Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Ai qė shpejt dashurohet, shpejt dėshprohet
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 94 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Antonio Argondica
Nė 4 mars 1918 mbylli sytė studiuesi arbėresh Antonio Argondica. Botoi nė Nju-Jork fletoren "Emigranti Italian", mė pas "Ylli i arbėreshėve" dhe shkroi mjaft poezi, ndėr tė cilat spikasin: "Kėrsheu", "Pa mėmė", "Kėnga e parė", etj.

Reshat Bardhi
Nė 4 mars 1935 u lind nė Kukės haxhi dede Reshat Bardhi, i cili nė vitin 1991 u emėrua Kryegjysh Botėror i Bektashizmit. Ēarls Sherington
Nė 4 mars 1952 vdiq fiziologu Ēarls Sherington, shkencėtari qė zbuloi mekanizmin e marrėdhėnieve koordinuese nė sistemin nervor qendror; formuloi teorinė e propriocepsionit, pruri tė dhėna tė reja mbi lidhjet e ndėrsjellta tė proceseve tė frenimit e ngacmimit pėr natyrėn e tonusit muskular dhe shkeljes sė tij, dhe pėr tė gjitha kėto u nderua me ēmimin Nobel.

Karlo Monturi
Nė 4 mars 1968 mbylli sytė Karlo Monturi, njėri ndėr operatorėt mė tė njohur tė kinematografisė italiane, i cili nė vitin 1912, pėr herė tė parė nė Itali, pėrdori ndriēimin artificial gjatė xhirimeve. Nga mbi 100 filmat e tij, mė tė bukurit janė: "Vjedhėsi i biēikletave","Lenta e argjendtė", "Ari i Napolit", "Ēatia",etj.

Nikollaj Vasiljeviē Gogol
Nė 4 mars 1852 u nda nga jeta shkrimtari i madh rus Nikollaj Vasiljeviē Gogol, i cili ka hyrė nė botėn e letrave si poet, prozator dhe dramaturg i shquar me: "Mbrėmje nė fshatin pranė Dikankės", "Mirgorod", "Taras Bulba ", me komedinė "Revizori ", kryeveprėn e tij-romanin "Frymė tė Vdekura ", etj.
Histori :: 7 prill 2009 - Dita e Anėtarėsimit tė Shqipėrisė nė NATO
Postuar nga: Albo

Histori Urimet mė tė pėrzemėrta pėr tė gjithė shqiptarėt kudo nė botė me rastin e anėtarėsimit tė Shqiperisė si anėtare me tė drejta tė plota ne Aleancėn Ushtarake tė Atlantikut tė Veriut, NATO. Kjo ėshtė njė ditė historike pėr mbarė popullin shqiptar pasi nėnvizon jo vetėm arritjet e Shqipėrisė nė kėto dekadat e fundit, nėnvizon edhe integrimin e popullit shqiptar ne familjen e madhe tė popujve tė qytetėruar, popujve qė mbi tė gjitha vlerėsojnė atė tė shenjtėn, jetėn nė liri. Misioni i NATO ėshtė pikėrisht mbrojtja e paqes dhe lirisė.

Mė poshtė do tė lexoni, dėgjoni dhe reagoni mbi kėtė ditė historike. Jemi pėrpjekur tė dokumentojmė pėr brezat e rinj tė shqiptarėve kėtė moment historik qė ne tė gjithė pėrjetuam.

Fjala e Kryeministrit Berisha nė ceremoninė e ngritjes sė flamurit tė NATO-s, nė Shqipėri

Sot, nė orėn 11.00, u zhvillua nė selinė e Kėshillit tė Ministrave, nė prezencė tė Kryeministrit Berisha dhe anėtarėve tė qeverisė, ceremonia e ngritjes sė flamurit tė NATO-s, nė Shqipėri.

Nė pėrshėndetjen e tij me kėtė rast, Kryeministri Berisha u shpreh:

“Tė nderuar zotėrinj ministra,
Tė dashur qytetare e qytetarė shqiptarė,

Nė kėtė moment solemn, tė ngritjes sė flamurit tė NATO-s, si njė vend anėtar i saj, dėshiroj t’ju pėrshėndes pėrzemėrsisht dhe t’ju uroj edhe njėherė: Gėzuar kėtė arritje historike, gėzuar anėtarėsimin nė NATO!.Zonja dhe zotėrinj,

Sot, ne ngritėm nė Tiranė, nė Shqipėri, flamurin e NATO-s , Aleancės mė tė fuqishme politike dhe ushtarake qė kohėrat kanė njohur, flamurin e lirisė.

E themeluar 60 vite mė parė nė Washington nga Presidenti Truman, me qėllimin e madh tė mbrojtjes sė vlerave tė lirisė qė vendet themeluese ndanin, tė shndėrrimit tė armiqve tė djeshėm nė miq dhe aleate, Aleanca e Atlantikut te Veriut vjen sot, nė kėtė 60 vjetor , me flamurin e saj mė madhėshtor, mė tė lavdishėm se kurrė nė tėrė ekzistencėn e saj. Aleanca, nėn udhėheqjen e Shteteve tė Bashkuara, u shndėrrua nė faktorin pėrcaktues tė frenimit tė ekspansionit tė ēmendur sovjetik nė Europė, tė parandalimit tė sovjetizimit tė Europės.

