Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Te duash vetem femrat e bukura e te suportosh librat e keqinj, kjo eshte nje shenje dekadence.
--- Joubert

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 118 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Sulejman Pitarka
Nė 2 shkurt 1924 lindi nė Dibėr Artisti i Popullit Sulejman Pitarka, njėri nga aktorėt tanė mė tė mirė, qė skaliti nė skenėn e teatrit kombėtar dhe nė ekran role tė pavdekshme: Jonuz Bruga, Zheleznovi, xha Lipja, etj. ndersa ėshtė autor i disa pjesėve teatrale, ndėr tė cilat spikat drama "Familja e peshkatarit".

Falja e gjaqeve
Nė 2 shkurt 1990 me nismėn e Anton Ēetės nisi nė Kosovė aksioni atdhetar e humanitar i faljes sė gjaqeve, qė mori pėrmasa tė gjera, duke u pėrhapur anembanė vendit.

Beteja e Stalingradit
Nė 2 shkurt 1943 nė Stalingrad tė Rusisė u zhvillua njė nga betejat mė tė ashpra tė Luftės sė Dytė Botėrore ndėrmjet forcave naziste dhe atyre ruse, e cila pėrfundoi me fitoren e lavdishme tė forcave ruse dhe hyri nė histori si "Beteja e Stalingradit", duke shėnuar dhe fillimin e disfatės sė Koalicionit nazi-fashist dhe fitoren e Aleancės antifashite.

Dimitėr Mendelejev
Nė 2 shkurt 1907 u lind kimisti i madh rus, ndėr mė tė shquarit nė botė, Dimitėr Mendelejev, shkencėtari qė zbuloi ligjin periodik tė elementeve dhe llogariti peshėn atomike tė tyre, duke hartuar edhe njė tabelė, qė njihet si "Tabela e Mendelejevit", si dhe formuloi teorinė e tretėsirave, etj.

2008
2 shkurt 1536 - Eksploruesi spanjoll Pedro de Mendoza themeloi Buenos Airesin.
2 shkurt 1556- Tėrmeti mė i madh nė botė goditi provincat kineze Shanxhi, Shansi dhe Henan, duke shkaktuar 830 000 tė vdekur.
2 shkurt 1931 - Lindi njeriu mė i rėndėsishėm i shtetit rus presidenti Boris Jelcin.
2 shkurt 1970 - Vdiq nė moshėn 97-vjeōare filozofi britanik Bertrand Rasell. Ai fitoi nė vitin 1950 ōmimin Nobel pėr letėrsinė. Rasell njihet si njė luftėtar pėr ōarmatimin bėrthamor nė vitet e fundit tė jetės. Ai u burgos pėr pjesėmarrje nė protestėn e Londrės nė vitin 1950.
2 shkurt 1978 - Dy kozmonautėt sovjetikė bėnė furnizimin e parė me karburant nė hapėsirė tė anijes "Saljut".
2 shkurt 1997 - 10 deri ne 15 mijė simpatizantė tė opozitės manifestuan nė Sofje pėr 28 ditė rradhazi duke kėrkuar mbajtjen e zgjedhjeve tė parakohėshme nė Bullgari.
2 shkurt 1997 - Qyteti grek i Selanikut shpallet solemnisht ‘kryeqyteti kulturor i Europės’ pėr vitin 1997. Metropoli i madh i Greqisė veriore bėhet kėshtu kryeqyteti i 13-tė i Bashkimit Europian, duke pasuar Kopenhagenin.
2 shkurt 1998 - Njė zyrtar i Ministrisė irakene tė Punėve tė Jashtme pėrgėnjeshtroi se vendi i tij ka dhėnė pėlqimin pėr inspektimin e tetė qendrave presidenciale, siō kishte pohuar Kremlini. Sipas tij, njė ōėshtje e tillė nuk ishte diskutuar kurrė me emisarin rus nė Bagdat, Viktor Posouvaliouk.
2 shkurt 1998 - Qeveria spanjolle theksoi se ka shtypur njė celulė separatiste baske tė ETA-s fajtore pėr vrasjen e tre policėve dhe njė rojeje civile paraushtarake vitin e kaluar.
2 shkurt 1999 - Gjykata kushtetuese ruse vendosi tė pezullojė dėnimet me vdekje deri nė krijimin e gjykatave penale pėr krime tė rėnda, me juri nė tė gjitha rajonet e vendit.
2 shkurt 2000 - Greqia nėnshkruan tre marrėveshje bashkepunimi dypalesh me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Bėhet fjalė pėr njė marrėveshje ushtarake qė lidhet me funksionimin e bazės ajrodetare tė Gjirit tė Sudas, nė Kretė, njė marrėveshje bashkėpunimi policor dhe mbrojtjen e pasurisė intelektuale
Projekti :: Afrim Gashi pranohet ne Bordin Drejtues
Postuar nga: Albo

