Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Forca lind prej dhunes dhe vdes prej lirise.
--- da Vinci

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 82 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Hasan Moglica
Nė 20 qershor 1915 u nda nga jeta patrioti Hasan Moglica nga Okshtuni i Dibrės, I cili pati marrė pjesė nė tė gjitha betejat e zhvilluara nga Lidhja Shqiptare e Prizrenit; hapi shkollėn e parė shqipe nė fshatin e tij; si dhe ishte delegat nė Kongresin e Manastirit. U vra nga serbėt.

Nexhat Hakiu
Nė 20 qershor 1917 u lind nė Vlore poeti dhe studiuesi Nexhat Hakiu. I pėrket brezit tė shkrimtarėve tė viteve '30; mė pas nė vitet '40 drejtoi Revistėn Letrare. Veprat e tij mė tė mira janė: "Kėngė gjaku", "Fjala ime", "Zėri i fyellit", "Njė lule mbolla" etj. Vdiq nė vitin 1978.

Jozef Vacllav Mysbek
Nė 20 qershor 1848 u lind skulptori i madh ēek Jozef Vacllav Mysbek, njėri nga themeluesit e shkollės sė skulpturės nė vendin e tij, nė veēanti i skulpturės sė kohės sė re, si dhe autor i veprave madhore: pėrmendores sė Jan Zhishkės-heroit kombėtar ēek, Grupit tė figurave tė urės sė madhe Palacki, i godinės sė Teatrit tė Prages etj. Vdiq nė vitin 1992.
Feja :: Kryepiskopi Anastas zgjidhet president i Kėshillit Botėror tė Kishave
Postuar nga: Albo

Feja Kryepiskopi Anastas u zgjodh unanimisht President i Kėshillit Botėror tė Kishave nė mbledhjen e Asamblesė sė kėtij Kėshilli, ku merrnin pjesė rreth 700 delegatė, pėrfaqėsues tė 348 Kishave (Orthodhokse, Anglikane, Luterane, Presbiteriane, Metodiste, Reformatore, Baptiste, etj.) nga 120 vende tė botės, zhvilluar nga data 14-23 shkurt, nė Universitetin Katolik tė Porto Alegre nė Brazil.

Nė kėtė Asamble, qė pati si temė: “Perėndi, me hirin tėnd, transformo botėn”, morėn pjesė mbi 4.000 veta, pėrfaqėsues tė kishave e organizatave tė krishtera ekumenike, pėrfaqėsues kishash pa tė drejtė vote, tė rinj e studentė etj., si dhe pėrfaqėsues tė Kishės Katolike, qė nė 10-vjetėt e fundit merr pjesė aktive nė takimet e KBK. Kryepiskopi Anastas ishte folėsi i ceremonisė sė hapjes si dhe kryetari i seancės “Pluraliteti fetar: pėrqafuar apo refuzuar”.

Asambleja zgjodhi 150 anėtarė tė Komitetit Qendror dhe 8 presidentė nga kontinente tė ndryshme qė do tė drejtojnė Kėshillin Botėror tė Kishave nė shtatė vitet e ardhshme. Ata promovojnė lėvizjen ekumenike dhe punėn e Kėshillit Botėror tė Kishave nė rajonet nga vijnė.

Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipėrisė, ėshtė anėtare e KBK qė nga viti 1994. Kryepiskopi Anastas ka qenė qė nga viti 1963 anėtar nė shumė komisione si “Dialog me njerėz tė bindjeve dhe ideologjive tė ndryshme fetare”, gjithashtu dhe Kryetar i “Komisionit pėr Mision dhe Ungjillėzim” tė Konferencės Botėrore pėr Mision dhe Ungjillėzim nė San Antonio Teksas tė Sh.B.A 1989 si dhe shpeshherė referues nė aktivitete tė rėndėsishme tė kėtij Kėshilli.

Temat kryesore qė u shqyrtuan nė kėtė Asamble ishin: Drejtėsia ekonomike; Rinia nė kapėrcimin e dhunės; Uniteti i Kishės; Identiteti i krishterė dhe pluraliteti fetar; Problemi i SIDA-s; Amerika Latine dhe problemet e saj.

Kėshilli Botėror i Kishave ka ndihmuar Kishėn Orthodhokse Autoqefale tė Shqipėrisė gjatė gjithė procesit tė ringritjes sė saj nga gėrmadhat. Ajo ka financuar programe nė fusha tė ndryshme, sidomos nė atė sociale, nėpėrmjet organizmit tė vet pėr emergjencat – ACT, pėr refugjatėt kosovarė, duke ndihmuar nė bashkėpunim me Kishėn Orthodhokse Autoqefale tė Shqipėrisė rreth 33.000 veta me ushqime, veshje, ilaēe dhe ngritjen e kampeve etj. Kėto programe vazhduan edhe pas kthimit tė tyre nė Kosovė.

Me zgjedhjen nė postin e rėndėsishėm tė Presidentit tė KBK tė Kryepiskopit tė Tiranės dhe gjithė Shqipėrisė Prof. Dr. Anastasit, Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipėrisė, por dhe vendi ynė bėhen tashmė tė njohur nė tė gjitha rangjet kishtare e politike kudo nė botė.


Tė dhėna pėrmbledhėse pėr Asamblenė:

347 kisha anėtare tė Kėshillit Botėror tė Kishave, nga mė shumė se 100 shtete (kishat protestanete e orthodhokse, ndėrsa Kisha katolike ėshtė me stausin e vėzhguesit).

4000 pjesėmarrės nė Asamble nga ēdo traditė e krishterė. 1200 pjesėmarrės “zyrtarė”, nga tė cilėt 700 delegatė me tė drejtė vote.

1800 pjesėmarrės tė organizatave ekumenike, famullive, studentė etj.

Qindra sesione lutjeje, prezantim ekpozitash, shfaqje.

Temat kryesore:Drejtėsia ekonomike; rinia nė kapėrcimin e dhunės; uniteti i Kishės; identiteti i krishterė dhe pluraliteti fetar; Amerika latine dhe problemet e saj.


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.