Aleanca, me vlerat, me garancinė qė i dha lirisė bėri tė mundur qė sistemi i vlerave tė ngadhėnjejė nė mbarė botėn e lirė. Aleanca e Atlantikut tė Veriut u shndėrrua nė faktorin mė pėrcaktues tė shembjes sė murit tė Berlinit dhe tė ēlirimit tė mbi 400 milion qytetarėve tė Europės dhe Azisė Qendrore, qė lėngonin nėn shtypjen e egėr tė regjimeve totalitare.

Nė kėtė kontekst, ne, qytetarėt shqiptarė, por edhe tė tė gjitha diktaturave tė tjera ish komuniste, i detyrojmė shembjen e sistemit, ēlirimin nga barbaritė e tij, Aleancės sė Atlantikut tė Veriut. Por, nė dallim nga mbarė popujt e tjerė, pėr ne, flamuri i NATO-s, krahas flamurit kombėtar, ėshtė flamuri i shenjtė i shqiptarėve. Ky ishte flamuri, i cili, 10 vite mė parė, ēliroi sė bashku me flamurin kombėtar, 2 milion shqiptarėt qė po pėrjetonin barbaritė, mizoritė mė tė egra nė Kosovė. Me ēlirimin e Kosovės, flamuri i NATO-s ėshtė flamuri i dytė, krahas flamurit kombėtar, ėshtė flamuri i dinjitetit tonė, ėshtė flamuri qė i bėri tė lirė shqiptarėt, u dha atyre tė drejtėn, mundėsinė tė kėndojnė kėngėn e lirisė, tė ndėrtojnė tė lirė tė ardhmen e tyre, nė trojet mijėvjeēare ku jetonin.

Ndaj nė kėtė ditė, tė zotohemi se qeveria e kėtij vendi, institucionet, shoqėria shqiptare, shqiptarėt kudo qė janė do tė konsolidojnė me vendosmėri vlerat e mėdha qė Aleanca ka mbrojtur, parimet e mėdha mbi tė cilat Aleanca ėshtė ngritur e ndėrtuar. Le tė zotohemi se pėr t’iu pėrgjigjur kėrkesave tė saj, do tė votojmė ēdo ligj, do tė marrim ēdo vendim, do tė programojmė ēdo reformė dhe ne, shqiptarėt, gjithnjė do tė ndodhemi nė lartėsitė e flamurit tonė kombėtar, nė lartėsitė e flamurit tė NATO-s, flamurit tė lirisė.

Do ta mbyll fjalėn time duke u shprehur mirėnjohjen mė tė thellė tė gjithė atyre vendeve dhe institucioneve qė, me bujarinė e tyre, bėnė tė mundur qė dje, nė Bruksel, tė valėvitej krenar flamuri kombėtar i Shqipėrisė, sot, nė Tiranė tė ngrihet e tė valėvitet krenar flamuri i Aleancės sė Atlantikut tė Veriut.

Njė mirėnjohje mė tė thellė, mė tė veēantė qeverisė sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, kombit tė madh amerikan, Presidentit tė Shteteve tė Bashkuara, mbėshtetja e tė cilėve nė pėrpjekjet tona ka qenė pėrcaktuese pėr arritjen e kėtij suksesi.

Nga ky shesh, tė pėrshėndesim ushtarakėt tanė, nė Afganistan, nė Bosnje, nė Ēad, kudo qė janė, misionarė tė paqes, tė integrimit, ambasadorė tė shkėlqyer dhe dinjitozė, tė pėrfaqėsimit tė kombit tonė, tė pėrshėndesim edhe njė herė Forcat tona tė Armatosura pėr reformat e thella dhe aftėsinė e tyre, institucionet ligjvėnėse, tė zbatimit tė ligjit pėr vendosmėrinė qė treguan nė shembjen e murit tė krimit tė organizuar, administratėn e vendit pėr reformat e gjithanshme qė ndėrmori, me tė cilėt bėri tė mundur shembjen e murit tė korrupsionit, si dhe tė gjithė ata qytetarė, zyrtarė, politikanė tė tė gjithė spektrit politik qė, me ndjenjėn mė tė lartė tė pėrgjegjėsisė, bashkėpunuan nė reformat e mėdha qė bėnė tė mundur anėtarėsimin e vendit tonė nė NATO.
Faleminderit."

8 Prill 2009


Fjalimi i Kryeministrit Berisha ne NATO (video)

http://www.keshilliministrave.al/index.php?fq=preprog/videoa&video=4035&gj=gj1


Albumi Fotografik i ketyre diteve historike:

http://galeria.albasoul.com/main.php?g2_itemId=18391


Kronologjia e kurorezimit te Shqiperise si Anetare e NATO:

http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=92830


Reagimet tuaja ne Forumin Shqiptar:

http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=93606
© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.