Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Njeriu meson te flase shume shpejt, ndersa te heshte shume vone.
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 75 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Hasan Moglica
Nė 20 qershor 1915 u nda nga jeta patrioti Hasan Moglica nga Okshtuni i Dibrės, I cili pati marrė pjesė nė tė gjitha betejat e zhvilluara nga Lidhja Shqiptare e Prizrenit; hapi shkollėn e parė shqipe nė fshatin e tij; si dhe ishte delegat nė Kongresin e Manastirit. U vra nga serbėt.

Nexhat Hakiu
Nė 20 qershor 1917 u lind nė Vlore poeti dhe studiuesi Nexhat Hakiu. I pėrket brezit tė shkrimtarėve tė viteve '30; mė pas nė vitet '40 drejtoi Revistėn Letrare. Veprat e tij mė tė mira janė: "Kėngė gjaku", "Fjala ime", "Zėri i fyellit", "Njė lule mbolla" etj. Vdiq nė vitin 1978.

Jozef Vacllav Mysbek
Nė 20 qershor 1848 u lind skulptori i madh ēek Jozef Vacllav Mysbek, njėri nga themeluesit e shkollės sė skulpturės nė vendin e tij, nė veēanti i skulpturės sė kohės sė re, si dhe autor i veprave madhore: pėrmendores sė Jan Zhishkės-heroit kombėtar ēek, Grupit tė figurave tė urės sė madhe Palacki, i godinės sė Teatrit tė Prages etj. Vdiq nė vitin 1992.
Gjuha :: Turqishtja, gjuhė zyrtare nė Kosovė
Postuar nga: Albo

Gjuha Kuvendi i Kosovės ka miratuar me shumicėn e votave propozimin pėr tė njohur si gjuhė zyrtare edhe turqishten, duke e ēuar nė tre numrin e gjuhėve zyrtare nė Kosovė, pas shqipes dhe serbo-kroatishtes. Parlamenti i Kosovės e kishte refuzuar dy herė mė parė kėrkesėn. Refuzimi i fundit u bė mė 14 shtator, gjė e cila bėri Ankaranė tė shprehej “shumė e zhgėnjuer nga votimi”.

Sipas agjencisė turke “Zaman”, nė Kosovė jetojnė 15 mijė turq, tė cilėt kanė dėshirė qė gjuha e tyre tė pėrdoret nė dokumentat zyrtarė. Pas anullimit tė vendimit tė Parlamentit javėn e shkuar, ministri i Jashtėm turk, i kėkroi parlamentit kosovar tė shqyrtonte edhe njėherė vendimin dhe theksoi interesimin e Turqisė nė kėtė ēėshtje. Turqishta u deklarua si gjuhė zyrtare nė Kosovė nė vitin 1974, por administrata e Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė e hoqi nė vitin 1999. Qė nga ky vit, Kosova ėshtė nėn drejtimin e forcave shumėkombėshe tė NATO-s. Turqia ka pasur 350 forca paqeruajtesė nė vend, nga 17,500 qė numėroheshin nė total nė vitin 1999. Forcat ushtarake janė pėrgjegjėse pėr vendosjen dhe mbajtjen e sigurisė nė vend.

Shekulli

Komentet tuaja pėr kėtė lajm mund ti beni ne forum kėtu


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.