Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Kur hyn borxh, rron me djersen e te tjereve.
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 83 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...
Kulture :: 50 shqiptarėt mė tė famshėm nė botė
Postuar nga: Skampa

Kulture Shqiptarėt, fama e tė cilėve shkoi pėrtej kufijve tė vendit tonė.

Ata ia kanė dalė tė fitojnė njė emėr nė Shqipėri. Mė pas ia kanė dalė qė nėpėrmjet kėtij emri tė pėrcjellin vlerat e kombit tonė nė mbarė botėn. Nė tė gjitha kohėrat ka pasur shumė shqiptarė qė kanė shėrbyer si ambasadorė tė kulturės dhe vlerave shqiptare nė botė. Dhe nė kėtė kohė, ja cilėt janė shqiptarėt fama e tė cilėve shkoi pėrtej kufijve tė vendit tonė.

1. Ismail Kadare – shkrimtar
Shkrimtari me famė tashmė botėrore dhe fitues i ēmimit “Man Booker Prize”

2. Inva Mula – soprano
Sopranoja me famė ndėrkombėtare, e cila pėrfaqėson denjėsisht vendin tonė nė skenat botėrore.

3. Ana Oxa – kėngėtare, Itali
Kėngėtarja e njohur italiane ka pranuar se babai i saj ka mbėrritur nė Itali nga Shqipėria dhe pikėrisht nga Kruja.

4. Sandra Bullock, aktore SHBA
Ėshtė bėrė e ditur se babai i Sandra Bullock ėshtė me origjinė shqiptare.

5. James Belushi – aktor, SHBA
Aktori i famshėm amerikan, James Belushi, dhe vėllai i tė ndjerit John Belushi, ėshtė me origjinė shqiptare.

6. Eda Zari - kėngėrare, Gjermani
Lindur nė Tiranė, Eda Zari jeton prej vitesh nė Gjermani, ku ėshtė njė kėngėtare, producente dhe kompozitore mjaft e famshme. Ajo ėshtė gjithashtu ambasadore e kulturės sė Shqipėrisė.

7. Ferid Murati
Nobelisti me baba shqiptar dhe nėnė amerikane, Ferid Murati, fitoi ēmimin “Nobel” nė mjekėsi nė vitin 1998.

8. Angjelin Prelocaj
Balet maestro i Parisit, Angjelin Prelocaj ėshtė fitues i njė sėrė ēmimesh ndėrkombėtare.

9. Eliza Dushku – aktore, SHBA
Aktorja e cila luajti pėrkrah Robert de Niros dhe Leonardo Di Caprio-s nė filmin “Historia e njė djali”, ėshtė me origjinė shqiptare.

10. Agim Kaba – aktor, SHBA
Shumė pak e dinė se djaloshi simpatik qė ka luajtur nė telenovelėn “Ndėrsa bota rrotullohet”, ėshtė me origjinė shqiptare.

11. Stan Dragoti – regjisor, SHBA
Regjisori dhe producenti hollivudian e bėri tė ditur para disa vjetėsh kur mbėrriti nė Shqipėri prejardhjen e tij shqiptare.

12. Riēard Lukaj – ekonomist, Wall Street, SHBA
I lindur nė Itali nga prindėr shqiptarė, Lukaj cilėsohet si “magjistari” i Wall Street, duke mbetur njė nga menaxherėt mė tė rinj tė njė rangu aq tė lartė.

13. Joseph DioGuardi – ish-kongresmen, SHBA
Ish-kongresmeni amerikan, Joseph DioGuardi, i lindur nė Bronks, Nju-Jork, njėkohėsisht dhe udhėheqės i Lidhjes Qytetare Shqiptare-Amerikane. Ai ėshtė me origjinė shqiptare dhe qė prej vitit 1989 ka bėrė 15 udhėtime nė Ballkan.

