Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Ne cdo gje, ka me teper kenaqesi ne ndjekjen se sa ne shijimin.
--- Shakespeare

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 91 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Antonio Vivaldi Nė 22 korrik 1718 u shfaq pėr herė tė parė nė Firence opera "Skėnderbeu" e kompozitorit italian Antonio Vivaldi.

Kongresi i parė Arsimor
Nė 22 korrik 1922 u mbajt nė Tiranė Kongresi i parė Arsimor, qė mori vendime tė rėndėsishme pėr pėrhapjen dhe pėrmirėsimin e mėtejshėm tė arsimit shqip.

Zonja Ēurre
Nė 22 korrik 1944 u vra nė Qafshkallė tė Klosit (Mat) e reja Tragjai i Vlorės, 24-vjeēarja Zonja Ēurre, Heroinė e Popullit.

Ernest Heminguej
Nė 22 korrik 1899 u lind shkrimtari I madh amerikan Ernest Heminguej, autor I romaneve qė bėnė epokė: "Pėr kė bien kamabanat", "lamtumirė armė", "Plaku dhe deti", etj. pėr tė cilat nė 1954-n u nderua me ēmimin e madh Nobel pėr Letėrsinė. Vdiq nė vitin 1961.
Sport :: Fetie Kasaj, nėnkampione e Evropės nė peshėngritje
Postuar nga: Albo

Sport Peshėngritje/ Kampionati Evropian i 86-tė qė po zhvillohet nė Strasburg, femrat e nisin me medalje

Kasaj-Begaj, 3 medalje argjendi

Kampionia shqiptare sėrish s'e kalon dot rusen Shainova

Sporti i peshėngritjes ka arritur njė tjetėr rezultat tė mrekullueshėm nė arenėn ndėrkombėtare.


Fetie Kasaj dhe Romela Begaj i kanė dhuruar Shqipėrisė tri medalje tė argjendta nė garat e kampionatit evropian qė po zhvillohet nė Strasburg tė Francės. Plot tri herė ėshtė ngritur flamuri kuqezi nė pallatin e sportit tė Strasburgut, ku po zhvillohet Evropiani i tė 86-tė pėr meshkuj dhe i 20-i pėr femra. Dy peshėngritėset shqiptare kanė konkurruar nė peshėn 58 kg, nė Grupin A midis 9 konkurrenteve tė tjera. Nė pėrbėrje tė kėtij grupi ishte edhe kampionia e Evropės, rusja Marina Shainova. E para qė ka konkurruar ka qenė Romela Begaj. Ajo nė shtytje e ka mbyllur konkurrimin me 96 kg duke marrė medaljen e argjendtė. Romela ka tentuar tė ngrejė nė provėn e tretė 98 kg por nuk ka mundur. Ndėrkohė qė nė shtytje ka realizuar shifrėn 110 kg duke u renditur e 7-ta. Me 206 kg nė dygarėsh Romela Begaj ėshtė pozicionuar nė vendin e 5-tė nė pėrfundim tė konkurrimit. Pas saj ka garuar kampionia shqiptare Fetie Kasaj. Nė shkėputje Fetia nuk e ka nisur mirė garėn, kur nė provėn e tretė me shumė vėshtirėsi ka realizuar 91 kg, duke u renditur e 5-ta. Nė shtytje, pas dėshtimit nė provėn e parė, nė tė dytėn realizon me sukses 123 kg. Tenton tė ngrejė nė provėn e tretė 131 kg, duke tentuar t'i rrėmbejė medaljen e artė ruses Shainova, por pa sukses. Me 123 kg nė shtytje ajo merr medaljen e parė tė argjendtė. Dhe me 214 kg nė dygarėsh Kasaj renditet nė vendin e dytė duke u ngjitur nė podin e nderit dhe duke e rikonfirmuar veten edhe njėherė si nėnkampione tė Evropės. Ndėrkohė qė e jashtėzakonshme ka qenė kampionia e Evropės, rusja Marina Shainova, e cila sėrish ka marrė tri medalje tė arta me 100 kg nė shkėputje, 130 kg nė shtytje dhe me 230 kg nė dygarėsh. Pas kėtij suksesi, me rezultatet e jashtėzakonshme, rusja Shainova hyn nė historinė e peshėngritjes evropiane me tri tituj kampione radhazi. Presidenti i Federatės Shqiptare tė Peshėngritjes, Esat Ademi ėshtė treguar shumė i kėnaqur nga rezultatet e Fetie Kasajt dhe Romela Begajt nė garėn e djeshme duke kėrkuar edhe djemtė nė konkurrimin e tyre tė arrijnė tė hyjnė nė zonėn e medaljeve. Vetėm kėshtu do tė arrijnė tė shtojnė numrin e peshėngritėsve tė kualifikuar pėr nė Lojėrat Olimpike "Pekin 2008". Tė premten do tė fillojė konkurrimi i kuqezinjve tė shtangės. Do tė jetė Erkand Qerimaj nė peshėn 77 kg, i cili do tė tentojė tė tjera medalje pėr peshėngritjen shqiptare. Gara e tij starton nė orėn 20:00.

Rezultatet

Romela Begaj
Shkėputje 96 kg argjendi
Shtytje 110 kg vendi 7
Dygarėsh 206 kg vendi 5

Fetie Kasaj
Shkėputje 91 kg vendi 5
Shtytje 123 kg argjendi
Dygarėsh
214 kg argjendi


Kortezi e Panorama


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.