Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Ne dashuri, ashtu si dhe ne art, delikatesa eshte virtyt i te dobetve.
--- Rey

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 133 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Kongresi i Lushnjės
Nė 28 janar 1920 ēeli punimet Kongresi i Lushnjės, nė tė cilin u miratua njė akt kushtetues pėr pavarėsinė e plotė tė shtetit shqiptar; si dhe zgjodh njė kėshillin e lartė prej 4 vetash, qė do tė kryente funksionet e kryetarit tė shtetit dhe njė kėshill kombėtar me 37 veta. Kryeministėr u zgjodh Sulejman Delvina.

Ismail Kadare
Nė 28 janar 1936 lindi nė Gjirokastėr shkrimtari ynė i madh Ismail Kadare, mjeshtri i prozės sė gjatė, autor i veprave-kryevepra: "Gjenerali i ushtrisė sė vdekur", "Ura me tri harqe","Koncert nė fund tė dimrit", " Ėndėrr mashtruese","Dimri i madh", "Pesha e kryqit", "Spiritus", etj.

Xhovani Boreli
Nė 28 janar 1608 lindi shkencėtari italian Xhovani Boreli, shpikėsi i Heliostatit, i cili u shqua pėr punimet nė fushėn e fizikės, astronomisė dhe fiziologjisė.

Blasko Ibanjez
Nė 28 janar 1928 mbylli sytė shkrimtari spanjoll Blasko Ibanjez, njėri nga krijuesit mė tė mirė nė vendin e tij, me njė famė botėrore pėr romanet: "Miku i paftuar", "Maha lakuriqe", "Atdheu" dhe nė veēanti pėr romanin "Kasollja".
Lajme :: SHBA: Mbėshtesim Shqipėrinė nė rrugėn drejt NATO e BE
Postuar nga: Albo

Lajme Ministri i Jashtėm, Lulzim Basha, takon sekretaren amerikane tė Shtetit. Vlerėsim pėr reformat

Rajs: Mbėshtetje Shqipėrisė nė NATO

Sekretarja amerikane e Shtetit vlerėson luftėn ndaj korrupsionit

Shtetet e Bashkuara tė Amerikės vlerėsojnė reformat e ndėrmarra nga qeveria shqiptare nė luftėn kundėr korrupsionit dhe konfirmojnė mbėshtetjen pėr anėtarėsimin e Shqipėrisė nė NATO.

Vlerėsimet e qeverisė amerikane u bėnė dje gjatė takimit mes sekretares amerikane tė Shtetit, Kondolisa Rajs dhe ministrit tonė tė Jashtėm, Lulzim Basha. Sipas njoftimit tė zyrės sė Shtypit tė Ministrisė sė Jashtme, kreu i diplomacisė shqiptare, Basha gjatė kėtij takimi ka bėrė njė prezantim tė detajuar tė punės dhe progresit tė qeverisė nė zbatimin e reformave nė fushėn ushtarake, por edhe nė planin ekonomik. “Nga ana e saj, znj. Rajs vlerėsoi thellėsisht reformat, si dhe arritjet e qeverisė shqiptare nė luftėn kundėr korrupsionit, shprehu mbėshtetjen e administratės amerikane pėr anėtarėsimin e Shqipėrisė nė NATO, si dhe gjeti rastin tė falėnderojė pėrzemėrsisht ministrin Basha pėr mbėshtetjen e qeverisė shqiptare nė koalicionin global antiterror, tė udhėhequr nga SHBA”, thuhet nė njoftimin pėr shtyp. Gjithashtu, sekretarja amerikane e Shtetit ka vlerėsuar edhe rolin e vendit tonė nė rajon nė prag gjatė momentit qė po diskutohet statusi i Kosovės. Rajs e ka konsideruar tė rėndėsishėm rolin e qeverisė shqiptare ndaj faktorit politik nė Kosovė, ndėrkohė qė tė dy bashkėbiseduesit ishin tė tė njėjtit qėndrim pėr tė mbėshtetur propozimet e kryenegociatorit Ahtisari dhe se zgjidhja e statusit tė Kosovės nuk duhet tė zgjatet. Duke iu referuar vizitės sė njė muaji mė vonė tė presidentit tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Xhorxh Bush nė Tiranė, Basha e Rajs u shprehėn se kjo ėshtė njė vizitė historike pėr vendin tonė. “Ministri Basha dhe Sekretarja Rajs e konsideruan vizitėn e Presidentit Bush nė Shqipėri si njė ngjarje historike dhe mesazh i qartė i mbėshtetjes sė Administratės sė SHBA pėr rolin e Shiqipėrisė nė rajon, inkurajim dhe vlerėsim pėr reformat e ndėrmarra, i pėrpjekjeve nė kėtė kontekst pėr anėtarėsimin e Shqipėrisė nė NATO. Nė pėrfundim tė takimit, Sekretarja Rajs pranoi me kėnaqėsi ftesėn e Ministrit Basha pėr tė vizituar Shqipėrinė pas vizitės sė Presidentit Bush me dt. 10 qershor 2007”, thuhet nė njoftimin e ministrisė sė jashtme.


