Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Edhe ai qė u martua edhe ai qė s'u martua, tė dy pishman u bėnė
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 67 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Jeronim de Rada
Nė 28 shkurt 1903 mbylli sytė poeti dhe studiuesi i madh arbėresh Jeronim de Rada, botuesi i gazetės sė parė shqiptare "L'albanese d'Italia", revistės "Fiamuri i Arbrit", mėsues; organizator i dy kongrese pėr gjuhėn shqipe. Autor i studimeve: "Lashtėsia e kombit shqiptar", "Rapsodi tė nji poemi arbėresh", "Karakteri i gjuhės shqipe"; poemave: "Serafina Topia" "Skėnderbeu i pafam", "Rrethimi i Arbrit", "Kėngėt e Milosaos".

Adem Demaēi
Nė 28 shkurt 1936 u lind shkrimtari kosovar Adem Demaēi, i cili pėr rreth 29 vjet vuajti burgjet jugosllave, por nuk reshti sė shkruari veprat e tij, kryesisht nė prozė: romanin "Gjarpėrinjtė e gjakut", "Libėr pėr vetėmohim", etj.

Sharl Nikol
Nė 28 shkurt 1836 u nda nga jeta mikrobiologu francez Sharl Nikol, shkencėtari qė zbuloi bartėsin e sėmundjes sė tifos, shkaktarėt e leishmanozės sė organeve tė brendshme e tė lėkurės, pėr tė cilat u nderua me ēmimin e madh Nobel.

Anders Knut Angstron
Nė 28 shkurt 1888 lindi Anders Knut Angstron, gjeofizikan dhe metereolog suedez, i pari qė pėrpiloi formulat empirike pėr pėrcaktimin e intensitetit tė energjisė nga rrezatimi i Tokės dhe ndėrtoi piranometrin pėr matjen e intensitetit tė radiacionit diellor nė sipėrfaqet horizontale.
Emigracion :: Kriteret e Aplikimit pėr Emigracionin nė Kanada
Postuar nga: isli

Emigracion Kriteret e duhura pėr emigracionin nė Kanada pėr Shqiptarėt tė cilėt janė tė interesuar.
Lexoni mė tej....

Kanadaja ėshtė njė vend qė ėshtė krijuar dhe zhvilluar nėpėrmjet emigracionit. Valėt e emigracionit kanė qenė tė shumta por nė shekullin e 20-tė njihen disa si mė tė rėndėsishmet: periudha midis dy luftrave botėrore, periudha pas luftės sė dytė botėrore deri nė fillimin e viteve '60 si dhe fillimi i viteve '90. Pavarėsisht se nė kėto periudha emigracioni ka njohur shifra shumė tė larta, nė pėrgjithėsi, nė kėtė vend dyert pėr emigrantė nga gjithė bota kanė qenė gjithmonė tė hapura. Vetėm nė kėto vitet e fundit Ministria e Emigracionit ka percaktuar si kuotė-objektiv shifrėn 225,000 emigrantė qė duhet tė pranohen ēdo vit nė Kanada.

Nė Maj tė vitit 1997 u aprovuan edhe kriteret e reja tė pranimit tė emigrantėve tė pavarur, tė vetėpunėsuarve, sipėrmarrėsve dhe investitorėve. Kėto kritere janė aktualisht nė fuqi dhe ėshtė e nevojshme qė ēdokush qė ėshtė i interesuar tė emigrojė nė kėtė vend tė njihet me to para se tė fillojė aplikimin. Duhet thėnė qė proēesi i aplikimit ka koston e vet dhe njohja me kushtet e aplikimit ėshtė domosdoshmėri nė menyrė qė tė shmangen shpenzimet e panevojshme nga ata qė nuk i plotėsojnė kushtet pėr tė fituar aplikimin.

Ligji Kanadez i Imigracionit si dhe urdhėresat dhe rregulloret nė fuqi kanė pėrcaktuar mėnyrėn e pėrzgjedhjes sė emigrantėve tė ardhshėm qė do tė pranohen me statusin e banorit tė pėrhershėm (permanent resident). Nė mėnyrė tė pėrmbledhur mund tė thuhet se objektivi i Qeverisė Kanadeze ėshtė tė fusė ēdo vit nė Kanada njerėz tė kualifikuar qė me eksperiencat e tyre profesionale tė mund tė kontribojnė nė mėnyrė produktive nė pėrparimin ekonomik tė kėtij vendi. Krahas aspektit profesional njė rėndėsi tė dorės sė parė ka njohja e njėrės prej gjuhėve zyrtare tė Kanadasė (anglishtes ose frėngjishtes), mosha e aplikantit si dhe eksperienca nė punė e shprehur nė vite.

