Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Emri i mire fitohet me shumė punė tė mira dhe humbet me njė tė ligė
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 77 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Jeronim de Rada
Nė 28 shkurt 1903 mbylli sytė poeti dhe studiuesi i madh arbėresh Jeronim de Rada, botuesi i gazetės sė parė shqiptare "L'albanese d'Italia", revistės "Fiamuri i Arbrit", mėsues; organizator i dy kongrese pėr gjuhėn shqipe. Autor i studimeve: "Lashtėsia e kombit shqiptar", "Rapsodi tė nji poemi arbėresh", "Karakteri i gjuhės shqipe"; poemave: "Serafina Topia" "Skėnderbeu i pafam", "Rrethimi i Arbrit", "Kėngėt e Milosaos".

Adem Demaēi
Nė 28 shkurt 1936 u lind shkrimtari kosovar Adem Demaēi, i cili pėr rreth 29 vjet vuajti burgjet jugosllave, por nuk reshti sė shkruari veprat e tij, kryesisht nė prozė: romanin "Gjarpėrinjtė e gjakut", "Libėr pėr vetėmohim", etj.

Sharl Nikol
Nė 28 shkurt 1836 u nda nga jeta mikrobiologu francez Sharl Nikol, shkencėtari qė zbuloi bartėsin e sėmundjes sė tifos, shkaktarėt e leishmanozės sė organeve tė brendshme e tė lėkurės, pėr tė cilat u nderua me ēmimin e madh Nobel.

Anders Knut Angstron
Nė 28 shkurt 1888 lindi Anders Knut Angstron, gjeofizikan dhe metereolog suedez, i pari qė pėrpiloi formulat empirike pėr pėrcaktimin e intensitetit tė energjisė nga rrezatimi i Tokės dhe ndėrtoi piranometrin pėr matjen e intensitetit tė radiacionit diellor nė sipėrfaqet horizontale.
Kulture :: 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri
Postuar nga: Albo

Kulture Historia, mėnyra e formimit apo numri i pėrdorimit tė mbiemrit qė mban secili prej nesh, nuk do tė pėrbėjė mė njė mister. Me njė total prej rreth 25000 mbiemrash nė tė gjithė territorin shqiptar, profesori i Institutit tė Gjuhėsisė dhe Letėrsisė, Ēlirim Bidollari, ka radhitur nė njė fjalor, qė pritet tė pėrfundojė sė shpejti, tė gjithė mbiemrat shqiptarė, nga mė i famshmi deri te mė pak i pėrdoruri.

Historia, mėnyra e formimit apo numri i pėrdorimit tė mbiemrit qė mban secili prej nesh, nuk do tė pėrbėjė mė njė mister. Me njė total prej rreth 25000 mbiemrash nė tė gjithė territorin shqiptar, profesori i Institutit tė Gjuhėsisė dhe Letėrsisė, Ēlirim Bidollari, ka radhitur nė njė fjalor, qė pritet tė pėrfundojė sė shpejti, tė gjithė mbiemrat shqiptarė, nga mė i “famshmi” deri te mė pak i pėrdoruri. Gazeta “Albania” publikon sot listėn me 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri.

Mbiemri Hoxha ėshtė kryesuesi i kėsaj liste. Sipas prof. Bidollarit, kjo nuk ėshtė aspak e rastėsishme. Ky mbiemėr ka ardhur si njė titull nga hierarkia fetare. Pėrhapja nė masė e myslimanizmit pas pushtimit turk ka bėrė qė ky mbiemėr tė jetė mjaft i pėrhapur nė tė gjitha anėt e vendit. Ndėrkohė qė nuk mbeten mbrapa edhe ofiqe tė hierarkisė fetare qė nuk i pėrkasin fesė myslimane. Kėshtu, nė radhė tė dytė dhe tė tretė renditen mbiemrat Shehu dhe Prifti, pėrkatėsisht tituj tė fesė bektashiane dhe asaj ortodokse. Mė pas kjo listė vijon me mbiemra tė ardhur nga emra njerėzish apo nga emrat e vendbanimeve tė tė parėve tė atij “oxhaku”.

