Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Detyra ka nje ngjashmeri te madhe me lumturine e dikujt tjeter.
--- Hugo

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 115 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Kongresi i Lushnjės
Nė 28 janar 1920 ēeli punimet Kongresi i Lushnjės, nė tė cilin u miratua njė akt kushtetues pėr pavarėsinė e plotė tė shtetit shqiptar; si dhe zgjodh njė kėshillin e lartė prej 4 vetash, qė do tė kryente funksionet e kryetarit tė shtetit dhe njė kėshill kombėtar me 37 veta. Kryeministėr u zgjodh Sulejman Delvina.

Ismail Kadare
Nė 28 janar 1936 lindi nė Gjirokastėr shkrimtari ynė i madh Ismail Kadare, mjeshtri i prozės sė gjatė, autor i veprave-kryevepra: "Gjenerali i ushtrisė sė vdekur", "Ura me tri harqe","Koncert nė fund tė dimrit", " Ėndėrr mashtruese","Dimri i madh", "Pesha e kryqit", "Spiritus", etj.

Xhovani Boreli
Nė 28 janar 1608 lindi shkencėtari italian Xhovani Boreli, shpikėsi i Heliostatit, i cili u shqua pėr punimet nė fushėn e fizikės, astronomisė dhe fiziologjisė.

Blasko Ibanjez
Nė 28 janar 1928 mbylli sytė shkrimtari spanjoll Blasko Ibanjez, njėri nga krijuesit mė tė mirė nė vendin e tij, me njė famė botėrore pėr romanet: "Miku i paftuar", "Maha lakuriqe", "Atdheu" dhe nė veēanti pėr romanin "Kasollja".
Njoftime :: Prof. Saimir Lolja pranohet ne Bordin Drejtues
Postuar nga: Albo

Albasoul Listes se Bordit Drejtues i shtohet edhe profesori Saimir Lolja i cili na nderon me pjesemarrjen dhe kontributin e tij. Bordit i shtohet nje intelektual tjeter i nderuar qe perfaqeson me se miri komunitetin shqiptar ne Kanada. Sic mund ta keni vene re, po rritet shtrirja gjeografike e anetareve te bordit ashtu sic gjithesecili prej tyre sjell kulturen dhe traditen e nje krahine te caktuar shqiptare. Mirepresim aplikante te rinj, vecanerisht te seksit femer. Deshira jone eshte perfaqesimi sa me i denje i komunitetit ne kete bord. Bordi tashme numeron 7 anetare gjithsej.

Saimir Lolja
Department of Chemistry, Biology, Chemical Engineering
Ryerson Polytechnic University
350 Victoria Street, Toronto
ON M5B 2K3, CANADA
Email:slolja@hotmail.com

Emri: Saimir Lolja

Email: slolja@hotmail.com

Pjesmarrja: Artikujt kryesorė tė freskėt, histori, muzika, etj.

Mosha: 40 vjeē

Seksi: Mashkull

Statusi shoqeror: I martur me femijė.

Vendodhja: Toronto, Kanada.

Profesioni: Mė parė professor nė Universitetin e Tiranės, tani nė Universitetin Rajėrson (Ryerson) nė Toronto, Kanada, nė Inxhinieri Kimike.

Besimi: Nė natyrė, ashtu si pellazgė-arbėreshėt.

Arsimi: Kimi Industriale nga Universiteti i Tiranės 1987; Doktor i Shkencave nga Universiteti i Tiranės mė 1996; Nėn-Profesor nga Universiteti i Tiranės me 1999; Inxhinier Profesionist nė Inxhinieri Kimike nga Shoqata e Inxhinierve te Ontarios, Kanada mė 2002.

Autobiografi: Botuar ne shqip nje liber me titull ‘Bazat e Projektimit nė Industrinė Kimike” me 1998 dhe shume artikuj shkencore ne revista te rėndėsishme shkencore nderkombetare dhe Shqiptare, si per shembull nė Fuel, Fuel Processing Technology, Petroleum Science and Technology, Albanian Journal of Natural and Technical Sciences, Buletini i Shkencave Bujqėsore. Thellim i vazhdueshem njohurie nėpėrmjet leximit ne profesion dhe drejtime te tjera.

Per komunitetin: Vazhdim tradite. Mė shume informacion te ri dhe te sakte. Mė shume dituri dhe arėsye. Mė shumė vlerė dhe vetėdije kombėtare. Mė shumė kujtesė. Mė shumė respekt dhe bashkėpunim, sepse s’ka bashkėsi pa kėto.

Motoja ime: Bashkimi ban fuqinė ! Puno Ha Pi Rro !


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.