Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 113 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Sulejman Pitarka
Nė 2 shkurt 1924 lindi nė Dibėr Artisti i Popullit Sulejman Pitarka, njėri nga aktorėt tanė mė tė mirė, qė skaliti nė skenėn e teatrit kombėtar dhe nė ekran role tė pavdekshme: Jonuz Bruga, Zheleznovi, xha Lipja, etj. ndersa ėshtė autor i disa pjesėve teatrale, ndėr tė cilat spikat drama "Familja e peshkatarit".

Falja e gjaqeve
Nė 2 shkurt 1990 me nismėn e Anton Ēetės nisi nė Kosovė aksioni atdhetar e humanitar i faljes sė gjaqeve, qė mori pėrmasa tė gjera, duke u pėrhapur anembanė vendit.

Beteja e Stalingradit
Nė 2 shkurt 1943 nė Stalingrad tė Rusisė u zhvillua njė nga betejat mė tė ashpra tė Luftės sė Dytė Botėrore ndėrmjet forcave naziste dhe atyre ruse, e cila pėrfundoi me fitoren e lavdishme tė forcave ruse dhe hyri nė histori si "Beteja e Stalingradit", duke shėnuar dhe fillimin e disfatės sė Koalicionit nazi-fashist dhe fitoren e Aleancės antifashite.

Dimitėr Mendelejev
Nė 2 shkurt 1907 u lind kimisti i madh rus, ndėr mė tė shquarit nė botė, Dimitėr Mendelejev, shkencėtari qė zbuloi ligjin periodik tė elementeve dhe llogariti peshėn atomike tė tyre, duke hartuar edhe njė tabelė, qė njihet si "Tabela e Mendelejevit", si dhe formuloi teorinė e tretėsirave, etj.

2008
2 shkurt 1536 - Eksploruesi spanjoll Pedro de Mendoza themeloi Buenos Airesin.
2 shkurt 1556- Tėrmeti mė i madh nė botė goditi provincat kineze Shanxhi, Shansi dhe Henan, duke shkaktuar 830 000 tė vdekur.
2 shkurt 1931 - Lindi njeriu mė i rėndėsishėm i shtetit rus presidenti Boris Jelcin.
2 shkurt 1970 - Vdiq nė moshėn 97-vjeōare filozofi britanik Bertrand Rasell. Ai fitoi nė vitin 1950 ōmimin Nobel pėr letėrsinė. Rasell njihet si njė luftėtar pėr ōarmatimin bėrthamor nė vitet e fundit tė jetės. Ai u burgos pėr pjesėmarrje nė protestėn e Londrės nė vitin 1950.
2 shkurt 1978 - Dy kozmonautėt sovjetikė bėnė furnizimin e parė me karburant nė hapėsirė tė anijes "Saljut".
2 shkurt 1997 - 10 deri ne 15 mijė simpatizantė tė opozitės manifestuan nė Sofje pėr 28 ditė rradhazi duke kėrkuar mbajtjen e zgjedhjeve tė parakohėshme nė Bullgari.
2 shkurt 1997 - Qyteti grek i Selanikut shpallet solemnisht ‘kryeqyteti kulturor i Europės’ pėr vitin 1997. Metropoli i madh i Greqisė veriore bėhet kėshtu kryeqyteti i 13-tė i Bashkimit Europian, duke pasuar Kopenhagenin.
2 shkurt 1998 - Njė zyrtar i Ministrisė irakene tė Punėve tė Jashtme pėrgėnjeshtroi se vendi i tij ka dhėnė pėlqimin pėr inspektimin e tetė qendrave presidenciale, siō kishte pohuar Kremlini. Sipas tij, njė ōėshtje e tillė nuk ishte diskutuar kurrė me emisarin rus nė Bagdat, Viktor Posouvaliouk.
2 shkurt 1998 - Qeveria spanjolle theksoi se ka shtypur njė celulė separatiste baske tė ETA-s fajtore pėr vrasjen e tre policėve dhe njė rojeje civile paraushtarake vitin e kaluar.
2 shkurt 1999 - Gjykata kushtetuese ruse vendosi tė pezullojė dėnimet me vdekje deri nė krijimin e gjykatave penale pėr krime tė rėnda, me juri nė tė gjitha rajonet e vendit.
2 shkurt 2000 - Greqia nėnshkruan tre marrėveshje bashkepunimi dypalesh me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Bėhet fjalė pėr njė marrėveshje ushtarake qė lidhet me funksionimin e bazės ajrodetare tė Gjirit tė Sudas, nė Kretė, njė marrėveshje bashkėpunimi policor dhe mbrojtjen e pasurisė intelektuale

Pershkrimi i versionit te ri.Sic e kini pare Albasoul.com ka ndryshuar plotesisht.
Keto ndryshime behen nga kerkesat e shumta te vizitoreve tane per nje faqe te re.