Ministri i Jashtėm flet pas takimit me sekretaren e Shtetit
Basha: Takim me Rajs dhe vizita e Bush, pikė kulminante Shqipėri-SHBA


Ministri i Jashtėm, Lulzim Basha, tha dje gjatė njė interviste pėr “Zėrin e Amerikės”, se vizita e presidentit Bush nė Tiranė nė 10 qershor ėshtė shenjė e qartė e vlerėsimit tė reformave tė ndėrmarra nga qeveria shqiptare dhe rolit tė vendit tonė pėr ēėshtjen e statusit tė Kosovės. Duke folur pėr vizitėn nė SHBA, Basha theksoi se njohu sekretaren amerikane tė Shtetit me pėrpjekjet e qeverisė nė fushėn e reformave ekonomike dhe nė luftėn ndaj informalitetit.

Zoti Basha, ēfarė diskutuat nė takimin tuaj me sekretaren amerikane tė Shtetit, Kondolesa Rajs?
Takimi me sekretaren e Shtetit, Rajs, ishte jashtėzakonisht inkurajues, ėshtė padyshim njė pikė kulminante nė diplomacinė dhe marrėdhėniet diplomatike midis SHBA-sė dhe Shqipėrisė. Diskutuam mbi disa ēėshtje kryesore, mbi anėtarėsimin e Shqipėrisė nė NATO, ku u vlerėsuan pėrpjekjet e Shqipėrisė dhe reformat veēanėrisht qoftė ushtarake, por me theks tė veēantė ato nė planin ekonomik, lufta kundėr korrupsionit dhe informalitetit, pėrpjekjet e qeverisė shqiptare pėr tė ēmontuar organizatat e krimit tė organizuar nė Shqipėri dhe sukseset e arritura nė kėtė fushė, nė bashkėpunim edhe me institucionet ndėrkombėtare nė pėrgjithėsi dhe Departamentin e Drejtėsisė sė SHBA-sė nė veēanti, FBI dhe institucionet e tyre nė Tiranė, u diskutua pėr reformat nė ekonomi, nė veēanti pėrpjekjet e qeverisė shqiptare pėr tė stimuluar ekonominė nėpėrmjet njė pakete fiskale tė favorshme ndaj biznesit nė tė njėjtėn kohė duke siguruar transparencė dhe njė formalitet mė tė madh tė ekonomisė, njė luftė ndaj informalitetit qė ka sjellė gjatė 20 muajve tė kėsaj maxhorance njė performancė tė pėrmirėsuar nė mbledhjen e tė ardhurave tė destinuara pėr reforma tė rėndėsishme nė infrastrukturė, rritje tė tė ardhurave nė sektorėt socialė siē janė shėndetėsia dhe arsimi. Nė tėrėsi u vlerėsuan kėto pėrpjekje si reforma qė vėrtetojnė edhe njėherė se Shqipėria ėshtė e vendosur nė rrugėn drejt anėtarėsimit nė NATO, tė plotėsojė jo vetėm kriteret ushtarake, por edhe ato kritere qė pėrbėjnė edhe thelbin e vlerave tė pėrbashkėta tė anėtarėve tė aleancės sė Atlantikut Verior.

