Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Kurajo nuk eshte nje virty, por nje tipar i perbashket i krimineleve dhe njerezve te medhenj.
--- Voltaire

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 100 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Antonio Vivaldi Nė 22 korrik 1718 u shfaq pėr herė tė parė nė Firence opera "Skėnderbeu" e kompozitorit italian Antonio Vivaldi.

Kongresi i parė Arsimor
Nė 22 korrik 1922 u mbajt nė Tiranė Kongresi i parė Arsimor, qė mori vendime tė rėndėsishme pėr pėrhapjen dhe pėrmirėsimin e mėtejshėm tė arsimit shqip.

Zonja Ēurre
Nė 22 korrik 1944 u vra nė Qafshkallė tė Klosit (Mat) e reja Tragjai i Vlorės, 24-vjeēarja Zonja Ēurre, Heroinė e Popullit.

Ernest Heminguej
Nė 22 korrik 1899 u lind shkrimtari I madh amerikan Ernest Heminguej, autor I romaneve qė bėnė epokė: "Pėr kė bien kamabanat", "lamtumirė armė", "Plaku dhe deti", etj. pėr tė cilat nė 1954-n u nderua me ēmimin e madh Nobel pėr Letėrsinė. Vdiq nė vitin 1961.
Albasoul :: 9 vjetori i krijimit tė Albasoul
Postuar nga: Albo

Albasoul Ėshtė gati e pabesueshme por 25 dhjetori 2007 pėrkon me 9 vjetorin e krijimit tė Albasoul. 9 vjet mė parė, njė 18 vjeēar shqiptar mori inisiativėn pėr tė krijuar njė faqe shqiptare nė Internet qė ishte e tillė jo vetėm nė emėr por edhe nė pėrmbajtje. Misioni ishte i thjeshtė: publikimi i trashėgimisė sonė kulturore dhe artistike nė Internet. E veēanta e Albasoul.com ishte se ishte faqja e parė shqiptare nė Internet qė nuk pėrpiqej tė prezantonte Shqipėrinė e shqiptarėt tek njė publik i huaj, por njė faqe kushtuar e dedikuar ekskluzivisht shqiptarėve nė mbarė botėn. Tė merrje pjesė nė kėtė faqe duhet tė dije tė lexoje e shkruaje shqip. Dhe e veēanta tjetėr ishte se kjo faqe nuk ishte konceptuar si njė faqe personale por si njė projekt, qė ftonte tė gjithė shqiptarėt qė tė ndihmonin nė publikimin e trashėgimisė sonė kulturore nė Internet.

Nėse 9 vjet mė parė pjesmarrja e shqiptarėve nė Internet ishte e vogėl, sot Interneti ėshtė kthyer nė njė mjet i fuqishėm komunikimi jo vetėm pėr shqiptarėt nė emigrim, por edhe pėr shqiptarėt nė trojet etnike. Dhe ajo qė nisi si njė faqe sot ėshtė kthyer nė komunitetin mė tė madh virtual shqiptar nė Internet, vendtakimin ditor tė shqiptarėve nga 140 shtete tė botės, nga tė gjitha qytetet e Shqipėrisė, Kosovės, Malit tė Zi, Maqedonisė. Shėrbime si forumi shqiptar qė sot numėron 35000 anėtarė tė regjistruar dhe qindra mijėra shkrime nė gjuhėn shqipe, apo seksioni i muzikės qė ėshtė koleksioni mė i madh i muzikės shqiptare nė Internet, apo rrjeti Albasoul i IRC ku sot gjen tė bisedojnė me njėri-tjetrin shqiptarė nga Shqipėria, Kosova, Malėsia e mbarė bota, janė shtyllat e komunitetit tonė virtual.

Ata qė e kanė bėrė realitet kėtė komunitet janė ata dhjetra shqiptarė qė ndihmojnė vullnetarisht nė mirėmbajtjen e komunitetit. Kėta janė stafi vullnetar i Albasoul qė pa kurrfare shpėrblimi financiar, shpenzojnė kohė, energji dhe ndihmojnė edhe financiarisht komunitetin. Arsyet pėrse e bėjnė kėtė gjė janė: a) vlerėsojnė nė maksimum atė qė gjejnė nė kėto faqe e nė kėtė komunitet b) kjo ėshtė mėnyra e tyre pėr tė dhėnė njė kontribut modest pėr komunitetin e tyre shqiptar nė botė. Dhe ne vazhdojmė tė jemi tė hapur pėr tė pranuar ndihmėn dhe kontributin e gjithėsecilit prej jush nė kėtė komunitet. Gjatė kėtyre 9 vjetėve, stafi ynė ka funksionuar si njė stafetė ku detyrat kalojnė dorė mė dorė nga njė anėtar i komunitetit tek tjetri. Njė falenderim i veēantė edhe pėr tė gjithė ata anėtarė tė stafit qė pėr arsye nga mė tė ndryshmet personale nuk kanė patur mė mundėsi tė marrin pjesė nė tė.

