Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Ai qe dashuron per here te pare, por pa sukses, eshte nje perendi, por ai qe dashuron per here te dyte, qofte edhe me sukses, eshte nje budalla.

--- Henri Heine

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 73 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Jeronim de Rada
Nė 28 shkurt 1903 mbylli sytė poeti dhe studiuesi i madh arbėresh Jeronim de Rada, botuesi i gazetės sė parė shqiptare "L'albanese d'Italia", revistės "Fiamuri i Arbrit", mėsues; organizator i dy kongrese pėr gjuhėn shqipe. Autor i studimeve: "Lashtėsia e kombit shqiptar", "Rapsodi tė nji poemi arbėresh", "Karakteri i gjuhės shqipe"; poemave: "Serafina Topia" "Skėnderbeu i pafam", "Rrethimi i Arbrit", "Kėngėt e Milosaos".

Adem Demaēi
Nė 28 shkurt 1936 u lind shkrimtari kosovar Adem Demaēi, i cili pėr rreth 29 vjet vuajti burgjet jugosllave, por nuk reshti sė shkruari veprat e tij, kryesisht nė prozė: romanin "Gjarpėrinjtė e gjakut", "Libėr pėr vetėmohim", etj.

Sharl Nikol
Nė 28 shkurt 1836 u nda nga jeta mikrobiologu francez Sharl Nikol, shkencėtari qė zbuloi bartėsin e sėmundjes sė tifos, shkaktarėt e leishmanozės sė organeve tė brendshme e tė lėkurės, pėr tė cilat u nderua me ēmimin e madh Nobel.

Anders Knut Angstron
Nė 28 shkurt 1888 lindi Anders Knut Angstron, gjeofizikan dhe metereolog suedez, i pari qė pėrpiloi formulat empirike pėr pėrcaktimin e intensitetit tė energjisė nga rrezatimi i Tokės dhe ndėrtoi piranometrin pėr matjen e intensitetit tė radiacionit diellor nė sipėrfaqet horizontale.
Feja :: Kush ėshtė perėndia
Postuar nga: Albo

Feja Miku im i dashur jam i sigurtė se pyetja jote e parė ėshtė: Ēfarė besojnė tė krishterėt? Gjėja mė e rėndėsishme nė ēdo fe ėshtė...