14. Emina Cunmulaj – modele, SHBA
Supermodelja me origjinė shqiptare, Emina Cunmulaj, ėshtė shpallur ylli i ri i revistės sė famshme te fotomodeleve “Elite” dhe “Vogue” nė SHBA.

15. Donald Lambro – gazetar, SHBA
Ai ėshtė njė gazetar amerikan me famė botėrore dhe mbi tė gjitha me origjinė shqiptare.

16. Tie (Tahir) Domi – lojtar hokeji, Kanada
Ka lindur nė Ontario, Kanada mė 1 Nntor 1969 nga prindėr shqiptarė. Ėshtė njė lojtar hokeji mjaft i famshėm nė Kanada.

17. James Biberi – aktor, SHBA
Aktor nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ndėrkohė qė prindėrit e tij janė shqiptarė.

18. Tania Doko – kėngėtare, Australi
Ajo e ushtron aktivitetin e saj nė Australi, por tashmė dihet se ajo ėshtė njė kėngėtare e suksesshme me rrėnjė shqiptare.

19. Mirela Tafaj – soprano, Kanada
Si shumė tė tjerė, edhe Mirela Tafaj ėshtė njė soprano shqiptare, e cila ka bėrė emėr edhe jashtė kufijve tė Shqipėrisė.

20. Elona Bojaxhi – aktore, modele, SHBA\r\nElona Bojaxhi ėshtė modele dhe aktore me origjinė nga Berati. Ajo ėshtė zbuluar nga njė regjisor, duke filluar mė pas karrierėn aktoriale.

21. Laureta Meci – aktore, SHBA
Laureta Meci, e lindur nė Kuēovė, ka pėrfunduar shkollėn prestigjioze tė aktrimit “Stella Adler” nė Nju-Jork dhe po avancon me karrierėn e saj.

22. Ilir Shaqiri – balerin, Itali
Balerin i famshėm shqiptar nė Itali, u bė i njohur nga programi televiziv “Amici”.23. Kledi Kadiu – balerin, Itali\r\nBalerin shqiptar me famė tė madhe nė Itali, pas pjesėmarrjes dhe suksesit tė tij nė programin televiziv “Amici”.

24. Leon Cino – balerin, Itali
Si shumė balerinė tė tjerė shqiptarė, edhe Leon Cino u bė i njohur shumė shpejt nė Itali.

25. Klajdi Selimi – balerin, Itali
Sėrish njė balerin shqiptar qė u bė shumė shpejt protagonist i programit “Amici”.

26. Marina Malota – aktore SHBA
Ajo vjen nga njė familje me prejardhje shqiptare dhe ka luajtur nė shumė filma si “Til There was You”, “The Thin Red Line” etj., ndėrkohė qė edhe vėllai dhe motra e saj merren me aktrim.

27. Tedi Papavrami – violinist, Francė
I lindur nė Tiranė, ai studio nė konservatorin kombėtar “Superieur de Musique” nė Paris. Ai ka interpretuar nė shumė skena tė botės.

28. Erald Dervishi – kampion botėror shahu
I lindur nė Durrės, ai ėshtė njė nga kampionėt mė tė rinj nė historinė botėrore tė Shahut.

29. Mirsa Adami – pianiste
E lindur nė Tiranė, Mirsa Adami fitoi nė 1990-ėn ēmimin e parė nė njė konkurs pėr tė rinjtė nė Itali dhe njė vit mė vonė interpretoi nė Roterdam, Holandė. Ajo luan si soliste nė dhomėn e muzikės dhe ėshtė shumė e suksesshme.

30. Saimir Pirgu – tenor
Pavarėsisht se nė moshė tė re, Saimir Pirgu u bė shumė shpejt i njohur si tenor, duke fituar njė sėrė ēmimesh nė Itali.

31. Nate Dushku – aktor, SHBA
Ai ėshtė vėllai i Eliza Dushkut dhe njėsoj si ajo rrjedh nga e njėjta familje me origjinė shqiptare dhe ėshtė njėkohėsisht aktor.

