Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Kur e drejta nuk ka forcen, ajo quhet e keqja.
--- Wilde

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 106 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Dervish Hima
Nė 13 prill 1928 u nda nga jeta atdhetari e publicisti i Rilindjes sonė Kombėtare, Dervish Hima ose Ibrahim Naxhi(qė ėshtė edhe emri i tij i vėrtetė) ;.organizator i Kongresit tė Bukureshtit,; pjesėmarrės nė Kongresin e Napolit ; botues i gazetės "Arnautlluk" neStamboll e mė pas "Albania" nė Zvicėr. Nė 1912-n mori pjesė nė Kuvendin Kombėtar tė Vlorės dhe u zgjodh anėtar i Pleqėsisė, ndwrkohw shkroi e botoi : " Varri i liridashėsve ", " Pasqyra e krimeve tė Sulltanit ", " Njė zė nga burgu nė kohėn e lirė ", etj.

Zhan la Fonten
Nė 13 prill 1695 mbylli sytė poeti kombėtar francez, fabulisti i madh Zhan la Fonten. Studioi pėr drejtėsi, por iu kushtua letėrsisė dhe u bė i famshėm me fabulat qė i pėrmblodhi nė 12 vėllime, tė cilat e bėnė tė njohur pėrtej kufijve tė vendit tė tij si njė nga fabulistėt mė tė mėdhenj tė botės.

Uilliam Xheferson
Nė 13 prill 1743 lindi personaliteti i shquar amerikan, Uilliam Xheferson, iluminist, filozof dhe ideolog, ish-president, njėri nga udhėheqėsit kryesorė tė luftės pėr pavarėsi tė Amerikės sė Veriut dhe autor i Deklaratės sė Pavarėsisė, qė ishte edhe akti historik i cili shpalli shkėputjen e Amerikės sė Veriut nga vartėsia koloniale e Britanisė sė Madhe. Gjithashtu kryesoi lėvizjen demokratike pėr tė futur nė Kushtetutėn amerikane kartėn e tė Drejtave tė Njeriut.

Rihard Asman
Nė 13 prill 1845 u lind arkeologu i shquar gjerman Rihard Asman, i cili ishte ndėr shkencėtarėt e parė qė vėrtetoi ekzistencėn e atmosferės dhe shpiku Psihometrinė.

Kerko per:
 
 
 
 
 
:
:
:
 
 Kerko tek Komentet
 


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.