Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Ai qe di te beje lajka, di dhe te shpife.
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 94 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
"Stundeti shqiptar"
Nė 21 qershor 1929 doli nė Torino revista shqipe "Stundeti shqiptar", organ i shoqatės mė tė njėjtin emėr. Ishte e pėrmuajshme kryesisht kulturore, ku botuan krijimet e tyre Poradeci, Harxhi, etj.tė cilat i shoqėronin me foto tė veprave tė Paskalit, Mihos etj.

Nikolo Makiaveli
Nė 21 qershor 1527 mbylli sytė Nikolo Makiaveli, politikan, historian e letrar italian, njėri nga njerėzit mė tė dėgjuar tė kohės kur jetoi, falė zgjuarsisė sė tij. Vepra tė tij janė: "Dialogė mbi artin e luftės", "Historia fiorentine", etj.

Zhan Pol Sartri
Nė 21 qershor 1906 u lind nė Paris Zhan Pol Sartri, filozof e shkrimtar, autor i mjaft veprave. Spikasin ndėr to: "Mosha e arsyes", "Tė jesh ėshtė asgjė", "Vdekje pa varrim", "Djalli dhe zoti i mirė", "Kritikė mbi arsyen dialektike", etj. pėr tė cilat Sartri u nderua me ēmimin e madh Nobel pėr Letėrsinė, por qė e refuzoi.

21 Qershori ėshtė Dita Ndėrkombėtare e Muzikės
Ceshtje Kombetare :: Ahtisari propozon pavarėsi tė mbikėqyrur pėr Kosovėn
Postuar nga: Albo

Ceshtje Kombetare Shtypi austriak: Ahtisari propozon pavarėsi tė mbikėqyrur pėr Kosovėn

Dy redaktorėt e gazetės sė njohur vjeneze “Die Presse” Viland Shnajder dhe Norbert Rif nė numrin e sotėm tė kėsaj gazete botojnė artikullin “Kosova nė rrugėn e shtetit tė mėvetėsishėm”. Konstatimin e tyre ata e mbėshtesin nė burime diplomatike qė ka gazeta “Die Presse”.

Autorėt, nė artikullin ekskluziv qė botohet sot, thonė se dje - nga burimet diplomatike ndėrkombėtare kanė marrė vesh se presidenti Ahtisari nė dokumentin vendimtar pėr Kosovėn ka propozuar pavarėsi tė mbikėqyrur. Por, autorėt thonė se Moska po pėrpiqet ta frenojė procesin. Momenti vendimtar po afrohet. Nė fillim tė muajit shkurt tė dėrguarit e posaēėm tė OKB-sė Martti Ahtisari dhe Albert Rohan do tė udhėtojnė nė Beograd dhe nė Prishtinė pėr tė hedhur mbi tavolinė dokumentin gjithpėrfshirės pė tė ardhmen e Kosovės. Ndonėse ende po diskutohen detajet, njė gjė tashmė ėshtė e qartė: Ahtisari nė dokumentin e tij ka propozuar pavarėsi tė mbikqyrur pėr Kosovėn. Kėtė fakt gazeta vjeneze “Die Presse” ia ka arritur ta mėsojė tė mėrkurėn - siē thonė autorėt e artikullit, nga qarqe diplomatike plotėsisht tė besueshme nė Vjenė. Dy autorėt e artikullit tė gazetės qė mban titullin “Kosova nė rrugėn e shtetit tė mvetėsishėm”, VILAND SHNAJDER DHE NORBERT RIF janė tė njohur pėr lidhje tė forta me qarqet diplomtike, posaēėrisht me zėvendės kryenegociatorin Albert Rohan. Sipas autorėve tė artikullit Serbia me ndihmėn e Moskės, po lufton me gjithė fuqinė qė ka kundėr pavarėsisė sė Kosovės. Vėzhguesit e paanshėm menojnė se Moska mund te ndikoje qė e ardhmja e Kosovės tė mos qartėsohet plotėsisht. Mirėpo, janė pikėrisht shtetet e BE tė cilat po kėrkojnė me ngulm qė statusi i Kosovės tė sqarohet. “BE do ta drejtojė misionin e ri ndėrkombėtar nė Kosovė dhe kėtė do ta bėjė vetėm nėse krijohen rrethana plotėsisht tė qartė pėr tė ardhmen e Kosovės” i ka thėnė diplomati perėndimor gazetės vjeneze “Die Presse”. Sipas tė njėjtit, shtylla kryesore e dokumentit tė Ahtisarit mbėshtetet nė konditat pėr mbrojtjen e minoritetit serb nė Kosovė. Kjo ka rezultuar edhe nga bisedimet e Vjenės mes serbėve dhe shqiptarėve. Nė kėtė kuadėr pėrcaktohen edhe kompetencat e misionit vėzhgues ndėrkombėtar tė BE qė do ta mbikqyrė realizimin nė praktikė tė planit Ahtisari. Misioni ndėrkombėtar do tė vėzhgojė parapa supeve institucionet e Kosovės se nė ēmasė po zbatojnė kushtete e pėrcaktuara me dokumentin e pavarėsisė. Die Presse ka marrė vesh se me 26. Janar Ahtisari dhe Rohan do ta diskutojnė edhe njė herė dokumentin e pėrpiluar prej tyre me vendet e Grupit tė Konstaktit. Njė ditė mė vonė, me 27 janar dokumentin pėr statusin e Kosovės Ahtisari do t’ia dorėzojnė nė tavolinė Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė nė Nju Jork. Pas kėsaj nė fillim tė shkurtit dokumenti do tu dorėzohet tė dy palėve, asaj serbe dhe shqiptare, ndėrkaq statusi i propozuar pėr Kosovėn ėshtė planifikuar qė ta marrė bekimin nė Kėshillin e Sigurimit nė muajin mars. Nė kėtė rast e papritura mund tė ndodhė nga Rusia. Rrreth qėndrimt rus gazeta vjeneze “Die Presse” ka pyetur sekretarin amerikan tė shtetit pėr Evropė Dan Fried. Frid ka thėnė se “Rusia ēėshtjen e zgjidhjes sė Kosovės e sheh nė interes tė stabilitetit balkanik”. “SHBA-tė janė tė pėrgatitura edhe pėr njė version tjetėr nėse zgjidhja nuk merrė rrugė nė KS” i ka thėnė gazetės vieneze njė diplomat i lartė i Departamentit amerikan tė shtetit. Sidoqoftė, ai nuk i ka treguar konkretisht gazetės se cili ėshtė plani tjetėr, pasi sipas tij, ēėshtja ende ėshtė e hapur.


4 janar 2007


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.