32. Hila Popaj – ish-aktor, SHBA (Chinatown)
Ata qė kanė parė seritė e filmit “Ninja” duhet ta kenė parė pa e ditur se ai ėshtė shqiptar. Ai gjithashtu ka luajtur edhe nė “Chinatown”.

33. Liria Begeja – regjisore, Francė
Liria Begeja ėshtė regjisorja e njohur franko-shqiptare.

34. Elsa Lila – kėngėtare, Itali
Pasi korri mjaft sukses me ēmimet e saj tė para nė Festivalin Kombėtar Shqiptar, ajo u bė e njohur edhe nė Itali, ku mori pjesė nė festivalin e Sanremos.

35. Astrit Zejnati – balerin, Arizona, SHBA
Pasi ka studiuar nė Shkollėn e Baletit nė Tiranė, Astrit Zejnati ka arritur tė jetė balet maestro nė Arizona.

36. Miriam Cani – kėngėtare, Gjermani
Vajza e grupit “Preluders”, Miriam Cani, tashmė e njohur nė Gjermani dhe nė vende tė tjera evropiane, ėshtė nga Elbasani.

37. Stefi Gjine – teniste, Kanada
Ajo ėshtė shumė e re, por njė teniste me njė tė ardhme qė premton shumė, me 124 trofe deri tani.

38. William Gregory – astronaut, SHBA
William Gregory ėshtė njė astronaut amerikan, paraardhėsit e tė cilit kanė emigruar nga Shqipėria nė fillim tė kėtij shekulli.

39. Aurela Gaēe - kėngėtare, SHBA
Kėngėtare shqipėtare qė tashmė po korr sukses edhe nė SHBA.

40. Igli Tare – futbollist, Itali
Futbollisti shqiptar, i cili ėshtė mjaft i suksesshėm gjithashtu nė Itali.

41. Ambeta Toromani – balerinė, Itali
Si shumė balerinė tė tjerė shqiptarė edhe Ambeta Toromani u bė shumė shpejt e njohur nė Itali.

42. Oni Pustina – model, Itali
I shfaqur nė reklama tė ndryshme, Oni Pustina ėshtė modeli i famshėm shqiptar qė luan rolin e postierit nė emisionin “Ce posta per te”.

43. Valbona Ēoba – modele, aktore, SHBA
Ajo u bė e njohur fillimisht nė Shqipėri, mė pas nė Greqi si njė modele e famshme, ndėrsa tani ėshtė modele dhe aktore nė SHBA.

44. Aris Golemi – balet maestro, koreograf
I diplomuar nė Shkollėn e Baletit nė Tiranė, ai ka performuar live me kėngėtarin e muzikės kauntri, Dwight Yoakam, dhe gjithashtu ka qenė koreograf i disa pjesėve tė grupit N’SYNC.

45. Masiela Lusha
E lindur nė Shqipėri, Masiela Lusha po vazhdon karrierėn e saj prej aktoreje nė SHBA. Ajo ėshtė shfaqur nė shumė filma dhe spote publicitare.

46. Kristina O’Donnelly
E lindur nė Romė, Kristina O’Donnelly ėshtė e bija e njė shqiptari tė Maqedonisė. Ajo ėshtė shkrimtare mjaft e famshme.

47. Mariela Cingo
Mariela ėshtė njė pianiste e re shqiptare me banim nė Londėr, ku ka fituar shumė ēmime pėr interpretimet e saj.

48. Laura Mersini Houghton
Ajo ėshtė kozmologe dhe ėshtė shqiptare, si dhe njė nga femrat e pakta nė botė qė merren me kėtė shkencė.

49. Ardian Harri
Ai ėshtė njė profesor shqiptar nė Universitetin e Shtetit tė Misisipit nė departamentin e ekonomisė bujqėsore.

50. Luan Krasniqi, boksier
Ai ėshtė tashmė njė boksier mė famė, i cili ka mbajtur deri vonė titullin Kampion i Evropės


Tirana Observer


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.