Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Martesa eshte nje duel i vertet ku, per te triumfuar mbi kundershtarin, duhet patur vemendja ne cdo moment; sepse po pate fatkeqsine te kthesh koken, shpata e beqarise ju shpon nga njera ane ne tjetren.
--- Balzak

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 122 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Kongresi i Lushnjės
Nė 28 janar 1920 ēeli punimet Kongresi i Lushnjės, nė tė cilin u miratua njė akt kushtetues pėr pavarėsinė e plotė tė shtetit shqiptar; si dhe zgjodh njė kėshillin e lartė prej 4 vetash, qė do tė kryente funksionet e kryetarit tė shtetit dhe njė kėshill kombėtar me 37 veta. Kryeministėr u zgjodh Sulejman Delvina.

Ismail Kadare
Nė 28 janar 1936 lindi nė Gjirokastėr shkrimtari ynė i madh Ismail Kadare, mjeshtri i prozės sė gjatė, autor i veprave-kryevepra: "Gjenerali i ushtrisė sė vdekur", "Ura me tri harqe","Koncert nė fund tė dimrit", " Ėndėrr mashtruese","Dimri i madh", "Pesha e kryqit", "Spiritus", etj.

Xhovani Boreli
Nė 28 janar 1608 lindi shkencėtari italian Xhovani Boreli, shpikėsi i Heliostatit, i cili u shqua pėr punimet nė fushėn e fizikės, astronomisė dhe fiziologjisė.

Blasko Ibanjez
Nė 28 janar 1928 mbylli sytė shkrimtari spanjoll Blasko Ibanjez, njėri nga krijuesit mė tė mirė nė vendin e tij, me njė famė botėrore pėr romanet: "Miku i paftuar", "Maha lakuriqe", "Atdheu" dhe nė veēanti pėr romanin "Kasollja".
Sport :: Shqiperi - Poloni = 0 - 1
Postuar nga: Albo

Sport Ari Han debuton me humbje ne krye te kuqezinjve

Ari Han e nis me humbje aventuren e tij ne krye te Shqiperise, por, gjithsesi, eshte nje humbje qe nuk "djeg", sepse loja e zhvilluar nga kuqezinjte, sidomos ne pjesen e dyte, ishte argetuese. Polonia e meritoi fitoren, sepse u tregua me e ftohte perpara portes se Hidit, ndersa kuqezinjte shperdoruan vertet shume, sidomos ne momentin final te aksioneve.

Ashtu sikunder ishte deklaruar nje dite me pare, formacioni i kuqezi kishte dy risi ne 11-shen baze: Isli Hidin dhe Andi Lilen. Por takimi nis vertet keq per Shqiperine. Polonia shenon golin e avantazhit qe ne minuten e 3-te te pjeses se pare, duke ngrire te gjithe lojtaret kuqezi ne fushe. Nje rivenie anesore e Vasilevskit gjen ne qender te zones kapitenin Zuravski, i cili shmang bukur Dallkun dhe mposht Hidin, qe sheh t'i kaloje topi mes kembeve. Polonia ka lojen ne dore ne ato minuta, por reagimi i kuqezinjve nuk vonon. Bogdani harkon nje top te ulet ne zone dhe Salihi e nxjerr cuditerisht jashte. Loja barazohet, madje minuta te tera shohin formacionin e Ari Hanit te zoteroje topin. Polonia mbrohet me forca te shumta dhe kerkon te befasoje mbrojtjen tone. Shqiperia vuan organizmin e fazes sulmuese te lojes. Skela e Duro nuk filtrojne sic duhet topat per "Bogun" dhe Salihin. Asnje minute shtese nga gjyqtari Kirsher, qe ka toleruar shume lojen e ashper te polakeve. Fillimi i fraksionit te dyte sheh nderrime te shumta per kuqezinjte. Jashte Lila, Duro e Bogdani dhe ne vend te tyre futen Vrapi, Hyka e Kapllani, por jane polaket qe rrezikojne serish kur Levandovski godet shtyllen e djathte pingule te Isli Hidit. Zbritje e rrezikshme e Polonise, por Vangjeli pengon me zgjuarsi kundershtarin qe me porten bosh gjuan jashte. 2 aksione te shpejta te kuqezinjve: Hyka zbret ne krahun e djathte, harkon ne zone, por roveshata e Salihit perfundon jashte, ndersa pak minuta me pas skela deperton bukur dhe gjuan ne hyrje te zones, por pret Fabian.

Shqiperi-Poloni 0-1

Shenues: Zuravski 3'Shqiperia: Hidi, Lila (Vrapi 46'), Dallku, Curri, Vangjeli, Lala (Bulku 70'), Cana, Skela, Duro (Hyka 46'), Salihi (Bylykbashi 80'), Bogdani (Kapllani 46')

Trajner: Ari Han

Polonia: Fabianski, Zevlakov, Bak, Varvzivniak, Valisevski, Zevlakov, Kerzinovek, Levandosvki, Lobozinski, Guerrero, Zuravski

Trajner: Leo Benhaker

Gjyqtar: Knut Kirsher

Kartone te verdhe: Vasilevski, Dallku, Smolarek


Kortezi e Koha Jone


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.