Ne do jemi te paret te pranojme se faqet e reja kane shume gabime. Megjithate e hodhem faqen ne internet per vizitoret tane te padurushem. Kemi shume pune perpara por jemi duke punuar perdite per te kompletuar faqen e re me te gjithe materialin e faqes se vjeter dhe shume materiale shtese. Ne kete faqe do mundohemi te shpjegojme ndryshimet e faqes dhe se si mund te vazhdoni te perdorni albasoul.com.

Faqja e re ka shume avantazhe. Te gjitha faqet jane dinamike. Kjo do te thote qe sa here qe ju do te vizitoni albasoul do te gjeni material te ri mbi historine, muziken, letersine, lajmet e fundit dhe shume tema te ndryshme. Gjithashtu, vizitoreve u jepet mundesia te shprehin mendimet e tyre ne vete faqet e projektit. Kjo do te sqarohet me poshte.

Tani do fillojme procesin e hapjes se faqes....

Ne krye te faqes do shikoni logon e Albasoul , Skenderbeun, Ismail Qemalin dhe Nene Terezen.
Ne menune poshte logos do te gjeni.....


Menuja Horizontale

Rregjistrohu
Te gjithe vizitoret duhet te regjistrohen per te hapur faqet e albasoul dhe per tu dhene mundesia per te postuar mendimet e tyre. Kjo do te thote qe ju duhet te mbani mend dhe nje emer dhe fjalekalim tjeter. E dime qe ju keni shume per email, forum, chat por u premtojme se kjo do jete llogaria e fundit. Nqs nuk jeni rregjistruar klikoni ketu per te plotesuar formularin e regjistrimit.

Histori
Ky version do jete i njejte me te ate te vjetrin. Ketu do te gjeni materiale te shkeputura nga libra te ndryshem Shqiptare dhe te huaj per historine e Shqiperise.

Muzike
Kjo faqe do te jete gjithashtu e njejte. Faqja e muzikes do hapet ne nje dritare te re dhe nuk ka ndryshuar nga ajo e vjetra. Klikoni mbi butonin e muzikes per te degjuar mbi 700 kenge shqiptare nga me shume se 50 kengetare.

Letersia
Ky button do tu drejtoje ne faqen e letersise ku ju jepet mundesia te shfletoni me qindra faqe dhe te lexoni vjershat e Naimit, Cajupit dhe shume poeteve te tjere.
Ne kete seksion do te postojme dhe shume poezi nga vizitoret tane te talentuar.

Lajme
Ne faqen e lajmeve do te gjeni lidhje direkte me shume agjenci lajmesh. Mund te degjoni emisione te ndryshme lajmesh me audio dhe video nepermjet valeve te internetit.

Forum
Duke shtypur kete buton do te hapet nje dritare e re per forumin shqiptar. Forumi u jep mundesine te diskutoni mbi shume tema me vizitore te tjere.

Chat
Ky eshte seksioni me i famshem i albasoul pas muzikes pasi u jep mundesine shqiptareve te llafosen me njeri tjetrin nga e gjithe bota. Kjo eshte dhoma me e vizituar ne internet dhe do te gjeni te pakten 100 vizitore ne cdo kohe te dites dhe nates te gatshem per nje dore muhabet ne shqip. Shumica e vizitoreve jane ne moshe te re por cdo njeri mund te marre pjese. Kini kujdes se albasoul nuk mban pergjegjesi per oret e humbura te gjumit, ose notat e ulta qe mund te shkaktohen nga chati.

Data
Ne qoshe te menuse horizontale do te jete dhe data.


