Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Nė momentin kur gėnjeni pėr hir tė sė bukurės, kuptoni qė jeni njė artist.

--- Max Jacob(1876-1944)piktor dhe shkrimtar francez

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 87 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Gazeta "L'albanese d'Italia"
Nė 23 shkurt 1918 doli nė Napoli numri i parė i gazetės "L'albanese d'Italia" (Shqiptari i Italisė), qė njihet si gazeta e parė nė shtypin shqiptar. Ishte njė organ politik, shoqėror, letrar dhe kulturor nė arbėrisht dhe pjesėrisht nė italisht, e drejtuar nga Jeronim de Rada.

Aleks Ēaēi
Nė 23 shkurt 1989 u nda nga jeta shkrimtari Aleks Ēaēi, ish-shkrimtar i viteve '30, dhe mė pas me njė krijimtari tė gjatė letrare ( rreth 60 vjet), kur shkroi pėr tė rritur dhe fėmijė veprat: "Kėngėt e dheut", "Bisedė me diellin", "Ėndrrat e mia", "Aroma e bukės", "Na hoqėn ēatinė", "Kanish", "Shtėpia pėrballė diellit", etj.

Xhovani Batista Pelegrini
Nė 23 shkurt 1921 u lind nė Beluno tė Italisė Xhovani Batista Pelegrini, gjuhėtar, balkanolog i njohur dhe albanolog i cili dha njė ndihmesė tė vlefshme pėr gjuhėn shqipe, kryesisht nė planin historik, dhe i shoqėroi veprat e veta pėr Shqipėrinė me harta tė ndryshme mbi vendin tonė.

Karl Liberman
Nė 23 shkurt 1842 u lind kimisti gjerman Karl Liberman, shkencėtari qė zbuloi reaksionin e komponenteve nitrike, i cili mban emrin e tij, si dhe procesin e prodhimit tė ngjyrosėsve kimikė.

Festa kombėtare e Guajanės
23 Shkurti ėshtė festa kombėtare e Guajanės, e cila pėrkon me shpalljen e republikės sė kėtij vendi.

Arkiva e Artikujve


Artikujt e renditur sipas muajit

 • Prill, 2009
 • Janar, 2009
 • Nendor, 2008
 • Tetor, 2008
 • Shtator, 2008
 • Qershor, 2008
 • Maj, 2008
 • Prill, 2008
 • Mars, 2008
 • Shkurt, 2008
 • Janar, 2008
 • Dhjetor, 2007
 • Nendor, 2007
 • Tetor, 2007
 • Shtator, 2007
 • Gusht, 2007
 • Korrik, 2007
 • Qershor, 2007
 • Maj, 2007
 • Prill, 2007
 • Mars, 2007
 • Shkurt, 2007
 • Janar, 2007
 • Dhjetor, 2006
 • Nendor, 2006
 • Tetor, 2006
 • Shtator, 2006
 • Gusht, 2006
 • Korrik, 2006
 • Qershor, 2006
 • Maj, 2006
 • Prill, 2006
 • Mars, 2006
 • Shkurt, 2006
 • Janar, 2006
 • Dhjetor, 2005
 • Nendor, 2005
 • Tetor, 2005
 • Shtator, 2005
 • Gusht, 2005
 • Korrik, 2005
 • Qershor, 2005
 • Maj, 2005
 • Prill, 2005
 • Mars, 2005
 • Shkurt, 2005
 • Janar, 2005
 • Dhjetor, 2004
 • Nendor, 2004
 • Tetor, 2004
 • Shtator, 2004
 • Gusht, 2004
 • Korrik, 2004
 • Qershor, 2004
 • Maj, 2004
 • Prill, 2004
 • Mars, 2004
 • Shkurt, 2004
 • Janar, 2004
 • Dhjetor, 2003
 • Nendor, 2003
 • Tetor, 2003
 • Shtator, 2003
 • Gusht, 2003
 • Korrik, 2003
 • Qershor, 2003
 • Maj, 2003
 • Prill, 2003
 • Mars, 2003
 • Shkurt, 2003
 • Janar, 2003
 • Dhjetor, 2002
 • Nendor, 2002
 • Tetor, 2002
 • Shtator, 2002
 • Gusht, 2002
 • Korrik, 2002
 • Qershor, 2002
 • Maj, 2002
 • Prill, 2002
 • Mars, 2002
 • Shkurt, 2002
 • Janar, 2002
 • Dhjetor, 2001