Albasoul Anetari me i ri i Bordit Drejtues eshte Z. Afrim Gashi i cili ka frekuentuar komunitetin tone per nje kohe te gjate tashme. Pjekuria dhe eksperienca e tij e jetes, do te jene nje kontribut i cmuar per mbarevajtjen e punes se bordit dhe mbare komunitetit.

Ne emer te gjithe bordit dhe mbare komunitetit, i percjellim Afrimit urimet me te mira ne detyren e re. Me poshte do te gjeni formularin e tij.

Emri: Afrim Gashi

Email: agmaler@online.no

Pjesėmarrja: letėrsi, histori, muzikė etj.

Mosha: 43 vjec

Seksi: mashkull

Statusi shoqėror: i martuar, 5 femijė

Vendndodhja: Oslo, Norvegji, Europė

Profesioni: Profesor letėrsie nė Kosovė, Drejtor administrativ nė Oslo.

Besimi: musliman (duke i dhėnė pėrparėsi cėshtjes kombėtare dhe kulturės pėrendimore shqiptare).

Arsimi: shkollėn fillore tetėvjeqare, gjimnazin (drejtimin natyror), Fakultetin Filologjik, Dega e Letėrsisė dhe Gjuhės shqipe(diplomuar 1983) nė Prishtinė, Studimet posuniversitare 81986-1988) Prishtinė.

Autobiografi: lindur mė 3 mars 1959 nė Kopiliq tė Poshtėm, komuna Skėnderaj, Drenicė. Rrjedh nga njė familje me tradita kombėtare dhe me autoritet. Kam punuar 2 vite si mėsimdhėnės nė fshatin Turiqevc, pastaj mėsimdhėnės letėrsie pėr 10 vite nė Skėnderaj.Anėtarė i Kėshillit pėr pajtimin e gjaqeve nė Drenicė, Anėtarė i Kryesisė sė LDK-sė pėr Skenderaj dhe anėtarė i Kėshillit iniciativ, Delegat nė Kongresin e Parė tė sindikatave tė Pamvarura nė Gjakovė (reprezentoja arsimin e Skėnderajt), momentalisht nuk i takoj asnjė grupimi politik, nga viti 1994 jetoj dhe punoj nė Oslo, Norvegji. Momentalisht punoj si Drejtor Administrativ nė njė kompani ndėrtimore nė Oslo (jam pronar 60% i akcizave nė kompani).Pra, mirrem me profesionin e trasheguar nga gjyshi dhe babai. Gjyshi im ėshtė i njohur nė ndertimet me nė Drenicė dhe Kosovė (kullėn e Azem Bejtės, minare xhamish, etj. emri i tij ėshtė i skalitur edhe nė libra).Kompania qė unė drejtoj ėshtė me renome nė Norvegji duke i pėrmend si referanca: Pallatin Mbretėror, Gjykatėn e lartė mbretėrore, Teatrin e Kukullave, Kisha tė ndryshme, ndėrtesa tėvjetra me rėndėsi artitektonike etj.Pra nė gyrbet vazhdoj traditėn familjare, gjithashtu baza e shkollimit mė ka mundėsuar tė jam drejtues ku pėr pronarė ka edhe vendės norvegjez.

Pėr komunitetin: Albasoul ka fituar respektin tim dhe konsideroj pėr komunitetin mė serioz virtual. Besoj qė aftėsitė e mija organizative qė kam ( edhe pse caloj nė informatikė) do tė shprehėn nė kėtė komunitet, me theks tė vecantė ta japė ndihmesėn time qė gjithė shqiptarėt kudo janė ta gjejnė vetėn e tyre kėtu.Lideret e Albasoulit duhet tė inkurajohen dhe tė ndihmohen pėr ecje tė mbarė.

Motoja ime: Puna e fisnikėron njeriun.© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.