Menuja Vertikale---Projekti

Projekti
Kjo menu ndodhet ne krahun e majte. Ne kete menu do te gjeni informacion mbi albasoul, historine dhe stafin e albasoul.

Menuja

Hyrje
Faqja e hapjes e albasoul ku do te gjeni lajmet me te fundit nga shume tema te ndryshme.

Llogaria ime
Pasi te jeni rregjistruar dhe te jeni identifikuar ju jepet mundesia te futeni ne llogarine tuaj ku ju mund te ndryshoni informacionin e regjistrimit, fjalekalimin dhe shume gjera te tjera sipas preferencave tuaja.

Administrimi
Kjo faqe eshte vetem per administratoret e faqes albasoul.

Largohu
Sa here qe largoheni nga kompjuteri mos harroni te klikoni mbi Largohu dhe te mbyllni dritaren. Studentet qe vizitojne nga shkolla duhet te bejne shume kujdes per kete pasi te njejten kompjutera perdoren nga shume studente qe mund te futen ne llogarine tuaj dhe te ndryshojne fjalekalimin. Sa here qe largoheni nga kompjuteri mos harroni te klikoni fjalen Largohu.

Te rejat
Te rejat me te fundit mbi projektin albasoul.

Anetaret
Lista e anetareve te albasoul. Keta anetare jane te regjistruar dhe ju jepet mundesia te shkruajne artikuj, te bejne komente dhe te votojne. Nqs ju jeni regjistruar duhet te shikoni emrin tuaj ne kete liste.

Kryeartikujt
Kjo eshte nje faqe e thjeshte qe rendit artikujt me te rendesishm te albasoul

Temat
Ketu mund te shikoni nje liste te te gjitha temave qe vizitoret po diskutojne. Cdo teme ka nga nje fotografi. Duke klikuar mbi fotografine ju do te vizitoni faqen per ate teme ku do te gjeni artikuj te ndryshem qe vizitoret kane postuar. Nqs jeni rregjistruar ju mund te komentoni mbi nje artikull.

Seksionet
Ne kete faqe do te gjeni nje faqe te ngjashme me ate te temave por ky informacion nuk eshte nga vizitoret tane. Ketu do te gjeni fakte te shkeputura nga libra, revista dhe burime te besueshme. Ne kete seksion mund te postojne material vetem administratoret.

Kontributi juaj
Nqs jeni te regjistruar dhe te identifikuar ju mund postoni artikuj mbi tema te ndryshme. Artikulli juaj do te lexohet nga nje administrator dhe ai/ajo do te vendose nqs artikulli mund te postohet ne faqet e albasoul. Pasi te kaloje testin administratori do ta hedhe ne faqen e temave. Tregoni kujdes te zgjidhni temen specifike per te cilin artikulli juaj ben fjale dhe permbajuni etikes normales te se shprehurit. Artikujt me gabime te trasha drejtshkrimore dhe fjale fyese nuk do te postohen ne faqet e albasoul.

Kryelista
Nje liste e thejshte e artikujve me te lexuar, seksioneve me te lexuar/vizituar, anetareve me aktiv dhe sondazheve.

Rekomandime
Rekomandojani faqen albasoul nje shokut/shoqes tuaj duke i derguar nje email te thjeshte.

Pyetesori
Pytje/Pergjigje qe vizitoret kane per albasoul.

Kerko
Kerkoni te gjitha faqet e albasoul per disa fjale te caktuara.

Statistikat

Ketu ju mund te shikoni statistika mbi vizitoret e albasoul.


Shpresojme te kemi bere te qarte ndryshimet dhe perdorimin e versionit te ri te albasoul. Sic e shikoni ka nje ndryshim shume te madh nga versioni i vjeter. Shume faqe jane bosh dhe e dime qe ka disa probleme por me kohe cdo gje do te regullohet. Nqs keni pyetje, gjera te paqarta, ose thjesht komente mbi komunitetin mund te beni email tek edspace@home.com, albasoul@home.com, ose te perdorni chatin dhe forumet.

Kjo faqe do vazhdoje te ndryshoje me me shume informacion per komunitetin, dhe do te jete si manual per perdorimin e albasoul.


 


(2310 fjale si total ne kete tekst)
(30266 Lexime)   Printo artikullin

  

[ Shko mbrapa tek Albasoul | Indeksi i Seksioneve ]

© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.