Dikush mund tė pyesi: si mund tė kthehet nė komunitet njė faqe nė Internet? Kur shikon njė pjesmarrje kaq tė madhe shqiptarėsh nga mbarė botaė kur shikon se si shqiptarėt e krahinave tė ndryshme qė deri dje preferonin tė diskutonin tė ndarė nga njėri-tjetri, sot diskutojnė sė bashku nė njė forum. Kur shikon se sa shoqėri tė reja janė krijuar nga vendtakimi i Internetit tek Albasoul; kur shikon se sa dashuri te reja kane lindur ku pikėnisjen e kanė patur tek Albasoul, dashuri qė janė kurorėzuar me martesa dhe bekuar me fėmijė; kur shikon se si fėmijė emigrantėsh shqiptarė nė cdo cep tė botės mėsojnė tė shkruajnė e lexojnė shqip nė faqet e komunitetit tonė; kur shikon se si shqiptaret shpehin mendimet e tyre mbi problemet e shumta tė botės shqiptare; kur shikon se sa faqe e komunitete tė tjera shqiptare janė hapur nė Internet duke marrė shembull koumunitetin tonė Albasoul; kur shikon qė edhe pas 9 vjetėsh pjesmarrja nė kėtė komunitet vjen duke u rritur nga dita nė ditė.

Pavarėsisht nga arritjet e kėtyre 9 vjetėve tė cilat janė mbresėlėnėse, ngelet ende shumė punė pėr tu bėrė pėr ta zgjeruar mė tej aktivitetin e komunitetit. Jemi duke punuar pėr ndėrtimin e njė versioni tė ri tė Albasoul qė do tė jetė mė i thjeshtė pėr tu pėrdorur dhe do tu ofrojė mė shumė informacion dhe mundėsi publikimi. Sė shpejti do tė bejmė publik edhe njė projekt tė ri qė do tė kompletojė misionin e Albasoul nė publikimin e trashėgimisė sonė kulturore nė Internet. Forumi shqiptar do t'iu ofrojė sė shpejti mė shumė mundėsi qė krahas diskutimeve nė temat e shumta tė keni mundėsi tė shpreheni edhe nė mėnyrė individuale dhe tė krijoni edhe grupin tuaj tė miqve. Pa harruar edhe njė prej sherbimeve mė popullore, dhomat e bisedmeve (chat) nė tė cilat do tė hyni mė shpejt dhe mė kollaj nga Interneti.

Si gjithmonė, gjithēka qė ne ndėrtojmė ėshtė e hapur dhe falas pėr tė gjithė. Kini parasysh qė duke qenė njė nismė jo-fitimprurėse, tė gjitha shpenzimet e mbajtjes sė komunitetit nė linjė mbulohen nga stafi dhe donacionet e bėra nga anėtarėt dhe vizitorėt tanė. Nėse vlerėsoni ato qė keni gjetur nė kėtė komunitet nė vite dhe dėshironi tė mbėshtesni punėn tonė, jeni tė lutur tė bėni njė donacion financiar brenda mundėsive tuaja. Tė gjithė ata qė duan tė bėjnė njė donacion mund tė na shkruajnė tek webmaster@albasoul.com.

Dhe nė mbyllje, dua tu falėnderoj tė gjithėve ju, anėtarėve dhe vizitorėve qė na vizitoni pėrditė. Jeni ju qė me pjesmarrjen tuaj i jepni jetė kėtyre faqeve dhe i ktheni nė komunitetin mė tė madh shqiptar nė Internet. Ashtu siē ėshtė pjesmarrja juaj ajo qė na shtyn pėr tė punuar e dhėnė kontributin tonė nė kėtė komunitet.

Ju faleminderit,
Stafi i Albasoul


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.