Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Atje ku thonė se ka dredhėza mė shumė, merre shportėn e vogėl
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 336 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...
Feja :: Komuniteti Orthodhoks: Gėzuar Ditėn e Ringjalljes sė Krishtit!
Postuar nga: Albo

Feja Nė emėr tė gjithė komunitetit, urojmė tė gjithė besimtarėt orthodhoksė shqiptarė, nė ditėn e festės mė tė madhe tė vitit, Ditėn e Pashkės:

Krishti u ngjall!
Me tė vėrtetė u ngjall!Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipėrisė

tė lirė nga frika

† Anastasi
Kryepiskop i Tiranės, Durrėsit dhe i gjithė Shqipėrisė

Klerit dhe popullit shpresėtar Orthodhoks,
Bij tė shtrenjtė mė Zotin,

“Mos kini frikė” (Matth. 28:10)


“Mos kini frikė”, u tha engjėlli i Zotit grave miroprurėse, tė cilat i kishte pushtuar “tmerri dhe habia” para varrit tė zbrazur. “Sepse e di se kėrkoni Jisuin qė u kryqėzua. Nuk ėshtė kėtu, sepse u ngjall, siē pati thėnė” (Matth. 28:6).

Pas pak, vetė Krishti i ngjallur “u tha atyre: Mos kini frikė” (Matth. 28:10). E mė tej, nxėnėsve tė tij tė frikėsuar: “Pėrse jeni tė turbulluar? Dhe pėrse hipin mendime nė zemrat tuaja?” (Lluk. 24:38). Dhe duke u treguar shenjat e kryqėzimit nė duar dhe nė kėmbė, i siguroi me praninė e Tij pėr ngjarjen e mrekullueshme tė Ngjalljes sė Tij.

“Mos kini frikė!”. Mesazhi i Ngjalljes predikon nė mėnyrė diakronike lirinė nga ēdo gjė qė shkakton frikė. Fitorja e Krishtit dėrrmoi zotėrimin e fuqive demoniake, vendosi njė urė mbi ndarjen e madhe qė ekzistonte midis Perėndisė dhe njerėzve dhe rivendosi marrėdhėniet midis tyre. Rėndėsinė ontologjike tė Kryqit dhe Ngjalljes, na e zbuloi me njė mėnyrė unike apostull Pavli. Jisui u bė njeri dhe e pranoi Pėsimin “qė tė prishė me anė tė vdekjes atė qė ka pushtetin e vdekjes, domethėnė djallin, edhe tė shpėtojė tė gjithė ata, tė cilėt pėr frikėn e vdekjes ishin gjithė jetėn e tyre nėn skllavėri” (Hebr. 2:14-15). Krishti i ngjallur ėshtė tashmė fillesa e njerėzimit tė ri, “i parėlinduri prej tė vdekurve, qė tė bėhet ai i parė nė tė gjitha” (Kol. 1:18-22). Me Ngjalljen e Krishtit ka nisur njė formė e re ekzistence pėr njerėzit. Siguria e Ngjalljes, bindja se Atij iu dha “ēdo pushtet nė qiell dhe mbi dhč” (Matth. 28:19) i ēliroi nxėnėsit e Tij nga ēdo lloj frike dhe ankthi. Dhe i transformoi nė predikues tė guximshėm dhe burrėrorė tė jetės sė re nė Krishtin.

“Mos kini frikė!” Nė epokėn tonė janė shumuar frikėrat qė kėrcėnojnė jetėn tonė. Madje, kohėt e fundit janė acaruar edhe pėr shkak tė vuajtjeve qė shkakton kriza ekonomike nė tėrė planetin. Fobi tė reja dhe tė vjetra qarkojnė mendjen tonė dhe na e shtrėngojnė zemrėn. Brenda kėsaj atmosfere tė nderė vjen e kremtja e Ngjalljes qė tė ftojė ēdo besimtar nė njė rrugėtim lirie nga frika:

