Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Ne burse, vjen nje moment ku, per te fituar, duhet folur ebraisht.
--- A.Scholl

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 86 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Antonio Vivaldi Nė 22 korrik 1718 u shfaq pėr herė tė parė nė Firence opera "Skėnderbeu" e kompozitorit italian Antonio Vivaldi.

Kongresi i parė Arsimor
Nė 22 korrik 1922 u mbajt nė Tiranė Kongresi i parė Arsimor, qė mori vendime tė rėndėsishme pėr pėrhapjen dhe pėrmirėsimin e mėtejshėm tė arsimit shqip.

Zonja Ēurre
Nė 22 korrik 1944 u vra nė Qafshkallė tė Klosit (Mat) e reja Tragjai i Vlorės, 24-vjeēarja Zonja Ēurre, Heroinė e Popullit.

Ernest Heminguej
Nė 22 korrik 1899 u lind shkrimtari I madh amerikan Ernest Heminguej, autor I romaneve qė bėnė epokė: "Pėr kė bien kamabanat", "lamtumirė armė", "Plaku dhe deti", etj. pėr tė cilat nė 1954-n u nderua me ēmimin e madh Nobel pėr Letėrsinė. Vdiq nė vitin 1961.
Elita :: Branko Merxhani, Neo-Shqiptarizma e viteve '30
Postuar nga: Albo

Elita “Ēdo njeri, ēdo popull, qė tė rrojė dhe tė tregojė veten, mė parė nga tė gjitha duhet tė organizojė Kaosin, qė gjendet brenda nė “Unin” e tij”. (Niēe)

Dy pjesė tė mendimtarėve tė viteve ’30 mjaftojnė qė tė iluminojnė sot nė ditėt tona shqiptarėt e pasditeve 2000. “Pėrralla pellazgjike ėshtė njė hipotezė xhaba. Njė absurditet. Kėtė sofizmė duhet ta neveritim. Sot s’ka mbetur asnjė turk i ditur qė tė ėndėrrojė pėrrallat turanike. Asnjė grek, me mendje tė shėndoshė, sot nuk mburret se ėshtė stėrnipi i Periklidit. Edhe Romanėt e sotėm e kanė harruar prej shumė kohe origjinėn e tyre: jeta e popujve nuk ėshtė veēse Mrekullia e Zhvillimit, qė rregullon valėt e mėdha tė shekujve”, shprehet Branko Merxhani...

Shqipėria jonė e sotme ėshtė njė Botė kaotike e vogėl. Nė rrembat tona rrjedhin shumė hidhėrime dhe helme, gjurmė tė prishjes, tė robėrisė, tė njė tronditjeje historiko-shoqėrore tė pakapshme. Trazimi dhe anarkia, qė mbretėrojnė sot nė gjuhėn tonė, nuk janė veēse vetėm njė pjesė, njė pamje, njė fazė e prishjes sonė historiko-shoqėrore. Gjithė ky trazim, gjithė kjo anarki mbretėrojnė edhe nė tė gjitha shfaqjet e tjera tė dinamizmit tonė qytetėronjės. Nė idetė dhe tendencat tona shoqėrore, ca mė shumė nė kuptimet tona mbi formėn dhe esencėn e instituteve tona shoqėrore. Ėshtė njė anarki, e cila ka thėthitur tė gjithė pothuaj jetėn tonė. Ideale s’kemi. Racionalizmi ynė ėshtė pothuaj si i djemve. Dispozita pėr njė gjurmim tė ngulur shkencor dhe sistematik na mungon krejt. Ku e ka rrėnjėn e saj kjo e keqe? A ka vallė arsye historike? Nga pikėpamja e kuptimit sociologjik cili ėshtė shkaku i kėsaj gjendjeje?

Ja disa pyetje qė Neo-Shqiptarizma pėrpara Djalėrisė sonė intelektuale dhe idealiste. I vė dhe shton: pa dhėnė pėrgjigje nė kėto pyetje, s’mund tė bėhet asnjė hap pėrpara! Ka shumė kohė qė shkoi ajo epokė nė tė cilėn Nacionalizma ishte shoqe e Romantizmės. Nacionalizma e sotme e ēmon kryesisht realitetin. Ėshtė shprehja e gjallė e Sociologjisė si shkencė, njėfarė toke zbatimi tė Higjienės Shoqėrore, njė Laborator i sėmundjeve psikologjike-shoqėrore. Si vlerė pozitive ka vetėm gjurmimin. Zbulimin e rrėnjės sė tė keqes. Kėrkimi themelor i Neo-Shqiptarizmės nga Djalėria – nga ajo Djalėri e cila, e ndritur me fenerin e mendjes, ndjen pa dyshim pėrkundrejt fatit historik tė Atdheut njė respekt tė thellė dhe ėshtė vėnė me mish e me shpirt nė rrugėn e fatit dhe tė sė ardhmes ėshtė ky: Tė ndjekė njė formė shkencore nė gjurmimet dhe nė pėrkufizimet, si dhe njė kuptim filozofik tė plotė dhe tė tanishėm nė idealizmin kombėtare.

Njė intelektual shikon rrezikun mė tė madh dhe mė tė tmerrshėm: tė bjerė nė hendekun e gabimit dhe tė vetėgėnjimit, po tė dojė tė bėjė njė udhėtim nė sferėn e pasosur dhe kaotike tė fantazisė sė tij. Kjo sferė pėrmban vetėm botė tė rreme, vlera tė vdekura, qė bien vetėm gjumė dhe “utopistė gjenialė”. Drita ėshtė Shkenca, bota e realiteteve. Jetėn politike nuk duhet ta pėrcaktojmė pėrmes romanticizmit dhe fantazisė. Problemi i jetės, misteri i sė ardhmes, kanė nevojė pėr kėtė dritė. Jetėn nuk duhet ta shohim pėrmes prizmės sė fantazisė sonė. Vėshtrimin tonė duhet ta kthejmė pėrkundrejt jetės, d.m.th ta shohim jetėn ashtu siē ėshtė dhe jo siē e duam ne tė jetė. Jeta do njė zgjidhje. Kjo zgjidhje nuk gjendet lart nė qiellin kombėtar, po ėshtė e fshehur thellė nė shpirtin kombėtar.

