Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Armiku, kur mori pendėn nė dorė, si deshi shkroi
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 90 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
"Stundeti shqiptar"
Nė 21 qershor 1929 doli nė Torino revista shqipe "Stundeti shqiptar", organ i shoqatės mė tė njėjtin emėr. Ishte e pėrmuajshme kryesisht kulturore, ku botuan krijimet e tyre Poradeci, Harxhi, etj.tė cilat i shoqėronin me foto tė veprave tė Paskalit, Mihos etj.

Nikolo Makiaveli
Nė 21 qershor 1527 mbylli sytė Nikolo Makiaveli, politikan, historian e letrar italian, njėri nga njerėzit mė tė dėgjuar tė kohės kur jetoi, falė zgjuarsisė sė tij. Vepra tė tij janė: "Dialogė mbi artin e luftės", "Historia fiorentine", etj.

Zhan Pol Sartri
Nė 21 qershor 1906 u lind nė Paris Zhan Pol Sartri, filozof e shkrimtar, autor i mjaft veprave. Spikasin ndėr to: "Mosha e arsyes", "Tė jesh ėshtė asgjė", "Vdekje pa varrim", "Djalli dhe zoti i mirė", "Kritikė mbi arsyen dialektike", etj. pėr tė cilat Sartri u nderua me ēmimin e madh Nobel pėr Letėrsinė, por qė e refuzoi.

21 Qershori ėshtė Dita Ndėrkombėtare e Muzikės
Ceshtje Kombetare :: Gjergj Kastrioti - Skenderbeu mbėrrin nė Shkup
Postuar nga: Albo

Ceshtje Kombetare 3 mije shqiptare te Maqedonise presin Skenderbeun

26 Nentor 2006

Skenderbeu, monumenti madheshtor i realizuar nga skulptori i Monumentit te Pavaresise ne Vlore, Thoma Thomai ka shkelur Maqedonine pasditen e djeshme. Kane qene rreth 3 mije shqiptare qe e kane pritur mberritjen e Heroit tone Kombetar, ne piken doganore te Qafe Thanes, thone burime zyretare te kesaj pike kalimi nga Shqiperia ne drejtim te Maqedonise. Dita e Pavaresise do festohet me Skwnderbeun ne kete 84-vjetor te saj edhe ne Shkup, pasi monumenti do te perurohet pikerisht ne diten kur shqiptaret festojne festen e Flamurit. Tanime, edhe ne kete qytet ku jetojne shqiptare do te kete nje monument te Skenderbeut, pas atyre te vendosur vite me pare ne Diber te Madhe dhe ne Prishtine. I realizuar nga skulptori Thoma Thomai, ky monumat u formesua ne bronx ne nje prej 4 fonderive private qe jane celur se fundi ne Shqiperi krahas asaj shteterore.

Pervjetori, vendoset monumenti i Skenderbeut

28 Nentor 2006

Pikerisht ne pervjetorin e Pavaresise, ne qendren shqiptare ne Shkup eshte vendosur shtatorja e heroit kombetar, Gjergj Kastrioti Skenderbeu, ku per here te pare nuk kane munguar as vleresimet e autoriteteve maqedonas, per nje nga figurat me te spikatura te historise se Shqiperise. Ashtu si ne Tirane, edhe ne Shkup nuk kane qene te pranishem perfaqesuesit e dy forcave politike shqiptare, ku kreu i PDSH-se, Arber Xhaferri, nuk ka marre pjese, me justifikimin se nuk i kane sjelle ftese zyrtare. Ne ceremonine e vendosjes se shtatores ishin edhe nenkryetarja e qeverise maqedonase, Gabriella Trajkovska, ministri i Financave, Trajko Sllavevski, deputete dhe personalitete te tjere. Ndersa ne takimin “Skenderbeu edhe ne Shkup”, kryetari i Parlamentit, Lubisha Georgievski, tha se te figura e Skenderbeut ai shikon "personalitetin qe bashkon popujt". “Edhe pse ngritjes se permendores se Skenderbeut i paraprine mjaft kunderthenie, nga dita e sotme ai do jete i pranishem edhe ne Shkup”. Ne kete aktivitet ishte i pranishem edhe Sabri Godo, nje nder politikanet me te njohur ne vend. Monumenti i Skenderbeut eshte i mbuluar me bronz dhe peshon 2,7 tone, ndersa se bashku me bazamentin do te jete i larte shtate metra. Kjo njekohesisht e ben ate dhe shtatoren me te larte ne Maqedoni, veper kjo e skulptorit Thoma Thomai. Gurthemeli i bazamentit ku qendron monumenti i Skenderbeut ne Shkup u vendos me 28 nentor te vitit 2005.

Kortezi e Korrieri


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.