Mė poshtė janė rreshtuar tė gjithė faktorėt qė merren nė analizė nga Ambasadat kanadeze kur proēesohet kėrkesa e njė aplikanti tė kategorisė sė imigrantėve tė pavarur:
o mosha (min. 21 vjeē; deri nė 44 vjeē aplikanti
pėrfiton maksimumin e pikėve),
o shkollimi (vitet e shkollimit dhe diplomimi pėrkatės),
o shanset pėr punėsim (pėr kėtė ekziston njė listė
profesionesh tė parapėlqyera),
o faktori trenim pėr profesionin nė tė cilin aplikohet,
o punėsim i garantuar (kur aplikanti ka njė kontratė
pune pa ardhur nė Kanada),
o aftėsitė gjuhėsore (nė anglisht ose frėngjisht),
o faktori demografik (nevojat e Kanadasė nė njė
moment tė caktuar pėr emigrantė),
o tė afėrm nė Kanada (vėlla, motėr, prindėr, gjyshėr,
dajė-teze-xhajė-hallė, nipėr),
o faktori pėrshtatshmėri (vlerėsimi qė aplikantit i jepet nė
fund tė intervistės nga oficeri i imigracionit me tė cilin
shprehen shanset qė ky aplikant ka per t'ju pėrshtatur nė
mėnyrė tė suksesshme nga ana profesionale).

Ėshtė e nevojshme tė theksohet qė me kriteret nė fuqi janė tė favorizuar ata qė kanė diplomime universitare si inxhinierėt, ekonomistėt, pėrkthyesit, specialistė tė bujqėsisė dhe blegtorisė, shkencave sociale dhe natyrore, studiues tė fushave tė ndryshme etj. tė cilėt kanė tė paktėn njė vit eksperiencė pune nė fushėn pėr tė cilėn janė diplomuar dhe janė tė moshave 21-44 vjeē.

Proēesi i aplikimit kalon nėpėrmjet njė Ambasade Kanadeze, pavarėsisht se cila. Ėshtė e drejtė e gjithėsecilit tė aplikojė atje ku ai dėshiron. Njė pjesė e mirė e aplikantėve nga Shqipėria kanė zgjedhur si Ambasadė atė nė Romė, e cila i interviston aplikantėt nė Tiranė. Por jo pak janė ata qė kanė aplikuar nėpėrmjet Ambasadės Kanadeze nė Varshavė, Ankara, Bukuresht e gjetkė.

Aplikimi kalon nėpėr disa faza, por mė e rėndėsishmja ėshtė intervista, nė tė cilėn merret edhe vendimi pėr kualifikimin apo jo tė kėrkesės sė aplikantit. Intervista zhvillohet nė Ambasadėn Kanadeze midis njė oficeri tė imigracionit kanadez dhe aplikantit. Pas pėrfundimit me sukses tė saj duhet qė aplikanti tė kryejė njė kontroll mjekėsor nga njė mjek i njohur prej Qeverisė Kanadeze. Nė Shqipėri ėshtė njė i tillė. Ky kontroll duhet tė bindė Ambasadėn se personi nė fjalė dhe anetarėt e familjes sė tij nuk paraqesin problem pėr shėndetin publik kanadez me gjendjen e tyre shėndetėsore. Disa Ambasada pas marrjes sė rezultatit tė analizave mjekėsore i kėrkojnė aplikantit tė transferojė fonde tė mjaftueshme monetare nė njė llogari bankare nė Kanada tė hapur nė emėr tė tij. Nga ana tjetėr, qė Ambasada tė marrė vendimin pėrfundimtar, pra lėshimin e vizės, duhet qė edhe Ministria e Brendshme Kanadeze tė japė miratimin e saj pas shqyrtimit qė ajo i bėn tė dhėnave personale tė aplikantit.
Krijuar nga lenasettlement.com


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.