Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Armiku, kur mori pendėn nė dorė, si deshi shkroi
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 100 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
"Stundeti shqiptar"
Nė 21 qershor 1929 doli nė Torino revista shqipe "Stundeti shqiptar", organ i shoqatės mė tė njėjtin emėr. Ishte e pėrmuajshme kryesisht kulturore, ku botuan krijimet e tyre Poradeci, Harxhi, etj.tė cilat i shoqėronin me foto tė veprave tė Paskalit, Mihos etj.

Nikolo Makiaveli
Nė 21 qershor 1527 mbylli sytė Nikolo Makiaveli, politikan, historian e letrar italian, njėri nga njerėzit mė tė dėgjuar tė kohės kur jetoi, falė zgjuarsisė sė tij. Vepra tė tij janė: "Dialogė mbi artin e luftės", "Historia fiorentine", etj.

Zhan Pol Sartri
Nė 21 qershor 1906 u lind nė Paris Zhan Pol Sartri, filozof e shkrimtar, autor i mjaft veprave. Spikasin ndėr to: "Mosha e arsyes", "Tė jesh ėshtė asgjė", "Vdekje pa varrim", "Djalli dhe zoti i mirė", "Kritikė mbi arsyen dialektike", etj. pėr tė cilat Sartri u nderua me ēmimin e madh Nobel pėr Letėrsinė, por qė e refuzoi.

21 Qershori ėshtė Dita Ndėrkombėtare e Muzikės
Ceshtje Kombetare :: Nė pėrvjetorin e vdekjes, ish-presidenti Rugova shpallet Hero i Kosovės
Postuar nga: Albo

Ceshtje Kombetare Kosovė: Pėrkujtohet njė vit pas vdekjes ish-Presidenti Rugova

Ish-presidenti Ibrahim Rugova ėshtė shpallur sot hero i Kosovės nė pėrvjetorin e vdekjes sė tij. Ai vdiq mė 21 janar tė vitit tė kaluar pas njė sėmundjeje tė rėndė. Qė nga orėt e mėngjesit nė Prishtinė filluan veprimtaritė pėrkujtimore pėr nder tė ish presidentit Rugova, i cili u cilėsua si president historik i Kosovės dhe udhėheqės historik i Lidhjes Demokratike tė Kosovės. Pasuesi i tij nė postin e presidentit, Fatmir Sejdiu tha sot nė njė akademi pėrkujtimore se 21 janari i vitit tė kaluar ishte goditje e rėndė pėr institucionet dhe popullin e Kosovės.“Sot, kur jemi nė prag tė pėrmbylljes sė statusit politik tė Kosovės, proces ky qė u udhėhoq nė kohėt mė tė vėshtira nga Presidenti Rugova, busull orientimi themeltar kemi idenė dhe pėrkushtimin e tij. Kjo ide dhe punė e palodhshme qe dhe mbetet pėrkushtim i veēantė pėr shtetin e pavarur tė Kosovės, pėr kulturėn politike tė ndėrtuar nė frymėn e tolerancės dhe kohezionit brenda shqiptar, tė tolerancės e tė mirėkuptimit me etnitė e tjera pakicė nė Kosovė dhe pėr miqėsitė e mėdha qė krijoi nė botėn demokratike”, theksoi presidenti Sejdiu.

Shefi i Misionit tė Kombeve tė Bashkuara Joachim Ruecker tha se ish presidenti Rugova ishte forcė bashkuese pėr Kosovėn. Qė nga fillimi i rezistencės kundėr regjimit tė Sllobodan Millosheviqit ai besonte fuqishėm nė lirinė dhe pėrparimin e Kosovės. Ai luajti njė rol thelbėsorė nė krijimin e institucioneve qė i ka sot Kosova dhe ruajtjen e bashkimit nė procesin e pėrcaktimit tė statusit tė Kosovės…

“Derisa po hyjmė nė periudhėn pėrfundimtare tė zgjidhjes sė statusit, jeta dhe vepra e Ibrahim Rugovės ėshtė udhėrrėfyese se si tė veprojmė nė kėto kohė thelbėsore”, tha zoti Ruecker, duke nėnvizuar se trashėgimia e tij dėshmon se “me gjithė pėrpjekjet e komunitetit ndėrkombėtarė, e ardhmja krijohet kėtu nė Kosovė”.

Presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu me urdhėr tė veēantė shpalli sot ish presidentin Rugova hero tė Kosovės, ndėrsa themeloi edhe medaljen e veēantė me emrin e tij pėr paqe, demokraci e humanizėm.

I doktoruar nė fushėn e letėrsisė, dr. Ibrahim Rugova, ishte presidenti i parė i Kosovės dhe udhėheqėsi 16 vjeēar i Lidhjes Demokratike tė Kosovės. Pas vdekjes sė tij vitin e kaluar pasuan ndryshime nė strukturat e institucioneve tė Kosovės, ndėrsa nė dhjetor tė vitit tė kaluar edhe nė partinė e cila u nda nė Kuvendin e gjashtė zgjedhor. Njė pjesė e kėsaj partie ka vendosur tė themelojė njė subjekt tė ri politik me emrin Lidhja Demokratike. Qė tė dyja palėt tashmė janė vėnė nė pėrpjekje tė mėdha pėr tė trashėguar emrin dhe veprėn e ish presidentit Rugova.

Besim Abazi


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.