 •  Artikujt( per Maj, 2003)  Veprimet  Vizita  postuar 
  Pulla Amerikane pėr Shqipėrinė Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 49642003-05-31 23:20:51
  Femija yne (keshilla per femijet 0-12 muajsh) Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 566862003-05-30 17:05:08
  Dilema etnike e Kosovės: Nevoja pėr njė kontratė qytetare Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 40352003-05-30 12:46:32
  Drita Pelingu: Lamtumirė karrierės artistike Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 62832003-05-30 12:13:22
  Armiqtė e gjuhės Shqipe dhe fitorja e saj Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 80432003-05-30 01:28:30
  Koncerti i suksesshėm i Lirio Nushit nė Vlorė Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 49202003-05-29 01:58:07
  Kongresi Amerikan mbi tė Ardhmen e Kosovės Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 41682003-05-29 01:57:29
  Pėrkthime Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 54312003-05-29 01:27:19
  Lufta arabo-izraelite dhe shqiptaret Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 66092003-05-29 01:01:03
  Kultura e Shqiptarėve (Njė Pėrmbledhje e Tėrėsishme) Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 77212003-05-29 00:18:04
  Humor i fresket nga Astriti Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 159432003-05-27 15:17:31
  "Aventura" e vules se Skenderbeut Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 46912003-05-27 14:16:45
  Teqetė shqiptare tė sektit mistik tė poetit persian Saadi Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 119722003-05-27 14:06:54
  Etimologjia dhe Shqipja Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 69982003-05-24 02:23:08
  Statusi i Kosovės: A ka ardhur koha pėr tė? Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 37152003-05-23 14:52:20
  Gjakmarrja, clirohen 100 gra e femije Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 56632003-05-23 13:18:06
  Bujar Uka dhe Sinan Vllasaliu Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 70622003-05-23 10:13:02
  Krijimet e Drini N. Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 46282003-05-22 01:01:05
  Frika nga komunizmi Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 55262003-05-22 01:01:05
  Njė arbėresh i shquar i ditėve tona Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 61932003-05-21 23:31:19
  30 vjetori i revoltes se Spacit Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 108722003-05-21 01:01:09
  Berisha: Mediat nėn urdhrat e Nanos Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 36202003-05-20 12:24:04
  Greqi, emigrantėt mė tė shkolluar se grekėt Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 51682003-05-19 00:19:03
  Shqiptari i madh Isuf Luzaj Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 51952003-05-18 00:26:17
  Lajme: Ministri i Rendit mbron vrasesit e Florian Viles Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 107872003-05-17 16:43:12
  Takim ne Kongresin amerikan per te ardhmen e Kosoves Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 35782003-05-17 11:54:02
  Valbona, ekipi qe theu mitin e koshit Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 65792003-05-16 10:14:17
  Ervis Tusha pranohet ne Bordin Drejtues Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 225082003-05-16 01:03:35
  Trafikimi i femijeve shqiptare nga mafia Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 80552003-05-15 12:29:45
  Zbulohet nje varr masiv ne Irak Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 34212003-05-15 10:09:21
  Shindlerat shqiptarė Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 46062003-05-15 10:04:08
  Mergata, pse nuk mbeten te bashkuar Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 42362003-05-15 01:01:32
  Rikthehet nje person i padeshiruar ne Tirane Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 51712003-05-14 11:48:59
  Mesimdhenia shqiptare dhe standartet perendimore Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 157592003-05-14 11:32:30
  Fakte te reja mbi firmat piramidale Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 76902003-05-12 13:13:34
  Aktori i mirenjohur shqiptar, Bekim Fehmiu Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 74202003-05-12 12:54:57
  Nano: Duan t'i japin pushtetin Berishes Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 36472003-05-12 01:33:28
  Shkurtimisht pėr veprėn e At Shtjefėn Gjeēovit Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 74242003-05-11 10:51:14
  Antologjia e kėngės dhe muzikės Arvanite Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 46952003-05-11 06:00:35
  Poema origjinale pėr Skėnderbeun Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 94582003-05-09 09:34:34
  Anomalite e dites se djeshme Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 47742003-05-08 06:01:48
  Ata qe luftuan komunizmin Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 35722003-05-08 05:57:22
  Shqipja, gjuha qė lindi gjuhėt indo-europiane Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 246022003-05-07 20:23:30
  Interviste me balerinin e mirenjohur Ilir Kerni Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 70502003-05-06 11:33:02
  Diktati komunist mbi kishen orthodokse shqiptare Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 42862003-05-06 11:24:36
  Arlind Kopliku, gjeniu i matematikės Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 113552003-05-05 01:01:07
  Shqipėria Etnike dhe Shqipėria e Re Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 126612003-05-04 22:29:30
  Golfi amerikan, ndihmė fėmijėve shqiptarė Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 45272003-05-04 10:30:40
  ILLYRICUM SACRUM Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 43122003-05-03 19:57:52
  Sekretari i shtetit amerikan Powell ne Tirane Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 37082003-05-02 11:17:51
  Fillimi i Mergates Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 43842003-05-01 01:01:11
  Bullgari - Shqiperi = 2 : 0 Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 42242003-05-01 00:25:04


  52 artikuj ne total


  © Albasoul.com 1998-2007
  Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.