Miku im i dashur jam i sigurtė se pyetja jote e parė ėshtė: Ēfarė besojnė tė krishterėt? Gjėja mė e rėndėsishme nė ēdo fe ėshtė
mendimi pėr Perėndinė, Zotin. Unė e di se disa njerėz tė paditur tė kanė thėnė se ne tė krishterėt adhurojmė tre perėndi. Madje
disa prej tyre mendojnė se ne adhurojmė kryqin dhe pėrfytyrime njerėzish. Mė lejo tė tė siguroj se tė gjitha kėto pėrkufizime
nuk janė tė vėrteta. Tė krishterėt e vėrtetė, gjithnjė kanė besuar nė njė Perėndi tė vėrtetė dhe nėqoftėse ndokush ka adhuruar
perėndi tė tjera gabon rėndė. Dėgjo se ēfarė i tha Jezu Krishti njėrit qė e pyeti se cili ėshtė urdhėri mė i madh i Perėndisė. Jezusi
iu pėrgjigj: ‘‘Zoti, Perėndia ynė, ėshtė njė dhe ti do ta duash Zotin, Perėndinė tėnd me gjithė zemėr, shpirt, mendje dhe me
gjithė fuqinė tėnde. (Mark 12:29,30)’’ Tė gjithė profetėt e Perėndisė nė kohėrat e lashta shpallėn unitetin e Perėndisė dhe bėnė
thirrje kundėr idhujve dhe tė gjithe atyre qė i adhuronin ato.
Gjithashtu tė krishterėt besojnė se Perendia nuk ka patur fillim dhe nuk do tė ketė fund, sepse Ai ėshtė i pėrjetshėm. Ne
besojmė se Perėndia zotėron gjithė njohurinė dhe fuqinė, dhe se Ai me Fjalėn e tij krijoi gjithēka, tė dukshme dhe tė
padukshme. Nėqoftėse dikush vėshtron lart drejt diellit, hėnės dhe miliona yjeve dhe fillon tė kuptojė sadopak nga mrekullia
dhe madhėshtia e tė gjithė krijimit, ai do tė thėrrasė ashtu si profeti David: ‘‘Qiejtė rrėfejnė lavdinė e Perėndisė dhe Gjithėsia
shpall punėn e duarve tė tij. (Ps. 19:1)’’ Sa e madhe ėshtė menēuria dhe fuqia e Perėndisė qė jo vetėm krijoi, por edhe fuqizoi
si diejt e mėdhenj nė hapėsirat e largėta, ashtu edhe lulet e insektet mė tė vogla nė tokė! Zoti ėshtė i gjithfuqishėm, dhe i aftė tė
bėjė gjithēka qė dėshiron. Ai ka njė qėllim pėr botėn dhe asgjė s’e ndalon Atė nė pėrmbushjen e tij.
Ne besojmė se Zoti nuk ėshtė vetėm shumė i madh, por gjithashtu shumė i drejtė dhe i shenjtė. Nė kohėrat e lashta, Grekėt dhe
Romakėt, qė besonin nė shumė perėndi, menduan se perėnditė e tyre janė si njerėzit, qė gėnjejnė, vjedhin, kryejnė imoralitete
dhe vepra tė tjera tė kėqia. Por nė librat e shenjtė tė tė krishterėve, ėshtė shkruar shumė rreth shenjtėrisė sė pėrkryer tė
Perėndisė; veēimi i plotė i Tij ndaj sė papastrės. Njė shėrbėtor i Perėndisė pa nė ėndėr disa qenie qiellore nė praninė e Zotit qė
e lėvdonin atė duke thėnė:’’ Zoti i gjithfuqishėm ėshtė i Shenjtė (Zbu..4:8). Pra megjithėse Zoti ėshtė i gjithfuqishėm, Ai nuk
mund tė bėjė gjėra nė kundėrshtim me natyrėn e tij tė Shenjtė. Kėshtu Ai nuk mund tė gėnjejė apo tė sillet nė mėnyrė tė
padrejtė. Natyrisht, Zoti nuk ka njė trup si tė njeriut, dhe Ai nuk ėshtė i kufizuar nė njė vend apo kohė, por ėshtė gjithmonė
kudo i pranishėm. Sidoqoftė disa herė ne flasim pėr duart, sytė, apo zėmrėn e Zotit, duke i pėrdorur kėto shprehje nė mėnyrė
tė figurshme pėr njė qėllim shpirtėror. Ndėrsa Zoti nartėsohet madhėrishėm sipėr nesh, ne besojmė gjithashtu se Ai ėshtė shumė
pranė nesh. Kėshtu ne themi se Ai na shikon ne me sytė e Tij, na mban me duart e Tij dhe na dashuron me zemrėn e Tij.
Ndėrsa tė gjitha cilėsitė e Zotit janė tė njė rėndėsie tė madhe, ne tė krishterėt jemi mirėnjohės se Ai qė ne adhurojmė ėshtė njė
Zot i dashur. Kjo cilėsi e dashurisė sė tij ėshtė aq e rėndėsishme sa edhe nė Biblėn e Shenjtė thuhet ‘‘Zoti ėshtė dashuri‘‘(1
Gjoni 4:8), qė tregon se Ai mendon dhe bėn gjithēka me dashuri. Zoti e tregon dashurinė e tij ndaj njerėzve duke iu siguruar
