 • Janar, 2005
 • Dhjetor, 2004
 • Nendor, 2004
 • Tetor, 2004
 • Shtator, 2004
 • Gusht, 2004
 • Korrik, 2004
 • Qershor, 2004
 • Maj, 2004
 • Prill, 2004
 • Mars, 2004
 • Shkurt, 2004
 • Janar, 2004
 • Dhjetor, 2003
 • Nendor, 2003
 • Tetor, 2003
 • Shtator, 2003
 • Gusht, 2003
 • Korrik, 2003
 • Qershor, 2003
 • Maj, 2003
 • Prill, 2003
 • Mars, 2003
 • Shkurt, 2003
 • Janar, 2003
 • Dhjetor, 2002
 • Nendor, 2002
 • Tetor, 2002
 • Shtator, 2002
 • Gusht, 2002
 • Korrik, 2002
 • Qershor, 2002
 • Maj, 2002
 • Prill, 2002
 • Mars, 2002
 • Shkurt, 2002
 • Janar, 2002
 • Dhjetor, 2001

 •  Artikujt( per Dhjetor, 2002)  Veprimet  Vizita  postuar 
  Fishta, per gjuhen dhe shkollen shqip Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 87572002-12-30 10:41:15
  Mesazh urimi nga Administratori i Forumit Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 45292002-12-27 14:04:11
  Mesazhet e urimit nga Bordi Drejtues Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 38512002-12-26 00:16:11
  Dhurata jone per ju Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 41302002-12-25 01:15:02
  Gezuar Krishtlindjen & 3 vjetorin e Albasoul Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 42442002-12-24 19:45:10
  "Te gatuash do te thote te krijosh" dhe krijimet e vjetra jane si vera ;) Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 116102002-12-24 03:14:40
  12 sportistet me te mire per 2002 Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 75502002-12-21 14:22:37
  Papa autorizon shenjtėrimin e Nėnė Terezės Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 52542002-12-20 22:45:43
  Interviste me amabasadorin amerikan ne Tirane Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 49222002-12-20 18:20:09
  Interviste me Elsa Lile Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 71092002-12-20 01:01:04
  Mjegull e rėndė nė Letėrsi dhe artet e tjera Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 85632002-12-20 00:06:27
  Si arritem tek dita e pavaresise Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 49582002-12-19 03:42:41
  Raprezalja greke dhe nderkombetarizimi i ceshtjes came Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 70472002-12-18 00:29:18
  Mbreteresha e Rudi Vates, magjeps shqiptaret Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 68332002-12-18 00:22:28
  Leonard Bombaj, aventura ime kanadeze Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 75902002-12-16 04:00:52
  Mira Konēi rrėmben trofeun e festivalit Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 52862002-12-16 03:21:35
  Te ngresh peshe nje komb Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 71032002-12-15 19:13:08
  Lajme: Prishtina tronditet nga shperthimi i autobombes Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 47492002-12-15 00:57:25
  Berisha e Nano festojne se bashku Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 50372002-12-13 21:14:36
  Qytetaret akuzojne mjeket Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 44382002-12-13 19:39:26
  Dy fjalore elektronike per cmimin e njerit Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 46992002-12-13 03:02:29
  Martin Camaj merr “Pendėn e artė” Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 80502002-12-12 21:33:05
  Disa probleme me rregjistrimin Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 40422002-12-11 18:12:48
  Marko Boēari, kryetrimi i Ēamerise Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 84292002-12-10 19:37:04
  Motrat Libohova, nje tur per emigrantet Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 42552002-12-10 00:31:40
  Krishterimi shqiptar dhe piktura Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 59862002-12-09 14:25:37
  Perkujtohet 8 dhjetori 1990, levizja per demokraci Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 50712002-12-09 01:50:00
  Diaspora, nderi dhe shpresa e kombit Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 71772002-12-08 19:56:54
  Bukuroshja turke me e bukura ne bote Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 97712002-12-08 17:08:38
  Nikolla Gejxh: Nje person i padeshiruar ne Tirane Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 50622002-12-06 01:19:42
  Arti i Fotografise ne Shqiperi Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 117052002-12-06 00:02:49
  Gezuar Diten e Bajramit ! Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 43492002-12-05 02:58:48
  4 intelektuale te shquar anti-komuniste ne diaspore Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 63962002-12-04 16:33:35
  Nje veshtrim historik rreth ceshtjes came Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 64232002-12-04 16:26:16
  Kultura e debatit demokratik Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 49372002-12-04 16:15:28
  Historia parlamentare shqiptare Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 77512002-12-02 21:50:20
  Presidenti Moisiu viziton Vatikanin Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 38172002-12-02 21:30:42
  Lufta nderkombetare kunder SIDA Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 287922002-12-02 20:53:16
  Dy letra te Lasgush Poradecit Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 84602002-12-01 18:43:11
  Elsa Lile drejt Sanremos Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 44602002-12-01 15:51:06


  40 artikuj ne total


  © Albasoul.com 1998-2007
  Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.