Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Ai qe eshte shok me te gjithe, nuk eshte shok me asnje.
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 87 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Ernest Koliqi
Nė 20 maj 1903 u lind nė Shkodėr Ernest koliqi, poet, prozator, studiues e perkthyes, si dhe botues i fletores "Ora e maleve" apo i sė shumėnjohurės, revistės "Shejėzat"; organizator i Kongresit tė Studimeve Shqiptare (1940). Krijime tė tij janė: "Gjurmėt e stinėve", "Epika popullore shqipe", "Shija e bukės sė brume", "rrėnjėt lėvizin", etj. Vdiq nė vitin 1975 nė Romė.

Petraq Popa
Nė 20 maj 1878 u lind nė Elbasan mjeku u njohur Petraq Popa. Organizoi dhe drejtoi ekipin e parė shėndetėsor vullnetar(qė u vendos nė Llakatund) pėr pjesėmarrėsit e Luftės sė Vlorės. Vdiq nė vitin 1957 .

Xhejms Stjuart
Nė 20 maj 1908 u lind aktori i madh amerikan Xhejms Stjuart, i cili shkėlqeu veēanėrisht nė filmat dramatikė. Kujtojmė: "Historia e Filadelfias", "Strategjia e komandės ajrore", "Burri nga laramia", "Historia e FBI-sė" etj.
Festa kombėtare e Kamerunit
20 Maji ėshtė festa kombėtare e kamerunit, qė pėrkon dhe me shpalljen e pavarėsisė sė kėtij vendi.
Sport :: Shqiperi - Poloni = 0 - 1
Postuar nga: Albo

Sport Ari Han debuton me humbje ne krye te kuqezinjve

Ari Han e nis me humbje aventuren e tij ne krye te Shqiperise, por, gjithsesi, eshte nje humbje qe nuk "djeg", sepse loja e zhvilluar nga kuqezinjte, sidomos ne pjesen e dyte, ishte argetuese. Polonia e meritoi fitoren, sepse u tregua me e ftohte perpara portes se Hidit, ndersa kuqezinjte shperdoruan vertet shume, sidomos ne momentin final te aksioneve.

Ashtu sikunder ishte deklaruar nje dite me pare, formacioni i kuqezi kishte dy risi ne 11-shen baze: Isli Hidin dhe Andi Lilen. Por takimi nis vertet keq per Shqiperine. Polonia shenon golin e avantazhit qe ne minuten e 3-te te pjeses se pare, duke ngrire te gjithe lojtaret kuqezi ne fushe. Nje rivenie anesore e Vasilevskit gjen ne qender te zones kapitenin Zuravski, i cili shmang bukur Dallkun dhe mposht Hidin, qe sheh t'i kaloje topi mes kembeve. Polonia ka lojen ne dore ne ato minuta, por reagimi i kuqezinjve nuk vonon. Bogdani harkon nje top te ulet ne zone dhe Salihi e nxjerr cuditerisht jashte. Loja barazohet, madje minuta te tera shohin formacionin e Ari Hanit te zoteroje topin. Polonia mbrohet me forca te shumta dhe kerkon te befasoje mbrojtjen tone. Shqiperia vuan organizmin e fazes sulmuese te lojes. Skela e Duro nuk filtrojne sic duhet topat per "Bogun" dhe Salihin. Asnje minute shtese nga gjyqtari Kirsher, qe ka toleruar shume lojen e ashper te polakeve. Fillimi i fraksionit te dyte sheh nderrime te shumta per kuqezinjte. Jashte Lila, Duro e Bogdani dhe ne vend te tyre futen Vrapi, Hyka e Kapllani, por jane polaket qe rrezikojne serish kur Levandovski godet shtyllen e djathte pingule te Isli Hidit. Zbritje e rrezikshme e Polonise, por Vangjeli pengon me zgjuarsi kundershtarin qe me porten bosh gjuan jashte. 2 aksione te shpejta te kuqezinjve: Hyka zbret ne krahun e djathte, harkon ne zone, por roveshata e Salihit perfundon jashte, ndersa pak minuta me pas skela deperton bukur dhe gjuan ne hyrje te zones, por pret Fabian.

Shqiperi-Poloni 0-1

Shenues: Zuravski 3'Shqiperia: Hidi, Lila (Vrapi 46'), Dallku, Curri, Vangjeli, Lala (Bulku 70'), Cana, Skela, Duro (Hyka 46'), Salihi (Bylykbashi 80'), Bogdani (Kapllani 46')

Trajner: Ari Han

Polonia: Fabianski, Zevlakov, Bak, Varvzivniak, Valisevski, Zevlakov, Kerzinovek, Levandosvki, Lobozinski, Guerrero, Zuravski

Trajner: Leo Benhaker

Gjyqtar: Knut Kirsher

Kartone te verdhe: Vasilevski, Dallku, Smolarek


Kortezi e Koha Jone


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.