Ja pika nga e cila nisemi. Tė ndriēojmė shkaqet e thella tė anarkisė sonė shoqėrore, qė na la trashėgim e shkuara, me fenerin e shkencės sociologjike. Dhe ja pika e drejtimit tonė: Pėrmbi germa dhat e Shqipėrisė sė djeshme, tė prishur dhe tė robėruar, tė krijojmė njė Shqipėri tė nesėrme, tė mbaruar, tė ndritur, tė qytetėruar – njė Shqipėri jo historike, po qytetėronjėse.


Qėllimi i luftės: Idealizmi i jetės.

Shqipėria e ndjenjės, Shqipėria e mendimit, po pret krijonjėsit e saj. Dritė pėrmbi fantazinė e sė shkuarės. Nuk jemi as stėrnipėr bonjakė tė Pellazgėve mitologjikė, as gėrmadhat e Ilirianėve: jemi shqiptarė – Njė kombėsi e re.
Pėrralla pellazgjike ėshtė njė hipotezė xhaba. Njė absurditet. Kėtė sofizmė duhet ta neveritim. Sot s’ka mbetur asnjė turk i ditur qė tė ėndėrrojė pėrrallat turanike. Asnjė grek, me mendje tė shėndoshė, sot nuk mburret se ėshtė stėrnipi i Periklidit. Edhe Romanėt e sotėm e kanė harruar prej shumė kohe origjinėn e tyre: jeta e popujve nuk ėshtė veēse Mrekullia e Zhvillimit, qė rregullon valėt e mėdha tė shekujve.

Po! Jemi Shqiptarė dhe pėrbėjmė njė kombėsi tė re. Mėma e Nacionalizmės, mallėngjimi kombėtar i shekullit XX, nxorri nė dritė njė pjellė tė re. Kjo pjellė jemi ne. Si Neo-grekėt e sotėm, si turqit e sotėm tė Azisė sė Vogėl, kėshtu edhe neve na ka pjellė njė natė magjike vere, dinamizmi krijonjės i freskėt dhe pėrjetėsisht i ri i natyrės, nė gjirin qė nuk duket dhe misterioz tė Perėndisė sė krijesave. Jemi akoma djem. Ndėrgjegjja jonė nuk e ka njohur akoma fytyrėn krejt tė ndritshme tė Krijonjėsit. Sytė tanė nuk janė mėsuar akoma tė shohin me simpati Diellin e Intelektit. Ku janė krijimet tona tė shoqėrisė? Ku ėshtė Uniteti ynė sentimental? Ku ėshtė Poezia, Leteratura, qė pėrfaqėsojnė racėn tonė, farėn tonė? Ku ėshtė shpirti kombėtar i pastėr dhe i zhvilluar? Ku ėshtė gjuha jonė? Ku ėshtė kultura jonė?

Shqipėria nuk e ka ngrehur akoma Faltoren e saj...
Lindėm nė errėsirė, po kėrkojmė dritė. Dhe misioni i brezit tė sotėm ėshtė qė tė na shpjerė nga errėsira nė dritė.

Rreziqe na kanė rrethuar nga tė gjitha anėt. Me gjithė kėtė, nuk ka asnjė rrezik. Mjafton ta kuptojmė. Ai qė rron, rron se pse e pa dhe e mundi rrezikun. Edhe Grekėt e Vjetėr, nė hapat e para tė zhvillimit tė tyre, luftonin kundėr po kėtij rreziku. Bile luftuan njė shekull tė tėrė. Po u pėrpoqėn si gjigantė. Me gjithė kėtė, me zor tė madh shpėtuan nga rreziku qė tė mbyten nė rrymėn e tmerrshme qė kish shkaktuar hyrja e influencave tė huaja, qė u kish lėnė trashėgim e shkuara.

“Mania e Historizmės” mend e prishi atė statujė madhėshtore tė mendjes njerėzore, bile edhe para se tė ngrehet. Dhe jo sepse nuk kish zbuluar akoma rrugėn e jetės, qė ēelet brenda nė pastėrtinė dhe flakėn e ndėrgjegjies kombėtare. Pėr njė kohė tė gjatė qytetėrimi i tyre nuk ishte gjė tjetėr veēse njė trazim konceptesh tė pakuptuara semitike, babiloniane, indiane dhe egjiptiane. Feja e tyre ishte njė shesh anarkik dhe i nxehtė lufte midis njėri-tjetrit, shesh mbi tė cilin mbretėronin tė gjitha Perėnditė e Azisė. Me gjithė kėtė Kaos, qytetėrimi grek lindi, rroi dhe mbretėroi mbi fronet e tė gjitha epokave tė paskėtajme. Greqia e Platonit mundi pak e nga pak t’i zhdukė influencat e huaja, tė dėbojė nga Falėtorja e Mendimit Perėnditė e Barbarėve, d.m.th tė organizojė Kaosin, qė gjendej brenda nė Unin e saj. Mysteri i qytetėrimit grek ka qenė Perėndia e Delfit, e cila tha:
“Gnėdi santon”!...

Botuar tek “Neo –Shqiptarizma”,
Janar 1930Shenim: Pėr mė shumė shkrime nga Brank Merxhani, vizitoni: http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=71107


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.