Njė nga synimet e politikės sė jashtme tė Shqipėrisė ėshtė dhe anėtarėsimi nė NATO, ku vendi juaj ka thėnė se pret njė ftesė nė vitin 2008 pėr t’u anėtarėsuar nė tė? A jeni i sigurt se nė 2008 do tė merrni njė ftesė pėr kėtė pranim?
Sigurisht qė ka njė mekanizėm qė mat progresin e vendeve qė aspirojnė tė bėhen anėtare nė NATO, ėshtė njė program veprimesh tė vendeve anėtare. Diskutova me sekretaren Rajs pėrpjekjet qė qeveria po bėn pėr mbylljen me sukses tė kėtij cikli, si dhe pėrcaktimin e njė plani tė saktė masash pėr muajt nė vijim deri nė periudhėn paraprake tė samitit tė Bukureshtit dhe u garantova pėr mbėshtetjen e SHBA-sė qė edhe nė kėtė program Shqipėria tė pėrfundojė me sukses ato angazhime qė do ndėrmarrė gjė qė do tė pėrcaktojė kandidaturėn e saj pėr nė NATO.

Brenda njė periudhe tė shkurtėr ka dy zhvillime tė rėndėsishme qė lidhen me marrėdhėniet SHBA-Shqipėri, takimin e sotėm me sekretaren e shtetit dhe vizitėn e presidentit Bush muajin e ardhshėm nė Shqipėri, me atė qė Parlamenti shqiptar nė njė vendim tė pėrbashkėt votoi njė rezolutė pėr ta quajtur atė njė vizitė historike. Ēfarė rėndėsie kanė takime tė tilla dhe ēfarė pėrgjegjėsish dalin para jush?
Si nė takimin me sekretaren Rajs, ashtu dhe nė takimet me senatorė dhe kongresmenė nė Uashington, dje dhe sot ėshtė theksuar se vizita e presidentit Bush ėshtė njė pikė kulminante nė marrėdhėniet midis dy vendeve, ėshtė njė vizitė historike dhe njė shenjė e qartė e pėrkrahjes sė SHBA-sė pėr reformat qė Shqipėria po merr pėr anėtarėsimin nė NATO, si dhe pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės. Prandaj unė mendoj se vizita e presidentit Bush nuk mund tė ketė dimensione mė tė rėndėsishme pėr kėto objektiva madhore tė Shqipėrisė, si anėtarėsimi nė NATO dhe zgjidhja e ēėshtjes sė Kosovės. Eshtė njė oportunitet i jashtėzakonshėm qė rrallėherė u prezantohet vendeve si Shqipėria pėr tė shpalosur para botės, sytė e sė cilės do tė jenė nė Shqipėri gjatė vizitės sė presidentit Bush nė Tiranė, rrugėn e gjatė qė kemi bėrė qė nga 1991 e deri mė sot, si dhe pėrpjekjet tona pėr tė ecur pėrpara nė rrugėn tonė drejt emancipimit dhe reformimit tė vendit. Eshtė njė rast i jashtėzakonshėm pėr tė shpalosur kėto arritje dhe pėr ta bėrė Shqipėrinė tė njohur nė nivele tė ndryshme para opinionit publik ndėrkombėtar.

Rusia ka dhėnė njė variant tė ri pėr ēėshtjen e Kosovės, siē ėshtė njohja e njėanshme e Kosovės. A ka qeveria shqiptare njė qėndrim tė sajin sot pėr kėtė propozim?
Edhe kjo u diskutua me sekretaren Rajs. Mund tė themi se shpresat tona janė tė mėdha pėr njė rezolutė tė KS tė OKB-sė dhe pėr njė proces tė kontrolluar tė pavarėsimit tė Kosovės, ēka do tė ishte jo vetėm nė pėrfitim tė Kosovės dhe kosovarėve, por nė pėrfitim tė gjithė stabilitetit tė rajonit. Ne shpresojmė qė kjo pikėpamje do tė ndahet nga tė gjithė faktorėt, duke pėrfshirė edhe Rusinė qė ėshtė njė anėtare me tė drejtė veto nė KS nė OKB. Sidoqoftė nuk po rrimė duarkryq, por po marrim tė gjitha masat qė stabiliteti i cili ėshtė dhe shqetėsimi kryesor i tė gjithė aleatėve tė mos cenohet nga dinamika e ngjarjeve qė do tė rrjedhin.

Kortezi e Panorama


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.