Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Ai qė han hudėr nuk e ndien erėn e vet, por ia ndijnė tė tjerėt
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 107 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Sulejman Pitarka
Nė 2 shkurt 1924 lindi nė Dibėr Artisti i Popullit Sulejman Pitarka, njėri nga aktorėt tanė mė tė mirė, qė skaliti nė skenėn e teatrit kombėtar dhe nė ekran role tė pavdekshme: Jonuz Bruga, Zheleznovi, xha Lipja, etj. ndersa ėshtė autor i disa pjesėve teatrale, ndėr tė cilat spikat drama "Familja e peshkatarit".

Falja e gjaqeve
Nė 2 shkurt 1990 me nismėn e Anton Ēetės nisi nė Kosovė aksioni atdhetar e humanitar i faljes sė gjaqeve, qė mori pėrmasa tė gjera, duke u pėrhapur anembanė vendit.

Beteja e Stalingradit
Nė 2 shkurt 1943 nė Stalingrad tė Rusisė u zhvillua njė nga betejat mė tė ashpra tė Luftės sė Dytė Botėrore ndėrmjet forcave naziste dhe atyre ruse, e cila pėrfundoi me fitoren e lavdishme tė forcave ruse dhe hyri nė histori si "Beteja e Stalingradit", duke shėnuar dhe fillimin e disfatės sė Koalicionit nazi-fashist dhe fitoren e Aleancės antifashite.

Dimitėr Mendelejev
Nė 2 shkurt 1907 u lind kimisti i madh rus, ndėr mė tė shquarit nė botė, Dimitėr Mendelejev, shkencėtari qė zbuloi ligjin periodik tė elementeve dhe llogariti peshėn atomike tė tyre, duke hartuar edhe njė tabelė, qė njihet si "Tabela e Mendelejevit", si dhe formuloi teorinė e tretėsirave, etj.

2008
2 shkurt 1536 - Eksploruesi spanjoll Pedro de Mendoza themeloi Buenos Airesin.
2 shkurt 1556- Tėrmeti mė i madh nė botė goditi provincat kineze Shanxhi, Shansi dhe Henan, duke shkaktuar 830 000 tė vdekur.
2 shkurt 1931 - Lindi njeriu mė i rėndėsishėm i shtetit rus presidenti Boris Jelcin.
2 shkurt 1970 - Vdiq nė moshėn 97-vjeōare filozofi britanik Bertrand Rasell. Ai fitoi nė vitin 1950 ōmimin Nobel pėr letėrsinė. Rasell njihet si njė luftėtar pėr ōarmatimin bėrthamor nė vitet e fundit tė jetės. Ai u burgos pėr pjesėmarrje nė protestėn e Londrės nė vitin 1950.
2 shkurt 1978 - Dy kozmonautėt sovjetikė bėnė furnizimin e parė me karburant nė hapėsirė tė anijes "Saljut".
2 shkurt 1997 - 10 deri ne 15 mijė simpatizantė tė opozitės manifestuan nė Sofje pėr 28 ditė rradhazi duke kėrkuar mbajtjen e zgjedhjeve tė parakohėshme nė Bullgari.
2 shkurt 1997 - Qyteti grek i Selanikut shpallet solemnisht ‘kryeqyteti kulturor i Europės’ pėr vitin 1997. Metropoli i madh i Greqisė veriore bėhet kėshtu kryeqyteti i 13-tė i Bashkimit Europian, duke pasuar Kopenhagenin.
2 shkurt 1998 - Njė zyrtar i Ministrisė irakene tė Punėve tė Jashtme pėrgėnjeshtroi se vendi i tij ka dhėnė pėlqimin pėr inspektimin e tetė qendrave presidenciale, siō kishte pohuar Kremlini. Sipas tij, njė ōėshtje e tillė nuk ishte diskutuar kurrė me emisarin rus nė Bagdat, Viktor Posouvaliouk.
2 shkurt 1998 - Qeveria spanjolle theksoi se ka shtypur njė celulė separatiste baske tė ETA-s fajtore pėr vrasjen e tre policėve dhe njė rojeje civile paraushtarake vitin e kaluar.
2 shkurt 1999 - Gjykata kushtetuese ruse vendosi tė pezullojė dėnimet me vdekje deri nė krijimin e gjykatave penale pėr krime tė rėnda, me juri nė tė gjitha rajonet e vendit.
2 shkurt 2000 - Greqia nėnshkruan tre marrėveshje bashkepunimi dypalesh me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Bėhet fjalė pėr njė marrėveshje ushtarake qė lidhet me funksionimin e bazės ajrodetare tė Gjirit tė Sudas, nė Kretė, njė marrėveshje bashkėpunimi policor dhe mbrojtjen e pasurisė intelektuale
Feja :: Gėzuar Pashkėn Orthodhokse!
Postuar nga: Albo

Feja I urojmė tė gjithė besimtarėt orthodhoksė shqiptarė, nė emėr tė gjithė komunitetit tonė:

GĖZUAR PASHKĖN!
KRISHTI U NGJALL!