Nga frika e atyre qė janė armiqtė tanė. Nga frika qė krijon padrejtėsia dhe egėrsia e shoqėrisė sonė. Nga frika e mėkatit shumėformėsh qė depėrton nė qenien tonė dhe na e tjetėrson. Nga frika e dhimbjes, e varfėrisė, e sėmundjes, e vetmisė, e rreziqeve dhe hidhėrimeve qė kėrcėnojnė jetėn tonė. Nga frika e problemeve tė mprehta tė jetės sė pėrditshme. Nga frika e sė panjohurės, e dėshtimit, e pasigurisė pėr tė ardhmen. Kulmi i mesazhit tė Ngjalljes sė Krishtit ėshtė ēlirimi nga frika e vdekjes, e vdekjes sonė dhe e njerėzve tanė tė afėrm, frikė qė na e ndrydh jetėn. E kremtja e Ngjalljes nuk shpall thjesht njė lajm, por na fton tė marrim pjesė nė lirinė qė na fali Krishti.

* * *
Kjo liri, sigurisht mbėshtetet nė besimin. Kisha, duke brohoritur nė mėnyrė dhoksologjike “Krishti u ngjall!”, nuk kėrkon strehė nė argumentime pėr tė imponuar tė vėrtetėn qė predikon. - Sa janė besimtarė! “Tė lumur janė tė gjithė ata qė besojnė...”. Mjafton, sigurisht, qė siē na thotė apostull Pavli “tė qėndrojmė nė besim tė themelosur dhe tė patundur, e tė mos luajmė nga shpresa e Ungjillit” (Kol. 1:23).

Ngjallja e Krishtit e shpėrbėn frikėn, sepse bashkėrendohet me njė fuqi tė mrekullueshme, tė cilėn ftohemi ta ndiejmė nė njė mėnyrė tė veēantė gjatė kėsaj tė kremteje tė tėrėndritshme: “qė tė njohim madhėsinė e pafund tė fuqisė sė tij (tė Perėndisė), (Efes. 1:19). “Kėtė fuqi e tregoi te Krishti kur e ngjalli atė prej sė vdekurish, dhe e vuri tė rrijė nė tė djathtė tė tij nė qielloret, pėrmbi ēdo autoritet e pushtet e fuqi e zotėrim e ēdo emėr qė tė quhet jo vetėm nė kėtė jetė, por edhe nė atė qė vjen” (Efes. 20-21).

Kjo liri nga frika, dhuratė e Ngjalljes, duhet t’i japė formė pozicionimit tė jetės sonė, “sepse ju, vėllezėr, u thirrėt nė liri”. Por duke shtuar njė qartėsim nė kėtė rast: “vetėm mos e pėrdorni lirinė pėr shkak tė mishit, po me anė tė dashurisė, t’i shėrbeni njėri-tjetrit” (Gal. 5:13).

Krishti, qė ėshtė dashuria e personifikuar dhe e mishėruar e Perėndisė, me sakrificėn e Tij mbi Kryq dhe fitoren e Ngjalljes shpalli qartė fuqinė unikale tė dashurisė, qė e ēliron njeriun nga ēdo formė frike. Sa janė tė bashkuar me Atė nė besim dhe dashuri, bėhen tė denjė tė jetojnė tė vėrtetėn qė zbulon Ungjillori Joan: “Frikė nuk ka nė dashuri, por dashuria e pėrsosur e nxjerr jashtė frikėn, sepse frika ka mundim (pėrmban ndėshkim), dhe ai qė ka frikė, nuk ėshtė i pėrsosur nė dashuri” (1 Jn. 4:18).

Vėllezėrit e mi, le tė gėzojmė pra, nė mėnyrė tė veēantė gjatė kėtyre ditėve tė Pashkės, lirinė nga ēdo lloj forme frike, duke e thelluar besimin dhe dashurinė tonė pėr Atė qė mundi vdekjen, Zotin e jetės sonė. Pėr mė tepėr, le t’ua bėjmė tė ditur edhe vėllezėrve tanė tė frikėsuar se “Krishti u ngjall!”.
Me dashurinė e tėrė shpirtit nė Krishtin e Ngjallur,+ Anastasi
Kryepiskop i Tiranės, Durrėsit dhe i gjithė Shqipėrisė


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.