shiun dhe ngrohtėsinė e diellit, tė pirėt, tė ngrėnėt dhe veshjen, si edhe gjithēka qė iu nevojitet atyre pėr tė jetuar nė tokė.
Dashurinė e tij e tregon me dėrgimin e profetėve qė na flasin pėr Zotin. Akti mė i madh i dashurisė sė tij ėshtė dėrgimi i
Shpėtimtarit, siē do ta shpjegoj mė poshtė. Perėndia i do tė gjithė ata qė ka krijuar dhe ua do tė mirėn tė gjithėve. Profeti David
shpreh kujdesin e Perėndisė qė tregoi pėr tė me kėto fjalė tė bukura: ‘‘Zoti ėshtė bariu im, Ai mė bėn qė tė mbėshtetem nė
kullota tė gjelbėrta. Ai mė udhėheq pranė ujėrave tė qeta, Ai ma ripėrtėrin shpirtin tim. Ai mė udhėheq drejt rrugės sė drejtėsisė
pėr hir tė emrit tė tij.’’ (Psalmi 23:1-3)
Ėshtė e natyrshme qė Perėndia do t’i dojė ata qė e duan dhe i binden Atij. Por, a i do Ai ata njerėz qė nuk i binden Atij?
Natyrisht, pėrderisa Perėndia ėshtė i shenjtė, Ai e do ēdo tė mirė por i urren tė gjitha tė kėqiat. Kur njerėzit bėjnė vepra tė
keqia, qė Zoti i urren, Ai zemėrohet me ta, ashtu siē i tha Davidi Zotit: ‘‘Ti urren gjithė ata qė bėjnė keq (Ps. 5:5)’’ Perėndia
tregon urrejtjen kundėr djallit, dėnon ata qė e praktikojnė tė keqen dhe qė nuk duan t’i binden Atij. Kur ne lexojmė Biblėn e
Shenjtė ne shohim se si Zoti shkatėrron jo vetėm njerėz tė veēantė, por edhe kombe tė tėra, tė cilėt i ngrejnė krye dhe nuk duan
tė pendohen dhe tė braktisin veprat e tyre tė kėqia. Por mė lerė tė tė them njė tė vėrtetė tė mrekullueshme. Edhe pse Zoti i
urren ata qė bėjnė keq, pėrsėri Ai do qė t’i shpėtojė ata nga mėkatet e tyre. Ai i do ata ashtu si njė atė i mirė qė e do djalin
edhe pse ia then fjalėn. Kjo dashuri e mahnitshme e Perėndise pėr mėkatarin tregohet qartė nė pėrfytrimin qė tregoi Jezu
Krishti, nė tė cilėn Ai foli pėr njė djalė qė e kishte tė atin ende gjallė, i cili kėrkoi dhe mori trashėgimin qė i takonte. Pastaj ai la
shtėpinė e tė atit dhe i harxhoi tė gjitha tė ardhurat qė kishte trashėguar duke bėrė njė jetė mėkatare. Por kur tė gjitha ato qė
kishte iu mbaruan dhe po vdiste urie, vendosi qė tė kthehet tek i ati dhe t’i rrėfejė mėkatin e tij. Menjėherė, sapo i ati e pa tė
birin pėr sė largu, vrapoi drejt tij pėr ta takuar. Ai e pėrqafoi dhe e mbushi me tė puthura dhe bėri festė pėr nder tė kthimit tė tij.
Pėr shkak tė dashurisė qė kishte pėr tė, e fali tė birin dhe e mirėpriti, pavarėsisht se ai ishte treguar shpirtkeq. Jezus Krishti tha
se kjo ėshtė mėnyra qė Zoti tregon dashurinė e tij ndaj njerėzve qė mėkatojnė ndaj tij. (Luka 15:11-24) Miku im i dashur,
ėshtė njė sihariq i madh pėr ne mėkatarėt tė dimė se Zoti na do dhe kėrkon tė na falė, dhe ėshtė i gatshėm qė tė na pranojė kur
ne kėrkojmė tė kthehemi tek Ai. Nė Biblėn e Shenjtė ne gjejmė shumė emra me tė cilėt ne quajmė Perėndinė, tė tille si: i
Gjithėfuqishmi, Zoti, Jehova, i Perjetėshmi, Ai qė Jeton, Mė i Larti, i Shenjti, i Drejti, Mbreti, Gjykatėsi, Krijuesi, Shpėtimtari
dhe Bariu i njerėzve tė Tij. Megjithatė, emri qė ne tė krishterėt duam mė shumė ėshtė: ‘‘Ati i Shenjtė’’. Kur Jezusi foli pėr
Perėndinė, Ai zakonisht e quante atė Atė, dhe pasuesve (nxėnėsve) tė tij, kur ata i luteshin Perėndisė, iu tha qė t’i drejtoheshin
me kėto fjalė: ‘‘Ati ynė qė je nė qiell, u shenjtėroftė emri yt (Mat. 6:9)’’ A mund dikush tė gėzojė njė privilegj mė tė madh se sa
tė jetė bir shpirtėror i Perėndisė, dhe tė dijė se Mė i larti Perėndi ėshtė Ati i tij i dashur? Ky privilegj i madh ėshtė dhėnė nga
Perėndia tė gjithė atyre qė besojnė nė Jezu Krishtn.


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.