Predikimi i Pashkės nga Shėn Joan Gojarti

Shėn Joan Gojarti, Kryepeshkopi i Konstandinopojės

Ai qė ėshtė besimtar i devotshėm dhe e do Perėndinė, le tė gėzojė nė kėtė panair dhe festė vezulluese e triumfale. Ai qė ėshtė shėrbėtor i urtė, le tė hyjė gėzueshėm nė gėzimin e Zotit tė tij. Ai qė ėshtė munduar pėr njė kohė tė gjatė duke kreshmuar, le ta marri tani shpėrblimin.

Ai qė na vjen qė nga ora e parė, le tė marrė shpėrblimin e tij. Ai qė ka ardhur qė nga ora e tretė, le ta mbajė kreshmėn me mirėnjohje. Ai qė ka ardhur nė orėn e gjashtė, mos tė mėrzitet se nuk ka pėr tė ngelur aspak pa gjė. Ai qė vonohet deri nė orėn e nėntė, le tė afrohet pa pasur aspak frikė. Ai qė ka ngelur mbrapa deri nė orėn e njėmbėdhjetė, dhe ai, po ashtu, le tė mos alarmohet nga vonesa e tij; se Zoti, i cili ėshtė xheloz pėr nderin e tij, do tė pranojė edhe tė fundit ashtu siē priti tė parin; ai i jep prehje tek vetja e tij atij qė vjen nė orėn e njėmbėdhjetė, ashtu siē i dha atij qė erdhi qė nė orėn e parė.

Dhe ai tregon mėshirė pėr tė fundin, dhe kujdeset pėr tė parin; njerit i jep, dhe tjetrit i dhuron dhurata. Dhe ai pranon veprat e tė dyve, dhe mirėpret qėllimin, dhe nderon aktin dhe lavdėron dhurimin. Prandaj, hyni tė gjithė nė gėzimin e Zotit, dhe merrni shpėrblimin tuaj, si ti i pari, po ashtu dhe ti i dyti. Ti i pasur dhe ti i varfėr sė bashku tė bėni njė festival tė madh. Ti i kujdesshėm dhe ti i shkujdesur, nderojeni kėtė ditė. Gėzoni sot, si ju qė keni mbajtur kreshmė edhe ju qė nuk keni mbajtur fare kreshmė. Tryeza ėshtė shtruar plot, gėzoni tė gjithė mes gjithė tė mirave. Kau ėshtė dhjamur, askush tė mos iki prej kėtej i urritur.

Gėzoni tė gjithė festėn e besimit: Merrni tė gjithė thesaret e mirėsisė. Askush tė mos qahet pėr varfėrinė e tij se mbretėria universale na u shfaq. Askush tė mos qajė pėr paudhėsitė e veta, se falja na erdhi nga varri. Askush tė mos e ketė frikė vdekjen, se vdekja e Shpėtimtarit na ēliroi. Ai qė u burgos nga vdekja, Ai e shkatėrroi vdekjen. Duke zbritur nė Ferr, Ai e mbėrtheu Ferrin. Ai e hidhėroi Ferrin kur ky shijoi trupin e Tij. Dhe Isaia, duke e parashikur kėtė, thirri me tė madhe: Ferri, tha ai, u hidhėrua kur tė hasi Ty nė rajonet e ulėta. U hidhėrua se mori fund. U hidhėrua sepse u tallėn me tė. U hidhėrua sepse u vra. U hidhėrua sepse u rrėzua. U hidhėrua sepse e lidhėn me zinxhirė. Mori njė trup njeriu, dhe e takoi Zotin ballė pėr ballė. Mori baltė dhe takoi Qiellin. Mori ate qė shihej dhe ra mbi atė qė nuk shihet me sy.

O Vdekje, ku ėshtė gjembi yt? O Ferr, ku ėshtė fitoria jote? Krishti u ngjall dhe ju u rrėzuat. Krishti u ngjall dhe demonėt u rrėzuan. Krishti u ngjall dhe engjėjt gėzojnė. Krishti u ngjall dhe jeta mbretėron. Krishti u ngjall dhe as edhe njė i vdekur nuk mbeti nė varr. Se Krishti, duke u ngjallur sė vdekuri, u bė fruti i parė i atyre qė kanė fjetur. Atij i takon lavdia dhe fuqia nė jetė tė jetėve. Amin.

Predikimi Katekizmik i Shėn Joan Gojartit lexohet gjatė Mėngjesores sė Pashkės.


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.