Klasifikimet

Nė prononcimin e tij pėr gazetėn “Albania”, profesori i patronomisė, Bidollari, pohoi se mbiemrat klasifikohen nė katėr kategori tė mėdha. “Nė kategorinė e parė pėrfshihen mbiemrat qė tregojnė vijimėsinė e birėrisė. Nė kėtė kategori futen ata mbiemra qė rrjedhin nga emrat e tė parėve”, - pohoi Bidollari. Sipas tij, kėto mund tė jenė nė formėn e plotė tė emrit si Sinani, Andoni, Abazi, por edhe nė trajtat e tyre tė shkurtuara si, Kola, Hysi apo Leka. Nė kategorinė e dytė pėrfshihen mbiemrat qė tregojnė origjinė ose prejardhje, si Dibra, Frashėri, Bushati, tė cilėt janė ndėr mė tė pėrhapurit. “Kushti numėr njė i vendosjes sė mbiemrave tė kėtij lloji ishte qė familja qė merrte kėtė mbiemėr tė kishte lėvizur nga vendbanimi i mėparshėm. Gjithashtu, kur prijėsit e familjeve tė zhvendosura nuk arrinin tė gjenin njė paraardhės tė denjė pėr tė mbajtur si mbiemėr, atėherė ata pėrdornin emrat e fshatrave ose tė qyteteve nga vinin”, - pohoi prof. Bidollari. Njė tjetėr kategori janė mbiemrat qė tregojnė zanate dhe profesione apo tituj si, Argjendari, Furrxhiu, Kadiu, Pasha, Aga, etj. Sipas Bidollarit, njė pjesė e mirė kėsaj kategorie janė nė gjuhėn turke, pasi periudha e vėnies sė mbiemrave ka pėrkuar nė kohė me pushtimin turk. Ndėrsa kategoria e katėrt nė klasifikimin e mbiemrave pėrfshin mbiemrat qė janė formuar nė formėn e nofkave dhe llagapeve si Sakati, Qorri, Shurdhi etj. Duke iu vėnė fillimisht disa personave nė formėn e epiteteve, me kalimin e kohės ato janė konsoliduar nė mbiemra. Kėto epitete kanė qenė tė formave tė ndryshme, me ngjyresa pozitive dhe negative, - sqaroi Bidollari-por me kalimin e kohės ngjyresa e tyre ka humbur.

Fjalori

Fjalori i mbiemrave ėshtė njė studim qė ka nisur rreth 7 vjet mė parė. Bidollari saktėsoi pėr “Albania”-n se pėr kryerjen e kėtij studimi ėshtė shfrytėzuar regjistrimi i popullsisė i vitit 1945. Gjithashtu, studimi ėshtė ballafaquar edhe me regjistrime tė popullsisė nė vitet nė vazhdim, si edhe me listat e zgjedhjeve nė vitet 2003-2005. Bidollari saktėsoi se qėllimi i fjalorit ėshtė tė zbulojė vatrėn ku ka lindur patronima. “Pėr fjalorin po punohet pėr disa plotėsime qoftė tė numrit, qoftė tė pėrmbajtjes apo shpjegimit tė mbiemrave. Pjesa mė e vėshtirė ėshtė historia e tyre. Mė mirė pėr historinė e mbiemrave dinė vetėm ata qė i mbajnė kėto mbiemra.


Historia e mbiemrave

Zhvillimi i mbiemrave ka ecur nė shek XII-XX. Nė rreth 5-6 shekuj histori, procesi i vėnies sė mbiemrave ka ecur nga lart poshtė. Kėshtu, fillimisht janė pajisur me mbiemra shtresat e larta, mė pas shtresat e hierarkisė fetare, ndėrsa mė vonė ka zbritur deri nė shtresat e ulėta. Qėllimi fillestar i mbiemrave ka qenė pėr tė dalluar njerėzit nga njėri-tjetri. Mbiemrat janė stabilizuar nė shek XX nė Shqipėri. Deri mė 1912-n, shumica e popullsisė nė Shqipėri nuk kishte mbiemra. Pas kėtij viti filluan tė kryheshin regjistrimet e para tė popullatės.

TOP LISTA e MBIEMRAVE

1. Hoxha
2. Shehu
3. Prifti
4. Ēela
5. Leka
6. Dervishi
7. Hysi
8. Rama
9. Dibra
10. Abazi
11. Sinani
12. Gjika
13. Kola
14. Kraja
15. Luka
16. Duka
17. Gjoka
18. Murati
19. Kristi
20. Mulo
21. Muēo
22. Andoni
23. Hasani
24. Koēi
25. Frashėri
26. Ruēi
27. Zeneli
28. Papa
29. Spahiu
30. Balla
31. Bushati
32. Gjoni
33. Brahimi
34. Kanani
35. Alikaj
36. Arapi
37. Ēaushi
38. Halili
39. Thanasi
40. Xhafa
41. Aliaj
42. Basha
43. Mezini
44. Sula
45. Agolli
46. Gjata
47. Haxhiu
48. Jaho
49. Kodra
50. Lako
51. Mehmeti
52. Niko
53. Osmani
54. Pano
55. Bardhi
56. Cani
57. Deda
58. Demiri
59. Hasa
60. Kasa
61. Mema
62. Myftiu
63. Peēi
64. Shtylla
65. Toska
66. Treska
67. Ymeri
68. Zaimi
69. Bezhani
70. Dedja
71. Duro
72. Kamberi
73. Kote
74. Laēi
75. Laze
76. Malaj
77. Marku
78. Hana
79. Shyti
80. Skėnderi
81. Berberi
82. Dede
83. Elezi
84. Gjergji
85. Jaupi
86. Koka
87. Kondi
88. Luarasi
89. Vata
90. Meēe
91. Nikolla
92. Rexha
93. Saraēi
94. Xhani
95. Dangėllia
96. Shalsi
97. Madhi
98. Begu
99. Myslimi
100. Kaleshi


Kortezi e Albania

Shenim: Komentet tuaja mund ti postoni ne Forumin Shqiptar


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.