Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Me mikun ha e pi por pazar mos bėj
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 97 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...
Demokraci :: Marti Ahtisari fitues i Ēmimit Nobel tė Paqes pėr vitin 2008
Postuar nga: Albo

Demokraci Ēmimi prestigjoz Nobel i Paqes i ėshtė dhėnė ish presidentit tė Finlandės, Marti Ahtisari, pėr punėn e tij nė negocimin e zgjidhjeve paqėsore nga Kosova nė Nigeri.

Komiteti norvegjez i Ēmimit Nobel vuri nė dukje se pėrpjekjet e zotit Ahtisari gjatė njė periudhe mbi 30 vjeēare kanė kontribuar drejt njė bote mė paqėsore.

Ky komitet thotė se 71 vjeēari Ahtisari hartoi njė plan, qė Kosovės t’i jepej pavarėsia e mbikqyrur nga komuniteti ndėrkombėtar, plan qė po zbatohet.

Komiteti i Ēmimit Nobel tha se ish presidenti finlandez luajti gjithashtu njė rol tė rėndėsishėm nė arritjen e pavarėsisė sė Namibisė nė vitin 1990. Zoti Ahtisari i tha sot njė gazetari norvegjez se ai i konsideron pėrpjekjet nė atė vend tė Afrikės jugore si punėn e tij mė tė rėndėsishme.

Zoti Ahtisaari bashkė me njė organizatė, qė ai ka themeluar, kanė punuar gjithashtu nė Irak, Indonezi dhe Irlandėn e Veriut.

Komiteti i Ēmimit Nobel tha se shpreson qė njerėz tė tjerė tė mund tė frymėzohen nga pėrpjekjet dhe arritjet e tij.

Vitin e kaluar, Ēmimi Nobel i Paqes iu dha ish nėn-presidentit amerikan, Al Gor, dhe njė komisioni tė Kombeve tė Bashkuara mbi ndryshimet klimatike pėr punėn e tyre pėr tė paralajmėruar botėn ndaj kėrcėnimeve tė ngrohjes globale.


Shala: Marti Ahtisari ka merita tė jashtėzakonshme pėr shtetin e Kosovės

Intervistoi: Besim Abazi, Uashington

Pėrfaqėsuesit e shqiptarėve tė Kosovės thanė sot se dhėnia e ēmimit Nobel ish krye negociatorit ndėrkombėtarė Marti Ahtisari ėshtė fitore edhe e Kosovės. Ata e vlerėsuan zotin Ahtisari si mik tė madh tė paqes, ndėrsa pėrfaqėsuesit e serbėve thanė se zoti Ahtisari do tė duhej tė ishte njeriu i fundit qė e ka merituar kėtė ēmim.

Publicisti Blerim Shala, bashkėrendues i ekipit tė negociuesve tė Kosovės i tha Zėrit tė Amerikės se “merita e zotit Ahtisari pėr bėrjen e shtetit tė Kosovės ėshtė e jashtėzakonshme. Zoti Ahtisari prej fillimit e ka kuptuar fare mire se cili ėshtė vullneti politik i qytetarėve tė Kosovės, por i ka kuptuar edhe rrethanat rajonale dhe ndėrkombėtare. Ka bashkėpunuar shkėlqyeshėm me grupin e Kontaktit, me politikanėt mė tė rėndėsishėm tė perėndimit dhe shumė mirė e ka ditur se nė cilin drejtim duhet tė shkojė procesi i zgjidhjes sė ēėshtjes sė Kosovės”, tha ai.

Zoti Shala theksoi se Marti Ahtisari qė nė vitin 2005 kur u caktua si krye negociator pėr Kosovėn qe pėrmendur si kandidat pėr ēmimin Nobel, por kjo nuk ka ushtruar asnjė ndikim nė qasjen e tij ndaj procesit pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės. “Por Ahtisari asnjėherė nuk ka bėrė kompromis. Ai nuk ėshtė lodhur se a do tė fitojė apo jo ēmimin Nobel dhe ka insistuar qė ēėshtja e Kosovės tė zgjidhet ashtu siē duhet, pra me pavarėsimin e Kosovės me njė mbikėqyrje tė pėrkohshme ndėrkombėtare qė na ėshtė nevojitur edhe neve siē po shohim gjithnjė e mė shumė”, tha zoti Shala.

Ai ėshtė i bindur se ēmimi Nobel do tė ushtrojė ndikim nė procesin politik nė Kosovė. Zoti Shala thotė se nė radhė tė parė ēmimi Nobel pėr zotin Ahtisari dėshmon se ai ka pėrgatitur njė plan shumė tė mirė pėr Kosovėn dhe rajonin dhe ėshtė njė konfirmim i qarqeve mė tė larta paqedashėse se ai ka bėrė njė punė tė jashtėzakonshme. Kjo thotė ai, “ėshtė njė goditje ndaj synimeve tė Serbisė pėr tė kontestuar zotin Ahtisari dhe pavarėsinė e Kosovės. Sė dyti: realiteti nė Kosovė ka dėshmuar qė zoti Ahtisari ka bėrė propozim tė mirė. Sikur tė kishte trazira, probleme nė Kosovė prej shkurtit kur u shpall pavarėsia e Kosovės e deri mė sot, me siguri qė presidenti Ahtisari nuk kishte pasė gjasa qė ta fitojė ēmimin Nobel pėr paqe. Sė treti, nė shumė shtete qė kanė hezituar tė njohin shtetin e Kosovės, tash pas marrjes sė kėtij lajmi, ndėrsa zoti Ahtisari ėshtė i njohur nė Afrikė, nė Azi, nė Evropė, kudo, me siguri qė do tė ketė interesim tė shtuar qė ēėshtja e Kosovės tė trajtohet mė mirė dhe qė ndoshta edhe tė njihet pavarėsia e Kosovės, sidomos pas kėtyre lajmeve shumė tė mira qė i morėm mbrėmė nga Shkupi dhe Podgorica”, tha zoti Shala.

Zotin Ahtisari e kanė ēmuar si meritor pėr kėtė ēmim edhe udhėheqėsit politik tė Kosovės. “

Duke i shprehur urimet tona pėr kėtė mirėnjohje prestigjioze, por pa dyshim mė se tė merituar, ritheksojmė se Republika e Kosovės do t'i jetėsojė me pėrpikėri zotimet qė ka dhėnė nė procesin ndėrkombėtar tė pavarėsisė sė vendit tonė dhe se do tė shndėrrohet nė njė vend model tė respektimit tė tė drejtave dhe lirive tė tė gjithė qytetarėve tė saj pa dallim etnie, race a besimi”, ka deklaruar presidenti i Kosovės Fatmir Sejdiu.

Nė vjeshtėn e vitit 2005, Marti Ahtisari mori pėrsipėr procesin e negociaimit tė statusit tė Kosovės dhe nė mars tė vitit 2007 ai paraqiti propozimin e tij pėr njė pavarėsi tė mbikėqyrur. Plani nuk u pranua asnjėherė nga Beogradi dhe serbėt e Kosovės tė cilėt sot thanė se zoti Ahtisari ishte njeriu i fundit qė duhej tė merrte ēmimin Nobel pėr paqe. Viti 2007 kaloi nė pėrpjekje pėr tė arritur njė kompromis ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit tė cilat dėshtuan duke i hapur rrugėn shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės mė 17 shkurt tė kėtij viti duke u bazuar nė planin e zotit Ahtisari.

Zėri i Amerikės

Shenim: Komentet tuaja mund ti postoni ne temen e hapur ne Forumin Shqiptar ketu


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.